Jezus a historia Dawida - nieścisłość

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
PawelKrakow
Początkujący
Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2021
Has thanked: 29 times
Been thanked: 5 times

Jezus a historia Dawida - nieścisłość

Post autor: PawelKrakow » 2021-05-22, 17:57

Dzień dobry, w ostatnim czasie oglądnąłem kilka debat ateistów z chrześcijanami i w jednej z nich napotkałem się na ciekawą kwestię. Mianowicie poruszony został przypadek kiedy Jezus powołuje się na stary testament ale robi to niezgodnie z tym co zostało napisane.

1 Księga Samuela rozdział 21: Dawid udał się do Nob, do kapłana Achimeleka. Achimelek wyszedł przelękniony na spotkanie Dawida i zapytał: «Czemu przybywasz sam bez żadnego towarzysza?» 3 Dawid odrzekł Achimelekowi: «Król polecił mi pewną sprawę nakazując: "Niech nikt nie wie o tym, po co cię posyłam i co ci powierzam". Dlatego umówiłem się z młodymi ludźmi na oznaczone miejsce. 4 A teraz jeśli masz pod ręką pięć chlebów, podaruj mi je lub cokolwiek się znajdzie!

Tutaj dodam że słowa Dawida o rzekomych towarzyszach były blefem po to aby uzyskać więcej chlebów dla siebie na drogę. Dawid był sam.
A tutaj słowa Jezusa:

Ewangelia św. Marka rodział 2: Pewnego razu , gdy Jezus przechodził w szabat wśród zbóż , uczniowie Jego zaczęli po drodze zrywać kłosy . Na to faryzeusze rzekli do Niego : « Patrz , czemu oni robią w szabat to , czego nie wolno ?» On im odpowiedział : « Czy nigdy nie czytaliście , co uczynił Dawid , kiedy znalazł się w potrzebie , i był głodny on i jego towarzysze ? Jak wszedł do domu Bożego za Abiatara , najwyższego kapłana , i jadł chleby pokładne , które tylko kapłanom jeść wolno ; i dał również swoim towarzyszom.

Dlaczego Jezus cytuje jakby faktycznie Dawid miał swoich towarzyszy podczas gdy tak naprawdę był sam? Jeśli ktoś ma jakąś odpowiedź to będe wdzięczny. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5333
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 846 times
Been thanked: 1404 times

Re: Jezus a historia Dawida - nieścisłość

Post autor: abi » 2021-05-22, 18:17

zaraz, a czemu watpimy ze " umówiłem się z młodymi ludźmi na oznaczone miejsce."?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Jezus a historia Dawida - nieścisłość

Post autor: Dezerter » 2021-05-22, 18:42

Słuszne pytanie, ale przyznam, że dopiero przy uważnym czytaniu i twoim wstępie zauważyłem blef Dawida, bo w teście jest dwukrotnie o jego towarzyszach, żołnierzach.
Jezus dla odpowiedzi na podchwytliwe pytanie faryzeuszy szukał dobrego przykładu - zapewne nie ma lepszego w ST .
Co to zmienia w sensie i wymowie przykładu jaki dał Jezus ? czy zjadł te chleby sam czy z towarzyszami ? Jak by owi opisani żołnierze byli to też by jedli. W przykładzie chodziło o szabat i rzeczy poświęcone Bogu a nie o realność czy literackość towarzyszy.
Jak dla mnie problem nieznaczący i czysto literacki a nie tyczący się prawd wiary ani przepisu na zbawienie a tym jest przede wszystkim Biblia. Dla mnie gorsze jest, że Dawid kłamał kapłana Jahwe w Świątyni.
Ostatnio zmieniony 2021-05-22, 18:43 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

PawelKrakow
Początkujący
Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2021
Has thanked: 29 times
Been thanked: 5 times

Re: Jezus a historia Dawida - nieścisłość

Post autor: PawelKrakow » 2021-05-22, 18:43

abi pisze: 2021-05-22, 18:17 zaraz, a czemu watpimy ze " umówiłem się z młodymi ludźmi na oznaczone miejsce."?
Musieliby to byś jacyś towarzysze o których biblia nie wspomina poza tym fragmentem. Z kontekstu wywnioskowałem że w tamtym okresie ucieczki przed Saulem Dawid był sam. Może się mylę.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5333
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 846 times
Been thanked: 1404 times

Re: Jezus a historia Dawida - nieścisłość

Post autor: abi » 2021-05-22, 18:46

jakos bardziej wierze ze sie umowil z kims, skoro Jezus sie na to powoluje
niz twojemu "jego slowa byly blefem"
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Jezus a historia Dawida - nieścisłość

Post autor: Dezerter » 2021-05-22, 18:51

Abi poczytaj szerzej to zobaczysz, że raczej był sam i blefował, bo się ukrywał.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5333
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 846 times
Been thanked: 1404 times

Re: Jezus a historia Dawida - nieścisłość

Post autor: abi » 2021-05-22, 18:52

poczytalam
skoro Jezus sie powoluje, to tak bylo i kropka
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

PawelKrakow
Początkujący
Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2021
Has thanked: 29 times
Been thanked: 5 times

Re: Jezus a historia Dawida - nieścisłość

Post autor: PawelKrakow » 2021-05-22, 19:08

abi pisze: 2021-05-22, 18:52 poczytalam
skoro Jezus sie powoluje, to tak bylo i kropka
I masz do tego absolutne prawo żeby wierzyć na słowo Jezusowi. Ja natomiast poruszyłem ten temat przede wszystkim po to żeby dostać argumenty na zarzuty ateistów o przypadku nieznajomości starego testamentu przez Jezusa i chciałem dostać wskazówkę jak na to odpowiedzieć. Myślę że odpowiedź "Jezus tak powiedział więc tak było koniec i kropka" podczas gdy ST mówi co innego, nikogo nie przekona a naszą rolą jest między innymi przekonywanie innych w dyskusjach.

Dodano po 3 minutach 21 sekundach:
Dezerter pisze: 2021-05-22, 18:42 Słuszne pytanie, ale przyznam, że dopiero przy uważnym czytaniu i twoim wstępie zauważyłem blef Dawida, bo w teście jest dwukrotnie o jego towarzyszach, żołnierzach.
Jezus dla odpowiedzi na podchwytliwe pytanie faryzeuszy szukał dobrego przykładu - zapewne nie ma lepszego w ST .
Co to zmienia w sensie i wymowie przykładu jaki dał Jezus ? czy zjadł te chleby sam czy z towarzyszami ? Jak by owi opisani żołnierze byli to też by jedli. W przykładzie chodziło o szabat i rzeczy poświęcone Bogu a nie o realność czy literackość towarzyszy.
Jak dla mnie problem nieznaczący i czysto literacki a nie tyczący się prawd wiary ani przepisu na zbawienie a tym jest przede wszystkim Biblia. Dla mnie gorsze jest, że Dawid kłamał kapłana Jahwe w Świątyni.

Zgadzam się że jest to problem małostkowy, natomiast miałem nadzieję na uzyskanie jakiegoś kontr-argumentu dla ateistów na zarzut nieznajomości ST przez Jezusa. Być może kiedyś w jakiejś dyskusji ktoś też poruszy ten temat i wolałbym być przygotowany, kto wie, może od tego będzie zależeć czyjeś nawrócenie :)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Jezus a historia Dawida - nieścisłość

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-22, 20:22

A jednak chyba Dawid nie podróżował sam i z tymi chlebami nie był to podstęp. W dalszym ciągu tego opowiadania czytamy:
1 Sm 22,6a "Tymczasem Saul posłyszał, że wykryto Dawida razem z towarzyszącymi mu ludźmi."
Potem radził się Pana: 1Sm 23,2 "I radził się Dawid Pana: Czy mam wyruszyć i czy pokonam tych Filistynów? Pan odrzekł Dawidowi: Wyruszaj, a pokonasz Filistynów i oswobodzisz Keilę."
Czy miał odbijać w pojedynkę? :)
Dalej czytamy całkiem dosłownie:
1 Sm 23,3.5 "Ludzie Dawida mówili jednak: Przecież my tutaj w Judzie żyjemy w lęku, a pójdziemy do Keili na szyki filistyńskie?
(...) Dawid wyruszył więc ze swymi ludźmi w kierunku Keili, uderzył na Filistynów, uprowadzając ich trzody i zadając im wielką klęskę. Tak wyzwolił Dawid mieszkańców Keili."


Po prostu, w wielu miejscach, gdy w Biblii czytamy, ze jakiś przywódca "udał się tam i tam" oznacza to, że udał się razem ze swoimi ludźmi.
Podobnie, jeśli czytamy w wierszu 4 Wstań, idź do Keili, bo wydam Filistynów w twoje ręce. to przecież nie znaczy, ze wyda ich w "osobiste" ręce Dawida, tylko w ręce jego wojsk.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Jezus a historia Dawida - nieścisłość

Post autor: Dezerter » 2021-05-22, 20:50

Jezus znał ST i przywołał najlepszy z przykładów jaki był, a że nie był 100% to nic różnica jest w szczegółach nie mających znaczenia dla omawianego tematu z faryzeuszami - to jedno.
Inny ważny argument o którym musisz pamiętać, to na czym polega natchnienie Biblii i że Biblia nie jest tekstem , który spadł nam z nieba, albo został zapisany pismem automatycznym. Współautorem Biblii jest ograniczony i omylny człowiek, który stara się wyrazić to co Duch Święty podsyła mu jako natchnienie na piśmie w posiadanym przez siebie zasobie słów i pojęć (często są to prości ludzie bez wykształcenia). Biblia nie myli się w sprawach prawd wiary i przepisu na zbawienie. Biblia może się mylić w sprawach geologii, biologii, czy nawet historii, czy ilości osób ;) - to nie ma żadnego znaczenia dla naszego zbawienia *-:) .
Cieszę się, że masz zacięcie Ewangelizatora :-bd - z moich doświadczeń duchowych to właśnie ewangelizacja jest najbardziej rozwijająca duchowo. Nie udało mi się nawrócić żadnego ateisty - w dyskusji na argumenty to raczej nie możliwe, byłem świadkiem wielu takich prób bezowocnych. Jeśli jest ci bliska Odnowa w Duchu Świętym to po ja bym zdał się raczej na działanie Ducha i jego Moc. raz to chyba zadziałał, ale człowiek zaniemówił i nie dał żadnej informacji zwrotnej, więc pozostaje mi mieć tylko nadzieję, że doświadczył Bożej Łaski wiary.

Dodano po 9 minutach 54 sekundach:
No nie wiem Marku, z rozdziału 21 przeskakujesz do 23 i piszesz, że nie był sam?
Już w 22 nie jest zam
ale my rozpatrujemy historię z 20 i 21 jak sam się ukrywa.
Ostatnio zmieniony 2021-05-22, 20:50 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Jezus a historia Dawida - nieścisłość

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-22, 20:56

Dezerter pisze: 2021-05-22, 20:50 No nie wiem Marku, z rozdziału 21 przeskakujesz do 23 i piszesz, że nie był sam?
Już w 22 nie jest zam
ale my rozpatrujemy historię z 20 i 21 jak sam się ukrywa.
Przecież to jedna historia i jedna ciągłość. Przeczytaj wszystkie trzy rozdziały po kolei.
Skąd niby mieliby się znaleźć nagle ludzie Dawida w rozdziale 22 (bo z niego też zacytowałem) i 23?
Nic, ale to nic nie wskazuje jakoby Dawid był sam. CHoć gdyby tak było, też by dziury w Niebie nie było.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Jezus a historia Dawida - nieścisłość

Post autor: Dezerter » 2021-05-22, 21:01

Marek_Piotrowski pisze: 2021-05-22, 20:56
Dezerter pisze: 2021-05-22, 20:50 No nie wiem Marku, z rozdziału 21 przeskakujesz do 23 i piszesz, że nie był sam?
Już w 22 nie jest sam
ale my rozpatrujemy historię z 20 i 21 jak sam się ukrywa.
Przecież to jedna historia i jedna ciągłość. Przeczytaj wszystkie trzy rozdziały po kolei.
Skąd niby mieliby się znaleźć nagle ludzie Dawida w rozdziale 22 (bo z niego też zacytowałem) i 23?
Nic, ale to nic nie wskazuje jakoby Dawid był sam. CHoć gdyby tak było, też by dziury w Niebie nie było.
Do końca 21 rozdziału jest Dawid jest sam, a na początku 22:
22:1
I odszedł Dawid stamtąd, i schronił się w jaskini Adullam. A gdy usłyszeli o tym jego bracia wraz z całą rodziną jego ojca, przybyli tam do niego.
22:2
I zgromadzili się wokół niego wszyscy ludzie uciśnieni i wszyscy zadłużeni oraz wszyscy rozgoryczeni, a on został ich przywódcą. Tak znalazło się przy nim około czterystu mężów.
ty cytujesz dalszą historię
Ostatnio zmieniony 2021-05-22, 21:02 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Jezus a historia Dawida - nieścisłość

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-22, 22:01

Ok, co do 22,2 masz rację. Ale skąd mniemanie, że wcześniej był sam?!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jezus a historia Dawida - nieścisłość

Post autor: Andej » 2021-05-22, 22:33

Czy pytanie Achimeleka świadczy o tym, że Dawid był sam? Czy o tym, że Achimelek nie zauważył żadnego z towarzyszy?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

PawelKrakow
Początkujący
Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2021
Has thanked: 29 times
Been thanked: 5 times

Re: Jezus a historia Dawida - nieścisłość

Post autor: PawelKrakow » 2021-05-22, 22:53

Andej pisze: 2021-05-22, 22:33 Czy pytanie Achimeleka świadczy o tym, że Dawid był sam? Czy o tym, że Achimelek nie zauważył żadnego z towarzyszy?
Nie tyle samo pytanie Achimeleka co okoliczności w których był Dawid. Ucieczka Dawida jest przedstawiona tak jakby uciekł sam, musiał się ukrywać, w dodatku później sytuacja w których musiał udawać szaleńca("...tłukł rękami w skrzydła bramy i pozwalał ślinie spływać na brodę..."). Dopiero po tych wydarzeniach na początku rozdziału 22 jest opisany fragment w którym ludzie dołączają do Dawida. Jednak wszystko co było wcześniej sprawiło że zinterpretowałem to tak że jednak Dawid był sam. Być może błędnie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”