Z czego wywodza sie tzw. jarmulki, czyli nakrycia glowy wsrod Izraelitow.

Rozmowy na temat wyznawców Judaizmu, dlaczego nie uwierzyli Jezusowi, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Z czego wywodza sie tzw. jarmulki, czyli nakrycia glowy wsrod Izraelitow.

Post autor: Jozek » 2021-04-10, 02:57

Jak w temacie, jak wyglada historia jarmulek i z czego sie wywodza, co reprezentuja, oraz czy sa jakies konkretne zapisy biblijne na ten temat.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5200
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1378 times

Re: Z czego wywodza sie tzw. jarmulki, czyli nakrycia glowy wsrod Izraelitow.

Post autor: abi » 2021-04-10, 10:18

ja sie moge tylko podzielic artykulem

"Istnieje kilka teorii mówiących, skąd wziął się zwyczaj noszenia jarmułki. Jedna z nich powołuje się na Talmud, w którym znajduje się opis ubioru żydowskiego arcykapłana. [https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=78] Podkreślone w nim jest, że powinien on nosić nakrycie głowy.

Inna hipoteza mówi, że w czasach rzymskich służba zobowiązana była do noszenia nakrycia głowy. Żydzi mieli przejąć tę tradycję, podkreślając w ten sposób służbę Bogu wyznawców judaizmu. Podobna teoria zwraca uwagę, że na całym Bliskim Wschodzie noszenie nakrycia głowy jest oznaką szacunku.

Jeszcze inna wersja mówi, że noszenie jarmułki wzięło się z dyskryminacyjnych praw uchwalanych przez władców na Bliskim Wschodzie i w Europie. Muzułmańscy kalifowie, chcąc odróżnić “niewiernych”, nakazali im noszenie charakterystycznego ubioru. Dla żydów były to żółte odznaki i specyficzne nakrycia głowy. Praktyka ta została przejęta przez chrześcijańskich królów i książęta, którzy narzucili ją również europejskim żydom"

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/jarmul ... ow/wef87yw
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Z czego wywodza sie tzw. jarmulki, czyli nakrycia glowy wsrod Izraelitow.

Post autor: Jozek » 2021-04-10, 10:29

Perwsze ktore podalas wyraznie dotyczy kaplanow, a nie wszystkich.
Drugie, to raczej pomysl ludzi, wiec z Biblia nie ma to nic wspolnego.
Czytalem troche na temat jarmulek zanim zalozylem temat i nie znalazlem nic co bylo by rzeczywistym zapisem biblijnym odnosnie noszenia jarmulek przez wszystkich, tzn. nie kaplanow.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5200
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1378 times

Re: Z czego wywodza sie tzw. jarmulki, czyli nakrycia glowy wsrod Izraelitow.

Post autor: abi » 2021-04-10, 10:32

chcialabym jakos ci pomoc, ale nie mam wiedzy
moze napisz do autorki artykulu

https://histmag.org/jarmulka-sztrajml-s ... lowy-13736
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Z czego wywodza sie tzw. jarmulki, czyli nakrycia glowy wsrod Izraelitow.

Post autor: Jozek » 2021-04-10, 11:12

Dzieki za linki, zawsze to cos nowego czlowiek sie dowie.
Chociaz wiedziec, a rozumiec, to nie to samo. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Z czego wywodza sie tzw. jarmulki, czyli nakrycia glowy wsrod Izraelitow.

Post autor: sądzony » 2021-04-10, 12:44

Nie wiem. Ale wiem skąd wziąl się zwrot: "tato weź mnie na barana".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Z czego wywodza sie tzw. jarmulki, czyli nakrycia glowy wsrod Izraelitow.

Post autor: Czarny » 2021-04-11, 00:39

sądzony pisze: 2021-04-10, 12:44 Nie wiem. Ale wiem skąd wziąl się zwrot: "tato weź mnie na barana".
To podziel się wiedzą. Zwrot znam i nic więcej. :-?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Z czego wywodza sie tzw. jarmulki, czyli nakrycia glowy wsrod Izraelitow.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-04-11, 01:00

Za Wikipedia
Wedle żydowskich interpretacji pochodzi od aramejskiego zwrotu jira malka „szacunek wobec króla”. W języku hebrajskim nosi nazwę kipa (hebr. ‏כיפה‎, dosłownie: „kopuła”).

Noszenie jarmułki nie jest wymogiem Prawa (Tory), nie wywodzi się ani z Biblii, ani z Talmudu, lecz jest zwyczajem i prawdopodobnie należy szukać jego początków w kulturze Bliskiego Wschodu, gdzie przykryta głowa jest oznaką szacunku. W państwie rzymskim głowy zakrywała służba, stąd nabrała ona dodatkowego znaczenia znaku służby przed Bogiem. Jednocześnie ma wyrażać żydowską tożsamość. Zwyczaj ten czasem odnosi się do wzmianki o stroju arcykapłana w Księdze Wyjścia (Wj 28, 4. 36-38). Noszenie jarmułki jest wymagane bezwzględnie podczas modlitwy i studiowania Tory, ale autorytety rabiniczne zalecają noszenie jej nawet podczas uprawiania sportu, jako małej czapeczki przypiętej do włosów.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Z czego wywodza sie tzw. jarmulki, czyli nakrycia glowy wsrod Izraelitow.

Post autor: Jozek » 2021-04-11, 02:54

Czyli jest to jedynie zwyczaj, nie majacy zadnego zrodla biblijnego, jako cos zalecane przez prorokow jako Wola Boga.
Z drugiej strony, tak dla kontrastu, to Chrzescijanie (mezszczyzni) sciagaja nakrycie glowy wchodzac do kosciola, czyli jest to wrecz odwrotnoscia zwyczaju Izraelitow.
Jak w takim razie Kosciol to interpretuje? Bo wiadomo ze w zachodnich zwyczajach jest tak ze sciagniecie nakrycia glowy jest wyrazem szacunku.
Czy w czasach ST Izraelici nosili nakrycie glowy w swiatyniach? Oczywiscie pomijajac kaplanow majacych Sluzbe.
Ostatnio zmieniony 2021-04-11, 02:55 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Z czego wywodza sie tzw. jarmulki, czyli nakrycia glowy wsrod Izraelitow.

Post autor: sądzony » 2021-04-11, 09:42

Czarny pisze: 2021-04-11, 00:39
sądzony pisze: 2021-04-10, 12:44 Nie wiem. Ale wiem skąd wziąl się zwrot: "tato weź mnie na barana".
To podziel się wiedzą. Zwrot znam i nic więcej. :-?
Szczerze sam na to wpadłem, a następnie sprawdziłem w sieci.
Nie chodzi o to, że bierzesz kogoś "na barana" i stajesz się baranem, a o sposób noszenia tak jak np:
- jechaść "na oklep",
- obciąć się "na jeża",
- rozbić się "na dziko",
- mówić coś "na żarty" ...

W taki sposób (ze względu na masę barana) nosilo się i nadal nosi się barany błapiąc je z jednej strony za przednie łapy, a z drugiej za tylne,
a brzuch kładąc na karku lub plecach.
:)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Z czego wywodza sie tzw. jarmulki, czyli nakrycia glowy wsrod Izraelitow.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-04-11, 11:36

Jozek pisze: 2021-04-11, 02:54 Czyli jest to jedynie zwyczaj, nie majacy zadnego zrodla biblijnego, jako cos zalecane przez prorokow jako Wola Boga.
Z drugiej strony, tak dla kontrastu, to Chrzescijanie (mezszczyzni) sciagaja nakrycie glowy wchodzac do kosciola, czyli jest to wrecz odwrotnoscia zwyczaju Izraelitow.
Jak w takim razie Kosciol to interpretuje? Bo wiadomo ze w zachodnich zwyczajach jest tak ze sciagniecie nakrycia glowy jest wyrazem szacunku.
Czy w czasach ST Izraelici nosili nakrycie glowy w swiatyniach? Oczywiscie pomijajac kaplanow majacych Sluzbe.
Mam wrażenie, że wynika to ze zmiany statusu; już nie jesteśmy wyłącznie sługami:
J 15:15 BT5 "Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni jego pan, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego."
Zatem chrześcijanin nie powinien nosić znaku poddaństwa - nakrycia głowy:
"(3) Chciałbym, żebyście wiedzieli, iż głową każdego mężczyzny jest Chrystus, mężczyzna zaś jest głową kobiety, a głową Chrystusa - Bóg.
(4) Każdy mężczyzna, modląc się lub prorokując z nakrytą głową, hańbi swoją głowę.
(5) Każda zaś kobieta, modląc się lub prorokując z odkrytą głową, hańbi swoją głowę; wygląda bowiem tak, jakby była ogolona. (6) Jeżeli więc jakaś kobieta nie nakrywa głowy, niechże ostrzyże swe włosy! Jeśli natomiast hańbi kobietę to, że jest ostrzyżona lub ogolona, niechże nakrywa głowę.
(7) Mężczyzna zaś nie powinien nakrywać głowy, bo jest obrazem i chwałą Boga, a kobieta jest chwałą mężczyzny. (8) To nie mężczyzna powstał z kobiety, lecz kobieta z mężczyzny. (9) Podobnie też mężczyzna nie został stworzony dla kobiety, lecz kobieta dla mężczyzny.
(10) Oto dlaczego kobieta winna mieć na głowie znak poddania, ze względu na aniołów."
/1Kor 11:3-10/

Wyraźnie tu widać kulturowy aspekt: kobieta jest chrześcijanką, ale poddaną mężowi, więc powinna mieć znak poddania. A mężczyzna jest obrazem Boga, więc nie powinien nakrywać.
Warto zwrócić uwagę, że ten fragment poprzedza werset:
"Pochwalam was, bracia, za to, że we wszystkim pomni na mnie jesteście i że tak, jak wam przekazałem, zachowujecie tradycje."/1 Kor 11,2/
Paweł zatem twierdzi, ze nie łamie tradycji; wg tradycji przełożony nie powinien nosić nakrycia głowy, tylko sługa, a skoro przestaliśmy być sługami, więc nie nosimy.

Jest tu silny aspekt kulturowy, który byśmy dziś (popełniając tzw błąd anachronizmu) nazwali antyfeninizmem.
Co prawda Paweł - rzecz niezwykła w tamtych czasów - mocno łagodzi jego wymowę, dodając:
"Zresztą u Pana ani mężczyzna nie jest bez kobiety, ani kobieta nie jest bez mężczyzny. Jak bowiem kobieta powstała z mężczyzny, tak mężczyzna rodzi się przez kobietę. Wszystko zaś pochodzi od Boga."/1 Kor 11,11-12/
Dla nas to oczywiste - w czasach Pawła to było rewolucyjne!

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Z czego wywodza sie tzw. jarmulki, czyli nakrycia glowy wsrod Izraelitow.

Post autor: Jozek » 2021-04-11, 11:43

Dzieki.
Nie spodziewalem sie ze do takiego niby prostego pytania tyle mozna wyciagnac odpowiedzi i w tak szerokim i pouczajacym dla Chrzescijan zakresie.
Ostatnio zmieniony 2021-04-11, 11:45 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5200
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1378 times

Re: Z czego wywodza sie tzw. jarmulki, czyli nakrycia glowy wsrod Izraelitow.

Post autor: abi » 2021-04-11, 18:40

Czy jarmułkę podczas uroczystości związanych z judaizmem zakładają osoby nie będące Żydami? Jak rozumieć mam np. jarmułkę na głowie A. Kwaśniewskiego, czy księcia Karola (następca tronu brytyjskiego)? Jako znak przynależności do narodu izraelskiego, czy gest kurtuazji?
Czytaj:

https://dzismis.com/2016/08/13/jarmulka ... -nie-zyda/
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Z czego wywodza sie tzw. jarmulki, czyli nakrycia glowy wsrod Izraelitow.

Post autor: Andej » 2021-04-11, 18:59

O jednym z nich piszą, że rzeczywiście wywodzi się. Ale, gdym na kirkucie był, to proszono nas o głów zakrycie. Uczyniłem to z szacunku dla wierzących obecnych na cmentarzu, jak też tam pochowanych.
Sądzę, że to przejaw szacunku dla ludzi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ