Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18941
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-21, 14:13

Wszystko mówi fragment:
"Nawróćcie się - powiedział do nich Piotr - i niech każdy z was przyjmie chrzest w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a otrzymacie w darze Ducha Świętego.
Bo dla was jest obietnica i dla dzieci waszych, i dla wszystkich, którzy są daleko, a których Pan, Bóg nasz, powoła."
/Dz 2:38-39

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: sądzony » 2022-05-21, 17:31

To raczej nie wszystko. To, że otrzymaliśmy ziarno, nie oznacza, że pozwalamy mu wzrosnąć.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18941
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-21, 19:44

sądzony pisze: 2022-05-21, 17:31 To raczej nie wszystko. To, że otrzymaliśmy ziarno, nie oznacza, że pozwalamy mu wzrosnąć.
To prawda. Ale pytanie wątku nie brzmi "jak wzrastać w Duchu Świętym" tylko "Jak narodzić się z Ducha".

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: Dezerter » 2022-05-21, 19:49

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-21, 14:13 Wszystko mówi fragment:
"Nawróćcie się - powiedział do nich Piotr - i niech każdy z was przyjmie chrzest w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a otrzymacie w darze Ducha Świętego.
Bo dla was jest obietnica i dla dzieci waszych, i dla wszystkich, którzy są daleko, a których Pan, Bóg nasz, powoła."
/Dz 2:38-39
Nie wszytko!
14 2 Kiedy Apostołowie w Jerozolimie dowiedzieli się, że Samaria przyjęła słowo Boże, wysłali do niej Piotra i Jana, 15 którzy przyszli i modlili się za nich, aby mogli otrzymać Ducha Świętego. 16 Bo na żadnego z nich jeszcze nie zstąpił. Byli jedynie ochrzczeni w imię Pana Jezusa. 17 Wtedy więc wkładali [Apostołowie] na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego. Dz 8
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: sądzony » 2022-05-21, 19:52

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-21, 19:44
sądzony pisze: 2022-05-21, 17:31 To raczej nie wszystko. To, że otrzymaliśmy ziarno, nie oznacza, że pozwalamy mu wzrosnąć.
To prawda. Ale pytanie wątku nie brzmi "jak wzrastać w Duchu Świętym" tylko "Jak narodzić się z Ducha".
Ale "przyjąć chrzest" ≠ "narodzić się z Ducha".
Chrzest, do "narodzenia się z Ducha" jest konieczny lecz nie jest wystarczający.

Twoja wypowiedź, która przytacza fragment, który "mówi wszystko", wszystkiego nie mówi, a co za tym idzie jest fałszywa, co potwierdzasz w tej wypowiedzi.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18941
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-21, 20:13

Ale wiesz skąd ta różnica?
We wczesnym chrześcijaństwie było tak (zresztą dziś też tak bywa w przypadku dorosłych), że chrztu i bierzmowania udzielano jednocześnie - jeśli to było możliwe, tj. jeśli szafarzem był biskup (apostoł). O takim wypadku mówi Piotr.
Jeśli nie było biskupa, udzielano chrztu, a potem albo jechano do biskupa po bierzmowanie, albo (później) biskup objeżdżał teren i bierzmował (np.Święty Hieronim około roku 382 pisał na temat tej praktyki: „Taki jest zwyczaj kościołów, że biskup wyjeżdża, ażeby wzywając Ducha Świętego włożyć ręce na tych, którzy z dala od miast większych ochrzczeni byli przez kapłanów i diakonów”)


Jednak... bierzmowanie to nie narodzenie w Duchu.
Bierzmowanie było - i jest - już kolejnym etapem rozwoju życia w Duchu.

„obdarzenie” czy „zstąpienie” Ducha Świętego następuje właśnie w kontekście chrztu wodnego : „W chwili gdy wychodził z wody, ujrzał rozwierające się niebo i Ducha jak gołębicę zstępującego (na Niego).”/Mk 1,10/

Także podana we wszystkich czterech Ewangeliach wypowiedź Jana Chrzciciela o tym, iż Jezus chrzcił będzie Duchem Świętym odnosi się w pierwszym rzędzie do Ducha Świętego otrzymywanego na Chrzcie Świętym i podczas Bierzmowania ; w szerszym znaczeniu sygnalizuje fakt udzielania się Ducha Świętego wiernym (a także – profetycznie – odnosi się do dnia Pięćdziesiątnicy, gdy uczniowie zostaną obdarzeni Duchem Świętym).

Ojcowie Kościoła wiązali chrzest Duchem Świętym przede wszystkim z chrztem świętym (wodnym) – rozbieżność dotyczyła tego, czy Duch Święty jest udzielany jeszcze w wodzie, czy z chwilą wyjścia z kąpieli chrzcielnej. Jak pisał święty Jan Chryzostom „Kiedy podchodzicie do świętej inicjacji, oczy ciała widzą wodę; oczy wiary widzą Ducha Świętego" . Święty Grzegorz z Nazjanzu (329-389) w swoich, wygłoszonych w Konstantynopolu Mowach pyta retorycznie „Jeśli Duch nie miałby być wielbiony, jak może on przebóstwiać mnie w chrzcie?".
Biskup Jakub z Sarug (451-521), uważany za najwybitniejszego pisarza środowiska syryjskiego, pisze, iż "Chrystus, ognisty węgielek [Iz 6,6], zszedł, by obmyć się w strumieniach Jordanu i płomienie jego uświęcającej mocy wystrzeliły na zewnątrz". W konsekwencji to inicjacja chrześcijańska jest chrztem w ogniu i Duchu: "W nas spełniła się obietnica chrztu, gdy w was wszyscy uczniowie zostali ochrzczeni Duchem i ogniem". Zatem "chrzest jest także Pięćdziesiątnicą, wydarzeniem charyzmatycznym".
Również Orygenes, na marginesie wyjaśniania sensu słowa „powtórnie” we fragmencie: „W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie, nie może ujrzeć królestwa Bożego."/J 3,3/ utożsamił chrzest wodny z chrztem w Duchu Świętym:
„(…) wyraz ten ma dwa znaczenia: <<powtórnie>> i <<z wysoka>>. Ponieważ w analizowanym tekście ci, którzy otrzymują chrzest od Jezusa, chrzczeni są w Duchu Świętym, zatem należy uznać, że chodzi tu nie tyle o <<powtórne>> narodzenie, ile raczej o odrodzenie się <<z wysoka>>.
Wyrażenia <<powtórnie>> używamy wówczas, gdy powtarzane są te same działania, tutaj zaś nie chodzi o to, że to samo narodzenie się powtarza albo ponawia, lecz, że przyjęte zostaje […] nowe narodzenie <<z wysoka>>: […] to bowiem znaczy otrzymać chrzest w Duchu Świętym”


Dlatego właśnie w Katechizmie czytamy:
1215 Sakrament ten [chrzest – przyp. M.P.]jest także nazywany „obmyciem odradzającym i odnawiającym w Duchu Świętym” (Tt 3, 5), ponieważ oznacza i urzeczywistnia narodzenie z wody i z Ducha, bez którego nikt „nie może wejść do Królestwa Bożego” (J 3, 5).

1262 Widzialne elementy sakramentalnego obrzędu chrztu oznaczają różne jego skutki. Zanurzenie w wodzie mówi o symbolice śmierci i oczyszczenia, a także o odrodzeniu i odnowieniu. Dwoma najważniejszymi skutkami chrztu są oczyszczenie z grzechów i nowe narodzenie w Duchu Świętym.

1265 Chrzest nie tylko oczyszcza ze wszystkich grzechów, lecz także czyni neofitę „nowym stworzeniem” (2 Kor 5, 17), przybranym synem Bożym 56 , który stał się „uczestnikiem Boskiej natury” (2 P 1, 4), członkiem Chrystusa , a z Nim „współdziedzicem” (Rz 8, 17), świątynią Ducha Świętego.


Encyklopedia Katolicka zauważa:
„Nie od rzeczy będzie przypomnieć, że bierzmowanie bywało nazywane przez Ojców Consummatio (dokonanie) lub Perfectio (dopełnienie)”

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: sądzony » 2022-05-21, 20:25

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-21, 20:13 1265 Chrzest nie tylko oczyszcza ze wszystkich grzechów, lecz także czyni neofitę „nowym stworzeniem” (2 Kor 5, 17), przybranym synem Bożym 56 , który stał się „uczestnikiem Boskiej natury” (2 P 1, 4), członkiem Chrystusa , a z Nim „współdziedzicem” (Rz 8, 17), świątynią Ducha Świętego.
OK. Rozumiem więc, że "Narodzenie się z Ducha" dokonuje się przez sakrament chrztu. Człowiek otrzymuję łaskę bycia "świątynią Ducha Świętego", która to świątynia do końca życia może pozostać dla Ducha Świętego pusta?
Czy piszę głupoty?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: Dezerter » 2022-05-21, 20:49

Biskup Siemieniewski - O nowym narodzeniu (Szkoła Duchowości Charyzmatycznej)
http://swiatlopana.com/10736/o-nowym-na ... j-dziewit/
można zacząć od 6 minuty (poniżej moje streszczenie)
Chrześcijanin to według Biblii i b. S.
- widzący
- zbudzony
- człowiek duchowy znający zamiar Chrystusowy
Skąd to się wzięło?
- ze spotkania, doświadczenia - nowego narodzenia
Nawiązuje b. S. do "nowo narodzonych" charyzmatyków z USA i do odnowy katolickiej z USA z przed 30 lat,
dwa wątki mówi Biskup:
- subiektywne odczucie nowo narodzonego
- sakrament chrzcielny
czy są sprzeczne - NIE
powinniśmy je dziś syntezować
z wody i Ducha
Narodzenie, powtórne/z Wysoka z Boga, nowe
Idźcie i czyńcie uczniów udzielając chrztu i ucząc ich zachowywać wszystko co Jezus przykazał - tak to wygląda w Polsce mówi biskup.
Uczenie i głoszenie jak mówi to głoszenie kerygmatu - a to się dzieje w Odnowie i okolicach charyzmatycznych.
Ostatnio zmieniony 2022-05-21, 20:51 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: sądzony » 2022-05-21, 20:55

Jeżeli "narodzenie z Ducha" rozumiemy jako "wypełnienie ducha Duchem", wydaje mi się, na tyle na ile udało mi się rozeznać temat, że jest to również celem kontemplacji.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: Jozek » 2022-05-21, 20:59

Dezerter pisze: 2022-05-21, 20:49 Biskup Siemieniewski - O nowym narodzeniu (Szkoła Duchowości Charyzmatycznej)
http://swiatlopana.com/10736/o-nowym-na ... j-dziewit/
można zacząć od 6 minuty (poniżej moje streszczenie)
Chrześcijanin to według Biblii i b. S.
- widzący
- zbudzony
- człowiek duchowy znający zamiar Chrystusowy
Skąd to się wzięło?
- ze spotkania, doświadczenia - nowego narodzenia
Nawiązuje b. S. do "nowo narodzonych" charyzmatyków z USA i do odnowy katolickiej z USA z przed 30 lat,
dwa wątki mówi Biskup:
- subiektywne odczucie nowo narodzonego
- sakrament chrzcielny
czy są sprzeczne - NIE
powinniśmy je dziś syntezować
z wody i Ducha
Narodzenie, powtórne/z Wysoka z Boga, nowe
Idźcie i czyńcie uczniów udzielając chrztu i ucząc ich zachowywać wszystko co Jezus przykazał - tak to wygląda w Polsce mówi biskup.
Uczenie i głoszenie jak mówi to głoszenie kerygmatu - a to się dzieje w Odnowie i okolicach charyzmatycznych.
Dez, mala niescislosc w tym co napisales. Kto konkretnieprzez Jezusa zostal wyznaczony do tej misji gloszenia?
I jak ona ma wygladac?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: Dezerter » 2022-05-21, 21:03

Każdy chrześcijanin a głosić mają kerygmat
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: Jozek » 2022-05-21, 21:07

Dezerter pisze: 2022-05-21, 21:03 Każdy chrześcijanin a głosić mają kerygmat
Kerygmat, a nie Ewangelie?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: Dezerter » 2022-05-21, 21:29

Jozek pisze: 2022-05-21, 21:07
Dezerter pisze: 2022-05-21, 21:03 Każdy chrześcijanin a głosić mają kerygmat
Kerygmat, a nie Ewangelie?
Kerygmat[1][2][3][4] (z gr. κήρυγμα [kḗrygma] – ogłoszenie, proklamacja[5][6], κηρύσσειν [kēryssein] – głosić, przepowiadać, obwieszczać przez publicznego posłańca, pełnienie funkcji herolda[7][6]) – w teologii chrześcijańskiej głoszenie Słowa Bożego[8][9], a w ujęciu biblijno-teologicznym pojęcie określa publiczne i uroczyste ogłaszanie dzieła zbawienia przez Boga i objawienia go w ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Chrystusie[10][11]. Proklamacja jest połączona z wezwaniem do nawrócenia i chrztu[8]
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: Jozek » 2022-05-21, 21:35

Nie sadzisz ze jest to takim jakby uprzedmiotowieniem gloszenia Ewangelii?
Czyms w rodzaju manipulacji by z przykazania Jezusa wobec Apostolow, umozliwic, czy nawet upowszechnic takie nauczania w zakresie kaplanstwa powszechnego? Wiesz, to tak jak przekazanie urzedu Biskupa Diakonowi.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: Dezerter » 2022-05-21, 21:40

Jozku drogi sparafrazuję Pawła
Biada ci jak byś nie głosił Ewangelii

Dodano po 3 minutach 21 sekundach:

Ale .... najpierw trzeba się narodzić z Ducha wówczas staje się to oczywiste i On uzdalnia cię do tego
czy ty myślisz, że ja poszedł bym do więzienia ewangelizować, czy na Techno Festiwal jak bym nie był w Odnowie i nie wierzył w prowadzenie Duchem Świętym - no chyba żartujesz ;)
Ostatnio zmieniony 2022-05-21, 21:48 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ