ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2022-01-01, 10:07

Przyznam, że nie mam pojęcia. Wierzę, że cały świt jest Nim przepełniony. Oraz, że każdy człowiek, każde ludzkie serce powinno być Jego domem. Dotyczy to każdego człowieka począwszy od Adama. A jeśli tak, to odpowiedzią powinien być cytat z opisu stwoprzenia świata, a konkretnie człowieka.

Ale jest też taki werset: Rdz 28.22 Ten zaś kamień, który postawiłem jako stelę, będzie domem Boga. Z wszystkiego, co mi dasz, będę Ci składał w ofierze dziesięcinę».
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14925
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2022-01-01, 12:41

A to mnie Andeju zaskoczyłeś, bo znalazłeś wcześniejszy opis miejsca, które zostało nazwane domem Boga - warto to podkreślić i zaznaczyć i rozpropagować, że pierwszy był Jakub, syn Izaka i wnuk Abrahama, który w BETEL zbudował Bogu dom
10 Kiedy Jakub wyszedłszy z Beer-Szeby wędrował do Charanu, 11 trafił na jakieś miejsce i tam się zatrzymał na nocleg, gdy słońce już zaszło. Wziął więc z tego miejsca kamień i podłożył go sobie pod głowę, układając się do snu na tym właśnie miejscu. 12 We śnie ujrzał drabinę opartą na ziemi, sięgającą swym wierzchołkiem nieba, oraz aniołów Bożych, którzy wchodzili w górę i schodzili na dół. 13 A oto Pan stał na jej szczycie1 i mówił: «Ja jestem Pan, Bóg Abrahama i Bóg Izaaka. Ziemię, na której leżysz, oddaję tobie i twemu potomstwu. 14 A potomstwo twe będzie tak liczne jak proch ziemi, ty zaś rozprzestrzenisz się na zachód i na wschód, na północ i na południe; wszystkie plemiona ziemi otrzymają błogosławieństwo przez ciebie i przez twych potomków. 15 Ja jestem z tobą i będę cię strzegł, gdziekolwiek się udasz; a potem sprowadzę cię do tego kraju. Bo nie opuszczę cię, dopóki nie spełnię tego, co ci obiecuję». 16 A gdy Jakub zbudził się ze snu, pomyślał: «Prawdziwie Pan jest na tym miejscu, a ja nie wiedziałem». 17 I zdjęty trwogą rzekł: «O, jakże miejsce to przejmuje grozą! Prawdziwie jest to dom Boga i brama nieba!» 18 Wstawszy więc rano, wziął ów kamień, który podłożył sobie pod głowę, postawił go jako stelę2 i rozlał na jego wierzchu oliwę. 19 I dał temu miejscu nazwę Betel3. - Natomiast pierwotna nazwa tego miejsca była Luz. - 20 Po czym złożył taki ślub: «Jeżeli Pan Bóg będzie ze mną, strzegąc mnie w drodze, w którą wyruszyłem, jeżeli da mi chleb do jedzenia i ubranie do okrycia się 21 i jeżeli wrócę szczęśliwie do domu ojca mojego, Pan będzie moim Bogiem. 22 Ten zaś kamień, który postawiłem jako stelę, będzie domem Boga. Z wszystkiego, co mi dasz, będę Ci składał w ofierze dziesięcinę».

Moje pytanie jest jednak miasto i Świątynie, gdzie było Sanktuarium i kapłani
Gdzie było pierwsze(drugie) miejsce, miasto gdzie zamieszkał Bóg, gdzie był Jego Dom, Świątynia, gdzie Przebywał ?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14925
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2022-01-08, 09:44

Kochani podpowiem
Pierwszym miejscem był jak Andej słusznie zauważył Betel- kupa kamieni ;) , przez wieki tym trzecim miejscem była oczywiście Świątynia w Jerozolimie - wielka i piękna. A ja pytam o to miejsce pomiędzy i czasowo i jako budowla, gdzie Bóg towarzyszył i był z Izraelem.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Kordian

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Kordian » 2022-01-29, 16:42

@Dezerter Chodzi o Szilo. Mówi o nim n.in. ten fragment, w którym Anna oddaje Samuela na służbę Bogu:
Gdy go odstawiła, wzięła go z sobą w drogę, zabierając również trzyletniego cielca, jedną efę mąki i bukłak wina. Przyprowadziła go do domu Pana, do Szilo. Chłopiec był jeszcze mały. 1Sm 1,24

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14925
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2022-01-29, 19:35

Dezerter pisze: 2022-01-08, 09:44 Kochani podpowiem
Pierwszym miejscem był jak Andej słusznie zauważył Betel- kupa kamieni ;) , przez wieki tym trzecim miejscem była oczywiście Świątynia w Jerozolimie - wielka i piękna. A ja pytam o to miejsce pomiędzy i czasowo i jako budowla, gdzie Bóg towarzyszył i był z Izraelem.
Kordian pisze: 2022-01-29, 16:42 @Dezerter Chodzi o Szilo. Mówi o nim n.in. ten fragment, w którym Anna oddaje Samuela na służbę Bogu:
Gdy go odstawiła, wzięła go z sobą w drogę, zabierając również trzyletniego cielca, jedną efę mąki i bukłak wina. Przyprowadziła go do domu Pana, do Szilo. Chłopiec był jeszcze mały. 1Sm 1,24
Czyli mamy 3 miejsca na Ziemi, gdzie Bóg przebywał
Betel, Szilo i Jerozolima
brawa :ymapplause: dla Kordiana - masz przywilej zadania pytania zgodnie z zasadami wątku opisanymi w pierwszym poście
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Kordian

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Kordian » 2022-01-29, 21:30

Wybaczcie - temat ma 77 stron, nie będę szukać, czy nie było :P
Łatwa zagadka:

Jakie zwierzę i do kogo przemówiło w Starym Testamencie?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14925
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2022-01-29, 23:22

Kordian pisze: 2022-01-29, 21:30 Wybaczcie - temat ma 77 stron, nie będę szukać, czy nie było :P
Łatwa zagadka:

Jakie zwierzę i do kogo przemówiło w Starym Testamencie?
Wąż do Ewy w raju
A wąż był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe, które Pan Bóg stworzył. On to rzekł do niewiasty: «Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?» 2 Niewiasta odpowiedziała wężowi: «Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy, 3 tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarli». 4 Wtedy rzekł wąż do niewiasty: «Na pewno nie umrzecie! 5 Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło». 6 Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. Rdz 3

Oślica do Balaama
„Wtedy PAN sprawił, że oślica przemówiła do Balaama: Co ci zrobiłam, że mnie już trzeci raz bijesz? (…) Czy miałam zwyczaj tak się zachowywać? (…) Wówczas otworzył PAN Baalamowi oczy i ten anioła PANA, stojącego na drodze z obnażonym mieczem w ręku. Wtedy Balaam pokłonił się i przypadł twarzą do ziemi. Anioł PANA rzekł do niego: Czemu to trzykrotnie biłeś swoją oślicę? To ja wyszedłem, aby ci zastąpić przejście, ponieważ ta droga jest dla ciebie zgubna. Oślica widziała mnie i ustępowała przede mną trzykrotnie. Gdyby się nie usunęła już dawno bym cię zabił, a ją pozostawił przy życiu” (Lb 22,28.30-33)

nie jestem pewny czy to wszystko , ktoś uzupełni
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Kordian

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Kordian » 2022-01-30, 09:19

@Dezerter
Zupełnie zapomniałem o wężu :) Miałem na myśli właśnie oślicę.
Twoja kolej.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14925
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2022-01-30, 13:41

Kordian pisze: 2022-01-30, 09:19 @Dezerter
Zupełnie zapomniałem o wężu :) Miałem na myśli właśnie oślicę.
Twoja kolej.
Nauka przez zabawę to jedno z celów tego wątku

W jakim kraju Jezus zyskał najpierw sławę?
przyznam, że byłem bardzo zaskoczony
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5318
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 843 times
Been thanked: 1402 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: abi » 2022-02-04, 12:34

moze w Samarii?
- "Wielu Samarytan z owego miasta zaczęło w Niego wierzyć dzięki słowu kobiety. Kiedy więc Samarytanie przybyli do Niego, prosili Go, aby u nich pozostał. Pozostał tam zatem dwa dni. I o wiele więcej ich uwierzyło na Jego słowo, a do tej kobiety mówili: «Wierzymy już nie dzięki twemu opowiadaniu, na własne bowiem uszy usłyszeliśmy i jesteśmy przekonani, że On prawdziwie jest Zbawicielem świata"
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14925
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2022-02-04, 12:51

Blisko, ale ten kraj jest jeszcze dalszy niż Samaria i było to na samym początku działalności, napisał o tym Mateusz
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5318
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 843 times
Been thanked: 1402 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: abi » 2022-02-05, 08:25

trzeba mi bylo podpowiedziec - ale tez na s ;)
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14925
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2022-02-05, 10:24

S - prawda, że z Jezusem mało się kojarzy?
Podaj proszę niech inii też wiedzą, gdzie wieść o Jezusie i jego sława rozeszła się najpierw według Mateusza poborcy podatkowego >
Nie w Galilei, nie w Samarii, nie w Judei, tylko w ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Jozek » 2022-02-05, 10:36

Dosc mylace sa niektore nazwy, bo np. Galilea to nazwa regionu, a nie panstwa. ;)
Tak jak np. Slask, Dolny Slask, czy Bieszczady , nie sa panstwami. ;)
Ostatnio zmieniony 2022-02-05, 10:37 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5318
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 843 times
Been thanked: 1402 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: abi » 2022-02-05, 10:36

2022-02-05 10.31.20.jpg
mt 4, 24 ale nie bede zadawac ...bo nie zgadlam
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”