dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Rozmowa na wątki dotyczące świata technologi.
StaszkoM
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwie 2021
Been thanked: 1 time

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: StaszkoM » 2021-04-27, 11:53

Witam
Przeczytałem cały wątek bo wydał mi się ciekawy a nie widziałem jednoznacznej odpowiedzi więc może moje zdanie wyrażę.

Czy dzielenie konta Netflix w sposób niezgodny z regulaminem to grzech? Tak, tak jak kradzież jest grzechem tak i łamanie warunków umowy ( jeśli ta umowa jest zgodna z normami prawnymi i moralnymi) jest również grzechem. Uzasadnianie tego faktem płacenia za usługę jest trochę niepoważne, to tak jakbyś rościła sobie prawo do wynoszenia z pracy różnych rzeczy tylko dlatego że mało co płacą.

Pytanie pozostaje jaki to grzech, tu też raczej nie będzie zaskoczenia, to grzech lekki pomimo tego że robisz to świadomie i z własnej woli to o ciężkiej materii mowy tu być nie może. Opinia tego czy innego księdza to tylko opinia, księża to też ludzie i mają prawo do własnych poglądów i opinii a te często odbiegają od nauki Kościoła, nie trzeba być teologiem aby ocenić tą sytuację. Natomiast jak to jeden ksiądz na naukach przedmałżeńskich mi powiedział: "..na pytanie co KK sądzi o Harrym Potterze odpowiedziałem że nic nie sądzi bo Harry Potter nie jest tematem którym zajmuje się KK. Wszystko co słyszycie to opinie duchownych a nie stanowisko Kościoła". To samo jest tu, są jasne zasady które można odnieść do tej sytuacji.

A teraz trochę z innej beczki, ja też dziele konto, robię to w obrębie rodziny więc w teorii jest to legalne (a w praktyce naciągane). To że o tym myślisz i nie daje ci to spokoju świadczy o tym że twój kompas moralny funkcjonuje prawidłowo. Czy możesz oglądać dalej tak jak teraz, naprawdę nie wiem, grzech ma to do siebie że najpierw akceptujemy rzeczy błahe by potem łatwo przyjąć te ciężkie (mówię z doświadczenia). Jeśli znasz księdza z którym możesz o tym porozmawiać to zrób to tylko zamiast pytać o Netflixa podziel się swoimi przemyśleniami na temat tego co czujesz dzieląc się kontem bo to ważniejsze niż legalność dzielenia kont.
Ostatnio zmieniony 2021-04-27, 11:57 przez StaszkoM, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: Zuben Ninja » 2021-04-27, 16:16

@StaszkoM - ja sobie oglądam za darmo wszystkie filmy i seriale na Filman.CC i nie martwię się jakimiś pierdołami czy to grzech.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: Niezapominajka » 2021-04-27, 16:29

moja siostra ma konto na netflix, największy pakiet i dzielimy się w domu - jesteśmy zalogowani na kilku urządzeniach po prostu i rodzeństwo jak chce to sobie ogląda - każdy jakąś część jej płaci - dodatkowo jak ciocia chciała oglądać przez miesiąc jakiś serial czy filmy to po prostu dorzuciła tam swoje 10zł i siostra przekazała jej dane.

Natomiast pytanie nasuwa się czy właśnie oglądanie dodanych filmów na CDA, vider czy cokolwiek innego - filmów, których nigdzie nie można obejrzeć, ani ich wykupić. Czy to jest w jakikolwiek sposób grzechem?
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: Zuben Ninja » 2021-04-27, 16:35

Niezapominajka pisze: 2021-04-27, 16:29 Natomiast pytanie nasuwa się czy właśnie oglądanie dodanych filmów na CDA, vider czy cokolwiek innego - filmów, których nigdzie nie można obejrzeć, ani ich wykupić. Czy to jest w jakikolwiek sposób grzechem?
Grzechem jest nawet scena ostrego seksu w serialu, którą oglądasz mając nawet wykupiony ten abonament więc po co się zadręczać tym wszystkim? Ja oglądam za darmo i nie czuję się winny.
Ostatnio zmieniony 2021-04-27, 16:45 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 2 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-04-28, 19:40

Niezapominajka pisze: 2021-04-27, 16:29 Natomiast pytanie nasuwa się czy właśnie oglądanie dodanych filmów na CDA, vider czy cokolwiek innego - filmów, których nigdzie nie można obejrzeć, ani ich wykupić. Czy to jest w jakikolwiek sposób grzechem?
No jak nigdzie nie da się ich kupić to na pewno nie jest to grzechem. A CDA jest teoretycznie legalne, więc nie przejmuj się tym.
Zuben Ninja pisze: 2021-04-27, 16:35 Grzechem jest nawet scena ostrego seksu w serialu, którą oglądasz
Nie przesadzajmy. To nie jest tak, że zobaczymy taką scenę w zwyczajnym filmie i od razu mamy grzech ciężki. Jeśli nie oglądamy tego ze złych intencji, tylko po prostu się taka scena pojawi np. w jakiejś komedii romantycznej to nie ma grzechu. Przecież nauka Kościoła Katolickiego nie zakazuje nam oglądania filmów. A szczerze mówiąc to niestety chyba w większości filmów są takie sceny. Ja jak oglądam na komputerze to zwykle je przewijam, bo mnie zwyczajnie nudzą.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

soga47
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 28 lut 2021
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: soga47 » 2021-05-14, 23:31

StaszkoM pisze: 2021-04-27, 11:53 Witam
Przeczytałem cały wątek bo wydał mi się ciekawy a nie widziałem jednoznacznej odpowiedzi więc może moje zdanie wyrażę.

Czy dzielenie konta Netflix w sposób niezgodny z regulaminem to grzech? Tak, tak jak kradzież jest grzechem tak i łamanie warunków umowy ( jeśli ta umowa jest zgodna z normami prawnymi i moralnymi) jest również grzechem. Uzasadnianie tego faktem płacenia za usługę jest trochę niepoważne, to tak jakbyś rościła sobie prawo do wynoszenia z pracy różnych rzeczy tylko dlatego że mało co płacą.

Pytanie pozostaje jaki to grzech, tu też raczej nie będzie zaskoczenia, to grzech lekki pomimo tego że robisz to świadomie i z własnej woli to o ciężkiej materii mowy tu być nie może. Opinia tego czy innego księdza to tylko opinia, księża to też ludzie i mają prawo do własnych poglądów i opinii a te często odbiegają od nauki Kościoła, nie trzeba być teologiem aby ocenić tą sytuację. Natomiast jak to jeden ksiądz na naukach przedmałżeńskich mi powiedział: "..na pytanie co KK sądzi o Harrym Potterze odpowiedziałem że nic nie sądzi bo Harry Potter nie jest tematem którym zajmuje się KK. Wszystko co słyszycie to opinie duchownych a nie stanowisko Kościoła". To samo jest tu, są jasne zasady które można odnieść do tej sytuacji.

A teraz trochę z innej beczki, ja też dziele konto, robię to w obrębie rodziny więc w teorii jest to legalne (a w praktyce naciągane). To że o tym myślisz i nie daje ci to spokoju świadczy o tym że twój kompas moralny funkcjonuje prawidłowo. Czy możesz oglądać dalej tak jak teraz, naprawdę nie wiem, grzech ma to do siebie że najpierw akceptujemy rzeczy błahe by potem łatwo przyjąć te ciężkie (mówię z doświadczenia). Jeśli znasz księdza z którym możesz o tym porozmawiać to zrób to tylko zamiast pytać o Netflixa podziel się swoimi przemyśleniami na temat tego co czujesz dzieląc się kontem bo to ważniejsze niż legalność dzielenia kont.
Może się mylę, ale wydaje mi się, że grzech trzeba rozpatrzeć pod kątem krzywdy dla bliźniego. W tym konkretnym przypadku, gdy żadna z nas nie korzystałby z tej usługi tak jak to uzgodniłyśmy, nie korzystałby wcale, co za tym idzie netflix nie dostałaby nic. Gdybym miała własne środki płaciłabym normalnie, to, że skorzystałam z takiej formy wynika z tego, że innej opcji nie mam.
Tak czy siak raczej rezygnuję, bo ciągle to za mną chodzi.

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: SmokEustachy » 2021-05-17, 17:48

Od dzielenia lepsza jest rezygnacja. Netflixowi rura zmiękła.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-05-17, 21:28

SmokEustachy pisze: 2021-05-17, 17:48 Netflixowi rura zmiękła.
Obawiam się, że napotykam pewne trudności poznawcze w zrozumieniu, co miałeś na myśli...
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

soga47
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 28 lut 2021
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: soga47 » 2021-05-18, 00:35

No i teraz Netflix 14 zł w plecy :'(

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: SmokEustachy » 2021-05-18, 14:27

miłośniczka Faustyny pisze: 2021-05-17, 21:28
SmokEustachy pisze: 2021-05-17, 17:48 Netflixowi rura zmiękła.
Obawiam się, że napotykam pewne trudności poznawcze w zrozumieniu, co miałeś na myśli...
Netflix miał robić akcję ograniczającą dzielenie ale zrezygnował. https://www.benchmark.pl/aktualnosci/dz ... zliwe.html

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: Jozek » 2021-05-18, 14:49

Tu nie ma zadnych rezygnacji, tylko prikazy odgorne by zwiekszac uzaleznienie od mediow, internetu i telefonow komorkowych.
Wtedy wiadomo kto z kim ma kontakty i o czym rozmawia, czym sie interesuje i w ogole gdzie jest i co w kazdej chwili robi.
Przeciez jesli cena oficjalna telefonu to np. 500pln a abonament 25pln. mies. To ten telefon i taki kontrakt wychodzi jako strata. Wiec komus zalezy na tym by kazdy mial ten telefon, czy inne medialne uslugi, bo innaczej taki biznes nie mial by sensu.
Telewizja cyfrowa to to samo bo poprzez analogowa nie dalo by sie sprawdzic co kto oglada i kiedy.
Wiedza nawet jaki kto ma model telewizora.
Ostatnio zmieniony 2021-05-18, 14:51 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

soga47
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 28 lut 2021
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: soga47 » 2021-05-18, 19:47

SmokEustachy pisze: 2021-05-18, 14:27
miłośniczka Faustyny pisze: 2021-05-17, 21:28
SmokEustachy pisze: 2021-05-17, 17:48 Netflixowi rura zmiękła.
Obawiam się, że napotykam pewne trudności poznawcze w zrozumieniu, co miałeś na myśli...
Netflix miał robić akcję ograniczającą dzielenie ale zrezygnował. https://www.benchmark.pl/aktualnosci/dz ... zliwe.html
No właśnie, bo to, że oni "tracą" to jest takie w cudzysłowie, bo ile osób tak naprawdę zaplaciłoby pełny abonament gdyby zablokowali dzielenie kont???

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: SmokEustachy » 2021-05-18, 22:02

Jozek pisze: 2021-05-18, 14:49
Przeciez jesli cena oficjalna telefonu to np. 500pln a abonament 25pln. mies. To ten telefon i taki kontrakt wychodzi jako strata.
A liczyłeś to jak?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: Jozek » 2021-05-18, 22:43

Wiesz, nie znam dokladnie polskich cennikow, ale mam kontrakt za £7 miesiecznie 3Gb i nieograniczone smsy i minuty i dostalem telefon za darmo, ktory bez kontraktu kosztuje £300.
Jedyne co mogli by mi dodatkowo doliczyc to rozmowy miedzynarodowe, gdy dzwonil bym z UK do europy, ale bedac w europie, moge w ramach tych minut dzwonic po calej europie i do UK. Aby mnie nie doili jak na wczesniejszych kontraktach za cos co nie bylo w umowie, zablokowalem wszelkie inne uslugi ktore mogly by spowodowac jakiekolwiek koszty dla mnie powyzej tych £7 miesiecznie.
Powiedz mi gdzie oni tu maja zarobek, poza tym ze w sumie niewiele ich kosztuje utrzymanie sieci, szczegolnie gdy kiedys za rozmowy miedzynarodowe placilo sie krocie, bo majac kontrakt kiedys za £24 mies. to gdy pracowalem we francji rachunki wychodzily po £120-£150 mies. Albo kiedys nas rzneli ponad wszelkie wyobrazenia, albo teraz maja interes na czym innym niz sama usluga.
Ostatnio zmieniony 2021-05-18, 22:47 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Re: dzielony abonament netflix - czy to grzech?

Post autor: SmokEustachy » 2021-05-20, 23:59

A co to za telefon? Oni mają je w hurcie

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputery, Internet i technologie ”