Jak wygląda czyściec

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jak wygląda czyściec

Post autor: sądzony » 2024-02-21, 13:19

kazik95 pisze: 2024-02-21, 12:56 Czyli dopiero wraz z nawróceniem zaczyna się czyścić?
Jak pisze Andej to nie takie proste. Przytoczę artykuł który wczoraj czytałem:

"Efektem tego jest mocno skomplikowana sytuacja egzystencjalna człowieka, w której zazębiają się:

1. po pierwsze, stałe zorientowanie bytu ludzkiego na Boga, ugruntowane w substancjalnym zjednoczeniu i wprost implikujące otwartość ludzkiej natury na bezpośredni, nadprzyrodzony wymiar relacji Bóg — człowiek;

2. po drugie, przekreślające ową otwartość misterium iniquitatis, które źródłowo jako grzech pierworodny (originatum), a wtórnie — grzech osobisty (originans) dotyka każdego człowieka, uniemożliwiając mu odbudowanie bezpośredniego charakteru owej relacji siłami własnej natury;

3. po trzecie, osobowe i zbawcze działanie Boga, które — w przekonaniu Jana od Krzyża — dokonuje się w Misterium Paschalnym Jezusa Chrystusa, przywracając potencjalnie ludzkiej naturze jej otwartość na nadprzyrodzony wymiar relacji z Bogiem, a jednocześnie ukonkretniając się w każdym człowieku jako stała, zakotwiczona w zjednoczeniu substancjalnym możliwość wypełnienia tej potencjalności, czyli absolutnie wolna propozycja miłującego Boga, nazywana przez Jana od Krzyża łaską, której podjęcie uzdalnia na powrót człowieka do udziału w istocie i życiu Bożym;

4. po czwarte wreszcie, ewentualne przyjęcie przez człowieka owego wolnego daru łaski, które realizuje się w nim jako
a) proces zbawczego powrotu do stanu pierwotnej niewinności Adama,
b) stanu dopełnionego następnie upodabniającym zjednoczeniem z Bogiem
c) i uwieńczonego ostatecznie wiecznym widzeniem Boga w chwale"


rozpunktowałem dla większej czytelności.
A zatem to ciągły proces, w którym można wyznaczyć pewne etapy.

Dodano po 30 minutach 33 sekundach:
Czyli oczyszczenie "zaczyna się" wraz z "podjęciem łaski, która uzdalnia na powrót człowieka do udziału w istocie i życiu Bożym".
Ale nie chodzi tu, moim zdaniem o jakieś górnolotne przebóstwienia. Dla mnie podjęciem łaski jest nieudolna próba codziennej medytacji, czy zaglądania do starego testamentu, czy czekająca mnie jutro konsultacja psychoterapeutyczna w związku z rzuceniem palenia.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Jak wygląda czyściec

Post autor: konserwa » 2024-02-21, 18:10

Czysciec wyglada czysto, a szczegolnie czysto wygladaja przypalone garnki, ktore przywleczone z ziemi zostaja wlasnie wypolerowane i czekaja na dalszy transport do czystych dziedzin niebianskich.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Jak wygląda czyściec

Post autor: kazik95 » 2024-02-21, 18:16

A czy Biblia nie mówi o tym, że to te dziedziny niebiańskie tutaj przyjadą a nie że my się stąd zawijamy?
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5405
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 859 times
Been thanked: 1413 times

Re: Jak wygląda czyściec

Post autor: abi » 2024-02-21, 18:19

razem z temi garnkamy?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jak wygląda czyściec

Post autor: sądzony » 2024-02-21, 18:22

kazik95 pisze: 2024-02-21, 18:16 A czy Biblia nie mówi o tym, że to te dziedziny niebiańskie tutaj przyjadą a nie że my się stąd zawijamy?
A to coś zmienia?
Gdy staniesz przed lustrem człowiek odbity ma z lewej strony prawą rękę, a z prawej lewą. Jednak w świecie odbitym wszystko pozostaje na właściwym miejscu.

:-? nie wiem czy ta metafora jest trafna
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Jak wygląda czyściec

Post autor: konserwa » 2024-02-21, 21:16

Abi - Ty i ja toze takie gary jestesmy ... ino niewypolerowane jeszcze.
Tak wiec bez garnkow w niebie ani rusz ;)

Awatar użytkownika
Strzelec91
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 11 lut 2023
Lokalizacja: Pleszew
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 33 times

Re: Jak wygląda czyściec

Post autor: Strzelec91 » 2024-03-20, 13:05

Mam 2 porównania:
1. Lotnisko. Czekasz na przylot ukochanej osoby, wobec której „schrzaniłeś sprawę. Osoba ta wysłała Ci SMSa z przebaczeniem.
2. Dzwonek do drzwi. Ktoś dzwoni do drzwi Twego domu. Okazuje się że to Twój najlepszy przyjaciel pragnie złożyć Ci wizytę. Już masz zamiar otworzyć mu, ale … zdajesz sobie sprawę że jesteś ubrany „byle jak”, gdyż sprzątałeś. Musisz zatem wpierw niejako „doprowadzić się do ładu”.

Żeby nie było że to moje pomysły. Autorem pierwszego porównania jest ks Grzegorz Strzelczyk, a drugiego ks Piotr Pawlukiewicz.
Ostatnio zmieniony 2024-03-20, 13:06 przez Strzelec91, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”