Kara Śmierci

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-21, 08:45

sądzony pisze: 2023-07-21, 08:37 Zabicie uwięzionego skazańca zaspokaja pragnienia tłumu, uspokaja, pozornie załatwia sprawę i daje złudne poczucie bezpieczeństwa.
Sugerujesz, by zabijać, nie łapiąc go wcześniej? :)
Nie jestem zwolennikiem stosowania kary śmierci w naszych czasach, ale nie każdy argument jest dobry: sugerowanie, że kara śmierci, wykonywana i orzekana zgodnie z obowiązującym prawem to rzekomo "zaspokajanie pragnień tłumy" to argument fałszywy.
Podobnie, jak twierdzenie, że załatwia sprawę "pozornie". Otóż nie - załatwia ostatecznie i definitywnie.
Jeśli nie mamy entuzjazmu do kary śmierci to z innych powodów.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: Andej » 2023-07-21, 08:48

sądzony pisze: 2023-07-21, 08:37 Zabicie uwięzionego skazańca zaspokaja pragnienia tłumu, uspokaja, pozornie załatwia sprawę i daje złudne poczucie bezpieczeństwa.
Na tym polega zemsta. Usilna potrzeba zaspokojenia żądzy. To przejaw nienawiści.
Już Rzymianie doskonale wiedzieli, że trzeba chleba i igrzysk. Gdyby jeszcze egzekucje odbywały się publicznie, na stadionach, a najpierw małodobry by oprawiał skazańców, to sektory pękały by w szwach. A bilety rozchodziłyby się mig. Bo rzeczywiści większość ludzi ma krwiożercze zapędy. Ale dla spokoju sumienia wymyślają różne argumenty, aby tylko nie dopuścić do głowy, że wykonywanie wyroków śmierci też jest morderstwem. Ino, że w majestacie prawa.
To takie zaklinanie samych siebie i rzeczywistości, aby zaspokoić własne rządze i nie wychylać się z argumentem ekonomiczności.
Ale niestety, pod tym względem Korwin Mikke ma wielu fanów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: greg77 » 2023-07-21, 09:29

Andej pisze: 2023-07-21, 08:48 Bo rzeczywiści większość ludzi ma krwiożercze zapędy. Ale dla spokoju sumienia wymyślają różne argumenty, aby tylko nie dopuścić do głowy, że wykonywanie wyroków śmierci też jest morderstwem. Ino, że w majestacie prawa.
Tak może z innej beczki.To jak w takim przypadku odnosisz się do Ksiąg Prawa i Powtórzonego Prawa w ST,w których jednak wyrok śmierci występuje dosyć często?Czy zostały "wymyślone" dla uspokojenia sumienia?Czy krwiożercze zapędy człowieka kilka tysięcy lat temu sankcjonował Bóg,a teraz to jest to morderstwo w majestacie prawa?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-21, 09:41

Andej pisze: 2023-07-21, 08:48 Na tym polega zemsta. Usilna potrzeba zaspokojenia żądzy. To przejaw nienawiści.
Już Rzymianie doskonale wiedzieli, że trzeba chleba i igrzysk. Gdyby jeszcze egzekucje odbywały się publicznie, na stadionach, a najpierw małodobry by oprawiał skazańców, to sektory pękały by w szwach. A bilety rozchodziłyby się mig. Bo rzeczywiści większość ludzi ma krwiożercze zapędy.
Może to podejście to Twoje projekcje?
O ile wiem, nie ma publicznych egzekucji. Nikt też tutaj nie prezentował imputowanego przez Ciebie podejścia.
Ale dla spokoju sumienia wymyślają różne argumenty, aby tylko nie dopuścić do głowy, że wykonywanie wyroków śmierci też jest morderstwem. Ino, że w majestacie prawa.
Nie. Albo w majestacie prawa, albo morderstwo.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: sądzony » 2023-07-21, 10:11

Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-21, 08:45 Jeśli nie mamy entuzjazmu do kary śmierci to z innych powodów.
W sensie ilu Was jest?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Kara Śmierci

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-21, 10:24

sądzony pisze: 2023-07-21, 10:11
Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-21, 08:45 Jeśli nie mamy entuzjazmu do kary śmierci to z innych powodów.
W sensie ilu Was jest?
Mnie? Tak ze trzech :)

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1924
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: Andy72 » 2023-07-21, 14:08

Andej pisze: 2023-07-21, 08:48 Ale dla spokoju sumienia wymyślają różne argumenty, aby tylko nie dopuścić do głowy, że wykonywanie wyroków śmierci też jest morderstwem. Ino, że w majestacie prawa.
A doprowadzenie do śmierci iluś niewinnych ludzi z powodu wzrostu przestępczości spowodowanej tym że nie ma kary śmierci - to też jest morderstwem tych osób w majestacie prawa?
Jak w dylemacie wagonika: na jednym torze jest morderca, na drugim matka z trojgiem dzieci, wagonik leci w stronę mordercy, czy przełożysz zwrotnicę aby go uratować kosztem tamtych osób? A zakaz kary śmierci właśnie to robi.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: Andej » 2023-07-21, 18:26

Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-21, 09:41 O ile wiem, nie ma publicznych egzekucji. Nikt też tutaj nie prezentował imputowanego przez Ciebie podejścia.
Pudło. Przeczytaj jeszcze raz. Tryb przypuszczający.
Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-21, 09:41Nie. Albo w majestacie prawa, albo morderstwo.
Morderstwo w majestacie prawa. Dopuszczalne prawnie.
Andy72 pisze: 2023-07-21, 14:08 A doprowadzenie do śmierci iluś niewinnych ludzi z powodu wzrostu przestępczości spowodowanej tym że nie ma kary śmierci - to też jest morderstwem tych osób w majestacie prawa?
Pudło. Napisałem o konieczności izolacji. A to wyklucza recydywę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: sądzony » 2023-07-21, 19:50

Andy72 pisze: 2023-07-21, 14:08 A doprowadzenie do śmierci iluś niewinnych ludzi z powodu wzrostu przestępczości spowodowanej tym że nie ma kary śmierci ...
A ja cały czas byłem przekonany, że wzrost przestępczości spowodowany jest faktem, iż jestem zbyt mało przykładnym chrześcijaninem, a co za tym idzie nie stanowię narzędzia w rękach Boga i ludzie wybierają zło.

Na szczęście to brak kary śmierci.

Dodano po 4 minutach 3 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-21, 09:41 Nie. Albo w majestacie prawa, albo morderstwo.
A prawo dopuszczające aborcje na życzenie ma majestat :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: Zuben Ninja » 2023-07-21, 21:56

Gdyby to ode mnie zależało to wprowadziłbym rozstrzelanie dla największych zwyrodnialców mordujących z zimną krwią. To jest i tak humanitarna kara w porównaniu do powieszenia.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: Andej » 2023-07-21, 22:01

Zuben Ninja pisze: 2023-07-21, 21:56 Gdyby to ode mnie zależało to wprowadziłbym rozstrzelanie dla największych zwyrodnialców mordujących z zimną krwią. To jest i tak humanitarna kara w porównaniu do powieszenia.
Tak? A potem tych średnich zwyrodnialców. Następnie tych mniejszych.
A najlepiej mieć nagana i od razu wymierzać "sprawiedliwość".

Zniknie problem przeludnienia, głodu...

Nowy wspaniały świat...
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: Arek » 2023-07-22, 08:51

Pierwsi rodzice przed grzechem nieposłuszeństwa nie znali co to jest śmierć. Więc Bóg wszystko co stworzył było dobre. Grzech sprowadził cierpienia i śmierć. Jeśli chcemy zabić drugiego człowieka, który zgrzeszył wyrządzając krzywdę, sami idziemy Jego śladami. Czyli zło z natury jest destrukcyjne i samo się niszczy, zabija. Pytanie czy mogę odebrać życie nie będąc jego dawcą? Skoro Bóg jest stworzycielem i tego nie robi. Kto czyni wbrew miłości sam sobie wymierza karę i samego siebie potępia. Kim jestem, abym potępił. Co sprawiło, że morderca zabił? Brak miłości że strony drugiego człowieka. Sami się krzywdzimy własnymi rękami. Miłość jest w stanie człowieka naprawić ale mu też wybaczyć. Jeśli myślimy, że jesteśmy lepsi od mordercy może okazać się, że jesteśmy w błędzie, bo każdy może działać destrukcyjne na siebie i innych, a tym sam być katem niszcząc miłość. Są przykłady, że mordercy zostali Świętymi. Aby Świat stawał się lepszy musimy zacząć od własnej przemiany serca, służyć drugiemu człowiekowi, starać się Go zrozumieć, przebaczać. Iść drogą świętości w której miłość i miłosierdzie są drogowskazami nawet w ciemności.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: Andej » 2023-07-22, 09:03

Arek pisze: 2023-07-22, 08:51 Jeśli chcemy zabić drugiego człowieka, który zgrzeszył wyrządzając krzywdę, sami idziemy Jego śladami.

Pytanie czy mogę odebrać życie nie będąc jego dawcą?

Kim jestem, abym potępił.

Miłość jest w stanie człowieka naprawić ale mu też wybaczyć.

Aby Świat stawał się lepszy musimy zacząć od własnej przemiany serca, służyć drugiemu człowiekowi, starać się Go zrozumieć, przebaczać. Iść drogą świętości w której miłość i miłosierdzie są drogowskazami nawet w ciemności.
Właściwie bez komentarza. Pozwoliłem sobie jedynie uwypuklić kilka myśli z poprzedniego postu. Bo są to słuszne spostrzeżenia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: greg77 » 2023-07-22, 10:56

Arek pisze: 2023-07-22, 08:51 Pierwsi rodzice przed grzechem nieposłuszeństwa nie znali co to jest śmierć. Więc Bóg wszystko co stworzył było dobre. Grzech sprowadził cierpienia i śmierć. Jeśli chcemy zabić drugiego człowieka, który zgrzeszył wyrządzając krzywdę, sami idziemy Jego śladami. Czyli zło z natury jest destrukcyjne i samo się niszczy, zabija. Pytanie czy mogę odebrać życie nie będąc jego dawcą? Skoro Bóg jest stworzycielem i tego nie robi. Kto czyni wbrew miłości sam sobie wymierza karę i samego siebie potępia. Kim jestem, abym potępił. Co sprawiło, że morderca zabił? Brak miłości że strony drugiego człowieka. Sami się krzywdzimy własnymi rękami. Miłość jest w stanie człowieka naprawić ale mu też wybaczyć. Jeśli myślimy, że jesteśmy lepsi od mordercy może okazać się, że jesteśmy w błędzie, bo każdy może działać destrukcyjne na siebie i innych, a tym sam być katem niszcząc miłość. Są przykłady, że mordercy zostali Świętymi. Aby Świat stawał się lepszy musimy zacząć od własnej przemiany serca, służyć drugiemu człowiekowi, starać się Go zrozumieć, przebaczać. Iść drogą świętości w której miłość i miłosierdzie są drogowskazami nawet w ciemności.
Zapewne miłość Boga może wszystko, ale człowieka niestety nie.
Oto cytat z książki "Kłamstwa którymi żyjemy"
Czy żar mojej miłości stopi jego zbroję?

Akurat. Gdybyśmy żarem miłości mogli stopić każdą zbroję, nikt nie używałby już mechanizmów obronnych. Psychiatrzy od Brunona Bettelheima po Aarona Becka głosili, że miłość nie wystarczy. Skąd więc żywotność mitu o roli miłości? Bo to strategia, którą każdy przyjmował w dzieciństwie: „Jeśli kocham mamę i tatę, oni będą kochać mnie”. Owszem, miłość jest potężna, ale nawet ona nie wyważy drzwi zamkniętych przez mechanizmy obronne.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: Arek » 2023-07-22, 11:24

Jeśli nie miłość to co?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”