10 przykazań

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Andrzej1988
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 7 mar 2021
Has thanked: 5 times

10 przykazań

Post autor: Andrzej1988 » 2021-03-07, 17:44

Witam,
Mam problem jak wytłumaczyć dziecku, że 10 przykazań dotyczy nas i nie ma w tym żadnej ogólności.
Żeby lepiej zrozumieć o co pytam posłużę się przykładem: Czy np. przykazanie nie zabijaj dotyczy konkretnie mnie, żebym nie zabijał czy może jest odniesieniem do wszystkich ludzi, żeby również nie zabijali ?
Proszę o wyrozumiałość, ale temat jest na prawdę poważny.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: 10 przykazań

Post autor: Andej » 2021-03-07, 17:56

Nie wiem jak wytłumaczyć werbalnie. Wiem, jak wytłumaczyć najlepiej. Tłumaczyć trzeba własnym życiem, dawaniem przykładu. W codziennych sprawach. Odnosząc się do tego, co się dzieje wokół. Dziecko obserwuje. Dzieci są, na ogół, doskonałymi obserwatorami. Zapamiętują, wyciągają wnioski. Chłoną rozmowy toczone między dorosłymi i potrafią zrozumieć znacznie więcej, niż się wydaje.
Każde z przykazań jest ogólne i szczególne. Dotyczy każdego człowieka, ale przede wszystkim Ciebie. W takim samym stopniu Ciebie, co dziecka. Czy każdego innego człowieka. Sednem jest to, aby każdy człowiek odnosił je do samego siebie. Nie do innych. Trzeba mieć świadomość, że przykazania dotyczą także innych. Nie ma wyjątków. Dotyczą także tych, którzy je odrzucają. Dotyczy też tych, którzy Boga odrzucają, bądź nienawidzą. Ale Ty odpowiadasz za swoje czyny. Ale Ty odpowiadasz za tych, którym dajesz przykład. Za tych, którzy się od Ciebie uczą. Ponosisz odpowiedzialność za wszystkie skutki swoich decyzji. W szczególności tych, których skutki powinieneś potrafić przewidywać.
Praktycznie: Zajmuj przy dziecku stanowisko wobec wszelkiego łamani przykazań. Sam je wypełniaj. A gdy dziecko pyta, to tłumacz, dlaczego. Tylko nie tłumacz, że dlatego, bo tak napisane. Znajdź głęboki sens każdego przykazania. I dziecku tłumacz jaki jest sens. Tłumacz, dlaczego Bóg dał akurat takie przykazania, a nie inne. Tłumacz praktycznie. Czynami.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Andrzej1988
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 7 mar 2021
Has thanked: 5 times

Re: 10 przykazań

Post autor: Andrzej1988 » 2021-03-07, 18:51

Bardzo dziękuję, mam dokładnie taki sam punkt widzenia : "..Sednem jest to, aby każdy człowiek odnosił je do samego siebie. Nie do innych. Trzeba mieć świadomość, że przykazania dotyczą także innych. Nie ma wyjątków. Dotyczą także tych, którzy je odrzucają. Dotyczy też tych, którzy Boga odrzucają, bądź nienawidzą. Ale Ty odpowiadasz za swoje czyny. Ale Ty odpowiadasz za tych, którym dajesz przykład. Za tych, którzy się od Ciebie uczą. Ponosisz odpowiedzialność za wszystkie skutki swoich decyzji. W szczególności tych, których skutki powinieneś potrafić przewidywać....."

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: 10 przykazań

Post autor: sądzony » 2021-03-07, 18:56

Ile lat ma dziecko?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Andrzej1988
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 7 mar 2021
Has thanked: 5 times

Re: 10 przykazań

Post autor: Andrzej1988 » 2021-03-07, 19:08

Prawie dorosłe - 17 lat.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: 10 przykazań

Post autor: sądzony » 2021-03-07, 20:24

Ja troszkę nie rozumiem czego syn/córka nie rozumie.
Ja uważam, że X przykazań dotyczy wierzących. Trudno wymagać ich przestrzegania od wierzących (w tym mnie), a co dopiero niewiernych.
Rozumiem, że Twoje dziecko uważa, że X przykazań odnosi się do każdego człowieka?
Chyba, że coś pokićkałem?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: 10 przykazań

Post autor: Andej » 2021-03-07, 21:38

sądzony pisze: 2021-03-07, 20:24 Ja uważam, że X przykazań dotyczy wierzących.
A ja uważam, że dotyczą każdego człowieka. Bez żadnych wyjątków. W takim samym stopniu jak, np. prawa obywatelskie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: 10 przykazań

Post autor: sądzony » 2021-03-07, 21:39

Andej pisze: 2021-03-07, 21:38
sądzony pisze: 2021-03-07, 20:24 Ja uważam, że X przykazań dotyczy wierzących.
A ja uważam, że dotyczą każdego człowieka. Bez żadnych wyjątków. W takim samym stopniu jak, np. prawa obywatelskie.
Aleś dał przykład. Prawa są różne w różnych miejscach, dla ludzi w różnym wieku i z różną świadomością.
Ostatnio zmieniony 2021-03-07, 21:39 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: 10 przykazań

Post autor: Andej » 2021-03-07, 21:56

No to co? A prawa fizyczne? A prawa biologiczne?
Czy można wydostać się z przestrzeni stworzonej przez Boga, do przestrzeni w której, Dekalogu brak?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: 10 przykazań

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-07, 21:58

Zależy które przykazanie i w jakim sensie.
Bo w pewnym sensie, każdy powinien wierzyć. Bo sprawiedliwe jest wierzyć. I w tym sensie obowiązują wszystkich.
W innym sensie słowa "obowiązują" trudno twierdzić, że nakaz świętowania dnia świętego dotyczy niewierzących...

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: 10 przykazań

Post autor: sądzony » 2021-03-07, 22:03

Andej pisze: 2021-03-07, 21:56 No to co? A prawa fizyczne? A prawa biologiczne?
Czy można wydostać się z przestrzeni stworzonej przez Boga, do przestrzeni w której, Dekalogu brak?
Prawa fizyczne i biologiczne także nie wszędzie działają tak samo.

Dodano po 2 minutach 4 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-07, 21:58 (...)
Bo w pewnym sensie, każdy powinien wierzyć. (...)
A nie sądzisz może, że to kwestia "każdego" i Boga.
Może wypada zchrystianizować cały świat na siłę?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4455
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: 10 przykazań

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-03-07, 22:21

Myślę, że nie nakłonisz dziecka do wiary tłumacząc mu, jak cenne są przykazania, w które ono wogóle nie wierzy. Chcesz wyjaśnić, że dotyczą wszystkich i masz rację, ale na tym etapie to może niewiele pomóc. Ma już 17 lat. Opowiadaj dziecku o Miłosiernym Jezusie, który kocha je ponad wszystko. Ale nie rób tego w sposób narzucający. Twoje dziecko odeszło od wiary, a wiarę najlepiej przywraca osobista relacja z Chrystusem, bo bez tego przykazania to tylko zbiór zakazów. I tak Twoje dziecko może je odbierać. Jeśli pozna bliżej Jezusa to wtedy przykazania staną się pięknym drogowskazem prowadzącym do Niego.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: 10 przykazań

Post autor: Logan » 2021-03-07, 22:21

sądzony pisze: 2021-03-07, 22:03 Może wypada zchrystianizować cały świat na siłę?
Wydaje mi się, że przed Sądem Ostatecznym wszyscy ludzie na ziemi w Bogu wiadomy sposób dojdą do poznania prawdy i będą wyznawać jedną religię tj. wiarę w Jezusa Chrystusa jako Syna Bożego.
Ostatnio zmieniony 2021-03-07, 22:22 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: 10 przykazań

Post autor: Andej » 2021-03-07, 22:49

sądzony pisze: 2021-03-07, 22:03 Prawa fizyczne i biologiczne także nie wszędzie działają tak samo.
Jeszcze odpowiem, choć ma świadomość, że to nie na temat.
A przykazanie: Nie zabijaj! działa w każdych okolicznościach identycznie?
Każde przykazanie, choć są one absolutne, inaczej odnosi się do ludzi o różnej świadomości, kulturze, sytuacji, a także czasie. Człowiek odnosi się do nich z różną wrażliwością, czego wynikiem jest inne zachowanie. I inna ocena.
STOP dywagacjom nie na temat.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: 10 przykazań

Post autor: Dezerter » 2021-03-07, 22:50

Andrzej1988 pisze: 2021-03-07, 19:08 Prawie dorosłe - 17 lat.
To ja bym zadał pytanie, które dziecku nie pasuje? i tu jest pole do dyskusji i pokazania jak wielką, uniwersalną i ponadczasową wartość ma dekalog, który Mojżesz zniósł z góry tylko dla Izraela *-:)
Przykazania Noachidzkie, czyli Noego były dane dla całej ludzkości
A tak przy okazji w przykazaniu "Nie zabijaj" chodzi o "nie morduj" - bo cię młodzież zagnie ;)
powodzenia
Jak by trzeba było argumentów, to pytaj śmiało.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ