Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Czarodziej z krainy

Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: Czarodziej z krainy » 2021-05-09, 07:18

Jak narodzić się z Ducha żeby wejść do nieba kto wie ?


Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego2. To, co się z ciała narodziło, jest ciałem, a to, co się z Ducha narodziło, jest duchem. Nie dziw się, że powiedziałem ci: Trzeba wam się powtórnie narodzić.
J 3, 5-7
Ostatnio zmieniony 2021-05-09, 12:15 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Jak narodzić się z ducha ? J3.5

Post autor: Logan » 2021-05-09, 08:58

Po pierwsze z Ducha proszę pisać z dużej litery tak samo jak Bóg, proszę poprawić innego posta. Po drugie jeżeli darzysz nas szacunkiem możesz napisać jakiej denominacji jesteś. Bo niewiara w czyścieć jest niezgodna z nauką KK.

Dodano po 6 minutach 33 sekundach:
Co do odpowiedzi na pytanie, to trzeba przyjąć chrzest, szczerze żałować za grzechy, postanowić żyć według przykazań, kochać Boga i ludzi, urazy chętnie darować, koniecznie modlić się i uczęszczać do Kościoła.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Jak narodzić się z ducha ? J3.5

Post autor: Albertus » 2021-05-09, 11:14

Czarodziej z krainy pisze: 2021-05-09, 07:18 Jak narodzić się z ducha żeby wejść do nieba kto wie ?
Przez wiarę i chrzest.

Mam pytanie:

Dlaczego piszesz "ducha" z małej litery?

Czy to pomyłka czy celowo?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Jak narodzić się z ducha ? J3.5

Post autor: sądzony » 2021-05-09, 12:07

Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa. Łk 9, 24

Umrzeć w tym co cielesne, by pomieścić co duchowe.
(poza tym co napisali przedmówcy)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak narodzić się z ducha ? J3.5

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-09, 12:24

sądzony pisze: 2021-05-09, 12:07 Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa. Łk 9, 24

Umrzeć w tym co cielesne, by pomieścić co duchowe.
(poza tym co napisali przedmówcy)
A nawet w harmonii w tym, co napisali:
"Jeżeli umarliśmy dla grzechu, jakże możemy żyć w nim nadal?
Czyż nie wiadomo wam, że my wszyscy, którzy otrzymaliśmy chrzest zanurzający w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierć?
Zatem przez chrzest zanurzający nas w śmierć zostaliśmy razem z Nim pogrzebani po to, abyśmy i my postępowali w nowym życiu - jak Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca.
Jeżeli bowiem przez śmierć, podobną do Jego śmierci, zostaliśmy z Nim złączeni w jedno, to tak samo będziemy [z Nim złączeni w jedno] przez podobne zmartwychwstanie.
To wiedzcie, że dla zniszczenia ciała grzesznego dawny nasz człowiek został z Nim współukrzyżowany po to, byśmy już dłużej nie byli w niewoli grzechu.
Kto bowiem umarł, został wyzwolony z grzechu.
Otóż, jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem, wierzymy, że z Nim również żyć będziemy, wiedząc, że Chrystus, powstawszy z martwych, już więcej nie umiera, śmierć nad Nim nie ma już władzy."
/Rz 6,2-9/

Oczywiście, jedno to narodzenie, a drugie, co zrobił, by żyć. Bo żeby żyć, nie wystarczy się narodzić.

jeden antyk

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: jeden antyk » 2021-08-21, 20:33

Czarodziej z krainy pisze: 2021-05-09, 07:18 Jak narodzić się z Ducha żeby wejść do nieba kto wie ?


Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego2. To, co się z ciała narodziło, jest ciałem, a to, co się z Ducha narodziło, jest duchem. Nie dziw się, że powiedziałem ci: Trzeba wam się powtórnie narodzić.
J 3, 5-7
Najpierw trzeba uwierzyć że Jezus jest faktycznie naszym Zbawicielem. Dzięki Niemu mamy na powrót dostęp do Ojca aby żyć w Nowym Świecie. Kiedy w sercu uwierzysz, a ustami wyznasz, że Jezus jest twoim Panem zapragniesz nowego życia, tu i teraz. Potem wzrastaj w Łasce i poznaniu Pana naszego
i niech Cię prowadzi. Wszyscy zaczynamy od chrztu wodą, prosząc o dobre sumienie potem cierpliwie w modlitwach o chrzest Duchem Świętym. Każdy z początku podobny jest do dziecka (8) Wiatr wieje, dokąd chce, i szum jego słyszysz, ale nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd idzie; tak jest z każdym, kto się narodził z Ducha.
Pamiętać jednak trzeba o tym, że to nie jest gwarancja wejścia do nieba, jak "napisałeś". Bo to nie jest klucz, a Wiara, Nadzieja i MIŁOŚĆ.
Ostatnio zmieniony 2021-08-21, 20:46 przez jeden antyk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-21, 22:06

jeden antyk pisze: 2021-08-21, 20:33
Czarodziej z krainy pisze: 2021-05-09, 07:18 Jak narodzić się z Ducha żeby wejść do nieba kto wie ?


Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego2. To, co się z ciała narodziło, jest ciałem, a to, co się z Ducha narodziło, jest duchem. Nie dziw się, że powiedziałem ci: Trzeba wam się powtórnie narodzić.
J 3, 5-7
Najpierw trzeba uwierzyć że Jezus jest faktycznie naszym Zbawicielem.
Nie ma takiego warunku w Piśmie, i nie ma on sensu w stosunku do dzieci.

jeden antyk

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: jeden antyk » 2021-08-22, 08:29

Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-21, 22:06
jeden antyk pisze: 2021-08-21, 20:33
Czarodziej z krainy pisze: 2021-05-09, 07:18 Jak narodzić się z Ducha żeby wejść do nieba kto wie ?


Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego2. To, co się z ciała narodziło, jest ciałem, a to, co się z Ducha narodziło, jest duchem. Nie dziw się, że powiedziałem ci: Trzeba wam się powtórnie narodzić.
J 3, 5-7
Najpierw trzeba uwierzyć że Jezus jest faktycznie naszym Zbawicielem.
Nie ma takiego warunku w Piśmie, i nie ma on sensu w stosunku do dzieci.
Warunek jest, (16) Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony.
I nie pisałem o narodzeniu wg ciała dzieci a wg Ducha.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-22, 10:59

jeden antyk pisze: 2021-08-22, 08:29 Warunek jest, (16) Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony.
Czytasz Pismo jak regulamin - czyli błędnie.
W Biblii znajdujemy wiele tekstów odnoszących się do różnych praktyk chrześcijańskich warunkujących zbawienie. Pismo uzależnia je od:
  • wiary (np.Mk 16,16; J 5,24 )
  • uczynków (np. J 5,29;Rz 2,6 ; 1P 1,17)
  • wytrwania do końca (np. Mt 10,22; Mt 24,13;Mk 13,13)
  • spożywania Eucharystii (np. J 6,53)
  • chrztu (np. Mk 16,16)
  • zawierzenia Jezusowi (np. J 10,9)
  • wzywania imienia Pańskiego (np. Dz 2,21;Rz 10,13)
– co nie znaczy że mamy każde z nich traktować jako inicjację chrześcijańską.
Żadnego z powyższych tekstów nie należy rozpatrywać w izolacji od treści całej Biblii. Nie oznaczają one w żadnym wypadku że możemy się „sami zbawić” dzięki wyznawaniu, czynieniu, wierzeniu itd. Tylko Jezus może nas zbawić: I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni /Dz. 4,12/. Ale to wszystko jest naszą odpowiedzią na Jego zbawienie, świadectwem tego że nie udaremniamy Jego zamiarów względem nas.

Spróbuję to zilustrować właśnie Biblią. Otóż mówi ona na przykład:
"(...) ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny - na zmartwychwstanie potępienia."/J 5,29/
oraz
"Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych - osiągniesz zbawienie.”/Rz 10,9/
A co jeśli ktoś pełnił złe czyny mimo że wcześniej uwierzył że Jezus jest Panem i zmartwychwstał?
Jeszcze gorzej jest z parą wersetów:
"Każdy, kto wzywać będzie imienia Pańskiego, będzie zbawiony."/Dz 2,21/
i
"Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego(...)"/MAt 7,21/
Herezja? Błąd? Zmiana nauki?
Nie.
Pismo podaje zasady. Nieco spłaszczając zagadnienie: mówi co robić a czego nie robić. Niekoniecznie zasady te można wprost interpretować jako „sposób sądzenia” człowieka. Interpretacja Pisma w sposób jurydyczny ZAWSZE prowadzi do podejścia starotestamentowego, zupełnie obcego Dobrej Nowinie.
Wszyscy jesteśmy grzesznikami: gdyby pojmować Pismo jurydycznie, nie byłoby dla nas ratunku:
"Kto grzeszy, jest dzieckiem diabła"/1 Jan 3,8/
I nie moglibyśmy się bronić Świętością Jezusa, bo do tego trzeba Nowego Narodzenia, a według jurydycznej interpretacji żaden grzesznik nie narodził się na nowo:
"Każdy, kto narodził się z Boga, nie grzeszy, gdyż trwa w nim nasienie Boże, taki nie może grzeszyć, bo się narodził z Boga."/1 J 3,9/
I nie pisałem o narodzeniu wg ciała dzieci a wg Ducha.
Zatem - według Ciebie - dzieci nie mogą być zbawione?

jeden antyk

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: jeden antyk » 2021-08-22, 18:20

Wszystko pięknie, tylko że nie wierzę w zbawienie z uczynków. Dzieci są zbawione. I nie dlatego, że je chrzcicie.
Wierzysz, że jesteś zbawiony, czy że będziesz?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-22, 22:20

jeden antyk pisze: 2021-08-22, 18:20 Wszystko pięknie, tylko że nie wierzę w zbawienie z uczynków.
Kościół też nie. Ale na podstawie uczynków - zgodnie z Pismem - już tak. Rozumiesz różnicę?
Dzieci są zbawione. I nie dlatego, że je chrzcicie.
Według tego, co napisałeś, nie.
Wierzysz, że jesteś zbawiony, czy że będziesz?
Nie rozumiem pytania.

jeden antyk

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: jeden antyk » 2021-08-22, 22:47

Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-22, 22:20
jeden antyk pisze: 2021-08-22, 18:20 Wszystko pięknie, tylko że nie wierzę w zbawienie z uczynków.
Kościół też nie. Ale na podstawie uczynków - zgodnie z Pismem - już tak. Rozumiesz różnicę?
Tak. Każdy będzie rozliczony.
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-22, 22:20
Dzieci są zbawione. I nie dlatego, że je chrzcicie.
Według tego, co napisałeś, nie.
Dlaczego?
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-22, 22:20
Wierzysz, że jesteś zbawiony, czy że będziesz?
Nie rozumiem pytania.
A uważasz się winnym przelania krwi niewinnego czyli Jezusa?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-22, 23:20

jeden antyk pisze: 2021-08-22, 22:47
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-22, 22:20
Dzieci są zbawione. I nie dlatego, że je chrzcicie.
Według tego, co napisałeś, nie.
Dlaczego?
Bo uzależniłeś zbawienie w sposób bezwzględny od uwierzenia i zdeprecjonowałeś chrzest dzieci.
jeden antyk pisze:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-22, 22:20
Wierzysz, że jesteś zbawiony, czy że będziesz?
Nie rozumiem pytania.
A uważasz się winnym przelania krwi niewinnego czyli Jezusa?
Tak. Ale oczekiwałem odpowiedzi, a nie pytania.
Ostatnio zmieniony 2021-08-22, 23:20 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

jeden antyk

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: jeden antyk » 2021-08-23, 00:43

Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-22, 23:20
jeden antyk pisze: 2021-08-22, 22:47
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-22, 22:20
Dzieci są zbawione. I nie dlatego, że je chrzcicie.
Według tego, co napisałeś, nie.
Dlaczego?
Bo uzależniłeś zbawienie w sposób bezwzględny od uwierzenia i zdeprecjonowałeś chrzest dzieci.
Zgadza się jednak Jezus nie mówił do dzieci, a do dorosłych. Dzieci uzdrawiał, czy wskrzeszał na prośby rodziców. Jest nawet uzdrowienie ślepca bez wyznania wiary w Jezusa. To jedno z ciekawszych uzdrowień, jakbyś chciał kiedyś porozważać.
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-22, 23:20
jeden antyk pisze:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-22, 22:20
Wierzysz, że jesteś zbawiony, czy że będziesz?
Nie rozumiem pytania.
A uważasz się winnym przelania krwi niewinnego czyli Jezusa?
Tak. Ale oczekiwałem odpowiedzi, a nie pytania.
Ja też, to moja odpowiedź.
Ale pewny, że będziesz i nie odpadniesz od Łaski już nie, prawda?
Ostatnio zmieniony 2021-08-23, 00:45 przez jeden antyk, łącznie zmieniany 1 raz.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 570
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Jak narodzić się z Ducha ? J3.5

Post autor: Pytający » 2022-05-21, 14:08

Wydaje mi się, że w pewnym stopniu odpowiedzią na pytanie są wer. z Mat.3:11czytane w kontekście.
Dz.Ap.1:5;10:45;19:5-6

ODPOWIEDZ