Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Ważna sprawa dla chrześcijan
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18941
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-29, 12:12

sądzony pisze: 2022-08-29, 10:00
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-29, 07:37 Barbaro, racjonalizujesz to, co się stało w Twojej rodzinie. W pewnym sensie jest to syndrom "kwaśnych winogron".
Każdy to robi. Ty i ja również Marku.
Skoro tak mówisz, to wyjasnij proszę na czym to u mnie polega. Może widzisz coś, czego nie dostrzegam.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: sądzony » 2022-08-29, 12:29

Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-29, 12:12
sądzony pisze: 2022-08-29, 10:00
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-29, 07:37 Barbaro, racjonalizujesz to, co się stało w Twojej rodzinie. W pewnym sensie jest to syndrom "kwaśnych winogron".
Każdy to robi. Ty i ja również Marku.
Skoro tak mówisz, to wyjasnij proszę na czym to u mnie polega. Może widzisz coś, czego nie dostrzegam.
Wydaje mi się, że to nie ma sensu.
1. Jeżeli rozumiesz pojęcia, którymi się posługujesz z pewnością zaprzeczyłbyś temu co bym napisał.
2. Po drugie nie są to spostrzeżenia, o których wypada pisać publicznie.
3. Po trzecie "znam" Cię jedynie:
- z tego forum:
a) kilka prywatnych faktów,
b) istotnych zdarzeń życiowych,
c) sposób w jaki się "zachowujesz",
d) reakcji na "zachowania" innych,
e) oporu, który reprezentujesz
- ciutkę z jednej książki, którą próbowałem czytać,
- nieco z Twojej strony internetowej na której publikujesz,
- poezji, którą można tam znaleźć,
- odrobinkę z filmów, które udostępniasz w sieci,
- no i z kilku filmów z konferencji, które organizujesz.

W związku z powyższym moja "opinia" mogłaby być obarczona sporym błędem.
Nie znam Cię osobiście. Nie wiem jak to jest "być z Tobą".

Wiem natomiast, że każdy człowiek ma w sobie wachlarz mechanizmów obronnych.
Tak jak barbara, ja, masz je również i Ty.
Pogódź się z Tym.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18941
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-29, 13:03

Krótko mówiąc, kolejny raz nieodpowiedzialnie coś chlapnąłeś, bo mnie nie lubisz, ale konkretów nie masz.
Wcinasz się przy tym podobną dziecinadą w poważną rozmowę.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: sądzony » 2022-08-29, 13:09

Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-29, 13:03 Krótko mówiąc, kolejny raz nieodpowiedzialnie coś chlapnąłeś, bo mnie nie lubisz, ale konkretów nie masz.
Wcinasz się przy tym podobną dziecinadą w poważną rozmowę.
Nigdy nie napisałem, że cię nie lubię.
Wręcz przeciwnie, jesteś tutaj na forum osobą, która w szczególny sposób pozwala mi i pomaga uczyć się miłości.
;)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18941
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-29, 14:04

Jakoś słabo Ci ta nauka wychodzi... insynuacje i tym podobne wisty...
z Tobą EOT.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: sądzony » 2022-08-29, 14:28

Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-29, 14:04 Jakoś słabo Ci ta nauka wychodzi... insynuacje i tym podobne wisty...
z Tobą EOT.
Nie wiem co to "EOT" i "wisty". :-?
Wierzę, że mnie nie obrażasz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Albertus » 2022-08-29, 17:38

Бarbаra pisze: 2022-08-29, 03:16 Temat owocow, jakie Kosciol Katolicki wydal na przestrzeni wiekow, lepiej okryjmy wstydliwie zaslona milczenia...
A ja myślę że warto o tym rozmawiać.

Oczywiście należy patrzeć krytycznie na błędy i zło uczynione przez katolików ale jeśli porównać inne cywilizacje nie oparte na chrześcijańską Europą to niedostrzeganie dobrych owoców jakie przynosił Kościół może wynikać tylko z niepełnej znajomości cywilizacji pozaeuropejskich i przed chrześcijańskich.

Inna sprawa to to że okres w którym Kościół katolicki miał decydujący wpływ na kształt cywilizacji europejskiej zaczął się kończyć w 16 wieku.

Można się też zastanowić jakie owoce przyniósł ateizm który nie tak dawno był usilnie wprowadzany w Związku Sowieckim i w innych państwach bloku komunistycznego
Ostatnio zmieniony 2022-08-29, 17:40 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Бarbаra
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 12 lut 2021
Has thanked: 58 times
Been thanked: 11 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Бarbаra » 2022-08-29, 17:52

Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-29, 07:37 Nie wiem, co znaczy, że wyznanie jest "bliżej Boga". Jest Kościół założony i "autoryzowany" przez Jezusa Chrystusa i są odłamy.
Бarbаra pisze: 2022-08-29, 03:16 To jest katolicki punkt widzenia.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-29, 07:37 Nie. To jest oczywisty, logiczny punkt widzenia, oparty na faktach.
Bardzo zabawne:)
Wiara nie jest oparta na faktach. Z definicji.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-28, 23:54Wydaje mi się, że mylisz dwa zupełnie różne twierdzenia. Jedno to "poza Kościołem nie ma zbawienia" a drugie "nikt, kto formalnie nie jest w KK, a jest w innym wyznaniu, nie zostanie zbawiony". Pierwsze jest prawdziwe, drugie fałszywe.
Бarbаra pisze: 2022-08-29, 03:16Jesli juz mamy sie tu poslugiwac logika, to musimy sobie dokladnie zdefiniowac pojecia, ktorymi operujemy. Jaka jest wedlug ciebie roznica miedzy "byc w Kosciele" i "byc formalnie w Kosciele"?
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-28, 23:54Formalnie to wiadomo, kiedy zostaje się członkiem Koscioła.
Jednak wiele osób jest w niezawinionym błędzie.
Grupa ludzi "poza Kosciolem" to ludzie szczerze szukajacy Boga, nie bedacy formalnie zrzeszonymi w okreslonym Kosciele, czy dobrze rozumiem twoja mysl?
Бarbаra pisze: 2022-08-29, 03:16 Temat owocow, jakie Kosciol Katolicki wydal na przestrzeni wiekow, lepiej okryjmy wstydliwie zaslona milczenia...
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-28, 23:54Nie, dlaczego? Śmiało.
I porównajmy z owocami, jakie w tym samym czasie wydały wspólnoty, o których mówisz.
Serwer by sie przegrzal, nie wytrzymujac obciazenia, gdyby wymienic tu tylko czesc mrocznych faktow z historii Kosciola Katolickiego.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-28, 23:54Barbaro, racjonalizujesz to, co się stało w Twojej rodzinie. W pewnym sensie jest to syndrom "kwaśnych winogron".
"Racjonalizujesz"? Co masz na mysli? Z wydarzeniami w mojej rodzinie to, co wspomnialam o historii Koscioola Rzymskokatolickiego , ma zwiazek tylko taki, ze moj maz przchodzi nieslychana metamorfoze i dyskutujemy o rzeczach, nad ktorymi dawniej nie mialam czasu a moze i ochoty sie zastanowic...


Бarbаra pisze: 2022-08-29, 03:16 Temat owocow, jakie Kosciol Katolicki wydal na przestrzeni wiekow, lepiej okryjmy wstydliwie zaslona milczenia...
Albertus pisze: 2022-08-29, 17:38 A ja myślę że warto o tym rozmawiać.

Oczywiście należy patrzeć krytycznie na błędy i zło uczynione przez katolików ale jeśli porównać inne cywilizacje nie oparte na chrześcijańską Europą to niedostrzeganie dobrych owoców jakie przynosił Kościół może wynikać tylko z niepełnej znajomości cywilizacji pozaeuropejskich i przed chrześcijańskich.
Inna sprawa to to że okres w którym Kościół katolicki miał decydujący wpływ na kształt cywilizacji europejskiej zaczął się kończyć w 16 wieku.

Można się też zastanowić jakie owoce przyniósł ateizm który nie tak dawno był usilnie wprowadzany w Związku Sowieckim i w innych państwach bloku komunistycznego
Mozna, oczywiscie, tylko ze to juz bylby zupelnie inny temat, niezwykle szeroki - porownywanie wplywow i efektow ideologii. Wyplynalby tam tez element etyczny: co jest dobre a co zle dla rozwoju czlowieka, spoleczenstwa itp. Temat nie tylko na nowy watek, ale na oddzielne forum;)

(Zmienialam post, bo dolozylam odpowiedz dla Albertus)
Ostatnio zmieniony 2022-08-29, 18:09 przez Бarbаra, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Andej » 2022-08-29, 21:18

Бarbаra pisze: 2022-08-29, 17:52 Wiara nie jest oparta na faktach.
Niezupełnie. Jezus to fakt. A wiara dotyczy faktów. Wierzę w Boga. Dla mnie to fakt, w który wierzę. Biblia to fakt.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18941
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-29, 21:46

Бarbаra pisze: 2022-08-29, 17:52
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-29, 07:37 Nie wiem, co znaczy, że wyznanie jest "bliżej Boga". Jest Kościół założony i "autoryzowany" przez Jezusa Chrystusa i są odłamy.
Бarbаra pisze: 2022-08-29, 03:16 To jest katolicki punkt widzenia.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-29, 07:37 Nie. To jest oczywisty, logiczny punkt widzenia, oparty na faktach.
Bardzo zabawne:)
Wiara nie jest oparta na faktach. Z definicji.
Być może wiara niechrześcijańska lub jakichś odłamów nie. Wiara chrześcijańska - jak najbardziej.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-28, 23:54Formalnie to wiadomo, kiedy zostaje się członkiem Koscioła.
Jednak wiele osób jest w niezawinionym błędzie.
Grupa ludzi "poza Kosciolem" to ludzie szczerze szukajacy Boga, nie bedacy formalnie zrzeszonymi w okreslonym Kosciele, czy dobrze rozumiem twoja mysl?
Nie. Ci ludzie nie są formalnie członkami Kościoła, ale w pewien sposób w Nim są.
Бarbаra pisze: 2022-08-29, 03:16 Serwer by sie przegrzal, nie wytrzymujac obciazenia, gdyby wymienic tu tylko czesc mrocznych faktow z historii Kosciola Katolickiego.
Świetnie. Porównajmy z istniejącymi przez te wszystkie wieki wyznaniami protestanckimi.
Upsss... nie ma takich.
Zatem są dwa wyjścia: albo owi straszni ludzie, robiący złe rzeczy powołując się na Kościół, są również przodkami w wierze tych grup, które odeszły, albo grupy te nie mają nic wspólnego z chrześcijaństwem i apostołami.
Trzeciego wyjścia nie ma.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-28, 23:54Barbaro, racjonalizujesz to, co się stało w Twojej rodzinie. W pewnym sensie jest to syndrom "kwaśnych winogron".
"Racjonalizujesz"? Co masz na mysli? Z wydarzeniami w mojej rodzinie to, co wspomnialam o historii Koscioola Rzymskokatolickiego , ma zwiazek tylko taki, ze moj maz przchodzi nieslychana metamorfoze i dyskutujemy o rzeczach, nad ktorymi dawniej nie mialam czasu a moze i ochoty sie zastanowic...
Gdy tu przyszłaś, usiłowałaś zapobiec odejściu bliskich: gdy stwierdziłaś, że to niemożliwe, racjonalizujesz i starasz się je usprawiedliwić.
Ludzkie, ale, wbrew nazwie, mało racjonalne.
A to, że teraz jest inaczej niż wcześniej nie oznacza nic innego, niż to, że wcześniej byliście kiepskimi katolikami... tacy zresztą najczęściej padają łupem werbowników z tych grup. I, paradoksalnie, często są bliżej Boga niż wcześniej, choć oczywiście o miriady dalej niż byliby, gdyby z tą samą gorliwością korzystali z wszystkiego, co Bóg zostawił dla nich w Kościele.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: sądzony » 2022-08-29, 22:03

Andej pisze: 2022-08-29, 21:18 A wiara dotyczy faktów.
W fakty się wierzy? :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Andej » 2022-08-29, 22:09

Tak, wierzę w Boga. Dla mnie istnienie Boga jest faktem.
Tak, wierzę w Jezusa. Faktem jest, że był i jest.
Wierzę też w istnienie galaktyk. Ale, co do czarnych dziur, mam wątpliwości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: sądzony » 2022-08-29, 22:23

Dla mnie wiara jest czymś "większym" niż fakt.
Fakt dotyka rzeczy ziemskich, materialnych, sprawdzalnych, popartych obserwacją, doświadczeniem, rozumem, logiką.
Wiara przekracza człowieka i w sposób mistyczny dotyka Prawdy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: konserwa » 2022-08-29, 22:52

Ale wiara musi miec przyczyne wierzenia. Wiara nie jest przyczyna. Przyczyna zas jest "faktem".

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: sądzony » 2022-08-29, 23:07

Dla mnie przyczyną wiary są (nie wiem czy istnieje taki zwrot) "zdarzenia, doświadczenia mistyczne" lub inaczej uświadomienie sobie, iż w świecie i człowieku istnieją "pierwiastki" transcendentne będące przejawem czegoś ponad wszystkim co jestem w stanie zrozumieć. Wierzę, że jest Tym "przejaw" Boga. Wiara, w moim przypadku, zrodziła się na drodze powolnego rozwoju duchowego. Gdy była "stosunkowo dojrzała" świadomie wybrałem chrześcijańskiego Boga Trójjedynego.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ