5 pierwszych sobót miesiąca

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
Claudiax

5 pierwszych sobót miesiąca

Post autor: Claudiax » 2021-05-10, 09:24

Hej
Chcę zacząć nabożeństwo do Matki Bożej Fatimskiej, czyli 5 pierwszych sobót miesiąca.
Czytałam że:

"Do spowiedzi można przystąpić nawet tydzień przed lub po pierwszej sobocie. Gdy podczas jednego z objawień siostra Łucja zapytała Pana Jezusa, co mają uczynić osoby, które zapomną powiedzieć przed wyznaniem swoich grzechów o intencji wynagradzającej, otrzymała odpowiedź: – Mogą to uczynić przy następnej spowiedzi, wykorzystując w tym celu pierwszą nadarzającą się okazję."

Czyli muszę spowiednikowi powiedziec, że spowiadam się w intencji wynagradzającej?
Ostatnio zmieniony 2021-05-10, 09:25 przez Claudiax, łącznie zmieniany 2 razy.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: 5 pierwszych sobót miesiąca

Post autor: Niezapominajka » 2021-05-10, 14:37

Ja szczerze nie spotkałam się z tym, że należy mówić to księdzu - chyba najważniejsza jest intencja, z którą się przystępuję i pozostałe spełnione warunki.
Pytanie, czy owe nabożeństwo można zacząć w każdym momencie?
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Claudiax

Re: 5 pierwszych sobót miesiąca

Post autor: Claudiax » 2021-05-10, 15:14

Na tej stronie pisze tak:

Spowiedź wynagradzająca

"Należy do niej przystąpić w intencji wynagradzającej w pierwszą sobotę miesiąca, przed nią lub nawet po niej, byleby tylko przyjąć Komunię świętą w stanie łaski uświęcającej. Do spowiedzi można przystąpić nawet tydzień przed lub po pierwszej sobocie. Gdy podczas jednego z objawień siostra Łucja zapytała Pana Jezusa, co mają uczynić osoby, które zapomną powiedzieć przed wyznaniem swoich grzechów o intencji wynagradzającej, otrzymała odpowiedź: – Mogą to uczynić przy następnej spowiedzi, wykorzystując w tym celu pierwszą nadarzającą się okazję. Według wyjaśnienia siostry Łucji, następne trzy elementy tego nabożeństwa powinny być spełnione w pierwszą sobotę miesiąca, choć dla słusznych powodów, spowiednik może udzielić pozwolenia na wypełnienie ich w następującą po pierwszej sobocie niedzielę."

Wiec chyba trzeba mówić przed spowiedzią.

https://fatima.pl/objawienia/nabozenstwa/

O jaki moment chodzi? Należy rozpocząć raczej w pierwszą sobotę miesiąca.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: 5 pierwszych sobót miesiąca

Post autor: Niezapominajka » 2021-05-10, 16:12

Chodziło mi raczej o "okres" w roku - czy jest wyznaczone, w których miesiącach, czy mogłabym zacząć już np. od 1 soboty czerwca :)
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: 5 pierwszych sobót miesiąca

Post autor: Zebra » 2021-05-10, 17:43

Niezapominajka pisze: 2021-05-10, 16:12 Chodziło mi raczej o "okres" w roku - czy jest wyznaczone, w których miesiącach, czy mogłabym zacząć już np. od 1 soboty czerwca :)
Chyba bez różnicy kiedy się zacznie.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Claudiax

Re: 5 pierwszych sobót miesiąca

Post autor: Claudiax » 2021-05-10, 21:56

Zebra pisze: 2021-05-10, 17:43
Niezapominajka pisze: 2021-05-10, 16:12 Chodziło mi raczej o "okres" w roku - czy jest wyznaczone, w których miesiącach, czy mogłabym zacząć już np. od 1 soboty czerwca :)
Chyba bez różnicy kiedy się zacznie.
Tak. Bez różnicy.

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: 5 pierwszych sobót miesiąca

Post autor: Aga1986 » 2021-05-14, 21:55

A ja mam pytanie, które mi chodzi po głowie. Czytałam kiedyś ( ale nie na tym forum, tylko gdzieś w internetach) że celem spowiedzi powinna być wyłącznie chęć pojednania z Bogiem i czy tradycja pierwszych sobót miesiąca się z tym nie kłóci? To znaczy można pogodzić jedno z drugim, ale mimo wszystko wolę też zapytać. Przypomniało mi się właśnie też, że kiedyś będąc w kryzysowej sytuacji ( miałam podejrzenie covida, źle się czułam) szybko w modlitwie obiecałam Bogu, że jeśli będę miała negatywny i będę zdrowa to pójdę do spowiedzi, żebym tylko zdążyła... Test miałam negatywny i w sumie mi przeszło i było już dobrze i do spowiedzi przystąpiłam oczywiście, trochę z wdzięczności i zobowiązania ale też chęci pojednania z Bogiem, bo uświadomiłam sobie, że nie zawsze można zdążyć ze spowiedzią... więc chodzi mi po głowie czy można tak traktować spowiedź, czyli w dodatkowo w innym celu niż tylko chęć pojednania z Bogiem i bycie w łasce uświęcającej. Proszę Was o jakąś opinię. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2021-05-14, 21:57 przez Aga1986, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: 5 pierwszych sobót miesiąca

Post autor: Zebra » 2021-05-14, 22:03

Czytałam kiedyś ( ale nie na tym forum, tylko gdzieś w internetach) że celem spowiedzi powinna być wyłącznie chęć pojednania z Bogiem i czy tradycja pierwszych sobót miesiąca się z tym nie kłóci?
Mi się nie kłóci, ponieważ z jednej strony chodzę specjalnie do spowiedzi, ponieważ odprawiam 5 pierwszych sobót to fakt to moja główna intencja. Ale przecież zawsze idąc do spowiedzi chce się poprawić. Tak jak mówię główna myśl to odprawienie tych sobót ale jednak idę do spowiedzi w celu przeproszenia i chęci poprawy.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”