Czy poglądy polityczne mogą być grzechem?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Dział towarzyski

Post autor: Albertus » 2023-04-29, 12:56

sądzony pisze: 2023-04-29, 11:55
Albertus pisze: 2023-04-29, 11:00 To znaczy że obecnie prawo pozwala aby każdy kto zechce cię okradł i zabił i nie grozi mu za to żadna sankcja prawna?
Fakt, że "grozi" nam wieczne potępienie nie oznacza ...
Jeśli chcesz aby ktoś cię zrozumiał to staraj się wyrażać zrozumiale.

Czego nie oznacza fakt że "grozi" nam wieczne potępienie w kontekście obecnie obowiązującego prawa państwowego o którym rozmawiamy?

Dodano po 2 minutach 29 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-04-29, 10:13
Albertus pisze: 2023-04-29, 08:46
CiekawaXO pisze: 2023-04-29, 08:11 Ale przecież jako obywatela, nie katolika, a obywatela, powinno Ciebie /was interesować, kto nami rządzi, co robi, jakie ma plany. Kto tego nie robi jest nieodpowiedzialnym ignorantem. Nie mówię w stopniu najwyższym, ale podstawowym musi wiedzieć co się dzieje.
Mnie to interesuje.

Ale jak jakiś katolik miałby popierać ludzi i działania antykatolickie i antychrześcijańskie to lepiej jak się nie interesuje nie popiera i nie głosuje.
Nie zgadzam się totalnie. Jeśli do wyboru mniejsze zło w polityce, wybieram mniejsze zło.
Ale jeśli ktoś miałby wybierać większe zło myśląc że to mniejsze zło to niech lepiej nie wybiera w ogóle.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6234
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 871 times
Been thanked: 704 times

Re: Dział towarzyski

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-29, 13:03

Niestety wiara wiarą, ale jesteś zobowiązany też do korzystania z rozumu, i trzeba, żyjąc w społeczeństwie, często wybierać mniejsze zło,bo jeśli się tego nie zrobi, jak sama nazwa wskazuje, pojawi się większe zło. Jeśli się komuś pomyli? Ma dekalog, ma sumienie. Ale usuwając się w cień i zostawić świat samemu sobie, innym, jak Piłat, nie chcąc ubrudzić sobie rączek, to też nie tędy droga. Swoją drogą Piłat raczej nie mógł postąpić inaczej.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dział towarzyski

Post autor: Andej » 2023-04-29, 13:10

sądzony pisze: 2023-04-29, 10:35 Zło, które dzieje się na obecnie na wschodzie i na całym świecie jest wynikiem polityki, nie miłości.
Nóż, który został wyprodukowany ze stali służy do krojenia chleba i zabijania ludzi. A to co na wschodzie dzieje się dlatego, że tak wiele osób pozostawało obojętnych na politykę. I nie kierowało się miłością w polityce. I swoją miłością nie wpływało na politykę. Po prostu mówili, że ich polityka nie interesuje, a Putin to wykorzystał. A Lenin nazwał ich pożytecznymi idiotami.
sądzony pisze: 2023-04-29, 10:35 Miłość realizuje się w konkretnej sytuacji, czynie, relacji, a rozmywa się w politycznej grze o władze i pieniądze.
Tak, miłość realizuje się w polityce. Jeśli nie, to mamy wojny, zabójstwa, kradzieże. Po to aby stanowić dobre prawo, trzeba dojść do władzy. Nie być obojętnym, tylko walczyć o dobro. Podobnie, po to, aby komuś pomagać materialnie, trzeba zarobić pieniądze lub inne dobra. którymi można się dzielić.
To nie musi być gra, ani walka, ale działanie prospołeczne.
Ten kto kocha ludzi, czyni tak, aby było lepiej. Czyli angażuje się politycznie w zapewnianie dobrostanu innym.

Albertus pisze: 2023-04-29, 12:59
CiekawaXO pisze: 2023-04-29, 08:11 Nie zgadzam się totalnie. Jeśli do wyboru mniejsze zło w polityce, wybieram mniejsze zło.
Ale jeśli ktoś miałby wybierać większe zło myśląc że to mniejsze zło to niech lepiej nie wybiera w ogóle.
A czy nie można wybierać większego dobra, zamiast mniejszego? Kierować się we własnych wyborach tym, co jest lepsze. W czym jest mniej zła, bo wtedy więcej miejsca na dobro?
Innymi słowy wybór mniejszego złe wydaje się być tym samym, co wybór większego dobra. I odwrotnie, wybór większego zła jest równoznaczny z wyborem mniejszego dobra.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Dział towarzyski

Post autor: sądzony » 2023-04-29, 13:18

Albertus pisze: 2023-04-29, 12:59
sądzony pisze: 2023-04-29, 11:55
Albertus pisze: 2023-04-29, 11:00 To znaczy że obecnie prawo pozwala aby każdy kto zechce cię okradł i zabił i nie grozi mu za to żadna sankcja prawna?
Fakt, że "grozi" nam wieczne potępienie nie oznacza ...
Jeśli chcesz aby ktoś cię zrozumiał to staraj się wyrażać zrozumiale.

Czego nie oznacza fakt że "grozi" nam wieczne potępienie w kontekście obecnie obowiązującego prawa państwowego o którym rozmawiamy?
"Groźba" nie zmienia niczego.

Dodano po 5 minutach 40 sekundach:
Andej pisze: 2023-04-29, 13:10 I nie kierowało się miłością w polityce.
A to ktoś w polityce kieruje się miłością :-o
Andej pisze: 2023-04-29, 13:10 Tak, miłość realizuje się w polityce.
Jakiś przykład?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czy poglądy polityczne mogą być grzechem?

Post autor: faraon » 2023-04-29, 13:37

Andej pisze: 2023-04-29, 07:51
faraon pisze: 2023-04-28, 22:18 Jak niewierzacy sasiedzi zauwaza twoje swiadectwo zycia,
A to jest właśnie polityka. Na przykład temat aborcji jest tematem stricte politycznym. Jeśli daję swoim postępowaniem świadectwo odnoszące się do aborcji, to znaczy, ze wkroczyłem w politykę. Jeśli walczę o ustawienie kamer w pobliżu szkoły, gdzie gromadzą się pijaczki, to jest to działalnością z zakresu polityki. Konkretnie polityki społecznej.

Nie wtrącał się, tylko w niej uczestniczył dając przykład i tłumacząc jak żyć. Np. przypowieść o robotnikach w winnicy jest czysto polityczna. Także o monecie podatkowej. Albo stosunek do bankierów w świątyni. To są przykłady uprawiania polityki przez Jezusa.

Jezus nie był obojętny na to, co się działo wokół niego. Gdyby był apolityczny, to nie zwracałby uwagi na niesprawiedliwość.
Andej, jesli robil bys tak celowo, w konkretnym celu, to bedzie to polityka, a jesli robisz tak dlatego ze tak zyjesz i wiara jest wrecz toba samym, to nie bedzie to polityka.

Dodano po 1 minucie 34 sekundach:
Jesli wygonisz z wlasnego domu pijaka, czy domokraznego sprzedawce, to tez nie jest to polityka.
Jesli celowo dzialasz by wydac kilka, czy kilkanascie tys pln z budzetu miasta na kamere, by nie bylo pijakow kolo szkoly, to jest to polityka, a jesli pomozesz tym pijakom by porzucili nalog, to nie bedzie to polityka, nawet jak poprosisz w urzedzie miasta by wydal na ten cel nawet wieksze kwoty.
Ostatnio zmieniony 2023-04-29, 13:59 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Dział towarzyski

Post autor: Albertus » 2023-04-29, 14:12

sądzony pisze: 2023-04-29, 13:24
Albertus pisze: 2023-04-29, 12:59
sądzony pisze: 2023-04-29, 11:55
Albertus pisze: 2023-04-29, 11:00 To znaczy że obecnie prawo pozwala aby każdy kto zechce cię okradł i zabił i nie grozi mu za to żadna sankcja prawna?
Fakt, że "grozi" nam wieczne potępienie nie oznacza ...
Jeśli chcesz aby ktoś cię zrozumiał to staraj się wyrażać zrozumiale.

Czego nie oznacza fakt że "grozi" nam wieczne potępienie w kontekście obecnie obowiązującego prawa państwowego o którym rozmawiamy?
"Groźba" nie zmienia niczego.
Nie wiem czy groźba coś zmienia czy nie ale wiem że nie odpowiadasz na pytanie które ci się zadaje.

A pytałem czy obecnie prawo pozwala aby każdy kto zechce cię okradł i zabił i nie grozi mu za to żadna sankcja prawna?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Dział towarzyski

Post autor: sądzony » 2023-04-29, 14:15

Albertus pisze: 2023-04-29, 14:12 A pytałem czy obecnie prawo pozwala aby każdy kto zechce cię okradł i zabił i nie grozi mu za to żadna sankcja prawna?
Słowo "każdy" oznacza tyle co "nikt".

Odpowiadam:
Każdy nie, ale ktoś tak.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy poglądy polityczne mogą być grzechem?

Post autor: Andej » 2023-04-29, 16:51

faraon pisze: 2023-04-29, 13:38 Jesli wygonisz z wlasnego domu pijaka, czy domokraznego sprzedawce, to tez nie jest to polityka.
Sadzę, że też będzie, ale domowa. Można różnie nazwać. Polityka nie musi odnosić się do całego kraju lub świata, Ale do jakiejkolwiek grupy. Rodzinnej, sąsiedzkiej, lokalnej.
faraon pisze: 2023-04-29, 13:38 Jesli celowo dzialasz by wydac kilka, czy kilkanascie tys pln z budzetu miasta na kamere, by nie bylo pijakow kolo szkoly, to jest to polityka,
Tak jest.
faraon pisze: 2023-04-29, 13:38 jesli pomozesz tym pijakom by porzucili nalog,
to jest to polityka społeczna. Realizacja polityk społecznej.
faraon pisze: 2023-04-29, 13:38 jak poprosisz w urzedzie miasta by wydal na ten cel nawet wieksze kwoty.
To też będzie to działaniem politycznym. Na tym zasadza się polityka. Na działania w interesie jakichś grup społecznych lub całego społeczeństwa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czy poglądy polityczne mogą być grzechem?

Post autor: faraon » 2023-04-29, 18:42

Mylisz Andej polityke z Nauczaniem Jezusa, ktore jest obowiazkiem kazdego, a polityka nie jest obowiazkiem.
Rozroznij to ze jedno dzialanie jest zwiazane z niemal premedytacja, by osiagnac jakis cel rekoma innych, a drugie z milosci i szacunku dla blizniego czynione osobiscie, bez zadnego myslenia o polityce, czy dalekosieznych planow poprawiania innych. Robisz to tu i teraz w momencie kiedy widzisz blizniego w potrzebie, a nie planujesz by ktos inny na twoj wniosek to zrobil. Takie wlasnie planowanie, kalkulacje, naciski, tlumaczenia, to wlasnie polityka, a milosc blizniego to nie jest polityka.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18957
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Czy poglądy polityczne mogą być grzechem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-04-29, 20:29

Zależy, co rozumie się przez "poglądy polityczne". Na przykład - skrajny! i proszę nie wyjeżdżać z rzekomym "prawem Godwina" :) - nazizm to też pogląd polityczny.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy poglądy polityczne mogą być grzechem?

Post autor: Andej » 2023-04-29, 21:54

Polityka to dbanie i starania o dobro wspólne.
Tak, wiem że każdy tak to tłumaczy. Najwięksi satrapii też tak tłumaczyli. Komuniści też. Ale człowiek kierujący się wiarą powinien odróżniać dobro od zła. Mamienie od dążenie rzeczywistego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czy poglądy polityczne mogą być grzechem?

Post autor: faraon » 2023-04-29, 23:40

Problem w tym jak definiujesz mamienie, a jak dazenie rzeczywiste.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Czy poglądy polityczne mogą być grzechem?

Post autor: sądzony » 2023-04-30, 07:36

Andej pisze: 2023-04-29, 21:54 Polityka to dbanie i starania o dobro wspólne.
A gdzie w polityce kończy się wspólnota.
Bo jeżeli na ludzkości to chrześcijaństwo zaczyna być Bożą ideologią polityczną.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy poglądy polityczne mogą być grzechem?

Post autor: Andej » 2023-04-30, 08:05

sądzony pisze: 2023-04-30, 07:36 A gdzie w polityce kończy się wspólnota.
Tam, gdzie zaczyna się prywata.
sądzony pisze: 2023-04-30, 07:36 Bo jeżeli na ludzkości to chrześcijaństwo zaczyna być Bożą ideologią polityczną.
Nie mieszaj ideologii. Bo ideologie zbrodnicze też były dobre dla jakichś grup.

Obowiązkiem każdego katolika jest wpływanie na to, aby Boże Królestwo realizować w całym życiu. W skali mikro i skali makro. Skalą makro jest nie tylko samodzielne sprawowanie jakiejś władzy centralnej niezależnie od jej szczebla (światowego jak papież, krajowego jak prezydent czy premier, regionalnego jak wójt czy animator kółka różańcowego, ale także za pośrednictwem wpływu na tych rządzących na różnych poziomach i wymaganie od nich realizacji zadań zgodnych z sumieniem i wiarą naszą.
To nasza walka o ławkę czy wiatę na przystanku, zakaz aborcji, sanację szkolnictwa czy światowy pokój. Polityka zaczyna się u nas, w naszych domach, a kończy się na najwyższych władzach. Polityka rodzinna w naszych rodzinach jest nie mniej ważna od polityki ogólnoświatowej.
Ale ideologia to nie polityka. Ani odwrotnie. Choć są ze sobą zwykle powiązane.
Wiki podaje, że najważniejszymi ideologiami XX w. były: konserwatyzm, liberalizm, socjalizm, komunizm, anarchizm, nacjonalizm, faszyzm, feminizm... I ideologie te wpływały na sposoby sprawowania władzy. Tak z naszych prywatnych domach, jak na szczeblu międzynarodowym. Czy nasze przekonania religijne nie powinny też kształtować stosunków społecznych? Także na poziomie pojedynczych rodzi, jak całych narodów czy całej ludzkości? Czy nie jest obowiązkiem chrześcijanina dawanie świadectwa? Dawanie świadectwa wyznawanym wartościom jest polityką.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czy poglądy polityczne mogą być grzechem?

Post autor: faraon » 2023-04-30, 22:56

Andej, lawka na przystanku to nie sprawa polityczna, tylko wola lokalnych mieszkancow.
Nie ma urzedu by ja zrobic, ale sa mieszkancy i nikt im nie zabroni zrobic lawke na przystanku, czy wiate.
Nie myl zadan wlasciwego spozytkowania podatkow jakie zapaciles, z wlasna wola czynienia dobra, bo urzad miasta, czy soltys, nie zastepuja wolnej woli i milosci blizniego.
Poza tym, jesli zmusisz urzad do wydania jakichs pieniedzy na cel ktory ty uwazasz za wazny, to wtedy moze nie byc pieniedzy na cel wazniejszy od tego twojego celu ktory uwazasz za wazny.

Mysle ze juz i tak zbyt wiele dzialan i kierunkow milosci blizniego zostalo upolitycznione i uzaleznione od urzedow oraz oplacane z podatkow.
To takie umywanie rak i uwazanie by sobie nie pobrudzic pomoca blizniemu, oraz zredukowanie blizniego do piatego kola u wozu, czy nawet pasozyta.
Niewielu chyba dzis pamieta ze za zlych czasow zlej komuny, bylo cos takiego jak prace interwencyjne dla tych ktorzy nie mogli znalesc pracy.
To bylo sensowne i ekonomiczne wykozystanie potencjalu, ale dzis niemozliwe do realizacji, no bo przeciez wszelkie prace publiczne musi wykonac zarejestrowana firma, ktora dostala na to kontrakt, a bezrobotni biora pieniadze za nic nierobienie i jeszcze sa kontrolowani z kazdej strony by nic nie robili. ;)
No, ale to juz polityka, a Chrzescijanin powinien dzialac poza polityka, wrecz uzupelniajac luki tej polityki, nie wchodzac w nia, tylko czyniac to co tu i teraz jest potrzebne, bo zanim procedury polityczno prawne zadzialaja po kilku miesiacach naszych naciskow, np. takiego bezrobotnego, czy bezdomnego moze juz nie byc wsrod nas. Wtedy Jezus nas zapyta, czy go nakarmilismy jak byl glodny, czy go napoilismy gdy byl spragniony?
Soltys, burmistrz, wojewoda, czy prezydent nie beda na te pytania odpowiadali, tylko my.
Ostatnio zmieniony 2023-04-30, 23:19 przez faraon, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ