Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-27, 13:52

Powtarzam: mylisz formy obecności Ducha Świętego i Jego działania.
Czym innym jest działanie Ducha Świętego na człowieka (Duch może natchnąć nawet poganina), niezależne od Chrztu i Bierzmowania, a czym innym stała obecność, "mieszkanie" Ducha Świętego.
Dawid był natchniony przez Ducha Świętego, choć jeszcze wówczas nie wiedział nic o Jego istnieniu:
"Wtedy rzekł do nich: Jakżeż więc Dawid natchniony przez Ducha może nazywać Go Panem, gdy mówi:"/Mt 22,43/
Podobnie np. Symeon:
"A żył w Jeruzalem człowiek imieniem Symeon. Był to człowiek sprawiedliwy i pobożny, wyczekujący pociechy Izraela; a Duch Święty spoczywał na nim. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż zobaczy Mesjasza Pańskiego. Z natchnienia więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa,"/Łk 2,25-27/


Jezus od dziecka był pod działaniem Ducha Świętego, a jednak po chrzcie, kiedy "A(...)Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego."/Mt 3,16/ coś się zmieniło:
"Pełen Ducha świętego, powrócił Jezus znad Jordanu i przebywał w Duchu [świętym] na pustyni"/Łk 4,1/

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 570
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: Pytający » 2022-09-11, 14:19

Możliwe, że obecność ducha, nie jest równoznaczna z jego działaniem. Tak obecność, nie jest równoznaczna z "z narodzeniem z ducha".
Poza tym w przytoczonym wersecie
z Mat.22:43 czytamy, nie o nierozumieniu, czym jest "agio pneuma". Tylko niezrozumieniu tożsamości i pozycji, dawnego żydowskiego króla, z obiecanym mu potomkiem,któremu on sam ma być podległy.wer.44
W wer.43 czytamy o tym, że ktoś natchniony przez ducha, powiedział co powiedział. Dosłownie w wer.43 mamy partykułę jak gr. "pos" wymagającą uściślenia: " w jakim znaczeniu" tzn. "jak to możliwe, skoro..."
Narodzenie z ducha, dawało niezwykłe rzeczy, i czyniło niezwykłe rzeczy. Wydaje się, ze więcej niż "bierzmowanie".

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-11, 14:38

Bo i potrzeby były niezwykłe.
Na przykład dar języków. Dlaczego niemal się dziś nie zdarza (owszem zdarza się, np. u o.Pio, ale to rzadkość).
Pisano o tym już we wczesnym chrześcijaństwie:
"To były znaki przystosowane do czasu. Albowiem konieczne było, aby był ten znak Ducha Świętego we wszystkich językach, aby pokazać, że Ewangelia Boża biegnie przez wszystkie języki na całej ziemi. Stało się tak, aby został objawiony Boży zamiar, po czym znak ów ustał.
Czy dziś ci, na których nakładamy ręce by otrzymali Ducha Świętego mogą oczekiwać, iż będą mówili językami? Czy, gdy nakładamy ręce (…) oczekujemy, że zaczną mówić językami, a gdy tego nie czynią mówimy iż są przewrotni i że „nie otrzymali Ducha Świętego, bo gdyby tak było, mówiliby w językach jak kiedyś"?
Skoro nie mamy już takich cudownych dowodów na otrzymanie Ducha Świętego, to skąd mamy wiedzieć, że go otrzymaliśmy?
Należy przebadać swoje serce; jeśli kocha ono brata, Duch Święty je zamieszkuje”

/Homilie do Pierwszego Listu Jana, św.Augustyn 354-430/

Dary były swoistym proroctwem stanu Kościoła po upowszechnieniu się chrześcijaństwa:
"Czyż dzisiaj Duch Święty nie jest udzielany? (…) Dlaczego więc dziś nikt nie mówi językami wszystkich narodów, tak jak mówił nimi każdy, kto tamtego dnia został napełniony Duchem Świętym? Dlaczego? Bo tamta zapowiedź dziś już jest wypełniona. (...) Wówczas mały Kościół, który się mieścił w jednym domu, mówił językami wszystkich narodów, dziś wielki Kościół na Wschodzie i na Zachodzie też mówi językami wszystkich narodów"/Państwo Boże/

„Śmiem ci powiedzieć, że mówię językami wszystkich. Jestem w ciele Chrystusowym, jestem w jego w Kościele. Jeżeli Ciało Chrystusowe już przemawia językami wszystkich, to i ja jestem pośród tych wszystkich języków. Mój jest grecki, mój jest syryjski, mój jest hebrajski, mój jest język wszystkich ludów, ponieważ należę do jedności wszystkich ludów”/Objaśnienia Psalmów/

„Obecnie też przyjmujemy Ducha Świętego, nikt jednak nie mówi językami wszystkich narodów. Dlaczego? Bo już sam Kościół mówi w językach wszystkich narodów, a kto w nim nie jest, nie otrzymuje Ducha Świętego” /Państwo Boże/

Ciekawie na ten sam temat wypowiada się Święty Jan Chryzostom (+407) . Twierdzi, że brak charyzmatów jest objawem dojrzałości Kościoła; ponieważ jesteśmy dojrzali, wierzymy bez znaków, jak przystoi dorosłym .
„Nie mam potrzeby widzenia teraz znaków. Po cóż? Umiem wierzyć w Mistrza bez nich. To niewierzący potrzebują znaków, a ja jestem wierzący – nie potrzebuję ich.
(…) niewierzącym potrzebne były znaki, by uwierzyć. Dlatego dano im znaki na potwierdzenie. Zatem znaki nie były przeznaczone dla wiernych, ale dla niewierzących. Dlatego Paweł napisał „języki to znak nie dla wierzących, lecz dla niewierzących”.

Czy nie widzicie, że fakt, iż Bóg zabrał znaki nie jest dla nas hańbą, lecz zaszczytem?”
Święty zdaje się przestrzegać przed zjawiskami, które wydają się być zagrożeniem także w naszych czasach:
„Jeśli wtedy, gdy cuda się nie dzieją, ci, którzy zostali hojnie wyposażeni w inne dary − jak mądrość słowa czy znakomita pobożność − uganiają się za próżną sławą, wynoszą się nad innych, są poróżnieni między sobą, to czyż nie powstałyby odszczepieństwa, gdyby działy się cuda? A o tym, że słowa moje nie są przypuszczeniem, świadczą Koryntianie, którzy wskutek tego podzielili się na wiele stronnictw”

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 570
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: Pytający » 2022-09-11, 17:40

Wydaj się, ze zwolennicy "darów duchowych" nawet w obrębie katolicyzmu, mają odmienne niż ty zdanie. Zgadzam się jednak, że "dary ducha" np. glosolalia stanowiły dowód używania pierwszych chrześcijan do...Były "pierścionkiem zaręczynowym". Ten po zaślubinach, występuje obok obrączki. Nie jest jednak od niej ważniejszy. Jest tylko pewnego rodzaju wspomnieniem, upamiętnieniem
O samym bierzmowaniu zdaje się, że można powiedzieć, że stało się tylko "rytuałem", odbiegającym od darów, dawanych pierwszym chrześcijanom. "Niemą" pamiątką, wspomnieniem dawnych wydarzeń towarzyszącym "nałożeniu rąk " itp.
Ostatnio zmieniony 2022-09-11, 18:15 przez Pytający, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ