ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
Rak

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Rak » 2023-02-18, 17:46

Tak, ale jeśli się nie mylę, to tylko w trzech miejscach na calutką Biblię tak został nazwany Jezus.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andy72 » 2023-02-18, 18:20

Z opisów Ewangelii, tylko Jan o przebitym boku
33 Lecz gdy podeszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, 34 tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda

Z proroctw

5 Lecz On był przebity za nasze grzechy,
zdruzgotany za nasze winy.
Spadła Nań chłosta zbawienna dla nas,


10 Na dom Dawida i na mieszkańców Jeruzalem wyleję Ducha pobożności6. Będą patrzeć na tego6, którego przebili, i boleć będą nad nim, jak się boleje nad jedynakiem, i płakać będą nad nim, jak się płacze nad pierworodnym.

jest proroctwo dotyczące ukrzyżowania, oprócz przebicia boku
17 Bo [sfora]9 psów mnie opada,
osacza mnie zgraja złoczyńców.
Przebodli ręce i nogi moje,
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Rak

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Rak » 2023-02-18, 18:48

No niedokładnie o to mi chodziło, jedynie Za 12-10 jest tym o czym myślałam. Pozostałe to:
J 19, 37 I znowu w innym [miejscu] mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebili.
Ap 12,10 Oto nadchodzi z obłokami
i ujrzy Go wszelkie oko i wszyscy, którzy Go przebili.
I będą Go opłakiwać wszystkie pokolenia ziemi.


Ale ok, podałeś, trudno, żebyś siedział w mojej głowie i wiedział co mam na myśli :))
Twoja kolej, dawaj zagadkę.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andy72 » 2023-02-18, 19:20

Jakie zostało opisane dziwne, niezrozumiałe zdarzenie przy śmierci Chrystusa?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5196
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1373 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: abi » 2023-02-18, 19:33

zaslona przybytku rozerwala sie z gory na dol?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Rak

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Rak » 2023-02-18, 21:59

Albo:
Mt 27,52-53: "Groby się otworzyły i wiele ciał Świętych, którzy umarli, powstało. I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli oni do Miasta Świętego i ukazali się wielu”.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andy72 » 2023-02-19, 08:50

Rak, tak o to chodziło.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Rak

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Rak » 2023-02-19, 11:19

Ok, to pytam - gdzie w Ewangelii jest mowa o okrucieństwie Piłata.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2023-02-19, 11:40

O okrucieństwie jako cesze? Czy o okrucieństwie wobec Jezusa?
Ciekaw jestem odpowiedzi, bo wydaje mi się, ze można na temat tych przejawów dyskutować, czy są one okrucieństwem.
Ale już dalej nie psuję zabawy. Będę śledzić.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5196
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1373 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: abi » 2023-02-19, 13:07

Rak pisze: 2023-02-19, 11:19 Ok, to pytam - gdzie w Ewangelii jest mowa o okrucieństwie Piłata.
skazal Go na biczowanie i ukrzyzowanie, a jedna kara wykluczala druga
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Rak

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Rak » 2023-02-19, 15:55

:) No tak, znalezione teksty też o tym mówią. Ale chodzi mi o fragment, w którym ludzie mówią do Jezusa o okrucieństwie Piłata. Chyba nieprecyzyjnie zadałam pytanie, to przez moje kłopoty z kontem, kilka razy piszę, zanim mój tekst zostanie wysłany, bez wywalania mnie z konta.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5196
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1373 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: abi » 2023-02-19, 19:09

Przyszli jacyś ludzie i donieśli Jezusowi o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar. Jezus im odpowiedział: „Czy myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, iż to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie. Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jeruzalem? Bynajmniej, powiadam wam, lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie” (Łk 13, 1-5).
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Rak

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Rak » 2023-02-19, 20:27

:) Brawo abi. Dajesz

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5196
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1373 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: abi » 2023-02-19, 21:34

kto stal sie widowiskiem dla świata, ludzi i aniołow?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2023-03-01, 21:33

Ciężka odpowiedź na twoje pytanie, czytam, czytam i nie wiem czy rozumiem :-?
1 List do Koryntian 4
1 Niech więc uważają nas ludzie za sługi Chrystusa i za szafarzy tajemnic Bożych! 2 A od szafarzy już tutaj się żąda, aby każdy z nich był wierny.
3 Mnie zaś najmniej zależy na tym, czy będąc osądzony przez was, czy przez jakikolwiek trybunał ludzki1 Co więcej, nawet sam siebie nie sądzę. 4 Sumienie nie wyrzuca mi wprawdzie niczego, ale to mnie jeszcze nie usprawiedliwia. Pan jest moim sędzią. 5 Przeto nie sądźcie przedwcześnie, dopóki nie przyjdzie Pan, który rozjaśni to, co w ciemnościach ukryte, i ujawni zamiary serc. Wtedy każdy otrzyma od Boga pochwałę. 6 Mówiąc to, miałem na myśli, bracia, mnie samego i Apollosa, ze względu na was, abyście mogli zrozumieć, że nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane2, i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego. 7 Któż będzie cię wyróżniał?3 Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał 8 Tak więc już jesteście nasyceni, już opływacie w bogactwa. Zaczęliście królować4 bez nas4! Otóż tak! Nawet trzeba, żebyście królowali, byśmy mogli współkrólować z wami. 9 Wydaje mi się bowiem, że Bóg nas, apostołów, wyznaczył jako ostatnich5, jakby na śmierć skazanych. Staliśmy się bowiem widowiskiem światu, aniołom i ludziom5; 10 my głupi dla Chrystusa, wy mądrzy w Chrystusie, my niemocni, wy mocni; wy doznajecie szacunku, a my wzgardy. 11 Aż do tej chwili łakniemy i cierpimy pragnienie, brak nam odzieży, jesteśmy policzkowani i skazani na tułaczkę, 12 i utrudzeni pracą rąk własnych6. Błogosławimy, gdy nam złorzeczą, znosimy, gdy nas prześladują; 13 dobrym słowem odpowiadamy, gdy nas spotwarzają. Staliśmy się jakby śmieciem tego świata i odrazą dla wszystkich aż do tej chwili.

Paweł pisze o apostołach tylko nie wiem czy o wszystkich 16 wymienionych w Nowym Przymierzu, czy o sobie i Apollosie?

Komu Paweł "grozi" rózgą? :-o
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”