Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Jozek » 2021-03-09, 00:34

W ogole to sam odlam powoduje takie skutki, ze przerywa ta sukcesje apostolska, wiec zaden biskup odlaczony od Kosciola nie bedzie mogl i nie moze mianowac nawet Diakona. Po prostu nie ma juz mocy i wsparcia autorytetu Kosciola od ktorego odszedl. Zostaje mu jedynie tytul i swiecenia Prezbitera, nic poza tym. Sam moze sprawowac Sakramenty, jesli nie zostal od tej poslugi odsuniety, ale nie moze skutecznie mianowac nikogo nawet na Diakona.
W ST wyraznie jest napisane ze kobieta ktora ma miesiaczke, nie moze nawet poslugiwac przy oltarzu i powinna ten czas byc w domu, bo jest w tym czasie nieczysta. Tu nawet najnowsze wynalazki w ulatwieniu zycia kobietom tym wzgledzie nic nie zmieniaja.
To sie nie zmienilo nawet w NT, a tak w ogole to zadna kobieta sie nie zmienila pod tym wzgledem i nadal maja miesiaczki.
Przy oltarzu, poslugiwaly glownie wdowy, bo zwykle wdowy to byly juz starsze kobiety.
To samo dotyczylo Maryji, bo bedac dziewczynka poslugiwala w Swiatyni, ale gdy dorosla, nie mogla i dlatego szukano dla Niej meza.
Ostatnio zmieniony 2021-03-09, 01:09 przez Jozek, łącznie zmieniany 6 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

WielbiDuszaMojaPana
Początkujący
Początkujący
Posty: 61
Rejestracja: 8 mar 2021
Has thanked: 11 times
Been thanked: 20 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: WielbiDuszaMojaPana » 2021-03-09, 01:38

Jozek pisze: 2021-03-09, 00:34 W ogole to sam odlam powoduje takie skutki, ze przerywa ta sukcesje apostolska, wiec zaden biskup odlaczony od Kosciola nie bedzie mogl i nie moze mianowac nawet Diakona. Po prostu nie ma juz mocy i wsparcia autorytetu Kosciola od ktorego odszedl. Zostaje mu jedynie tytul i swiecenia Prezbitera, nic poza tym. Sam moze sprawowac Sakramenty, jesli nie zostal od tej poslugi odsuniety, ale nie moze skutecznie mianowac nikogo nawet na Diakona.
W ST wyraznie jest napisane ze kobieta ktora ma miesiaczke, nie moze nawet poslugiwac przy oltarzu i powinna ten czas byc w domu, bo jest w tym czasie nieczysta. Tu nawet najnowsze wynalazki w ulatwieniu zycia kobietom tym wzgledzie nic nie zmieniaja.
To sie nie zmienilo nawet w NT, a tak w ogole to zadna kobieta sie nie zmienila pod tym wzgledem i nadal maja miesiaczki.
Przy oltarzu, poslugiwaly glownie wdowy, bo zwykle wdowy to byly juz starsze kobiety.
To samo dotyczylo Maryji, bo bedac dziewczynka poslugiwala w Swiatyni, ale gdy dorosla, nie mogla i dlatego szukano dla Niej meza.
myślę że posługa ministrancka wykonywana przez kobiety (znam tylko przypadki zakonów żeńskich) to co innego niż kobieta ksiądz
gdzieś czytałam dlaczego kobiet się nie wyświęca jeśli uda mi się znaleźć to w odmętach neta to wrzucę tutaj :)

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Jozek » 2021-03-09, 14:25

Zgadza sie ze posluga to nie to samo co ksiadz, z tym ze gdy jako osoba kobieta ma juz ograniczenia w samej posludze, to nie bedzie ze sie tak wyraze dyspozycyjna w kazdym czasie i okolicznosciach tak jak to jest wymagane od poslugi kaplanow.
Z historii takze wiadomo ze kaplanki byly jedynie w poganskich wiarzeniach, wiec ustanawianie kaplanek to nie jakis rozwoj, tylko cofanie sie do poganstwa.
Ostatnio zmieniony 2021-03-09, 15:23 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Quinque » 2021-03-09, 23:33

1. Nie
2. Nie
3. Nie

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Dezerter » 2021-03-11, 20:53

Nie znam precedensu ze starożytnego Kościoła na który można by się powołać z kapłaństwem kobiet
co innego ewangelizatorki, czy apostołki (w szerszym rozumieniu niż 12)
natomiast nie znam przykładu prezbiterek ani biskupów kobiet.
Natomiast mam podobne stanowisko do Andeja, jeśli by się zebrał Sobór Powszechny i dobrze uzasadnił kapłaństwo kobiet a odbiór wiernych był pozytywny i zgodny z rozeznaniem biskupów - to bym uznał, że Duch Święty tak prowadzi.

tak trochę w temacie

Obrazek
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: krystian.zawistowski » 2021-03-11, 21:22

Logan pisze: 2021-03-07, 20:11 Pani Eva Brunne jest biskupem sztokholmskiej diecezji Kościoła Szwecji.
Antje Jackelén wybrana na arcybiskupa Uppsali, a formalnie przyjęta w 2014. Jest pierwszą w historii kobietą–prymasem Kościoła Szwecji.

1. Czy te kobiety mają ważne święcenia, czy mają prawo celebrować mszę? Czy jest to ważne gdyby ciągłość sukcesji była zachowana? Czy nie jest to czasem świętokradztwem?

2. Jeżeli Luteranie nie mają ciągłości sukcesji apostolskiej to czy można nazywać komunię świętą przeistoczonym sakramentem w Ciało i Krew a celebrację mszą?

3. Gdyby zachowana była w jakimś miejscu ciągłość sukcesji i nałożono by ręce na kobietę, święcenia zachowują ważność?
Duchownemu ewangelickiemu ordynowanemu na prezbitera przysługuje tytuł "ksiądz", np. ksiądz wikariusz, ksiądz proboszcz, ksiądz biskup. "Sukcesja Apostolska" rozumiana jest jako sukcesja wiary i nauki apostolskiej (succesio fide), a przez niektóre kościoły ewangelickie (w tym także Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP) również, jako sukcesja wkładania rąk (hira teuma) połączona z modlitwą o Ducha Świętego przez biskupa i pozostałych duchownych.
https://old2020.luteranie.pl/materialy/ ... e,338.html
Jak się to ma do doktryny Lutra o powszechnym kapłaństwie wiernych wgl? "Sakramentalny" ksiądz nie jest w luteranizmie do niczego potrzebny, więc nie są potrzebne i święcenia. Dlatego tamtejszy "ksiądz" nazywa się pastorem czy tam przewodniczącym zboru, a biskup luterański to chyba taki wyższy zwierzchnik administracyjny.
Ostatnio zmieniony 2021-03-11, 21:29 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 4 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Viridiana » 2023-09-08, 08:30

Nie rozumiem, dlaczego kobiety nie mogą być kapłanami. Jak dotąd nie trafiłam na argument, który by mnie przekonał.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: sądzony » 2023-09-08, 09:57

Viridiana pisze: 2023-09-08, 08:30 Nie rozumiem, dlaczego kobiety nie mogą być kapłanami. Jak dotąd nie trafiłam na argument, który by mnie przekonał.
Mi często pomagają te słowa:

„Trzeba być zawsze gotowym wierzyć, że to, co ja widzę jako białe, jest czarne, jeśli tak to określił Kościół hierarchiczny.”

św. Ignacy Loyola
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Albertus » 2023-09-08, 17:23

Viridiana pisze: 2023-09-08, 08:30 Nie rozumiem, dlaczego kobiety nie mogą być kapłanami. Jak dotąd nie trafiłam na argument, który by mnie przekonał.
A co cię w ogóle może przekonać?

Bo argumenty biblijne były podawane

11 Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się. 12 Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam4 ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości.

Czego tu nie rozumiesz?

Oczywiście kobiety są kapłankami uczestnicząc w powszechnym kapłaństwie wierzących ale to co innego niż urzędowy prezbiterat a to zapewne masz na myśli.
Ostatnio zmieniony 2023-09-08, 17:37 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2167
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 306 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Arek » 2023-09-08, 17:55

Co by to mogło dać Kościołowi?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Viridiana » 2023-09-08, 20:03

Albertus pisze: 2023-09-08, 17:23
Viridiana pisze: 2023-09-08, 08:30 Nie rozumiem, dlaczego kobiety nie mogą być kapłanami. Jak dotąd nie trafiłam na argument, który by mnie przekonał.
A co cię w ogóle może przekonać?
Próbuję zrozumieć to, dlaczego tak jest, więc żebym się z tym pogodziła, potrzebowałabym dokładnej i sensownej argumentacji, która wyjaśnia to w konkretny sposób, a nie "dookoła".
Albertus pisze: 2023-09-08, 17:23 Bo argumenty biblijne były podawane

11 Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się. 12 Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam4 ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości.

Czego tu nie rozumiesz?
Pozwolę sobie najpierw na wklejenie kontekstu, w którym się ten werset znajduje:

Chcę więc, by mężczyźni modlili się na każdym miejscu, podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporu. Podobnie kobiety - w skromnie zdobnym odzieniu, niech się przyozdabiają ze wstydliwością i umiarem, nie przesadnie zaplatanymi włosami albo złotem czy perłami, albo kosztownym strojem, lecz przez dobre uczynki, co przystoi kobietom, które się przyznają do pobożności.
Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się. Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości. Albowiem Adam został pierwszy ukształtowany, potem - Ewa. I nie Adam został zwiedziony, lecz zwiedziona kobieta popadła w przestępstwo. Zbawiona zaś zostanie przez rodzenie dzieci; [będą zbawione wszystkie], jeśli wytrwają w wierze i miłości, i uświęceniu - z umiarem.


1) Musimy rozważyć, czy nie jest to kwestia obyczajowa (bo na przykład wspomniana chwilę wcześniej w tym fragmencie kwestia ubioru wydaje mi się obyczajowa).
2) Nie byłabym za literalnym odczytywaniem tego fragmentu chociażby dlatego, że "zwala" on winę za grzech pierworodny całkowicie na Ewę, a dzisiaj przecież wspomina się o tym, że nie możemy tak interpretować grzechu pierworodnego.
3) Nawet jeżeli dojdziemy do tego, że powinno się odczytywać ten fragment w taki sposób, jaki Ty postulujesz, i tak staniemy przed dylematem, bo nie rozumiem, dlaczego kobieta nie mogłaby nauczać i dlaczego ma mieć w sobie poddanie.
Arek pisze: 2023-09-08, 17:55 Co by to mogło dać Kościołowi?
1) Część kobiet może lepiej i bezpieczniej czułaby się spowiadając się kobiecie, a nie mężczyźnie, szczególnie, gdy w spowiedzi pojawią się intymne kwestie związane np. z nieczystością.
2) Z kwestią wyżej wymienioną związana jest też po prostu możliwość lepszego kierownictwa duchowego dla kobiet.
3) Być może taka zmiana przełamałaby sztywność struktury hierarchicznego Kościoła.
4) Wiele kobiet dobrze się odnajduje w pracy z ludźmi, a kapłaństwo jest taką pracą.
5) Kobiety też doświadczają działania Ducha Świętego i być może są takie kobiety, które w powołaniu kapłańskim mogłyby wiele wnieść do Kościoła.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2167
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 306 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Arek » 2023-09-08, 20:09

A czy nie lepiej naśladować Maryję? Ona nie była na świeczniku i pierwszy plan chyba nie był jej przeznaczony. Mimo to została wywyższona. I jest Matką wszystkich nas i może o to chodzi z miejscem kobiety w świecie i posłudze dla Boga.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Dezerter » 2023-09-08, 21:57

Powiem tak
już teraz w KK wiele kobiet naucza w zgromadzeniu i przewodniczy i przewodzi nad mężczyznami - znam co najmniej dwie takie wspólnoty gdzie liderki są założycielkami wspólnot i są nimi ponad 30 lat! - stworzyły wspaniałe i wzorcowe wspólnoty, są bardzo szanowane w KK, sam byłem świadkiem Eucharystii wspólnotowej w Poznaniu u Dominikanów, której przewodniczył biskup pomocniczy. w pewnym momencie zauważyłem, że przerwał odprawianie i wyraźnie zwrócił się w prawa stronę, spojrzałem co tam się wydarzyło i zobaczyłem, że wchodzi Liderka, która odwiozła do szpitala o. który podczas głoszenia rekolekcji zasłabł. Uderzała mnie jego postawa pełna uszanowania dla Eli, przywitał ją i jak zajęła miejsce kontynuował Eucharystię. Działo to się we wspólnocie Jerozolima.
Druga Alina, podobnie jak Ela nauczała setki mężczyzn, była " matką " wielu wspólnot, była "matką chrzestną" setek nowonarodzonych w tym sióstr zakonnych i księży, a nawet moją, bardzo skromna osoba - pamiętam jak jako neofita świeżo po nowonarodzeniu nie wiedząc z kim rozmawiam zacząłem dawać jej rady jak prowadzić nauczanie x_x :ymblushing: , przyjęła wszystkie uwagi i podziękowała ciepło. Jak się dowiedziałem z kim rozmawiałem to zapamiętałem na długo to jedno z największych moich faux pas w życiu.
Kobiety powinny nauczać :!: , były apostołkami w tym szerszym znaczeniu, były prorokiniami w NT, ewangelizowały na misjach.
Natomiast nie ma podstaw by były prezbiterami - brak takich przypadków w NT, w starożytnym Kościele i Tradycji
Ostatnio zmieniony 2023-09-08, 22:35 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Albertus » 2023-09-08, 22:08

Dezerter pisze: 2023-09-08, 21:57
Natomiast nie ma podstaw by były prezbiterami - brak takich przypadków w NT, w starożytnym Kościele i Tradycji
Jeśli jeszcze uważasz że to że kobiety nie są prezbiterami w Kościele to nie jest tylko kwestia zwyczajowa ale ponadczasowy element Objawienia Bożego to zgoda .

A nauczać w Kościele kobiety jak najbardziej mogą i nawet powinny tyle tylko że nie z pozycji osoby mającej urzędową władzę w Kościele.

Dodano po 19 minutach 11 sekundach:
Viridiana pisze: 2023-09-08, 20:03 1) Musimy rozważyć, czy nie jest to kwestia obyczajowa
Musimy wziąć pod uwagę pełny kontekst Biblii.

No i jak to jest tylko kwestia obyczajowa to co jeszcze nią jest?

Mamy na przykład:

Ef5:22 Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu, 23 bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus - Głową Kościoła: On - Zbawca Ciała. 24 Lecz jak Kościół poddany jest Chrystusowi, tak i żony mężom - we wszystkim. 25 Mężowie miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, 26 aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo4, 27 aby osobiście stawić przed sobą Kościół jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany5. 28 Mężowie powinni miłować swoje żony, tak jak własne ciało. Kto miłuje swoją żonę, siebie samego miłuje. 29 Przecież nigdy nikt nie odnosił się z nienawiścią do własnego ciała, lecz [każdy] je żywi i pielęgnuje, jak i Chrystus - Kościół,



Czy ten obraz relacji w chrześcijańskim małżeństwie przedstawiony na wzór relacji między Chrystusem a Kościołem to też tylko kwestia obyczajowa?
Ostatnio zmieniony 2023-09-08, 22:09 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Dezerter » 2023-09-08, 22:31

A u neonków są katechistkami, czy jak się tam u Was nauczający nazywają?
A zacytuj mi proszę to ponadczasowe Objawienie Boże w temacie prezbiterek, bo nie pamiętam

Dodano po 16 minutach 42 sekundach:
Albertusie ja mam z żoną partnerskie relacje, w jednych kwestiach ja dowodzę w innych ona a w większości wspólnie podejmujemy decyzję.
A powiedz jak jest u ciebie?
i powiedz, czy serio myślisz, że Jezus jest niezadowolony jak ja pytam żonę "co robimy? w tej i tej kwestii", albo jak mówię "ty decyduj co robimy"?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ