Dogmaty gdzie szukać?

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
Ave Miriam

Re: Dogmaty gdzie szukać?

Post autor: Ave Miriam » 2021-07-17, 11:05

Dezerter pisze: 2021-07-17, 10:45
Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 09:47 Dogmaty Kościoła - nie Biblii! - są w Składzie Apostolskim / Credo.
W Biblii niewiele, w Credo chyba wcale, a najwięcej w Tradycji i nauczaniu KK i to w II tysiącleciu
W Credo i w Piśmie Świętym nie ma dogmatów wiary????
To co tam jest???

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dogmaty gdzie szukać?

Post autor: Dezerter » 2021-07-17, 11:20

Wskaż mi w Credo dogmaty o papieżu i Miriam
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dogmaty gdzie szukać?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-17, 11:54

Tek de Cart pisze: 2021-07-14, 15:24 chyba najlepiej jakbyś sobie obejrzal / przeczytal taką książkę "Breviarium Fidei"
http://jednoczmysie.pl/wp-content/uploa ... -fidei.pdf

ostrzegam! długa i momentami trudna :) ale za to jest tam też rys historyczny i podstawowe wyjaśnienie co i dlaczego
są ta orzeczenia soborów, wypowiedzi papieży itd
nie jest to może 'spis dogmatów' - bo nie ma czegoś takiego - ale jest to chyba najbliższe
Bardzo dobre i oczywiste wskazanie.
Z tym że warto czytać z jakimś komentarzem, ponieważ:
  • po pierwsze, niektóre dokumenty są niemal sprzed dwu tysiącleci, więc jest tu bariera rozumienia
  • po drugie, są spisane specyficznym językiem dokumentów kościelnych - kolejna bariera
  • po trzecie, są pisane najczęściej jako reakcja na konkretne błędy - niekiedy można odnieść fałszywe wrażenie co do stanowiska, jakie wyrażają (choćby ileż to nieporozumień przyniosło niefachowe odczytanie "Dekretu do jakobitów"!)
  • po czwarte wreszcie, brak wyraźnego rozróżnienia pomiędzy orzeczeniami omylnymi i nieomylnymi
Dodano po 4 minutach 57 sekundach:
Dezerter pisze: 2021-07-17, 10:45 W Biblii niewiele
No, nie powiedziałbym. Większość dogmatów jest bardzo silnie umocowana w Biblii, wręcz explicite.
w Credo chyba wcale
To znaczy w Credo są same dogmaty, ale nie wszystkie dogmaty są w credo.
a najwięcej w Tradycji
Tradycja ma względem dogmatów taką pozycję jak Pismo - to znaczy źródła, nie definicji
i nauczaniu KK i to w II tysiącleciu
Bo ja wiem?
Najwięcej chyba w wiekach II-V.
Owszem, w wieku XVI sporo ogłoszono dogmatów w ramach SO boru Trydenckiego (z oczywistych powodow - dogmat ogłasza się, gdy zakwestonowana zostanie przez znaczącą grupę dotąd nie kwestionowana prawda chrześcijańska - a wówczas była reformacja).
Ale już w XVII wieku i w XVIII nie ogłoszono żadnego. W XIX ogłoszono 2, w dwudziestym - 1, w XXI na razie żadnego.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Dogmaty gdzie szukać?

Post autor: Zebra » 2021-07-17, 12:33

Dezerter pisze: 2021-07-17, 10:45
Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 09:47 Dogmaty Kościoła - nie Biblii! - są w Składzie Apostolskim / Credo.
W Biblii niewiele, w Credo chyba wcale, a najwięcej w Tradycji i nauczaniu KK i to w II tysiącleciu
Przecież chyba każdy dogmat ma s początki w Bibli...
Przecież jeśli mówimy o np. Maryi jako dziewicy to nie jest to wiedza wymyślona a wprost z Bibli.
Gorzej z faktem nieomylności papieża ale w końcu ten dogmat mówi o nieomylności w kwestiach wiary a nie tak w ogóle jako człowieka.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dogmaty gdzie szukać?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-17, 13:08

Zebra pisze: 2021-07-17, 12:33 Przecież chyba każdy dogmat ma s początki w Bibli...
Tak
Przecież jeśli mówimy o np. Maryi jako dziewicy to nie jest to wiedza wymyślona a wprost z Bibli.
Gorzej z faktem nieomylności papieża ale w końcu ten dogmat mówi o nieomylności w kwestiach wiary a nie tak w ogóle jako człowieka.
Oczywiście. I tylko wówczas, gdy mówi jako nieomylny - tj. mniej-więcej raz lub dwa na 100 lat.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dogmaty gdzie szukać?

Post autor: Andej » 2021-07-17, 13:31

JanGooD pisze: 2021-07-11, 18:18 Szczęść Boże
Jak wiadomo dogmaty koło Biblii są jednym z fundamentów Kościoła. Chciałbym się dowiedzieć gdzie mogę znaleźć, pełną listę dogmatów albo chociaż większą jej część i po prostu je przeczytać?
Obawiam się, że Twoja zrozumiała ciekawość nie zostanie zaspokojona. Nikt nie potrafi podać zestawienia. A do tego, aby były zapisane ludzkim językiem, zrozumiałym dla maluczkich.
Przyznam się, że kiedyś też usiłowałem dotrzeć do nich. Nie jestem na tyle wytrwały. A od pytanych słyszałem komunały.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Ave Miriam

Re: Dogmaty gdzie szukać?

Post autor: Ave Miriam » 2021-07-17, 19:56

Dezerter pisze: 2021-07-17, 11:20 Wskaż mi w Credo dogmaty o papieżu i Miriam
O papieżu nie ma.
O Miriam jest:
(...) I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego,
który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Marii Panny, (...)
Są tu od 1700 lat w wyznaniu wiary chrześcijańskiej dogmaty o poczęciu Jezusa Chrystusa z Ducha Świętego i narodzeniu z Marii Panny.
Kościół "od zawsze" w to wierzył i przekształcał swoją wiarę stopniowo w naukowo opracowane dogmaty.
W Wyznaniu wiary jednak nie opowiadamy artykułów naukowych tylko mówimy w co wierzymy.

Komplet Wyznania Wiary stanowi zestaw najważniejszych dogmatów w których wiara jest chrześcijaninowi niezbędnie potrzebna dla spoistości jego wiary. Katolik, który wątpi lub nie wierzy w któryś z tych dogmatów, np. w ciała zmartwychwstanie, albo Trójcę Świętą w istocie nie jest chrześcijaninem.

Inne dogmaty ogłaszane przez Papieży na przestrzeni setek czy nawet blisko dwóch tysięcy lat sa też ważne, jednak brak wiary w nie nie wytrąca chrześcijaninowi spod stóp skały na której jest zbudowany Kościół. Oczywiście jeśli się nie wierzy w te inne dogmaty, np. w nieomylność papieży to będąc katolikiem, nie należy się o swojej niewierze rozpisywać w mediach, bo to jest grzech. Jednak nie jest to grzech polegający na podważaniu fundamentów wiary chrześcijańskiej.


Dezerterze i uzupełnienie, byś dobrze pojął jaka jest różnica między prostym Credo a setkami stron teologicznych dzieł w których przedstawia się i omawia różne dogmaty, w tym takie których nie ma w Credo. W mistrzowski sposób ujął to Marek Piotrowski:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-17, 11:54
Dezerter pisze: 2021-07-17, 10:45 W Biblii niewiele
No, nie powiedziałbym. Większość dogmatów jest bardzo silnie umocowana w Biblii, wręcz explicite.
w Credo chyba wcale
To znaczy w Credo są same dogmaty, ale nie wszystkie dogmaty są w credo.
a najwięcej w Tradycji
Tradycja ma względem dogmatów taką pozycję jak Pismo - to znaczy źródła, nie definicji

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dogmaty gdzie szukać?

Post autor: Dezerter » 2021-07-17, 20:32

Ave popełniłeś ewidentny błąd poprawiając mnie, że w Credo jest więcej niż w Biblii, ale to już wiesz, więc cieszę się, że pomogliśmy - jesteśmy tu po to min by wzrastać w wiedzy
W Credo nie pada Słowo dziewica a w Biblii tak


ps
Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego - piszesz do mnie jak do człowieka, który nie wie czym jest i jaka jest wiara katolicka - nie wiem dlaczego :-?
styl w jakim to robisz jest stylem katechety mówiącego do dzieci w podstawówce :-\
nie pisze tego złośliwie, ale może nie wiesz?
Ostatnio zmieniony 2021-07-17, 20:39 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Ave Miriam

Re: Dogmaty gdzie szukać?

Post autor: Ave Miriam » 2021-07-17, 22:32

Dezerter pisze: 2021-07-17, 20:32 Ave popełniłeś ewidentny błąd poprawiając mnie, że w Credo jest więcej niż w Biblii, ale to już wiesz, więc cieszę się, że pomogliśmy - jesteśmy tu po to min by wzrastać w wiedzy
Coooo????
Niczego takiego nie napisałem.
Pismo Święte jest świętą księgą chrześcijaństwa, a nie artykułem naukowym ani "setkami stron teologicznych dzieł w których przedstawia się i omawia różne dogmaty" o których tłumaczył i Marek Piotrowski i ja.
Dezerter pisze: 2021-07-17, 20:32W Credo nie pada Słowo dziewica a w Biblii tak
No to co, że nie pada to słowo?
W Credo wyznajemy, że Jezus począł się z Ducha Świętego w łonie Maryi Panny.
Jeśli rozumiesz pod słowem Panna w Credo, co innego niż Dziewica to ... patrz następny akapit:

Dezerter pisze: 2021-07-17, 20:32ps
Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego - piszesz do mnie jak do człowieka, który nie wie czym jest i jaka jest wiara katolicka - nie wiem dlaczego :-?
styl w jakim to robisz jest stylem katechety mówiącego do dzieci w podstawówce :-\
nie pisze tego złośliwie, ale może nie wiesz?
Piszę do Ciebie jak do człowieka, który nie jest świadomy, że Credo składa się z dogmatów chrześcijańskiej wiary.
Nie mam nic przeciwko katechetom w dowolnej szkole, jeśli wykonują swoje zadania rzetelnie i mają pomyślne owoce.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dogmaty gdzie szukać?

Post autor: Andej » 2021-07-17, 22:45

A JanGooD wciąż czeka na konkretną odpowiedź.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dogmaty gdzie szukać?

Post autor: Dezerter » 2021-07-17, 23:23

Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 09:47 Dogmaty Kościoła - nie Biblii! - są w Składzie Apostolskim / Credo.
Myślę, że ten wątek nie jest o Credo, które całe jest oczywiście całe dogmatyczne
a o tych dogmatach
Daty ogłoszenia wybranych dogmatów Kościoła katolickiego

431 rok – Sobór w Efezie ogłasza dogmat o Bogurodzicy.
649 rok – Papież Marcin I na Synodzie Laterańskim w Rzymie ogłasza dogmat „O Maryi zawsze Dziewicy”.
787 rok – II Sobór Nicejski ogłasza dogmat o Bożym wcieleniu Jezusa Chrystusa.
1215 rok – IV Sobór Laterański ogłasza dogmat o przeistoczeniu.
1439 rok – Sobór we Florencji ogłasza dogmaty o czyśćcu i piekle.
1546 rok – Sobór Trydencki ogłasza dogmat o grzechu pierworodnym.
1854 rok – Pius IX ogłasza dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
1870 rok – Pius IX ogłosił dogmat o nieomylności papieża.
1950 rok – Pius XII ogłasza dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny.
Ostatnio zmieniony 2022-08-30, 19:22 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Dogmaty gdzie szukać?

Post autor: Logan » 2022-06-20, 17:31

W Kościele zostało ogłoszonych 255 dogmatów.
Znalazłem to na stronie w języku angielskim.

http://www.traditionalcatholicpriest.co ... ic-church/

Brak jednak przypisów i źródeł. Nie wiem na ile jest to lista dogmatów papieskich i czy lista jest wyczerpująca.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Dogmaty gdzie szukać?

Post autor: Tek de Cart » 2022-06-21, 11:28

w jednym z komentarzy jest link:
https://www.theworkofgod.org/dogmas.htm
tam w zasadzie jest to samo tyle ładniej uporządkowane i jest źródło:

From the work of Dr. Ludwig Ott, Fundamentals of Catholic Dogma, published by the Mercier Press Ltd., Cork, Ireland, 1955. With Imprimatur of Cornelius, Bishop. Reprinted in U.S.A. by Tan Books and Publishers, Rockford, Illinois, 1974.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dogmaty gdzie szukać?

Post autor: Andej » 2022-06-21, 13:08

Super, że to znaleźliście.
Zastanawiam się jeszcze, dlaczego nie ma w tych materiałach info, na temat, przez kogo i kiedy zatwierdzone, podane do wierzenia, ani w jakiej formie. Jaka była treść oficjalnych orzeczeń?

Chylę czoła przed Waszymi wysiłkami i rezultatami poszukiwań. Czy uda się dokopać do źródeł? Gdyby tak, to moglibyśmy rozsławić Forum jako pierwsze źródło kompletnej wiedzy na temat dogmatów. Oczywista, gdyby udało się to przełożyć na język polski, to murowana najwyższa lokata wśród katolickich forów w Polsce.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Dogmaty gdzie szukać?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-11-25, 23:06

Pewnie najlepiej wziąć Katechizm Kościoła Katolickiego ewentualnie jeśli jesteś "wschodniakiem" to np Katechizm Kościoła Grekokatolickiego i tam znajdziesz omówienie wszystkich spraw unormowanych przez Kościół. Również tych doktrynalnych. Ale jako takiej listy dogmatów: 1,2,3... raczej nie będzie.
Tak w ogóle, to nie jest też do końca jasny status dogmatyczny niektórych zagadnień nauczanych przez Kościół. Nie było po prostu potrzeby by opowiadać się po którejś ze stron i funkcjonuje swoboda dyskusji.
Tak było przez całe stulecia np z kwestią Niepokalanego Poczęcia NMP aż całkiem niedawno dyskusja została do pewnego stopnia zamknięta bo ogłoszono to jako dogmat. Roma locuta causa finita.
Ale ponoć czasami nie wiadomo, czy to co Kościół ogłasza to już dogmat czy jeszcze nie. Obowiązuje zasada posłuszeństwa, ale też jak rozumiem nie można nie mieć swojego zdania.
Ostatnio zmieniony 2022-11-26, 09:28 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”