Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3467
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-03-02, 11:14

%-( %-(
Andej pisze: 2023-03-02, 10:31
Gzresznik Upadający pisze: 2023-03-02, 08:30 może ten samogwalt nie ma za zadanie zaklejac jakieś inne potrzeby psychofizyczne.
Fajnie tak usprawiedliwiać, relatywizować... Na pewno nie prowadzi to do Boga.
Nie usprawiedliwiam kurcze tylko daje podpowiedz do ewentualnego sposobu zmniejszenia pokus. By nie niszczyly zycia wewnetrznegoGdybym usprawiedliwiał napisałbym ze takie nieuswiadomione potrzeby wyłączają wine i potrzebę spowiedzi.
https://deon.pl/wiara/komentarze-do-ewa ... -32,246552

https://wyplynnaglebie.com/tag/ojciec-milosierny/


Zainteresuj sie tematem proszę.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Post autor: Andej » 2023-03-02, 11:25

Bo odnoszę się do próby usprawiedliwienia jakimiś enigmatycznymi potrzebami psychofizycznymi. Jeśli jakieś są, to należy je podać. A nie domniemywać, że???????????
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3467
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-03-02, 11:51

Jeżeli u mnie po terapii odpadło 70 do 80 procent powodów ( a np było to kompensowanie stresów związanych z wymyślonym przeze mnie obrazem idalnego ja a niespeknieniem tych kryteriów) to u kolegi może byc podobnie..Zwlaszcza ze to młody człowiek wiec jeżeli sa takie sprawy to lepiej będzie je zwalczyć a nie np dwadzieścia kilka lat robić sobie krzywdę i przy okazji ranić Boga i rozwalać Jego Plany. Bo po co młody ma sie kopac z koniem by ominąć tegoż konia bobki jak moze da rady zrobić to samo omijajac tego konia. A jeśli Bog uzna ze młody ma troche pokopać sie z koniem to mu możliwości obejścia nie da.

Zapytalbym Andeju w czym tu Twoje serce widzi problem, co powoduje takie wzburzenie nerek?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-02, 12:25

Andej pisze: 2023-03-02, 11:25 Bo odnoszę się do próby usprawiedliwienia jakimiś enigmatycznymi potrzebami psychofizycznymi.
Nie było tam próby usprawiedliwienia, tylko zwrócenie uwagi na jeden z kierunków w terapii.
Jeśli jakieś są, to należy je podać. A nie domniemywać, że???????????
Zlituj się @Andej , co niby @Gzresznik Upadający miał "podać"? Przecież nie prowadzi tu psychoterapii, tylko dzieli się swoimi doświadczeniami podając różne możliwe powody.
Nie pojmuję, jak można robić @Grzesznikowi z tego zarzut.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Post autor: Andej » 2023-03-02, 12:40

Dziękuję za pouczenie. Jak rozumiem Wyrocznia.
Przykro mi, że tak denerwuję, ale piszę subiektywnie. Kolejny raz zaznaczam, że nie narzucam zdania, ani nie przekonuję. Nawet nie twierdzę, że nie jestem idiotą. Uważam, że mam prawo wyrażać swoje zdanie. I to takie jakie ono jest. Niezależnie od pouczających autorytetów.

Zastanawiam się, czy powinienem reagować na zadawane mi pytania, bo mam wrażenie, że są one jedynie prowokacją do tego, aby drążyć i atakować. Cokolwiek odpowiem, to znowu to samo.

A potem zarzut, że chcę aby moje zdanie było ostatnie, tylko dlatego, że odpowiedziałem na pytanie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-02, 15:21

Andej pisze: 2023-03-02, 12:40 Dziękuję za pouczenie. Jak rozumiem Wyrocznia.
"Argument" obrotowy. Można podać go przeciw każdemu, niezależnie, co powiedział ;)
Przykro mi, że tak denerwuję, ale piszę subiektywnie. Kolejny raz zaznaczam, że nie narzucam zdania, ani nie przekonuję. Nawet nie twierdzę, że nie jestem idiotą. Uważam, że mam prawo wyrażać swoje zdanie. I to takie jakie ono jest. Niezależnie od pouczających autorytetów.
Serio, napisałeś że subiektywnie?
Chyba nie za bardzo, cytuję:
Andej pisze:Na pewno nie prowadzi to do Boga.
.
I jeśli coś denerwuje, to te Twoje, mające rozbroić adwersarza gadki jak to jesteś pokorny, może nawet idiotą, marną myszą itd
Co nie przeszkadza Ci pisać w sposób jaskrawo kontrastujący z tymi deklaracjami.
Zastanawiam się, czy powinienem reagować na zadawane mi pytania, bo mam wrażenie, że są one jedynie prowokacją do tego, aby drążyć i atakować. Cokolwiek odpowiem, to znowu to samo.
A potem zarzut, że chcę aby moje zdanie było ostatnie, tylko dlatego, że odpowiedziałem na pytanie.
Na razie to Ty postawiłeś zarzut w stylu "Wyrocznia", więc nie płacz za bardzo.

Czego się tak zjeżyłeś? @Gzresznik Upadający coś napisał, Ty to skrytykowałeś, jak zanegowałem Twoją krytykę.
Stało się coś nienormalnego, czy jak? Trzeba się kłócić, bo się nie zgadzamy w ocenie jakiejś sprawy?
Ostatnio zmieniony 2023-03-02, 15:22 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Post autor: Kacper1298 » 2023-03-02, 19:28

A Co z grzechami zapomnianymi które kiedyś pamiętałem ale zatajalem na spowiedzi, a dziś już zapomniałem Czy one tak samo są odpuszczone? Bo kiedyś je mogłem wyznać, a że tego nie zrobiłem to one nadal na mnie są, tak to działa?
Byłem kiedyś świadomy że je mam a dziś już ich nie pamiętam i nic z nimi kiedyś nie zrobiłem

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3467
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-03-02, 20:17

Ale skoro nie pamiętasz teraz to jsk możesz zapamiętać ze zataiłeś? Po prostu powiedz na spowiedzi ze mogly byc takie fakty i ze jak sobie przypomnisz to powiesz..Bo żałujesz ze tak mogło być prawda?

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Post autor: Kacper1298 » 2023-03-03, 10:56

Gzresznik Upadający pisze: 2023-03-02, 20:17 Ale skoro nie pamiętasz teraz to jsk możesz zapamiętać ze zataiłeś? Po prostu powiedz na spowiedzi ze mogly byc takie fakty i ze jak sobie przypomnisz to powiesz..Bo żałujesz ze tak mogło być prawda?
A jak chce jakiś grzech popełnić, ale nie dążę aby go popełnić poprostu bym chciał zgrzeszyć może kiedyś może wogule, ale narazie nic nie robie w tej kwestii aby go popełnić to mogę przystąpić do ważnej spowiedzi Czy ta chęć popełnienia musi odejść?
W skrócie wiem że jak nadarzy się okazja to z żalem ten grzech raczej, nie na 100% popełnię, ale nic nie robię ku temu aby taka okazja się miała nadarzyć

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3467
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-03-03, 11:31

Jest pokusa . I jest decyzja. Z tego co zrozumiałem decyzji nie ma na TAK witaj grzechu w moim sercu. Więc jest ok. A jak sa pokusy to można je troche pozwalczac. A najlepiej sie je zwalcza zsbierajac zabawki duszkom zbuntowanym. Jak najczęściej spowiedź, Eucharystia itp itd. I rady madrzrjszych tutaj ( mnie raczej wyłącz,bardziej Marek sie w tym zakresie będzie nadawał) moja mundrosc kończy sie na analizie mojego przypadku.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Post autor: Kacper1298 » 2023-03-03, 19:20

Gzresznik Upadający pisze: 2023-03-03, 11:31 Jest pokusa . I jest decyzja. Z tego co zrozumiałem decyzji nie ma na TAK witaj grzechu w moim sercu. Więc jest ok. A jak sa pokusy to można je troche pozwalczac. A najlepiej sie je zwalcza zsbierajac zabawki duszkom zbuntowanym. Jak najczęściej spowiedź, Eucharystia itp itd. I rady madrzrjszych tutaj ( mnie raczej wyłącz,bardziej Marek sie w tym zakresie będzie nadawał) moja mundrosc kończy sie na analizie mojego przypadku.
A na spowiedzi muszę mówić dokładne szczegóły czy tylko liczbę grzechów np. Tydzień temu nie pomogłem dziadkowi z naprawą auta, a tylko mu ja utrudniłem (to tylko przykład) Czy mogę powiedzieć Często zdarzało mi się nie pomagać bliźniemu bezinteresownie
Czy w obu przypadkach spowiedź będzie ważna biorąc oczywiście pod uwagę że wyżej wymieniona sytuacja to grzech ciężki
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3467
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-03-03, 21:59

Kacper1298 pisze: 2023-03-03, 19:20
Gzresznik Upadający pisze: 2023-03-03, 11:31 Jest pokusa . I jest decyzja. Z tego co zrozumiałem decyzji nie ma na TAK witaj grzechu w moim sercu. Więc jest ok. A jak sa pokusy to można je troche pozwalczac. A najlepiej sie je zwalcza zsbierajac zabawki duszkom zbuntowanym. Jak najczęściej spowiedź, Eucharystia itp itd. I rady madrzrjszych tutaj ( mnie raczej wyłącz,bardziej Marek sie w tym zakresie będzie nadawał) moja mundrosc kończy sie na analizie mojego przypadku.
A na spowiedzi muszę mówić dokładne szczegóły czy tylko liczbę grzechów np. Tydzień temu nie pomogłem dziadkowi z naprawą auta, a tylko mu ja utrudniłem (to tylko przykład) Czy mogę powiedzieć Często zdarzało mi się nie pomagać bliźniemu bezinteresownie
Czy w obu przypadkach spowiedź będzie ważna biorąc oczywiście pod uwagę że wyżej wymieniona sytuacja to grzech ciężki
Im wiecej powiesz tm bardziej przerazisz sie swego gorszego ja i tym szybciej sie go pozbedziesz

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Post autor: Kacper1298 » 2023-03-03, 22:11

Gzresznik Upadający pisze: 2023-03-03, 21:59
Kacper1298 pisze: 2023-03-03, 19:20
Gzresznik Upadający pisze: 2023-03-03, 11:31 Jest pokusa . I jest decyzja. Z tego co zrozumiałem decyzji nie ma na TAK witaj grzechu w moim sercu. Więc jest ok. A jak sa pokusy to można je troche pozwalczac. A najlepiej sie je zwalcza zsbierajac zabawki duszkom zbuntowanym. Jak najczęściej spowiedź, Eucharystia itp itd. I rady madrzrjszych tutaj ( mnie raczej wyłącz,bardziej Marek sie w tym zakresie będzie nadawał) moja mundrosc kończy sie na analizie mojego przypadku.
A na spowiedzi muszę mówić dokładne szczegóły czy tylko liczbę grzechów np. Tydzień temu nie pomogłem dziadkowi z naprawą auta, a tylko mu ja utrudniłem (to tylko przykład) Czy mogę powiedzieć Często zdarzało mi się nie pomagać bliźniemu bezinteresownie
Czy w obu przypadkach spowiedź będzie ważna biorąc oczywiście pod uwagę że wyżej wymieniona sytuacja to grzech ciężki
Im wiecej powiesz tm bardziej przerazisz sie swego gorszego ja i tym szybciej sie go pozbedziesz
A jak powiem beż szczegółów to spowiedź będzie ważna? Czy każda sytuację muszę opisywać z osobna?
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-04, 00:26

Kacprze, są dwie mozliwości co do Twoich pytań:
  • albo kombinujesz, jakby tu jak najmniej powiedzieć, ale mieć "zaliczone" ;)
  • albo jesteś skrupulantem i męczą Cię ciągle wątpliwości po odbytej spowiedzi
Osobiście stawiam na drugą możliwość, ale obie nie są dobrą motywacją.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3467
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-03-04, 06:40

Kacper1298 pisze: 2023-03-03, 22:11
Gzresznik Upadający pisze: 2023-03-03, 21:59
Kacper1298 pisze: 2023-03-03, 19:20
Gzresznik Upadający pisze: 2023-03-03, 11:31 Jest pokusa . I jest decyzja. Z tego co zrozumiałem decyzji nie ma na TAK witaj grzechu w moim sercu. Więc jest ok. A jak sa pokusy to można je troche pozwalczac. A najlepiej sie je zwalcza zsbierajac zabawki duszkom zbuntowanym. Jak najczęściej spowiedź, Eucharystia itp itd. I rady madrzrjszych tutaj ( mnie raczej wyłącz,bardziej Marek sie w tym zakresie będzie nadawał) moja mundrosc kończy sie na analizie mojego przypadku.
A na spowiedzi muszę mówić dokładne szczegóły czy tylko liczbę grzechów np. Tydzień temu nie pomogłem dziadkowi z naprawą auta, a tylko mu ja utrudniłem (to tylko przykład) Czy mogę powiedzieć Często zdarzało mi się nie pomagać bliźniemu bezinteresownie
Czy w obu przypadkach spowiedź będzie ważna biorąc oczywiście pod uwagę że wyżej wymieniona sytuacja to grzech ciężki
Im wiecej powiesz tm bardziej przerazisz sie swego gorszego ja i tym szybciej sie go pozbedziesz
A jak powiem beż szczegółów to spowiedź będzie ważna? Czy każda sytuację muszę opisywać z osobna?
Musisz pamietac ze w konfesjonale jest Chrystus a nie tylko ksiadz.
Zpsychicznego punktu widzenia im mniej powiesz tym wiecej bedziesz miał watpliwosci ze cos zatailes i spowiedz jest niewazna ,
A fizycznie siedzi w konfesjonale gosc ktory slyszał juz tysiace historii , najczesciej nie kojarzy kto mu sie spowiada i obowiazuje go tajemnica spowiedzzi.
A psychicznie sie wyłacza pamietanie o tylu rzeczach bo nie daloby rady spamietac , Pan dba o swoich pasterzy .

A W PRAKTYCE SIEDZI TAM KTOS KTO JUZ ZA TWOJE , MOJE I MILIARDÓW LUDZI GRZECHY JUZ UMARL. CO WIECEJ TEN KTOŚ JESZCZE WIE CO NAROZRABIASZ, WIE CO BEDZIESZ CHCIAŁ ZROBIĆ I JUZ TAK USTAWIA WSZYSTKO ZEBY ULATWIC CI PRZYJECIE ZBAWIENIA.

Take it easy .

ODPOWIEDZ