Irlandia. Historia chrześcijaństwa

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
ODPOWIEDZ
ANZTZ
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 17 gru 2020
Been thanked: 3 times

Irlandia. Historia chrześcijaństwa

Post autor: ANZTZ » 2020-12-17, 16:05

Witam,
na imię mam Michał,z wykształcenia archeolog, mieszkam w Irlandii i jestem autorem kanału o historii Irlandii, pt. Archeologia Nie z Tej Ziemi. Historia Irlandii po części jest związana z chrześcijaństwem i, pozwolicie, że od czasu do czasu będę tutaj dodawał filmy z mojego kanału, które tycza się rozwoju kultury i religii chrześcijańskiej na Zielonej Wyspie. Oto pierwszy z nich, przy okazji możecie się zapoznać z innymi filmami.

Archeologia Nie z Tej Ziemi 31 - Monaster V-XII wiek
Pierwotnie monaster albo monastyr (ze staroruskiego od gr. μοναστήριον monasterion) w Kościołach wschodnich oznaczał zespół oddzielnych pomieszczeń mieszkalnych mnichów objętych klauzurą (łac. clausus – zamknięty), w późniejszym okresie termin ten nabrał znaczenia odpowiadającemu klasztorowi w chrześcijaństwie zachodnim.
Życie monastyczne w Irlandii wprowadził Święty Patryk. Była to wówczas w zachodniej Europie tendencja niezwykła. Monastycyzm w Irlandii od początku odgrywał ważną, choć nie dominującą rolę. Po śmierci św. Patryka znaczenie klasztorów jeszcze bardziej wzrosło. W ciągu wieku starsze klasztory założone przez św. Patryka zostały zastąpione przez znaczące ośrodki religijne i naukowe. Ostatecznie Irlandia stała się wyjątkowym krajem w chrześcijańskim świecie. Jej najważniejsze kościoły podlegały hierarchii monastycznej.

Nie należy wyobrażać sobie klasztoru irlandzkiego z V-VI wieku tak jak jednego z wielu wielkich klasztorów średniowiecznych na kontynencie. Wyglądem bardziej przypominał on osady monastyczne w dolinie Nilu czy na wyspie Lerins niż klasztor w Monte Cassino lub Clairvaux. Nawet łacińskie słowo monasterium (klasztor), zapożyczone w irlandzkim jako muintir, nie odnosi się do zabudowań, ale do wspólnoty - zgromadzenia.


Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Irlandia. Historia chrześcijaństwa

Post autor: Dezerter » 2020-12-17, 20:55

Poznałem kiedyś fascynujące początki chrześcijaństwa w Irlandii i jego późniejszy wpływ na chrześcijaństwo na wyspach Brytyjskich - fascynująca historia. Mam nadzieję, że jeden z odcinków poświecisz również W. Brytanii na przełomie starożytności i średniowiecza.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Irlandia. Historia chrześcijaństwa

Post autor: Albertus » 2020-12-21, 16:48

Jako ciekawostkę odnośnie mnichów irlandzkich z tamtych czasów można uznać kształt ich tonsury która była na tyle odmienna od tonsur mnichów poza Irlandią że stała się powodem poważnych sporów. Nie wiemy dokładnie jak wyglądała ale prawdopodobnie golono włosy do linii uszu a z tyłu głowy pozwalano im rosnąć swobodnie. Jeśli tak to musieli rzeczywiście ciekawie wyglądać...

A ogólnie to bardzo ciekawy temat w historii chrześcijaństwa. Irlandzcy mnisi ewangelizowali przecież spoganiałą Europę po wiekach ciemnych.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”