Antykoncepcja grzech ciężki- czy zawsze?

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
kesatjow
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 23 gru 2020
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Antykoncepcja grzech ciężki- czy zawsze?

Post autor: kesatjow » 2020-12-23, 14:13

Witam, mam trójkę dzieci (3latka, 1,5 i 1 miesiąc). Chcemy przynajmniej na jakiś czas z żoną spauzować i nie mieć na razie więcej dzieci. Wiadomo - jak się przytrafi, to będziemy się cieszyć, ale wolimy na razie pauzę. Nie stosowałem antykoncepcji, bo to grzech, choć przyznam się, że nie bardzo rozumiem dlaczego. Próbowaliśmy już po drugim dziecku NPR + stosunek przerywany, ale i tak nas Pan Bóg pobłogosławił trzecim potomkiem :). Zastanawiam się czy stosowanie prezerwatyw w naszym przypadku byłoby grzechem ciężkim. Czy może mi ktoś z was wyjaśnić konkretnie, bez oceniania i osądzania mnie czy i dlaczego stosowanie prezerwatyw to grzech ciężki? Z góry dziękuję i niech was Bóg błogosławi! Młody katolik - kesatjow

Magnolia

Re: Antykoncepcja grzech ciężki- czy zawsze?

Post autor: Magnolia » 2020-12-23, 14:20

Ze względu na przygotowania świąteczne proponuję najpierw zajrzeć do wątku, gdzie już o tym była mowa: (bo może już tam znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie)
viewtopic.php?f=11&t=10278&hilit=antykoncepcja
Zawsze polecam tez przeczytanie encykliki Humanae Vitae: (przystępnie napisana)
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pa ... umane.html
niedawno znalazłam też broszurę wyjaśniającą te tematy w oparciu Katechizmu KK:
http://www.kofc.org/un/pl/resources/cis/cis128.pdf

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Antykoncepcja grzech ciężki- czy zawsze?

Post autor: Logan » 2020-12-23, 14:38

kesatjow pisze: 2020-12-23, 14:13 Czy może mi ktoś z was wyjaśnić konkretnie, bez oceniania i osądzania mnie czy i dlaczego stosowanie prezerwatyw to grzech ciężki?
Ponieważ wyklucza zapłodnienie, wyklucza poczęcie dziecka co się sprzeciwia celowi stosunku. Stosunek sam w sobie musi być otwarty na prokreację, biologiczne przedłużenie gatunku. Można współżyć w dni niepłodne.
Ostatnio zmieniony 2020-12-23, 14:40 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

kesatjow
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 23 gru 2020
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Antykoncepcja grzech ciężki- czy zawsze?

Post autor: kesatjow » 2020-12-23, 14:41

Magnolia pisze: 2020-12-23, 14:20 Ze względu na przygotowania świąteczne proponuję najpierw zajrzeć do wątku, gdzie już o tym była mowa: (bo może już tam znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie)
viewtopic.php?f=11&t=10278&hilit=antykoncepcja
Zawsze polecam tez przeczytanie encykliki Humanae Vitae: (przystępnie napisana)
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pa ... umane.html
niedawno znalazłam też broszurę wyjaśniającą te tematy w oparciu Katechizmu KK:
http://www.kofc.org/un/pl/resources/cis/cis128.pdf
Dziękuję. To powinno mi pomóc. Przeczytam, a jeśli nadal będę miał wątpliwości to napiszę o nich. Pozdrawiam

Linus
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 22 gru 2020
Been thanked: 2 times

Re: Antykoncepcja grzech ciężki- czy zawsze?

Post autor: Linus » 2020-12-23, 18:29

antykoncepcja to zlepek dwóch słów anty i koncepcja, czyli przeciw poczęciu, przeciw życiu. To tak w skrócie.
Ostatnio zmieniony 2020-12-23, 18:30 przez Linus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4613 times
Kontakt:

Re: Antykoncepcja grzech ciężki- czy zawsze?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-23, 21:00

@kesatjow, abstrahując od grzechu, warto powiedzieć, że akurat prezerwatywa jest dość mało skuteczna (7 ciąż na 100 kobiet w ciągu roku), dużo mniej niż "pełna" NPR (statystyki znajdziesz tu http://analizy.biz/marek1962/skutecznosc.htm ). Oczywiście warto zadbać, by była to NPR nowoczesna, a nie np. "kalendarzyk".
Stosunek przerywany to też antykoncepcja, do tego koszmarnie nieskuteczna (30 ciąż na 100 kobiet w ciągu roku)

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Antykoncepcja grzech ciężki- czy zawsze?

Post autor: Viridiana » 2020-12-23, 21:26

kesatjow pisze: 2020-12-23, 14:13 Czy może mi ktoś z was wyjaśnić konkretnie, bez oceniania i osądzania mnie czy i dlaczego stosowanie prezerwatyw to grzech ciężki?
Wydaje mi się, że antykoncepcja jest grzechem dlatego, że neguje naturalny rytm kobiety, który jest przecież pomysłem Boga. Bóg stworzył kobietę dając jej poszczególne fazy cyklu i skoro to jest Jego pomysł, to jest dobry - bo gdy stosuje się np. prezerwatywy, to już nie żyje się według naturalnych zmian, ale według tego, kiedy my byśmy chcieli.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Antykoncepcja grzech ciężki- czy zawsze?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-11-25, 10:34

kesatjow pisze: 2020-12-23, 14:13Czy może mi ktoś z was wyjaśnić konkretnie, bez oceniania i osądzania mnie czy i dlaczego stosowanie prezerwatyw to grzech ciężki? Z góry dziękuję i niech was Bóg błogosławi! Młody katolik - kesatjow
Takie są zasady panujące w Kościele Katolickim. Jedne religie mają takie zasady a inne religie swoje zasady. Jedne są bardziej surowe inne mniej surowe.
Nie chcę tego krytykować, natomiast chcę zwrócić uwagę na to, że nie całe chrześcijaństwo zakazuje antykoncepcji. Wręcz chyba większość chrześcijan pozytywnie odnosi się do antykoncepcji, zarówno hormonalnej jak i np prezerwatywy.

Czy ktoś mądry podpowiedziałby mi jaki status - kościelny/kanoniczny czy jak to się inaczej nazywa - ma zakaz stosowania prezerwatywy?
Czy jest to kwestia dyscypliny jak np celibat? czy jest to kwestia doktryny? Czy jest to kwestia kultowa jak np. nakazane posty itd itp?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4613 times
Kontakt:

Re: Antykoncepcja grzech ciężki- czy zawsze?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-25, 10:37

Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-25, 10:34 Nie chcę tego krytykować, natomiast chcę zwrócić uwagę na to, że nie całe chrześcijaństwo zakazuje antykoncepcji. Wręcz chyba większość chrześcijan pozytywnie odnosi się do antykoncepcji, zarówno hormonalnej jak i np prezerwatywy.
... a nawet, niestety, do aborcji .

Wszyscy reformatorzy - Luter, Kalwin, Zwingli, Knox i pozostali prezentowali stanowisko identyczne ze stanowiskiem katolickim.
Do roku 1930 stanowisko wszystkich kościołów chrześcijańskich było jednakowe - antykoncepcja jest złem w każdych okolicznościach.
Jedynie Kościół Katolicki okazał się zdolny do pozostania "znakiem sprzeciwu" i nie ugiął się pod opinią świata. Jedynie Kościół Katolicki naucza tej najbardziej niepopularnej i nie przynoszącej mu żadnej korzyści prawdy.

Uwaga: Piszę tu o Kościele jako takim. W sposób "indywidualny" wielu protestanckich teologów i głosicieli - zwłaszcza zajmujących się rodziną - doszło do tej samych wniosków co Kościół. Wystarczy wymienić Christiansenów (anglikanie) czy choćby - najsłynniejsze chyba w dziedzinie rodziny - luterańskie małżeństwo Trobish.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Antykoncepcja grzech ciężki- czy zawsze?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-11-25, 11:01

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-25, 10:37
Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-25, 10:34 Nie chcę tego krytykować, natomiast chcę zwrócić uwagę na to, że nie całe chrześcijaństwo zakazuje antykoncepcji. Wręcz chyba większość chrześcijan pozytywnie odnosi się do antykoncepcji, zarówno hormonalnej jak i np prezerwatywy.
... a nawet, niestety, do aborcji .
Ale proszę Cię... nie zestawiajmy obok siebie antykoncepcji i aborcji.
Poza tym, co do aborcji, to całkiem sporo nawet dużych denominacji protestanckich (nie wiem jak jest u prawosławnych) przechodzi z ruchu "pro choice" do "pro life". Całkiem niedawno taki ruch wykonał United Methodist Church - historycznie bardzo wpływowy globalny kościół protestancki.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-25, 10:37Wszyscy reformatorzy - Luter, Kalwin, Zwingli, Knox i pozostali prezentowali stanowisko identyczne ze stanowiskiem katolickim.
Tylko, że ci panowie to XVI wiek! Stan wiedzy mocno się od tamtego czasu zmienił. Możemy poczytać o tym, jak w XVI wieku wyglądała medycyna i jakie terapie proponowano.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-25, 10:37Do roku 1930 stanowisko wszystkich kościołów chrześcijańskich było jednakowe - antykoncepcja jest złem w każdych okolicznościach.
Nie badałem tej historii i nie wiem czy rzeczywiście wszystkie, ale niech będzie. Problem polega na tym, że do lat 30-tych XX wieku społeczeństwa były mocno zacofane. Niewolnictwo. Ograniczone prawa kobiet. Ograniczone prawa jednostki. Ograniczony dostęp do edukacji.
Nie wiem czy jest to akurat jakiś wskaźnik, który powinniśmy brać na serio.

No, ale nie odpisałeś mi na pytanie o to, jaki jest status kanoniczny antykoncepcji w kościele rzymskokatolickim/grekokatolickim.
Ostatnio zmieniony 2022-11-25, 11:32 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4613 times
Kontakt:

Re: Antykoncepcja grzech ciężki- czy zawsze?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-25, 11:46

Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-25, 11:01
Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-25, 10:37
Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-25, 10:34 Nie chcę tego krytykować, natomiast chcę zwrócić uwagę na to, że nie całe chrześcijaństwo zakazuje antykoncepcji. Wręcz chyba większość chrześcijan pozytywnie odnosi się do antykoncepcji, zarówno hormonalnej jak i np prezerwatywy.
... a nawet, niestety, do aborcji .
Ale proszę Cię... nie zestawiajmy obok siebie antykoncepcji i aborcji.
Skoro argumentem ma być, że jakiś odłam protestancki się na coś zgadza, to dlaczego?
Albo-albo. Albo uznajemy taki "argument" albo nie.
Poza tym, co do aborcji, to całkiem sporo nawet dużych denominacji protestanckich (nie wiem jak jest u prawosławnych) przechodzi z ruchu "pro choice" do "pro life". Całkiem niedawno taki ruch wykonał United Methodist Church - historycznie bardzo wpływowy globalny kościół protestancki.
I chwała Bogu. Ale większość nie przechodzi.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-25, 10:37Wszyscy reformatorzy - Luter, Kalwin, Zwingli, Knox i pozostali prezentowali stanowisko identyczne ze stanowiskiem katolickim.
Tylko, że ci panowie to XVI wiek! Stan wiedzy mocno się od tamtego czasu zmienił. Możemy poczytać o tym, jak w XVI wieku wyglądała medycyna i jakie terapie proponowano.
Zasady moralne zależą od stanu wiedzy?
Antykoncepcja była już wówczas znana. I wspólnoty te odeszły od trzymania się zasad pod wpływem "ducha czasów" w latach 30-tych XX wieku.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-25, 10:37Do roku 1930 stanowisko wszystkich kościołów chrześcijańskich było jednakowe - antykoncepcja jest złem w każdych okolicznościach.
Nie badałem tej historii i nie wiem czy rzeczywiście wszystkie, ale niech będzie. Problem polega na tym, że do lat 30-tych XX wieku społeczeństwa były mocno zacofane. Niewolnictwo. Ograniczone prawa kobiet. Ograniczone prawa jednostki. Ograniczony dostęp do edukacji.
Nie wiem czy jest to akurat jakiś wskaźnik, który powinniśmy brać na serio.[/quote]A co ma do rzeczy powyższe?
No, ale nie odpisałeś mi na pytanie o to, jaki jest status kanoniczny antykoncepcji w kościele rzymskokatolickim/grekokatolickim.
Nie wiem, co miałoby znaczyć "status kanoniczny antykoncepcji".

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Antykoncepcja grzech ciężki- czy zawsze?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-11-25, 13:52

Ciekawe jest podsumowanie aspektu religijnego antykoncepcji na wikipedii:
<Zaznaczę na fioletowo to, co mnie zaintrygowało>
Poglądy religijne
Religie w różny sposób oceniają etyczność antykoncepcji[147].

Zobacz też: Katolicka etyka seksualna.
Kościół katolicki nie akceptuje antykoncepcji. Akceptowane są wyłącznie metody naturalnego planowania rodziny[148] i nie mogą być one stosowane z przesłanek egoistycznych[149], choć większość katolików w krajach rozwiniętych akceptuje i stosuje nowoczesne metody antykoncepcji[150][151][152]. Jan Paweł II pisał, że antykoncepcja sztuczna jest sprzeczna z pełną prawdą aktu płciowego jako właściwego wyrazu miłości małżeńskiej [153] (choć np. jeden z jego poprzedników Jan Paweł I, opowiadał się za przekonaniem jakoby stosowanie antykoncepcji hormonalnej było akceptowalne moralnie i sam przed objęciem pontyfikatu, kiedy jeszcze był biskupem pisał listy do władz stolicy apostolskiej, aby ta zmieniła przepisy prawa kanonicznego odnośnie stosowania antykoncepcji)[154]. Stosowanie metod niepozwalających zagnieździć się zarodkowi w macicy wchodzi w zakres grzechu aborcji. Należy zwrócić uwagę, że Kodeks prawa kanonicznego oraz Kodeks kanonów Kościołów wschodnich w przypadku spowodowania śmierci embrionu przewidują karę ekskomuniki, ale wypadku antykoncepcji nie sposób określić, czy kobieta faktycznie była w ciąży, więc ekskomunika nie obowiązuje (wymagana jest pewność)[155][156][157].

Wśród protestantów występują różne postawy od nie wspierania żadnej metody do dopuszczania wszystkich metod antykoncepcji[158]. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce samą dyskusję o „dozwolonych” lub „niedozwolonych” środkach i metodach antykoncepcji uważa za bezprzedmiotową, ponieważ nie ma ona uzasadnienia w Piśmie Świętym. Kościół nie sprzeciwia się więc stosowaniu dowolnych metod zapobiegania ciąży we współżyciu małżeńskim, przeciwnie – postrzega to jako świadome macierzyństwo, a niekiedy jako element ochrony zdrowia kobiety. Sprzeciwia się jedynie środkom wczesnoporonnym, ponieważ uznaje to za formę aborcji[159].

Świadkowie Jehowy uznają, że Biblia nie nakazuje chrześcijanom wydawania na świat dzieci – nakaz ten dotyczył jedynie pierwszej pary ludzkiej oraz rodziny Noego, dlatego wydawanie na świat dzieci jest osobistą sprawą małżonków[160]. Za niedopuszczalne uważają stosowanie metod kontroli narodzin mających na celu zniszczenie zarodka już powstałego (aborcja, środki wczesnoporonne)[161][162]. Wszystkie inne metody antykoncepcyjne – pod warunkiem że nie prowadzą do poronienia – są według nich dopuszczalne[163].

Poglądy wyznawców judaizmu wahają się od surowszych ortodoksyjnych do bardziej otwartych zreformowanych odłamów[164].

Stosunek hinduizmu do antykoncepcji jest złożony ze względu na niejednolitość tej religii, a także ewolucyjny charakter wielu jej przekonań[165]. Hinduizm jest w kwestiach moralnych elastyczny, unika absolutyzowania wskazówek moralnych, starając się ważyć konfliktowe wartości i brać pod uwagę całokształt sytuacji (w tym dobrobyt matki, czynniki społeczno-ekonomiczne, powstanie ciąży w wyniku gwałtu)[166]. Współcześnie, za ważny czynnik o znaczeniu religijnym uznaje się dążenie do posiadania raczej małej rodziny i ograniczanie dzietności, co jest warunkiem stabilności społeczeństwa indyjskiego[167]. Antykoncepcja, zarówno naturalna, jak i sztuczna, jest więc dopuszczalna[168]. Tradycyjna medycyna hinduska rozwijana w ramach różnych szkół religijnych, wypracowała wiele metod antykoncepcji i antykoncepcji postkoitalnej[169].

Popularnym poglądem buddystów jest akceptacja zapobiegania ciąży; interweniowanie po zapłodnieniu nie jest jednak już dozwolone[170].

W islamie środki antykoncepcyjne są akceptowalne, jeżeli nie zagrażają zdrowiu, chociaż są one odradzane przez niektórych[171]. Koran nie wspomina o moralności w odniesieniu do antykoncepcji, ale zawiera stwierdzenia zachęcające do posiadania dzieci. Prorok Mahomet, jak się uważa, także ożenił się i miał dzieci[172].
źródło cytatu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Antykonce ... _religijne
Ostatnio zmieniony 2022-11-25, 15:00 przez Morkej, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4613 times
Kontakt:

Re: Antykoncepcja grzech ciężki- czy zawsze?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-25, 14:42

A co Cię w tym zaznaczonym tekście uderzyło?
Ostatnio zmieniony 2022-11-25, 15:01 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2368
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 298 times
Been thanked: 319 times

Re: Antykoncepcja grzech ciężki- czy zawsze?

Post autor: Arek » 2022-11-25, 20:52

A co jeśli jedna osoba z małżonków nie chce antykoncepcji, a druga niestety jej chce?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Antykoncepcja grzech ciężki- czy zawsze?

Post autor: sądzony » 2022-11-26, 08:25

Arek pisze: 2022-11-25, 20:52 A co jeśli jedna osoba z małżonków nie chce antykoncepcji, a druga niestety jej chce?
To samo gdy jedna chce remontu, a druga nie; rozmowa.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”