dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Rozmowa na wątki dotyczące świata technologi.
soga47
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 28 lut 2021
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: soga47 » 2021-02-28, 14:44

Szczęść Boże. Mam może głupie pytanie. Chodzi o to, że jakiś czas temu chciałam mieć Netflixa, ale rodzice powiedzieli, że tylko jeśli znajdę inne osoby do dzielenia konta. Na początku nie chciałam, bo stwierdziłam, że to niezgodne z ich regulaminem i z prawem chyba też, dzielić się kontem poza jednym domem. Potem jednak koleżanka powiedziała mi, że nie widzi w tym nic złego, bo w końcu coś im płacimy, większość osób tak robi i raczej od tego nie zbiednieją. No więc się zgodziłam. Teraz płacimy 12 zł za osobę, a gdyby robić to zgodnie z regulaminem to by było minimum ok. 30 zł. Zastanawiam się, czy to jest grzech, czy nie, a też głupio mi teraz nagle zostawiać koleżanki jak się pewnie wciągnęły, bo teraz sądzę, że to niemoralne.
Rodzina uważa mnie za jakąś dziwną, bo w ogóle zawracam sobie głowę takimi rozterkami. Jak się bardzo uprę to możemy zrezygnować, ale opcji żeby płacić pełną kwotę samemu moi rodzice nie przewidują, czyli w sumie wtedy Netflix nic nie zarobi. Myślicie, że mogę oglądać z czystym sumieniem?
Piszę na forum, bo księża nie zawsze ogarniają temat.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: Dezerter » 2021-02-28, 17:22

Ile masz lat, czy mieszkasz z rodzicami i czy pracujesz?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

soga47
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 28 lut 2021
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: soga47 » 2021-02-28, 19:15

Mam 17 lat. mieszkam z rodzicami i nie pracuję

Dodano po 4 minutach 22 sekundach:
I mam własne konto, ale zgodę na dysponowanie tymi pieniędzmi wyrażają rodzice.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: Dezerter » 2021-02-28, 22:38

Ciężkie pytanie zadałeś - ja się nie podejmuję odpowiedzieć @xdiec29 prosimy o pomoc
Bo z jednej strony jesteś zależny finansowo od rodziców, a z drugiej strony, to jednak ty podejmujesz świadomą decyzję.
Ja bym jednak zakwalifikował jako grzech lekki, choć nawet czubka palca nie dam sobie za to uciąć.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: Praktyk » 2021-02-28, 23:16

Ja bym się tym nie zadręczał.
To, że koncerny z hollywood są potentatami w branży rozrywkowej i właściwie nie ma dla nich rozsądnej konkurencji jest wynikiem od samego początku ich istnienia nieuczciwych praktyk. Nie pamiętam dokładnie historii, ale nawet chyba kamery zaczęli używać łamiąc prawo patentowe. Więc casus sprowadzałby się do tego, czy moralnym jest okradać złodzieja...
Czy twoje czyny mają realnie jakiś zły skutek ? Myślę, że nie.
Bestia i tak swoje zarobi. Jakby ich bolały te współdzielenia kont to by to zablokowali. Jest to technologicznie banalne.
Robią tak w państwach, o których uważają, że już stać na to, żeby nikt nie dzielił kont :) Spotify też tak robi.
A w Polsce uznali, że jeszcze nie zablokują, więc widocznie uważają że płacimy wystarczająco dobrze ;)
Ostatnio zmieniony 2021-02-28, 23:26 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

xdiec29
Początkujący
Początkujący
Posty: 55
Rejestracja: 4 cze 2020
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 41 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: xdiec29 » 2021-03-01, 10:18

Szczęść Boże. Nie wiem jak jest do końca, bo chyba jest możliwość kilku kont jednocześnie i chyba tego regulamin nie zabrania.
Ewentualnie kwalifikował bym to jako grzech lekki. Ale też warto pomyśleć, że zajmujemy się takimi drobnostkami zapominając o innych poważniejszych grzechach.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: Jozek » 2021-03-01, 10:56

Oni maja mozliwosc sprawdzenia jak jest uzywane konto, a zabezpieczenia sa w ich sprzetach czy to kablowka, czy satelitarny odbior.
Wiedza nawet jak ktos kupi wiekszy telewizor i najczesciej od razu podwyzszaja oplate.
To jest zwyczajne okradanie klientow, bo czy to do malego telewizora, czy duzego to sygnal jest taki sam i nic sie nie zmienia w kosztach.
To jest jeden z glownych powodow likwidacji telewizji analogowej, bo nie da sie przez nia kontrolowac odbiorcow.
Ostatnio zmieniony 2021-03-01, 10:57 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

soga47
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 28 lut 2021
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: soga47 » 2021-03-01, 18:39

Kurcze no rozdarta jestem. Trochę bliżej mi do zrezygnowania, żeby nie zaprzątać sobie tym głowy. Chyba mam tendencję do skrupułów, bo jak się zafiksuję na jednej rzeczy to nie mogę przestać o tym myśleć.
Pomyślałam, że nawet jeśli to grzech lekki, to przecież muszę chcieć poprawy i stąd wynika moje rozmyślanie o tym.

quarhodron
Przybysz
Przybysz
Posty: 14
Rejestracja: 3 lis 2019
Has thanked: 9 times
Been thanked: 13 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: quarhodron » 2021-03-01, 23:13

Osobiście nigdy bym nie kupił Netflixa. Jasne, większość tych streamingowych gigantów nie jest pro chrześcijańska, ale Netflix jest wybitnie anty chrześcijański.

https://www.gosc.pl/doc/6069323.Przekroczone-granice
https://www.filmweb.pl/film/Pierwsze+ku ... 019-844306
https://www.gosc.pl/doc/5613608.Netflix-za-aborcja
Jeden z gigantów światowego show-biznesu jest pierwszą amerykańską wytwórnią filmową, która zagroziła władzom stanu, że zaprzestanie tam swoich produkcji i wycofa inwestycje, jeśli wejdzie w życie nowe antyaborcyjne prawo. Ogranicza ono aborcję do momentu, w którym wykrywalne jest bicie serca dziecka, czyli do około szóstego tygodnia ciąży.
Ostatnio zmieniony 2021-03-01, 23:15 przez quarhodron, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: Zebra » 2021-03-02, 09:18

quarhodron pisze: 2021-03-01, 23:13 Osobiście nigdy bym nie kupił Netflixa. Jasne, większość tych streamingowych gigantów nie jest pro chrześcijańska, ale Netflix jest wybitnie anty chrześcijański.

https://www.gosc.pl/doc/6069323.Przekroczone-granice
https://www.filmweb.pl/film/Pierwsze+ku ... 019-844306
https://www.gosc.pl/doc/5613608.Netflix-za-aborcja
Jeden z gigantów światowego show-biznesu jest pierwszą amerykańską wytwórnią filmową, która zagroziła władzom stanu, że zaprzestanie tam swoich produkcji i wycofa inwestycje, jeśli wejdzie w życie nowe antyaborcyjne prawo. Ogranicza ono aborcję do momentu, w którym wykrywalne jest bicie serca dziecka, czyli do około szóstego tygodnia ciąży.
Rozumiem o czym mówisz i co masz na myśli. Ale jeśli ja kupuję abonament, ponieważ chcę oglądać filmy/seriale to chyba nie oznacza to, że od razu popieram ich poglądy? Korzystam po prostu z ich usług.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: Jozek » 2021-03-02, 09:50

Tak szczerze mowiac wiekszosc filmow pokazywana jest przez wszystkie sieci, a roznica jest jedynie w czasie ich pokazywania na roznych kanalach, wiec wystarczy wybrac inna firme i praktycznie ogladac to samo.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

soga47
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 28 lut 2021
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: soga47 » 2021-03-03, 12:09

Jeden ksiądz mi powiedział, że sam tak robi, drugi, że tamten nie powinien tak robić, ale ja nie mam własnych środków i w sumie coś im płacę, ale "jak ktoś chce być idealny to proszę bardzo" i dalej nie wiem 8-|

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: krystian.zawistowski » 2021-03-04, 20:23

parę powiązanych informacji:

1. Prawo polskie dopuszcza tak zwany "dozwolony użytek osobisty" - "Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. " czyli oglądać piracone filmy wolno. Więc nie płacenie za netflixa w ogóle i oglądanie tego samego lewych serwisach streamingowych prawa polskiego na ogół nie łamie.
http://www.prawoautorskie.pl/art-23-doz ... k-osobisty

W zamian istnieje "rekompensata za kopiowanie utworów w zakresie dozwolonego użytku osobistego " to jest podatek nałożony na nośniki danych. Obecnie mówi się, żeby to rozciągnąć na smartfony i laptopy.

2. Nie usprawiedliwiam robienia tego z perspektywy grzechu, ale nawet w wypadku standardowego piractwa gdzie nic nie płacisz, nie jest takie oczywiste czy to szkodzi wydawcy, czy nawet pomaga.
"Piractwo nie szkodzi rynkowi gier a może nawet pomagać"
https://arstechnica.com/gaming/2017/09/ ... ally-help/
"Filmy które wyciekły do internetu mają o 3% większy box office"
https://www.theburnin.com/lifestyle/mov ... ice-study/
Ogólnie idzie o to, że w produkcji filmu czy gry marketing to koszty porównywalne z samą produkcją lub większe, więc to, że film się roznosi za darmo wśród ludzi którzy i tak by go nie kupili to jakiśtam profit.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ponadto odradzam netflixa i hollywood, dużo tam lewicowej i libertyńskiej propagandy podważającej różne wartości naturalne i chrześcijańskie.
Oczywiście jest ona subtelna i często niezauważalna, jak na dobrą propagandę przystało. Jest ona obecna pewnie w większości obecnych tam produkcji w różnym stopniu : niżej co bardziej bezczelne przykłady.

Tu robią z chrześcijaństwa bandę nazistów


Panegiryk na cześć abortowania dzieci


[ANG] Pleasantville - Rodzina złożona z kobiety, mężczyzny i dzieci to dystopia i faszyzm, prawdziwe szczęście i wolność to tylko lewicowy hedonizm.


[ENG] Cuties - swego czasu zrobił się raban jakoby ten film promował pedofilię i seksualizował dzieci.


"Two popes"/Dwóch papieży- Film od Netflixa mający na celu kłamliwe obsmarowanie Benedykta XVI jako zacofanego, durnego i umoczonego w różnej maści zepsucie. i promocję różnych modernistycznych pomysłów którym się sprzeciwia.
https://wpolityce.pl/kultura/486078-6-k ... ch-papiezy

Dodano po 43 minutach 12 sekundach:
Ostatnio zmieniony 2021-03-04, 20:28 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 5 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

soga47
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 28 lut 2021
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: soga47 » 2021-03-11, 08:11

Hm, jakby tak teraz patrzeć na wszystko i doszukiwać się jakie poglądy ma dana platforma to z połowy internetu nie powinno się korzystać. Facebook, youtube itd przecież mają stronnicze algorytmy np. za obrazę lgbt szybko cię zbanują, ale za obrazę katolików to już niekoniecznie. Moim zdaniem jak wiem co oglądam i wybieram świadomie to, nie ma problemu.

soga47
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 28 lut 2021
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: soga47 » 2021-03-11, 19:42

Spytałam jeszcze jednego księdza (wytłumaczyłam mu wszystko) i on powiedział, że to czy się z kimś mieszka czy nie, nie ma znaczenia, najważniejsze, że wszyscy płacimy, więc chyba mogę to uznać za ostateczną odpowiedź.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputery, Internet i technologie ”