Kara Śmierci

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-17, 12:08

sądzony pisze: 2023-07-17, 11:36 Mam wątpliwości czy postępujemy po Bożemu zabijając, a w zasadzie mordując zgodnie z prawem człowieka zamkniętego w celi.
Rozumiem. A co to ma wspólnego z wolnością i pełnią?

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4477
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1082 times
Been thanked: 1150 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-07-17, 12:48

Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-17, 12:08 . A co to ma wspólnego z wolnością i pełnią?
Pomogę: idąc tokiem rozumowania Sądzonego, to prawdopodobnie to:
sądzony pisze: 2023-07-17, 10:34 Wolność i pełnia jest kwestią ducha.
było odpowiedzią na to:
Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-17, 10:19 ...i facet, który spędził 50 lat za kratami, może dzięki temu korzystać z życia pełną piersią?
I myślę, że w tym Sądzony ma rację. Zerknij na to:
https://adonai.pl/swiadectwa/?id=20
Ostatnio zmieniony 2023-07-17, 12:53 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13889
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: sądzony » 2023-07-17, 13:00

Myślę, że Marek tylko udaje, że nie chwyta.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-17, 13:07

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-07-17, 12:48
Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-17, 12:08 . A co to ma wspólnego z wolnością i pełnią?
Pomogę: idąc tokiem rozumowania Sądzonego, to prawdopodobnie to:
sądzony pisze: 2023-07-17, 10:34 Wolność i pełnia jest kwestią ducha.
było odpowiedzią na to:
Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-17, 10:19 ...i facet, który spędził 50 lat za kratami, może dzięki temu korzystać z życia pełną piersią?
I myślę, że w tym Sądzony ma rację.
Myślę, że to wyjątkowo bezduszna sugestia. Fajnie sie mówi jak to "w duchu" można być wolnym (więc w implikacji - to nic takiego, że na pół wieku wsadzą do więzienia... można to zlekceważyć). Fajnie, póki się o tym beztrosko papla na forum dyskusyjnym.
Sytuacja tu przedstawiona nie jest nawet podobna.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4477
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1082 times
Been thanked: 1150 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-07-17, 13:12

To nie jest oczywiste. Trzeba by zapytać więźniów co o tym myślą.

Dodano po 3 minutach 53 sekundach:
@Dezerter robiłeś ewangelizację w więzieniu. Co uważasz w tej sprawie, która była omawiana w kilku powyższych postach?
Ostatnio zmieniony 2023-07-17, 13:17 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-17, 13:26

Ale jak brzmi pytanie. @miłośniczka Faustyny ? Czy siedzieć kilkadziesiąt lat niesłusznie w więzieniu to nic takiego? ;)

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4477
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1082 times
Been thanked: 1150 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-07-17, 13:31

Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-17, 13:26 Ale jak brzmi pytanie. @miłośniczka Faustyny ? Czy siedzieć kilkadziesiąt lat niesłusznie w więzieniu to nic takiego? ;)
Aha.. Sorry, nie załapałam, że mowa o niesłusznym wyroku. To głupoty piszę rzeczywistoście.
Oczywiście bycie w więzieniu nigdy nie jest łatwe, nawet przy słusznym wyroku, a niesłusznie tym gorzej. Ale ja trochę o czym innym - o tym czy można odnaleźć tam pocieszenie i umocnienie w Bogu. Chyba można?
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13889
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: sądzony » 2023-07-17, 13:36

Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-17, 13:26 Ale jak brzmi pytanie. @miłośniczka Faustyny ? Czy siedzieć kilkadziesiąt lat niesłusznie w więzieniu to nic takiego? ;)
Pytanie brzmi: "czy chcesz posiedzieć czy umrzeć?"
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4477
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1082 times
Been thanked: 1150 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-07-17, 13:39

sądzony pisze: 2023-07-17, 13:36 Pytanie brzmi: "czy chcesz posiedzieć czy umrzeć?"
Ale to też nie jest oczywiste. Zapewne są osoby, które wolałyby umrzeć.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4221 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: Andej » 2023-07-17, 13:45

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-07-17, 13:39 Ale to też nie jest oczywiste. Zapewne są osoby, które wolałyby umrzeć.
I zapewne jest sporo. Bo człowiek, który nigdy nie miał do czynienie ze środowiskiem patologicznym wolałby śmierć, niż to, co się dzieje w więzieniach. Zwłaszcza azjatyckich, afrykańskich czy bliskowschodnich.

Jednak to, że ktoś woli, nie znaczy, że można go zabić. Nie należy też zabijać z zemsty czy dla satysfakcji zwolenników kary śmierci. Ani też z racji ekonomicznych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13889
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: sądzony » 2023-07-17, 13:48

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-07-17, 13:39
sądzony pisze: 2023-07-17, 13:36 Pytanie brzmi: "czy chcesz posiedzieć czy umrzeć?"
Ale to też nie jest oczywiste. Zapewne są osoby, które wolałyby umrzeć.
Zgadza się. Są i takie, które chciałyby umrzeć i czują się zniewolone w swym ciele pomimo pozornej wolności.
Z reguły ludzie jednak chcą żyć.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-17, 13:49

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-07-17, 13:31 Chyba można?
Zapewne tak.
Ale tu głównie chodzi o pomyłki sądowe - wyrok śmierci kontra długoletnie więzienie.

sądzony pisze: 2023-07-17, 13:36
Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-17, 13:26 Ale jak brzmi pytanie. @miłośniczka Faustyny ? Czy siedzieć kilkadziesiąt lat niesłusznie w więzieniu to nic takiego? ;)
Pytanie brzmi: "czy chcesz posiedzieć czy umrzeć?"
Prawdopodobnie posiedzieć (choć @miłośniczka Faustyny może mieć rację). Ale rozważana kwestia była inna: przeciwnicy kary śmierci podniesli nieodwracalność tej kary. Ja natomiast twierdzę, ze długoletnie więzienie też nie jest odwracalne.

Najdziwniejsze, że ja wcale nie jestem za tym, by TERAZ stosować karę śmierci. Ale argumenty jakoby to rzekomo było niebiblijne, niechrześcijańskie itd po prostu są nietrafne. Podobnie jak argument z rzekomej odwracalności.
Dlatego co innego pogląd na to, czy już jesteśmy w stanie się bez kary śmierci obejść (raczej tak, z wyjątkiem być może np. sytuacji wojennych), a co innego odsądzanie od czci i wiary chrześcijańskiej naszych przodków, że tę karę stosowali.
Ostatnio zmieniony 2023-07-17, 13:50 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4477
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1082 times
Been thanked: 1150 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-07-17, 14:01

Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-17, 13:49 Dlatego co innego pogląd na to, czy już jesteśmy w stanie się bez kary śmierci obejść (raczej tak, z wyjątkiem być może np. sytuacji wojennych), a co innego odsądzanie od czci i wiary chrześcijańskiej naszych przodków, że tę karę stosowali.
Tak. Ale myślę, że w obecnych warunkach kara śmierci byłaby niechrześcijańska, między innymi własnie dlatego, że nie jest potrzebna. Rozumiem, że wyrok sądowy to nie jest morderstwo, ale nie w tym rzecz. To, że ktoś popełnił ciężkie zbrodnie nie oznacza, że trzeba go wyeliminować z tego świata (uprzedzając Twoje ewentualnie pytanie: nie, więzienie nie jest wyeliminowaniem ze świata).
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4221 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: Andej » 2023-07-17, 14:04

Ciekawym, kto tak potępiał przodków. Ale mniejsza z tym.
Osobiście uważam, że tylko dawca życia, czyli Bóg, ma prawo do jego odbierania. Stworzyciel czasu ma prawo określić termin końca życia.
Nie przypominam sobie, aby Jezus gdziekolwiek wypowiedział się z aprobatą na temat stosowania kary śmierci. Co nie znaczy, że ją zwalczał.
Jan też nie powiedział pytającym go żołnierzom, aby zaprzestali używania broni czy wykonywania wyroków.

Nieodwracalność. Niestety, w życiu nie ma niczego, co byłoby odwracalne. Dopóki nie będziemy modli swobodnie poruszać się w czasie i móc kilka razy się narodzić. Nie ma kar odwracalnych. Każda zostawia ślad. Większy czy mniejszy. Lub ostateczny.
Zabranego czasu nie można zwrócić. Życia też.
Ale cierpienia związane z niektórymi karami można w jakiś sposób rekompensować. A innych się nie da.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13889
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: sądzony » 2023-07-17, 14:17

Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-17, 13:49
sądzony pisze: 2023-07-17, 13:36 Pytanie brzmi: "czy chcesz posiedzieć czy umrzeć?"
Prawdopodobnie posiedzieć (choć @miłośniczka Faustyny może mieć rację). Ale rozważana kwestia była inna: przeciwnicy kary śmierci podniesli nieodwracalność tej kary. Ja natomiast twierdzę, ze długoletnie więzienie też nie jest odwracalne.
Jakby nie patrzeć więzienie może przynieść skazanemu doczesną korzyść, śmierć raczej nie.

Jeżeli cenimy życie, miłość i miłosierdzie nie powinniśmy, moim zdaniem, tym samym godzić się na zabijanie. Nawet jeżeli może nastąpić sytuacja, że będziemy do tego zmuszeni.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”