Kara Śmierci

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-17, 14:23

Jaką doczesną korzyść?!~
Jeżeli cenimy życie, miłość i miłosierdzie nie powinniśmy, moim zdaniem, tym samym godzić się na zabijanie.
Można, równie demagogicznie, powiedzieć:
Jeżeli cenimy życie, miłość i miłosierdzie nie powinniśmy, moim zdaniem, tym samym godzić się na pozbawianie kogoś wolności.
Tyle, że ani jedno, ani drugie nie jest prawdą.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: sądzony » 2023-07-17, 14:47

Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-17, 14:23 Jaką doczesną korzyść?!~
Jeżeli cenimy życie, miłość i miłosierdzie nie powinniśmy, moim zdaniem, tym samym godzić się na zabijanie.
Można, równie demagogicznie, powiedzieć:
Jeżeli cenimy życie, miłość i miłosierdzie nie powinniśmy, moim zdaniem, tym samym godzić się na pozbawianie kogoś wolności.
Tyle, że ani jedno, ani drugie nie jest prawdą.
Akurat to, że ktoś ma zdanie, jest prawdą.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4455
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-07-17, 14:54

sądzony pisze: 2023-07-17, 14:47 Akurat to, że ktoś ma zdanie, jest prawdą.
Obalenie logicznego wnioskowania za pomocą analizy logicznej. Bardzo ciekawe.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-17, 15:01

sądzony pisze: 2023-07-17, 14:47
Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-17, 14:23 Jaką doczesną korzyść?!~
Jeżeli cenimy życie, miłość i miłosierdzie nie powinniśmy, moim zdaniem, tym samym godzić się na zabijanie.
Można, równie demagogicznie, powiedzieć:
Jeżeli cenimy życie, miłość i miłosierdzie nie powinniśmy, moim zdaniem, tym samym godzić się na pozbawianie kogoś wolności.
Tyle, że ani jedno, ani drugie nie jest prawdą.
Akurat to, że ktoś ma zdanie, jest prawdą.
Akurat sens zdania nie odnosi się do tego, że ktoś tak uważa (to jest jedynie dopowiedzenie) lecz teza przedstawiona w jego końcowej części.
Gdybyś napisał "Takie jest moje zdanie, ze jeżeli cenimy życie, miłość i miłosierdzie nie powinniśmy, godzić się na zabijanie." twoje zastrzeżenie byłoby słuszne.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4455
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-07-17, 15:21

Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-17, 15:01 Gdybyś napisał "Takie jest moje zdanie, ze jeżeli cenimy życie, miłość i miłosierdzie nie powinniśmy, godzić się na zabijanie." twoje zastrzeżenie byłoby słuszne.
A ja myślę, że i tak zastrzeżenie jest słuszne.
"Jeśli coś tam... to moim zdaniem coś tam".
"Jeśli cenimy miłość i miłosierdzie" - ta część to prawda, bo słowo "jeśli" możemy zastosować praktycznie do wszystkiego
"to moim zdaniem..." - prawda, niezaleznie od tego, co jest tym zdaniem Sądzonego, nawet gdyby było ono absurdalne i nie miało merytorycznego związku z "jeśli". W znaczeniu dosłownym nie ma sprzeczności w twierdzeniu Sądzonego.
Ostatnio zmieniony 2023-07-17, 15:25 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-17, 15:29

Nie. Gdyby zdanie brzmiało tak, jak napisałem powyżej ("Takie jest moje zdanie, ze jeżeli cenimy życie, miłość i miłosierdzie nie powinniśmy, godzić się na zabijanie." ), można by było (trochę na czepliwego, ale jednak) uważać, że określenie prawda-fałsz dotyczy tego, czy takie jest zdanie sądzonego.
Natomiast w zdaniu "Jeżeli cenimy życie, miłość i miłosierdzie nie powinniśmy, moim zdaniem, tym samym godzić się na zabijanie." tematem wypowiedzi jest to, czy powinniśmy godzić się na zabijanie i tego też dotyczy ewentualna kwalifikacja fałsz-prawda.
Znana, dość sprytna sztuczka mająca przerwać tok wypowiedzi, ale akurat w tym wypadku pudło. Choć skutek jest - zamiast o temacie, rozmawiamy o sztuczce.
Ostatnio zmieniony 2023-07-17, 15:30 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4455
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-07-17, 15:42

Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-17, 15:29 Znana, dość sprytna sztuczka mająca przerwać tok wypowiedzi, ale akurat w tym wypadku pudło. Choć skutek jest - zamiast o temacie, rozmawiamy o sztuczce.
A ja jej nie znałam, pierwszy raz coś takiego widzę, stąd moje zaciekawienie. Ale rzeczywiście wróćmy do merytorycznych rozważań.
Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-17, 14:23 Jaką doczesną korzyść?!~
Jeżeli cenimy życie, miłość i miłosierdzie nie powinniśmy, moim zdaniem, tym samym godzić się na zabijanie.
Można, równie demagogicznie, powiedzieć:
Jeżeli cenimy życie, miłość i miłosierdzie nie powinniśmy, moim zdaniem, tym samym godzić się na pozbawianie kogoś wolności.
No nie jestem pewna, czy to można równoważyć. Pozbawienie wolności może być przejawem miłosierdzia, bo jest w pewien sposób nastawione na resocjalizację (no w praktyce z tym różnie, ale w założeniu powinno być), czasem ewangelizację itd. No niby kara śmierci też, jakby ktoś się uparł i naciągał to pod tezę (nie mówię, że Ty, zresztą mój argument o resocjalizacji również może być chybiony). W każdym razie nie przekonuje mnie Twoje zestawienie tych dwóch twierdzeń.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-17, 15:48

Różnica jest jedynie ilościowa, nie jakościowa. Wolność jest dobrem równie ważnym, jak życie.
I jedno i drugie dobro w wyniku kary zostaje odebrane (podobnie zresztą jak mniejsze dobra - np. własność poprzez przepadek mienia lub grzywnę).
Mówimy o tym, czy sąd (w sensie systemu sądowniczego) odbierać te prawa. Otóż ma.
Czy system będzie miał te środki w swoim arsenale nie rozstrzyga rozumowanie w stylu "czy wolno" tylko czy to jest skuteczne i (zwłaszcza w przypadku kary śmierci) czy to jest konieczne.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: Albertus » 2023-07-17, 16:12

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-07-17, 14:01
Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-17, 13:49 Dlatego co innego pogląd na to, czy już jesteśmy w stanie się bez kary śmierci obejść (raczej tak, z wyjątkiem być może np. sytuacji wojennych), a co innego odsądzanie od czci i wiary chrześcijańskiej naszych przodków, że tę karę stosowali.
Tak. Ale myślę, że w obecnych warunkach kara śmierci byłaby niechrześcijańska, między innymi własnie dlatego, że nie jest potrzebna. Rozumiem, że wyrok sądowy to nie jest morderstwo, ale nie w tym rzecz. To, że ktoś popełnił ciężkie zbrodnie nie oznacza, że trzeba go wyeliminować z tego świata (uprzedzając Twoje ewentualnie pytanie: nie, więzienie nie jest wyeliminowaniem ze świata).
Chrześcijańskie mogło by być okazanie skazanemu na śmierć za morderstwo łaski i miłosierdzia( szczególnie jeśli okazuje skruchę) i w ramach tej łaski i miłosierdzia można go uwolnić od kary albo zamienić na inną.Może nawet można by taką łaskę i miłosierdzie okazywać dla każdego kto zamordował pierwszy raz w życiu.

Natomiast twierdzenie że mordercy nie należy się kara śmierci i że na nią nie zasługuje uważam za niechrześcijańskie.

Zgodnie z chrześcijaństwem mordercy należy się nie tylko kara śmierci ale też potępienie.

Dodano po 15 minutach 47 sekundach:
sądzony pisze: 2023-07-17, 07:31
Albertus pisze: 2023-07-16, 22:45 Zdrada jest winą ...
Pod odpowiednim prawem każdy czyn lub stan może być winą.
Nie wiem jaki związek z dotychczasową dyskusją miałoby mieć twoja wypowiedź ale rzeczywiście masz rację.

Nawet ostatnio głośna jest sprawa młodej kobiety która została w Polsce skazana na 3 lata bezwzględnego więzienia za wyrwanie komuś tęczowej torebki na demonstracji.

Dlatego należy się zastanawiać czy prawo jest dobre i nad tym czy sędziowie sądzą sprawiedliwie.
Ostatnio zmieniony 2023-07-17, 16:36 przez Albertus, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: sądzony » 2023-07-17, 18:19

Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-17, 15:29 Znana, dość sprytna sztuczka mająca przerwać tok wypowiedzi, ale akurat w tym wypadku pudło. Choć skutek jest - zamiast o temacie, rozmawiamy o sztuczce.
Uczę się od najlepszych na forum ;)

Dodano po 6 minutach 22 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-17, 15:48 Różnica jest jedynie ilościowa, nie jakościowa.
To ja już nie mam pytań.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: Andej » 2023-07-17, 18:31

Erystyka – sztuka doprowadzania sporów do korzystnego rozwiązania bez względu na prawdę materialną. Słowo pochodzi z klasycznego języka greckiego – eristikós, czyli kłótliwy, od éris oznaczający kłótnię, spór, walkę oraz imię bogini niezgody, córki Nocy, towarzyszki Aresa na polu bitwy, będącej uosobieniem waśni, niezgody i kłótni.

Wygrywa ten, kto opublikuje ostatni post. Jest zwycięzcą do czasu, aż ktoś odpowie.
Proponuję obliczać czas, w jakim czyjaś wypowiedź była na końcu. I zliczyć czas z tygodnia. Będziemy mieć zwycięzcę.

Inną metodą jest przyznać palmę pierwszeństwa besserwisserowi. Lub autorytetowi.

Bo teraz, to już nie dyskusja, ale przepychanka. Kto więcej, częściej napisze.

Aby przez jakiś czas cieszyć się tryumfem napiszę, że kara śmierci jest złem. Nie ma co jej uzasadnić Biblią, ani tradycją. Społeczeństwo się rozwija. Kościół żyje, a jego Nauka ewoluuje. Jeśli jest jakiekolwiek inne wyjście, to wykonanie kary śmierci jest złem.
Na marginesie: Sądzę, że największa karą jest skazanie na śmierć i odwlekanie wykonania aż do śmierci naturalnej, ale tak, aby skazany spodziewał się, że może wykonanie wyroku może nastąpić w każdej chwili. A są kraje, w których na wykonanie czeka się dziesiątki lat.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: Dezerter » 2023-07-17, 20:04

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-07-17, 13:15 To nie jest oczywiste. Trzeba by zapytać więźniów co o tym myślą.

Dodano po 3 minutach 53 sekundach:
@Dezerter robiłeś ewangelizację w więzieniu. Co uważasz w tej sprawie, która była omawiana w kilku powyższych postach?
Dzisiaj miałem bezpośredni kontakt z kilkoma osadzonymi, szkoda, że nie zadałaś pytania wcześniej bym zrobił ankietę ;)
Nie rozmawiałem z nimi nigdy o historii więziennictwa i sądownictwa ;)
Odradzał bym jednak wszystkim popełniania błędu ahistoryczności, w tym i każdym innym temacie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-17, 20:38

Dezerter pisze: 2023-07-17, 20:04 Odradzał bym jednak wszystkim popełniania błędu ahistoryczności, w tym i każdym innym temacie
Otóż to.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: konserwa » 2023-07-17, 23:33

Boje sie pisac, bo moge miec ostatnie slowo (victoria) ... mam nadzieje, ze jescze ktos napisze cos.
Ale mnie taka mysl przyszla na mysl.
Otoz - byc moze spoleczenstwo/instytucja/ i cos tam jeszcze sie rozwija.
Ale czlowiek ( szczegolnie patologiczny ) nie. Moze miec nawet regres. I moze chciec mordowac. Raz morderstwo<. - wyrok - abolicja - morderstwo - wyrok- abolicja ...
Kto zwroci zycie ofiarom , ktorych nie musialoby by byc, gdy nie ma sprawcy wsrod nas ( nawetb za murami z kratami?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-17, 23:48

To jest realny problem. Jednak chyba do załatwienia inaczej niż kara śmierci.
Chociaż wobec gości, którzy wychodząc po skazaniu z sali sądowej odgrażają sie ofiarom, miałbym wątpliwości.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”