Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Ważna sprawa dla chrześcijan
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Бarbаra
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 12 lut 2021
Has thanked: 58 times
Been thanked: 11 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Бarbаra » 2022-08-21, 02:42

Mysle, ze dziwnym i niesprawiedliwym byloby, gdyby poza okreslonym Kosciolem nie bylo zbawienia, gdyz Koscioly sa najczesciej zwiazane z okreslonym obszarem geograficznym. Dla objasnienia i w charakterze przykladu: jesli np tylko i wylacznie religie wyznawane w Chinach prowadzilyby do Boga i zbawienia, to Chinczycy byliby narodem uprzywilejowanym.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13757
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: sądzony » 2022-08-21, 09:35

Бarbаra pisze: 2022-08-21, 02:42 Mysle, ze dziwnym i niesprawiedliwym byloby, gdyby poza okreslonym Kosciolem nie bylo zbawienia, gdyz Koscioly sa najczesciej zwiazane z okreslonym obszarem geograficznym. Dla objasnienia i w charakterze przykladu: jesli np tylko i wylacznie religie wyznawane w Chinach prowadzilyby do Boga i zbawienia, to Chinczycy byliby narodem uprzywilejowanym.
Wszystko zależy jak pojmujemy "Kościół". Jeżeli Kościół to zwołanie/zgromadzenie (eklesia) ludzi [stanowiący część widzialną (ciało, członki kościoła)] wokół Chrystusa [głowy Kościoła, stanowiącej część niewidzialną] to odpowiedź jest oczywista. Nie powinien mieć znaczenie odłam chrześcijaństwa.
Moim zdaniem, możliwe jest również zbawienie jeżeli nigdy i nigdzie nie słyszało się o Chrystusie czy Kościele.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18863
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 4598 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-21, 11:59

sądzony pisze: 2022-08-21, 09:35 Wszystko zależy jak pojmujemy "Kościół". Jeżeli Kościół to zwołanie/zgromadzenie (eklesia) ludzi [stanowiący część widzialną (ciało, członki kościoła)] wokół Chrystusa [głowy Kościoła, stanowiącej część niewidzialną] to odpowiedź jest oczywista.
To fałszywe pojmowanie Kościoła. Ten obraz, jaki przedstawiłeś, to "fun-club Jezusa" a nie Kościoł.
Nie powinien mieć znaczenie odłam chrześcijaństwa.
To co napisałeś, sądzony, to czysta herezja, niestety.
Moim zdaniem, możliwe jest również zbawienie jeżeli nigdy i nigdzie nie słyszało się o Chrystusie czy Kościele.
Owszem, prawdopodobnie (wg tego co sądzimy, a nie według Objawienia), jest to możliwe. Od czego daleko do "nie ma znaczenia odłam chrześcijaństwa".

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13757
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: sądzony » 2022-08-22, 00:01

Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-21, 11:59 To co napisałeś, sądzony, to czysta herezja, niestety.
W Twoich ustach to jak nobilitacja. Dziękuję.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18863
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 4598 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-22, 07:44

Niestety, złośliwostki nie pomogą.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-08-28, 12:52

Бarbаra pisze: 2022-08-21, 02:42 Mysle, ze dziwnym i niesprawiedliwym byloby, gdyby poza okreslonym Kosciolem nie bylo zbawienia, gdyz Koscioly sa najczesciej zwiazane z okreslonym obszarem geograficznym. Dla objasnienia i w charakterze przykladu: jesli np tylko i wylacznie religie wyznawane w Chinach prowadzilyby do Boga i zbawienia, to Chinczycy byliby narodem uprzywilejowanym.
Jeśli ktoś trwa w NIEZAWINIONYM błędzie, może być zbawiony POMIMO tego błędu.

Co znaczy też że Chińczyk (akurat na chwilę obecną jest to kraj totalitarny, gdzie chrześcijanie siedzą w łagrach), będzie dużo łagodniej osądzony.
Zwłaszcza łagodniej niż np polski "chrześcijanin liberalny", który mając pod nosem zdrową w najważniejszych punktach wiarę i nauczycieli tej wiary, decyduje się jedno i drugie wymienić na wiarę i nauczycieli według swego upodobania.
Ostatnio zmieniony 2022-08-28, 12:53 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 1 raz.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Бarbаra
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 12 lut 2021
Has thanked: 58 times
Been thanked: 11 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Бarbаra » 2022-08-28, 17:24

krystian.zawistowski pisze: 2022-08-28, 12:52
Бarbаra pisze: 2022-08-21, 02:42 Mysle, ze dziwnym i niesprawiedliwym byloby, gdyby poza okreslonym Kosciolem nie bylo zbawienia, gdyz Koscioly sa najczesciej zwiazane z okreslonym obszarem geograficznym. Dla objasnienia i w charakterze przykladu: jesli np tylko i wylacznie religie wyznawane w Chinach prowadzilyby do Boga i zbawienia, to Chinczycy byliby narodem uprzywilejowanym.
Jeśli ktoś trwa w NIEZAWINIONYM błędzie, może być zbawiony POMIMO tego błędu.

Co znaczy też że Chińczyk (akurat na chwilę obecną jest to kraj totalitarny, gdzie chrześcijanie siedzą w łagrach), będzie dużo łagodniej osądzony.
Zwłaszcza łagodniej niż np polski "chrześcijanin liberalny", który mając pod nosem zdrową w najważniejszych punktach wiarę i nauczycieli tej wiary, decyduje się jedno i drugie wymienić na wiarę i nauczycieli według swego upodobania.
Nikt nie wie, ktore wyznanie jest najblizej Boga. Najpewniej to, ktore przynosilo i przynosi dobre i zdrowe owoce - "po owocach ich poznacie".

Starcza mi pokory, by powiedziec, w pewnym sensie odpowiadajac na wpis powyzej, ze nie mam pojecia, wedlug jakich kryteriow ludzie beda sadzeni. To wie tylko Sedzia.
Pomimo, ze nie nalezy to do tematu, nie moge powstrzymac sie od skorygowania opodanej przez krystian.zawistowski informacji.
Otoz w Chinach jest szesc wyznan, cieszcych sie pelna swoboda, sa to: protestantyzm (o ile dobrze pamietam, Kosciol Luteranski) , prawoslawie, katolicyzm (z pewnym wyjatkiem, patrz nizej), buddyzm, taoizim oraz islam.
Prawda jest, ze czesc katolikow poddawana jest represjom: aresztowani sa duchowni i wyznawcy, zamykane sa domowe koscioly. Dotyczy to jedynie katolikow, dochowujacych wiernosci Watykanowi (w odrozneiniu od tzw. katolikow-patriotow), jest ich ok. 10 mln. Chiny zarzucaja bowiem Watykanowi powiazania z "przestepczym rezimem" Tajwanu i mieszanie sie w sprawy wewnetrzene kraju; czyli role odgrywa tu polityka, nie zas religijne uprzedzenia.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4434
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-08-28, 17:29

Бarbаra pisze: 2022-08-28, 17:24 Otoz w Chinach jest szesc wyznan, cieszcych sie pelna swoboda
Jaką swobodą? Słyszałam kiedyś, że Kosciół Prawosławny w Chinach musiał się przenieść do podziemia. @Marek_Piotrowski prawda to, czy nie?

Dodano po 10 minutach 37 sekundach:
Бarbаra pisze: 2022-08-28, 17:24 Dotyczy to jedynie katolikow, dochowujacych wiernosci Watykanowi (w odrozneiniu od tzw. katolikow-patriotow)
I to ma być "jedynie"?!
Бarbаra pisze: 2022-08-28, 17:24 . Chiny zarzucaja bowiem Watykanowi powiazania z "przestepczym rezimem" Tajwanu i mieszanie sie w sprawy wewnetrzene kraju; czyli role odgrywa tu polityka, nie zas religijne uprzedzenia.
A skąd się biorą uprzedzenia religijne? Do religii jako takiej? Te uprzedzenia, moim zdaniem, mają korzenie przede wszystkim w systemach totalitarnych oraz w dużej mierze właśnie w ideologii komunistycznej.

Mam na myli oczywiście uprzedzenia, które skutkują prześladowaniami religii. A nie to, że jakaś osoba jest uprzedzona, bo to może mieć bardzo różne przyczyny.
Ostatnio zmieniony 2022-08-28, 17:43 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Бarbаra
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 12 lut 2021
Has thanked: 58 times
Been thanked: 11 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Бarbаra » 2022-08-28, 17:51

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-08-28, 17:39
A skąd się biorą uprzedzenia religijne? Do religii jako takiej? Te uprzedzenia, moim zdaniem, mają korzenie przede wszystkim w systemach totalitarnych oraz w dużej mierze właśnie w ideologii komunistycznej.
Przyczyny moga byc zasadniczo trzy. Ideologiczne, jak w przypadku komunizmu. Albo czysto merkantylne, kiedy Kosciol dominujacy, bojac sie konkurencji, wyniszcza, nierzadko rowniez fizycznie, innowiercow. Tak postepowal Kosciol Katolicki z poganami, Zydami i protestantami, ci ostatni tez z reszta odplacali czasem "pieknym za nadobne". I ostatnia grupa - polityczne. W praktyce te trzy glowne elementy przeplataja sie ze soba.
Ostatnio zmieniony 2022-08-28, 17:57 przez Бarbаra, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: konserwa » 2022-08-28, 19:00

Meczennicy tez z powodow merkantylnych tak przesladowali, ze az zostali zabici?

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-08-28, 21:10

Бarbаra pisze: 2022-08-28, 17:24 Nikt nie wie, ktore wyznanie jest najblizej Boga. Najpewniej to, ktore przynosilo i przynosi dobre i zdrowe owoce - "po owocach ich poznacie".

Starcza mi pokory, by powiedziec, w pewnym sensie odpowiadajac na wpis powyzej
Ale dużo ludzi musisz znać, skoro wiesz, że nikt.

Każdy może sprawdzić:
1. Jak chrześcijaństwo wyglądało, gdy zostało założone w starożytności przez Apostołów (w Pismach Ojców Kościoła).
2. Jaka religia jest potwierdzona cudami.
3. Co mówi Biblia (o Eucharystii, Apostołach, głowie Kościoła Piotrze, sądzie ostatecznym, grzechach nieczystych, dobrych uczynkach...).

"przynosi dobre i zdrowe owoce - "po owocach ich poznacie" to też.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18863
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 4598 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-28, 23:54

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-08-28, 17:39
Бarbаra pisze: 2022-08-28, 17:24 Otoz w Chinach jest szesc wyznan, cieszcych sie pelna swoboda
Jaką swobodą? Słyszałam kiedyś, że Kosciół Prawosławny w Chinach musiał się przenieść do podziemia. @Marek_Piotrowski prawda to, czy nie?
Byc może są jakieś reżimowe, kontrolowane przez władze wyznania które "cieszą się swobodą", bo zostały uznane za pożyteczne dla reżimu. Tylko... czy to jest "swoboda"?
Większość wyznań jest uciskana.
Nikt nie wie, ktore wyznanie jest "najblizej Boga".
Nie wiem, co znaczy, że wyznanie jest "bliżej Boga". Jest Kościół założony i "autoryzowany" przez Jezusa Chrystusa i są odłamy. Ewentualnie można by się zastanawiać nad Prawosławiem, oraz nad tymi, co się nigdy nie oderwali, a też trwają od czasów apostolskich (Kopci, Kosciół Ormiański i inne wspólnoty, które nazywamy "przedchalcedońskimi").
Бarbаra pisze: 2022-08-21, 02:42 Mysle, ze dziwnym i niesprawiedliwym byloby, gdyby poza okreslonym Kosciolem nie bylo zbawienia, gdyz Koscioly sa najczesciej zwiazane z okreslonym obszarem geograficznym.
Wydaje mi się, że mylisz dwa zupełnie różne twierdzenia. Jedno to "poza Kościołem nie ma zbawienia" a drugie "nikt, kto formalnie nie jest w KK, a jest w innym wyznaniu, nie zostanie zbawiony". Pierwsze jest prawdziwe, drugie fałszywe.

Awatar użytkownika
Бarbаra
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 12 lut 2021
Has thanked: 58 times
Been thanked: 11 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Бarbаra » 2022-08-29, 03:16

Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-28, 23:54
Nie wiem, co znaczy, że wyznanie jest "bliżej Boga". Jest Kościół założony i "autoryzowany" przez Jezusa Chrystusa i są odłamy. Ewentualnie można by się zastanawiać nad Prawosławiem, oraz nad tymi, co się nigdy nie oderwali, a też trwają od czasów apostolskich (Kopci, Kosciół Ormiański i inne wspólnoty, które nazywamy "przedchalcedońskimi").
To jest katolicki punkt widzenia. Nie-katolik ma inny i wysunie mnostwo argumentow. Ja zas mialam na mysli, ze Boga nikt nie zna i nie rozumie w pelni, bo jako ludzie jestesmy zbyt ograniczeni, by poznac Absolut. Rozmaite wyznania glosza, ze maja monopol na Prawde, ale ze wspomnianego przeze mnie powodu ich dogmaty sa li tylko pewnym przyblizeniem Prawdy i proba jej poznania.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-28, 23:54Wydaje mi się, że mylisz dwa zupełnie różne twierdzenia. Jedno to "poza Kościołem nie ma zbawienia" a drugie "nikt, kto formalnie nie jest w KK, a jest w innym wyznaniu, nie zostanie zbawiony". Pierwsze jest prawdziwe, drugie fałszywe.
Jesli juz mamy sie tu poslugiwac logika, to musimy sobie dokladnie zdefiniowac pojecia, ktorymi operujemy. Jaka jest wedlug ciebie roznica miedzy "byc w Kosciele" i "byc formalnie w Kosciele"?
krystian.zawistowski pisze: 2022-08-28, 21:10
Każdy może sprawdzić:
1. Jak chrześcijaństwo wyglądało, gdy zostało założone w starożytności przez Apostołów (w Pismach Ojców Kościoła).
2. Jaka religia jest potwierdzona cudami.
3. Co mówi Biblia (o Eucharystii, Apostołach, głowie Kościoła Piotrze, sądzie ostatecznym, grzechach nieczystych, dobrych uczynkach...).

"przynosi dobre i zdrowe owoce - "po owocach ich poznacie" to też.
Temat owocow, jakie Kosciol Katolicki wydal na przestrzeni wiekow, lepiej okryjmy wstydliwie zaslona milczenia...
Ostatnio zmieniony 2022-08-29, 03:22 przez Бarbаra, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18863
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 4598 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-29, 07:37

Бarbаra pisze: 2022-08-29, 03:16
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-28, 23:54
Nie wiem, co znaczy, że wyznanie jest "bliżej Boga". Jest Kościół założony i "autoryzowany" przez Jezusa Chrystusa i są odłamy. Ewentualnie można by się zastanawiać nad Prawosławiem, oraz nad tymi, co się nigdy nie oderwali, a też trwają od czasów apostolskich (Kopci, Kosciół Ormiański i inne wspólnoty, które nazywamy "przedchalcedońskimi").
To jest katolicki punkt widzenia.
Nie. To jest oczywisty, logiczny punkt widzenia, oparty na faktach.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-28, 23:54Wydaje mi się, że mylisz dwa zupełnie różne twierdzenia. Jedno to "poza Kościołem nie ma zbawienia" a drugie "nikt, kto formalnie nie jest w KK, a jest w innym wyznaniu, nie zostanie zbawiony". Pierwsze jest prawdziwe, drugie fałszywe.
Jesli juz mamy sie tu poslugiwac logika, to musimy sobie dokladnie zdefiniowac pojecia, ktorymi operujemy. Jaka jest wedlug ciebie roznica miedzy "byc w Kosciele" i "byc formalnie w Kosciele"?
Formalnie to wiadomo, kiedy zostaje się członkiem Koscioła.
Jednak wiele osób jest w niezawinionym błędzie.
Temat owocow, jakie Kosciol Katolicki wydal na przestrzeni wiekow, lepiej okryjmy wstydliwie zaslona milczenia...
Nie, dlaczego? Śmiało.
I porównajmy z owocami, jakie w tym samym czasie wydały wspólnoty, o których mówisz.

Barbaro, racjonalizujesz to, co się stało w Twojej rodzinie. W pewnym sensie jest to syndrom "kwaśnych winogron".
Ostatnio zmieniony 2022-08-29, 07:38 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13757
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: sądzony » 2022-08-29, 10:00

Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-29, 07:37 Barbaro, racjonalizujesz to, co się stało w Twojej rodzinie. W pewnym sensie jest to syndrom "kwaśnych winogron".
Każdy to robi. Ty i ja również Marku.
Ostatnio zmieniony 2022-08-29, 10:00 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ