Kara Śmierci

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: greg77 » 2023-07-20, 08:28

To może ja trochę inaczej.Będąc za karą śmierci,zgadzamy się na to aby pojawił się taki zawód jak kat.Ktoś jednak te wyroki musi wykonywać,i jakoś ciężko mi sobie wyobrazić że pozbawienie kogoś życia,choćby w majestacie prawa,nie wpływało negatywnie na psychikę takiego człowieka.Czy nie jest to tak że jak najbardziej jestem za karą śmierci,ale katem w życiu bym nie został,niech robi to ktoś inny (jakoś kojarzy mi się to z Biblijnym Piłatem). Jestem za,ale ręce niech brudzi ktoś inny.W tej całej dyskusji za lub przeciw karze śmierci czy nie "ucieka" nam to że przy wykonywaniu kary śmierci w grę wchodzą potężne emocje zarówno po stronie skazanego ja i kata?Odpowiedzmy sobie sami przed sobą czy miałbym tyle siły aby udźwignąć "krzyż" kata?
Osobiście w wielu przypadkach zgadzam się z argumentami za karą śmierci,ale nachodzi mnie wtedy refleksja że jakby pośredni "przymuszam" kogoś do jej egzekwowania.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-20, 08:50

Tak, to jest poważny problem. Dlatego w wiekach poprzednich często zostanie katem było karą dla morderców. Byli otaczani ostracyzmem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: Andej » 2023-07-20, 09:02

greg77 pisze: 2023-07-20, 08:28 Osobiście w wielu przypadkach zgadzam się z argumentami za karą śmierci,ale nachodzi mnie wtedy refleksja że jakby pośredni "przymuszam" kogoś do jej egzekwowania.
Każdy psychopata się tego podejmie. I to z przyjemnością, jeśli tylko przyjemność odczuwa.
A może lepiej nie tylko wykonywać zabijać skazanych, ale jeszcze na tym zarabiać? Zbudować minimiasteczko o nazwie Koloseum. Gdzie ino się da zainstalować kamery, mikrofony, czujki ruchu i obecności, podświetlenie IR. Otoczone murami obronnymi. I tam wpuszczać ludzi w wyrokami śmierci. Aby sami siebie eliminowali z życia. A psychopaci i inny patolodzy płaciliby kupę klasy, aby podglądać to, co się tam dzieje.
Same zalety: Oszczędność (nie trzeba płacić katu, nie trzeba zapewniać opieki w więzieniu, minimalna ilość klawiszy), rozrywka (w końcu podobnie jak w tv, gdzie mowa o wojnach. gwałtach, strzelaninach, pobiciach czy wypadkach), dochód (płatna telewizja, zakłady bukmacherskie), podatki (od wszelakich dochodów). A jak pogłówkować, to jeszcze wiele zalet można znaleźć w widowiskowym zabijaniu ludzi. Czy to nie wspaniała świetlana wizja.
Ale mam jeszcze pomysł jeden: Nazwać wykonywanie wyroków śmierci aborcją. Albo jakimś innym słowem, eufemizmem. Tak, aby siedzący w fotelach przed telewizorami mogli zaspokoić swoje krwiożercze instynkty w sposób nie raniący ich sumień. Bo to ktoś inny brudzi sobie ręce: zabijając, skazująć, aresztując, trzymając w więzieniu itd.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-20, 09:19

Ktoś tu ostatnio gardłował przeciw sarkazmowi... ;)

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: greg77 » 2023-07-20, 09:26

Andej pisze: 2023-07-20, 09:02
greg77 pisze: 2023-07-20, 08:28 Osobiście w wielu przypadkach zgadzam się z argumentami za karą śmierci,ale nachodzi mnie wtedy refleksja że jakby pośredni "przymuszam" kogoś do jej egzekwowania.
Każdy psychopata się tego podejmie. I to z przyjemnością, jeśli tylko przyjemność odczuwa.
A może lepiej nie tylko wykonywać zabijać skazanych, ale jeszcze na tym zarabiać? Zbudować minimiasteczko o nazwie Koloseum. Gdzie ino się da zainstalować kamery, mikrofony, czujki ruchu i obecności, podświetlenie IR. Otoczone murami obronnymi. I tam wpuszczać ludzi w wyrokami śmierci. Aby sami siebie eliminowali z życia. A psychopaci i inny patolodzy płaciliby kupę klasy, aby podglądać to, co się tam dzieje.
Same zalety: Oszczędność (nie trzeba płacić katu, nie trzeba zapewniać opieki w więzieniu, minimalna ilość klawiszy), rozrywka (w końcu podobnie jak w tv, gdzie mowa o wojnach. gwałtach, strzelaninach, pobiciach czy wypadkach), dochód (płatna telewizja, zakłady bukmacherskie), podatki (od wszelakich dochodów). A jak pogłówkować, to jeszcze wiele zalet można znaleźć w widowiskowym zabijaniu ludzi. Czy to nie wspaniała świetlana wizja.
Ale mam jeszcze pomysł jeden: Nazwać wykonywanie wyroków śmierci aborcją. Albo jakimś innym słowem, eufemizmem. Tak, aby siedzący w fotelach przed telewizorami mogli zaspokoić swoje krwiożercze instynkty w sposób nie raniący ich sumień. Bo to ktoś inny brudzi sobie ręce: zabijając, skazująć, aresztując, trzymając w więzieniu itd.
Nie chcę Cię urazić,ale chyba nie jest potrzebna ta ironia w Twojej wypowiedzi.Zadaj sobie sam pytanie,czy równie łatwo przyszło by ci napisanie takiego tekstu gdyby nie daj Boże ktoś z Twoich bliskich został zamordowany lub skrzywdzony przez takiego psychopatę?Oczywiście robienie show z egzekucji jest złe,ale też w jakimś sensie rozumiem bliskich ofiar którzy jednak bezwzględnie domagają się kary śmierci.Ogólnie nie jest to łatwy temat.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: Andej » 2023-07-20, 09:29

Jeśli to odnosi się do mnie, to ciekawym kiedy, gdzie i jak. A jeśli ogólnie, to fakt.
No ale pisząc powyższe popełniłem sam to, czego nie lubię, albowiem pytanie skierowana do osoby. Do tematu też. Ale jednak.

Dodano po 5 minutach 30 sekundach:
greg77 pisze: 2023-07-20, 09:26 Nie chcę Cię urazić,ale chyba nie jest potrzebna ta ironia w Twojej wypowiedzi.Zadaj sobie sam pytanie,czy równie łatwo przyszło by ci napisanie takiego tekstu gdyby nie daj Boże ktoś z Twoich bliskich został zamordowany lub skrzywdzony przez takiego psychopatę?Oczywiście robienie show z egzekucji jest złe,ale też w jakimś sensie rozumiem bliskich ofiar którzy jednak bezwzględnie domagają się kary śmierci.Ogólnie nie jest to łatwy temat.
Tak jest. Jestem przeciwnikiem zabijania. To, ze ktoś zabił bliską mi osobę nie wywołałoby u mnie krwiożerczych zapędów. Domagałbym się jeno tylko tego, aby taka osoba już więcej nie popełniła takiego czynu. Ani innego czynu przecie zdrowiu lub życiu człowieka. Oczekiwałbym trwałej izolacji. Ale wybaczyłbym. Nie wiem jak szybko, ile zająłby mi proces przebaczania. Ale bliska mi jest postawa JPII wobec Agcy.
Jestem całkowicie przekonany, że nie pragnąłbym zemsty w postaci kary śmierci. Nie pragnąłbym cierpienia mordercy. Przeciwnie, modliłbym się o jego nawrócenie i zrozumienie czynu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-20, 09:37

Nie róbmy sobie sztucznych reguł. Parabola tego rodzaju jest jak najbardziej dopuszczalna. Zwróciłem na to uwagę tylko dlatego, że sam doświadczyłem niechcianych porad co do form erystycznych według czyichś (@greg77owych...) arbitralnie przyjętych kryteriów ;)

Dodano po 1 minucie 32 sekundach:
Andej pisze: 2023-07-20, 09:02
greg77 pisze: 2023-07-20, 08:28 Osobiście w wielu przypadkach zgadzam się z argumentami za karą śmierci,ale nachodzi mnie wtedy refleksja że jakby pośredni "przymuszam" kogoś do jej egzekwowania.
Każdy psychopata się tego podejmie. I to z przyjemnością, jeśli tylko przyjemność odczuwa.
...i może wykorzystać swoje złe skłonności ku dobru (o ile przyjmiemy karę śmierci za dopuszczalną, oczywiście...). To się nazywa sublimacja. Ponoć tak wykorzystuje swoje instynkty część chirurgów.

Dodano po 1 minucie 14 sekundach:
Andej pisze: 2023-07-20, 09:34
greg77 pisze: 2023-07-20, 09:26 Oczywiście robienie show z egzekucji jest złe,ale też w jakimś sensie rozumiem bliskich ofiar którzy jednak bezwzględnie domagają się kary śmierci.Ogólnie nie jest to łatwy temat.
Tak jest. Jestem przeciwnikiem zabijania. To, ze ktoś zabił bliską mi osobę nie wywołałoby u mnie krwiożerczych zapędów.
Wybacz, ale tego nie wiesz. Na zimno to możemy myśleć i gadać cokolwiek.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: Andej » 2023-07-20, 09:50

Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-20, 09:39Wybacz, ale tego nie wiesz. Na zimno to możemy myśleć i gadać cokolwiek.
Skoro wiesz lepiej co już przeżyłem, to pozostaje mi tylko powiedzieć: pas.
Ale rację masz w tym, że na zimno. Tak, staram się opanowywać emocje. Czasem spontanicznie coś zrobię, powiem. Ale leczyłem to. Także farmakologicznie. I teraz działanie emocjonalne stanowi margines. Staram sie podejmować decyzje rozumne. A zemsta jest dla mnie czymś i obcymi i obrzydliwym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: greg77 » 2023-07-20, 11:07

Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-20, 09:39 Nie róbmy sobie sztucznych reguł. Parabola tego rodzaju jest jak najbardziej dopuszczalna. Zwróciłem na to uwagę tylko dlatego, że sam doświadczyłem niechcianych porad co do form erystycznych według czyichś (@greg77owych...) arbitralnie przyjętych kryteriów ;)
Marku jeżeli moimi uwagami Cię uraziłem to przepraszam.Po prostu chciałem Ci zwrócić uwagę że ograniczając stosowanie sarkazmu czy ironii spowodowałby że byłbyś "skuteczniejszym" obrońcą wiary chrześcijańskiej i KK.Moim zamiarem była konstruktywna krytyka,a nie zwykłe czepialstwo dla czepialstwa.Każdemu zdarza się używać sarkazmu czy ironii,lecz pozytywy są raczej mizerne,chyba że za pozytyw ktoś uznaję samo "wygranie" w potyczce słownej z oponentem.Często widzę ile pracy wkładasz w to żeby komuś merytorycznie wytłumaczyć że się myli,i często przez jedno ironiczne zdanie wszystko "psu na budę" bo oponent się "zamyka" na Twoje argumenty uważając Cię za bufona z przerośniętym ego.Reasumując dostałeś wielki dar od Boga i moim zdaniem dużo lepiej byś go wykorzystywał ograniczając sarkazm i ironię w swoich wypowiedziach.Proszę Cię traktuj to jako informację zwrotną,a nie jakieś wycieczki personalne.
Jeszcze raz przepraszam jeżeli czujesz się urażony.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: sądzony » 2023-07-20, 11:29

Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-20, 09:39 ...i może wykorzystać swoje złe skłonności ku dobru (o ile przyjmiemy karę śmierci za dopuszczalną, oczywiście...). To się nazywa sublimacja. Ponoć tak wykorzystuje swoje instynkty część chirurgów.
Z tego wynika, iż to my przyjmując coś za dopuszczalne nakładamy temu sweterek dobra :-? ... ciekawe
Ładna mi sublimacja ... to może stwórzmy armię z morderców.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-20, 11:40

@greg77 nie pogarszaj sytuacji.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: Tek de Cart » 2023-07-20, 13:09

sądzony pisze: 2023-07-20, 11:29
Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-20, 09:39 ...i może wykorzystać swoje złe skłonności ku dobru (o ile przyjmiemy karę śmierci za dopuszczalną, oczywiście...). To się nazywa sublimacja. Ponoć tak wykorzystuje swoje instynkty część chirurgów.
Z tego wynika, iż to my przyjmując coś za dopuszczalne nakładamy temu sweterek dobra :-? ... ciekawe
Ładna mi sublimacja ... to może stwórzmy armię z morderców.
a Legia Cudzoziemska to co niby... ? ;) w pewnym uproszczeniu właśnie zebranie różnych 'morderczych' (nie koniecznie w sensie dosłownym) typów i przekształcenie ich w pożyteczną formację wojskową.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: sądzony » 2023-07-20, 13:53

Tek de Cart pisze: 2023-07-20, 13:09 a Legia Cudzoziemska to co niby... ? ;) w pewnym uproszczeniu właśnie zebranie różnych 'morderczych' (nie koniecznie w sensie dosłownym) typów i przekształcenie ich w pożyteczną formację wojskową.
No tak, ale myśląc w ten sposób może znajdziemy "dobro" w najstarszym zawodzie świata ;)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: Tek de Cart » 2023-07-20, 14:03

a jest coś złego w byciu ogrodnikiem? ;) przecież Adam tym się w Raju zajmował - uprawianiem ogrodu. Więc to jest najstarszy zawód świata :)
celem jest wykorzystanie 'złych' skłonności w celu czynienia dobra, stąd chirurg z 'sadystycznym' zacięciem (czy stomatolog ;) ) mógłby w dobrym celu wykorzystać swoje skłonności w czasie leczenia, ale oczywiście mógłby źle je wykorzystać nawet w czasie operacji.
Tak samo 'legionista cudzoziemski' mógłby swój nadmiar testosteronu i chęci strzelania wykorzystać do obrony cywilów przeciw napastnikom, ale oczywiście mógłby wykorzystać do 'przy okazji' postrzelania sobie do cywilów. Już konkretny czyn byłby oceniany w normalnej moralnej 'procedurze' oceny - tzn. sam czyn, motyw i okoliczności.
Tak samo inaczej oceniamy działanie policjanta który wywraca na ziemię i zakuwa w kajdanki przestępcę, a inaczej tego samego policjanta gdy zrobi to samo z cywilem który mu się nie spodobał z twarzy...
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: sądzony » 2023-07-20, 14:12

Poniekąd. Jednak pomiędzy wywracaniem, zakłuwaniem w kajdanki, operowaniem, wyrywaniem zęba, a zabijaniem jest jednak, moim zdaniem, delikatniusia różnica.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”