Brewiarz dla świeckich

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
Wer

Brewiarz dla świeckich

Post autor: Wer » 2021-02-09, 12:21

Brewiarz jest podzielony na kilka części, które odmawia się o określonych porach dnia. Ja muszę przyznać nie dałabym rady odmawiać wszystkich modlitw (jutrznia, modlitwa w ciągu dnia, nieszpory, kompleta). Ale tak się zastanawiam, czy mogłabym dodać do swojej modlitwy wieczornej właśnie elementy brewiarzu poprzez czytanie fragmentu z każdej części. Mam na myśli to czy mogłabym na wieczór odmawiać np. jutrznie albo modlitwę odmawianą w ciągu dnia? Czy jako, że odmawiałabym tylko wieczorem zostają nieszpory i kompleta?
Proszę o radę, czy takie odmawianie w ogóle ma sens i nie kłóci się z zasadami modlitwy. O:-)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Brewiarz dla świeckich

Post autor: Dezerter » 2021-02-09, 12:58

Brewiarz jest ułożony zgodnie z dobowym rozkładem zajęć, więc rano masz modlitwę na rozpoczęcie dnia - błogosławieństwo
a na zakończenie dnia masz rachunek sumienia i przepraszanie, podziękowanie za miniony dzień
ale wiesz zapewne o tym
Ja bym korzystał jednak z modlitw przeznaczonych dla danej pory dnia i z nich wybierał coś dla siebie
Jednak modlitwa, to przede wszystkim rozmowa, spotkanie z Bogiem i to spotkanie dwójki przyjaciół, kochających się, szczerych i otwartych na siebie - w takim spotkaniu żadne reguły nie obowiązują ...
więc powiem za św. Augustynem
Kochaj i rób co chcesz

Nie modlę się regularnie brewiarzem dla świeckich, ale ilekroć mam okazję to robić, to ta forma modlitwy mnie zachwyca i pasuje w 100%
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Brewiarz dla świeckich

Post autor: Efezjan » 2021-02-09, 15:15

Wer pisze: 2021-02-09, 12:21 Brewiarz jest podzielony na kilka części, które odmawia się o określonych porach dnia. Ja muszę przyznać nie dałabym rady odmawiać wszystkich modlitw (jutrznia, modlitwa w ciągu dnia, nieszpory, kompleta). Ale tak się zastanawiam, czy mogłabym dodać do swojej modlitwy wieczornej właśnie elementy brewiarzu poprzez czytanie fragmentu z każdej części. Mam na myśli to czy mogłabym na wieczór odmawiać np. jutrznie albo modlitwę odmawianą w ciągu dnia? Czy jako, że odmawiałabym tylko wieczorem zostają nieszpory i kompleta?
Proszę o radę, czy takie odmawianie w ogóle ma sens i nie kłóci się z zasadami modlitwy. O:-)
Odpowiedź od osoby modlącej się brewiarzem codziennie.
Ja też nie odmawiam całego - my jako świeccy tego nie musimy. Aczkolwiek, gdy nie jestem wtedy w pracy to zawsze Jutrznia i Nieszpory. A chcę włączyć Kompletę do moich modlitw, bo umozliwi mi to stałą praktykę codziennego rachunku sumienia.
Więc polecam następująco:
Jutrznia rano,
Nieszpory wieczorem.

Dlaczego? W hymnach jest czasami, że dzień się zaczyna, więc odmawianie Jutrzni wieczorem za bardzo nie ma sensu.
Więc bez kombinacji proponowałbym. Wieczorem Nieszpory, przed pójściem spać Kompleta, rano Jutrznia. A gdybyś miała więcej czasu, to możesz zaszaleć i z modlitwą przedpołudniową i popołudniową. Ja z racji tego, że mam brewiarz czterotomowy odmawiam czasem także Godzinę czytań.

Liturgia godzin jest modlitwą Kościoła - a więc świeckich też. I cieszy mnie, że jak czytam, widzę, coraz więcej nas włączą LG do swoich modlitw.

Myślę, że odpowiedziałem na twoje pytanie.
Ostatnio zmieniony 2021-02-09, 15:15 przez Efezjan, łącznie zmieniany 1 raz.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Wer

Re: Brewiarz dla świeckich

Post autor: Wer » 2021-02-09, 16:40

A polecicie może jakiś konkretny na początek?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Brewiarz dla świeckich

Post autor: Dezerter » 2021-02-09, 21:30

Z któregoś z tych bordowych korzystałem
https://allegro.pl/listing?string=brewi ... l-1-3-0129
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

WielbiDuszaMojaPana
Początkujący
Początkujący
Posty: 61
Rejestracja: 8 mar 2021
Has thanked: 11 times
Been thanked: 20 times

Re: Brewiarz dla świeckich

Post autor: WielbiDuszaMojaPana » 2021-03-09, 00:00

Wer pisze: 2021-02-09, 12:21 Brewiarz jest podzielony na kilka części, które odmawia się o określonych porach dnia. Ja muszę przyznać nie dałabym rady odmawiać wszystkich modlitw (jutrznia, modlitwa w ciągu dnia, nieszpory, kompleta). Ale tak się zastanawiam, czy mogłabym dodać do swojej modlitwy wieczornej właśnie elementy brewiarzu poprzez czytanie fragmentu z każdej części. Mam na myśli to czy mogłabym na wieczór odmawiać np. jutrznie albo modlitwę odmawianą w ciągu dnia? Czy jako, że odmawiałabym tylko wieczorem zostają nieszpory i kompleta?
Proszę o radę, czy takie odmawianie w ogóle ma sens i nie kłóci się z zasadami modlitwy. O:-)
"Zgodnie z czcigodną tradycją całego Kościoła za główne części codziennego oficjum należy uważać Jutrznię jako modlitwę poranną i Nieszpory jako modlitwę wieczorną, i tak je odprawiać". (Wprowadzenie do całości LG pkt 37)

Dokładniej co i jak można poczytać tutaj -> https://brewiarz.pl/wstep/index.php3

Modlę się też brewiarzem ale często jest to dla mnie wyzwanie...więc ciężko o systematyczność
Z tym że z tzw zerówki czyli wersja skrócona oryginalnej Liturgii Godzin z której korzystają Kapłani.
Nie przekonała mnie wizualnie ta wersja bordowa typowa dla świeckich.
Brakuje mi w niej tego ducha tradycyjności ;)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Brewiarz dla świeckich

Post autor: Dezerter » 2021-03-09, 00:21

Siostro skromnością nie grzeszysz, ale brawo dla Ciebie, że tak wysoko stawiasz sobie poprzeczkę :-bd
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

WielbiDuszaMojaPana
Początkujący
Początkujący
Posty: 61
Rejestracja: 8 mar 2021
Has thanked: 11 times
Been thanked: 20 times

Re: Brewiarz dla świeckich

Post autor: WielbiDuszaMojaPana » 2021-03-09, 00:39

Dezerter pisze: 2021-03-09, 00:21 Siostro skromnością nie grzeszysz, ale brawo dla Ciebie, że tak wysoko stawiasz sobie poprzeczkę :-bd
to Bracie musisz mi wybaczyć ;)

Ale tak serio miałam ten świecki w rękach i jakoś mnie do siebie nie pociągał :(

Konwalia

Re: Brewiarz dla świeckich

Post autor: Konwalia » 2022-08-01, 19:35

Interesuje mnie ta wersja: https://pallottinum.pl/produkt/mala-lit ... odzin.html
Ale zastanawiam się, co jeśli w mojej diecezji będzie inne wspomnienie świętego niż w Polsce? Lub wspomnienie dodatkowe? Czy ta wersja Liturgii Godzin to uwzględnia? W czterotomowej jest podział na diecezje, ale nie rozglądam się za czterotomową, bo nie odmawiam Godziny Czytań ani Modlitwy w ciągu dnia.
Ostatnio zmieniony 2022-08-01, 19:35 przez Konwalia, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Brewiarz dla świeckich

Post autor: Albertus » 2022-08-01, 19:39

W razie wątpliwości możesz zawsze sprawdzić w internecie.

Na przykład tutaj:
https://brewiarz.pl/index.php3

Konwalia

Re: Brewiarz dla świeckich

Post autor: Konwalia » 2022-08-01, 19:48

Wiem, korzystam z tej strony, tylko chciałabym przejść na wersję papierową, bo lepiej tak niż modlić się z telefonu. :) Jednak przy sprawdzaniu będę tego telefonu potrzebowała, chyba że będę po prostu sprawdzać wieczorem wspomnienie na następny dzień.

Konwalia

Re: Brewiarz dla świeckich

Post autor: Konwalia » 2022-08-18, 14:46

Zamiast Małej Liturgii Godzin zamówiłam jednak wydanie skrócone. I teraz czeka mnie nauka obsługi brewiarza. Jest 6 wstążek. Dobrze, że jest strona brewiarz.pl i tam podają strony na dany dzień. :)

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Brewiarz dla świeckich

Post autor: Susanna » 2022-08-18, 17:17

Ja póki co mam brewiarz w telefonie ale tylko dlatego że jest na każdy dzień a w papierowej wersji pogubilabym się. :P
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Konwalia

Re: Brewiarz dla świeckich

Post autor: Konwalia » 2022-08-18, 21:38

@Dayy
Ja też. :) Ale na brewiarz.pl są podane numery stron i można zaznaczyć wstążkami – właśnie zaznaczyłam sobie Jutrznię.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Brewiarz dla świeckich

Post autor: Dezerter » 2022-08-18, 23:38

Brawo dla ciebie (jeśli w miarę regularnie odmawiasz) ja ciągle nie :(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ