Wyjście Izraela z Egiptu

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Wyjście Izraela z Egiptu

Post autor: Tomaszek » 2015-12-01, 13:46

Wyjście Żydów z Egiptu jest niewątpliwie doniosłym wydarzeniem w Biblii i mającym wiele odniesień i interpretacji. Jakie macie przemyślenia z tym związane?
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

dominikbartlomi
Początkujący
Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 25 paź 2015
Lokalizacja: Polska
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: dominikbartlomi » 2015-12-04, 01:25

Tomek, a o co konkretnie pytasz?
Dla Żydów to wyjście ma znaczenie przełomowe i jest niejako w centrum ich życia, bo to dla nich początek początków niejako, początek przygody z Przymierzem z Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba, który po raz kolejny okazał im MIŁOSIERDZIE :)
Szczęść Boże! Polecam odwiedzić stronę z modlitwami - www.jezuschrystus.com.pl

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-12-04, 11:37

O nic konkretnie nie pytam. Uważam, że każde wydarzenie biblijne ma bardzo szerokie odniesienie zarówno do historii zbawienia jak i dnia codziennego, współczesności. Interesują mnie przemyślenia innych. Twoje na przykład :-)
Jako maniak hebrajskiego, dla mnie to naturalnie prawdziwa uczta. Nazwy wszystkich plag i porównanie ich ze współczesnym hebrajskim, spłyconym.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

dominikbartlomi
Początkujący
Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 25 paź 2015
Lokalizacja: Polska
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: dominikbartlomi » 2015-12-05, 23:27

No ok :)
Maniak, fajnie, masz pasję, ja niestety tylko trochę łyknąłem tego języka, może jakbym kiedyś potrzebował pomocy to bym się odezwał na priv.
Szczęść Boże! Polecam odwiedzić stronę z modlitwami - www.jezuschrystus.com.pl

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-12-06, 16:12

Nie ma problemu. Ale tak biblijnie, wyjście z Egiptu to jedno z najważniejszych wydarzeń biblijnych. Bóg objawił swoje istnienie całemu narodowi, rzeszy ludzi liczącej ponad milion osób. Trudno o mocniejszy dowód istnienia Stwórcy.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-12-06, 23:08

Tomaszek pisze:Nie ma problemu. Ale tak biblijnie, wyjście z Egiptu to jedno z najważniejszych wydarzeń biblijnych. Bóg objawił swoje istnienie całemu narodowi, rzeszy ludzi liczącej ponad milion osób. Trudno o mocniejszy dowód istnienia Stwórcy.
ale chyba nie chciałeś napisać, że izraelitów było milion jak ich Mojżesz wyprowadzał?
dla mnie dziś :
Egipt jest symbolem niewoli grzechu, każdy z nas jakąś ma, jedną a częściej wiele,
dlaczego więc żyjemy w Egipcie jako niewolnicy grzechu?
bo może to i niewola, ale nasza własna, znana często od lat, przyzwyczailiśmy się już do tej niewoli i umiemy w niej żyć, jest co jeść i jest w miarę bezpiecznie .
Bóg zaprasza nas wielokrotnie do życia w wolności, ale do tego trzeba się zbuntować, podjąć decyzję o zerwaniu z dotychczasowymi przyzwyczajeniami z tym co znamy, co jest nasze, znane i udać się w nieznane, droga pełna trudów. Wolność choć kusząca i obiecana jest jednak daleka i odległa i dlatego niewielu decyduje się na "40 lat tułaczki po pustyni", która jest oczyszczeniem, uzdrowieniem, uwolnieniem.
Jaki ja jestem szczęśliwy, że Bóg na mej drodze postawił "Mojżesza", który na pierwszym dniu seminarium ODŚ, który był moim pierwszym dniem "Wyjścia" powiedział słowa - jak zobaczył ilu się stawiło na tą Drogę:
"Jaki Mojżesz taki lud", a ja powiedziałem przekornie, ale i prorocko - "dziękujemy!"
Kilku odpadło na pustyni, ale większość doszła do Ziemi Obiecanej i żyjemy w wolności Ludu Bożego, pełnego łask, błogosławieństw, darów i charyzmatów - Pan spełnił swe obietnice i dotrzymuje Przymierza. Teraz my wyprawiamy się czasami do Egiptu by wyprowadzić innych, ale niewielu chce zaryzykować :-(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-12-07, 10:16

Ciekawe przemyślenie. A w ogóle pomocne jest znaczenie słowa Egipt w hebrajskim: Micrajim.

A co do miliona:

I wyruszyli Izraelici z Ramses ku Sukkot7 w liczbie około sześciuset tysięcy mężów pieszych, prócz dzieci. 38 Także wielkie mnóstwo cudzoziemców wyruszyło z nimi, nadto owce i woły, i olbrzymi dobytek. Wyjścia 12:37-38

600 tys mężów pieszych, do tego dolicz kobiety i dzieci oraz cudzoziemców i na pewno jest więcej niż milion. Chyba, że nie wierzysz tym liczbom. Ale był czas, że ludzie uważali, iż Troja nie istniała. Okazało się, że jednak to nie były bajki Homera o Troi. Dlaczego my tak nie ufamy starożytnym przekazom?
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-12-07, 21:23

Tomaszek pisze:Ciekawe przemyślenie. A w ogóle pomocne jest znaczenie słowa Egipt w hebrajskim: Micrajim.

A co do miliona:

I wyruszyli Izraelici z Ramses ku Sukkot7 w liczbie około sześciuset tysięcy mężów pieszych, prócz dzieci. 38 Także wielkie mnóstwo cudzoziemców wyruszyło z nimi, nadto owce i woły, i olbrzymi dobytek. Wyjścia 12:37-38

600 tys mężów pieszych, do tego dolicz kobiety i dzieci oraz cudzoziemców i na pewno jest więcej niż milion. Chyba, że nie wierzysz tym liczbom. Ale był czas, że ludzie uważali, iż Troja nie istniała. Okazało się, że jednak to nie były bajki Homera o Troi. Dlaczego my tak nie ufamy starożytnym przekazom?
Podaj znaczenie Egipt
Milion wydaje mi się trochę dużo jak na plemię niewolników, szczególnie na owe czasy...
naukowcy szacują, że 1500 pne żyło na całym świecie 100 milionów ludzi więc 1% to bardzo dużo jak na plemię pasterzy dziesiątkowe ciężką pracą i niewolom, ale kopi o to kruszył nie będę, bo nie ma to większego znaczenia. A jeśli ich było więcej niż 10 tysięcy to i tak nikt z nich nie potrafił ich zliczyć - ja bym nie dał rady ;-) . Natchnienie Biblii moim zdaniem nie obejmuje ilości , liczb itp - przynajmniej niektórych. Jest wiele przykładów sprzeczności i ewidentnych błędów ludzkich.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-12-08, 08:49

Co do liczb symbolicznych, to inna sprawa. Ale w tej relacji nie ma mowy o symbolice. Nie przypadkiem Egipcjanie zaczęli się obawiać Izraelitów. Powodem było to, że się strasznie szybko mnożyli. Ale zostawmy to.

Micrajim, po hebrajsku: ?????????
Cara ????? to nieszczęście, cierpienie, zmartwienie, kłopot; a także rywalka w społecznościach poligamicznych.
Litera mem dodana do tego słowa tworzy miejsce tych cierpień i zmartwień. A zatem miejsce cierpień to Micrajim. Co więcej, nazwa Micrajim to liczba podwójna (nie mylic z mnogą). Można rozumieć podwójnie :-) - Egipt górny i dolny a także alegorycznie: miejsce cierpień oraz duchowy Egipt, z którego każdy z nas wciąż wychodzi, z którym się każdy zmaga.

Podobnie jak Ner - to świeca ???, a menora to miejsce świecy, czyli świecznik ???????? Współcześnie menora to lampa.
Inny przykład: zewach ????? - ofiara oraz mizbeach ????????? miejsce składania tej ofiary. Lan ??? - nocować, czasownik i od tego mamy ?????? malon, współcześnie hotel. Przykładów można mnożyc. Mem często tworzy rzeczowniki na bazie czasowników. Podobnie jest z mem na początku wyrazu Micrajim.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Maksymilian

Post autor: Maksymilian » 2015-12-08, 12:05

Wątpliwym jest czy Żydzi w ogóle kiedykolwiek przebywali w Egipcie jako niewolnicy nie pisząc już o tak ogromnej liczbie.
Ostatnio zmieniony 2016-01-27, 10:25 przez Maksymilian, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-12-08, 13:35

Czyli dla Ciebie Pismo Święte to bajki. A tak z ciekawości, czy Jezus mówił prawdę i w ogóle istniał?
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Maksymilian

Post autor: Maksymilian » 2015-12-09, 07:05

Biblia nie spadła z nieba ale ma setki autorów,większość nieznanych.W tamtych czasach wszystkie religie opierały się na mitach.
Jezus zapewne istniał i dziś co do tego historycy nie mają większych wątpliwości.
Ostatnio zmieniony 2016-01-27, 10:25 przez Maksymilian, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-12-09, 09:41

Maksymilian pisze:Biblia nie spadła z nieba ale ma setki autorów,większość nieznanych.W tamtych czasach wszystkie religie opierały się na mitach.
Jezus zapewne istniał i dziś co do tego historycy nie mają większych wątpliwości.
Co do istnienia Jezusa są takie same wątpliwości jak co do istnienia innych postaci biblijnych. Zawsze są ludzie, którzy mają wątpliwości. Dzisiaj są nawet ludzie, którzy twierdzą, że nie było obozów koncentracyjnych, a przyjdzie czas, że będą i tacy, którzy zwątpią w istnienie Baraka Obamy czy Putina.
Biblia posiada rzeczywiście wielu autorów, ale Tradycja wyraźnie podaje ich autorów. Czasami imię jednego autora firmuje grupę ludzi lub szkołę, ale to niczego nie zmienia.
Ja już podałem chyba przykład z Troją. Johann Ludwig Heinrich Julius Schliemann wierzył, że historie opisane w dziełach Homera są prawdziwe. Może nie wszystkie, ale są oparte na jakichś historycznych przesłankach. Już jako mały chłopiec zafascynował się historię spalenia tego starożytnego miasta. W jego czasach uważano tę historię za zwykły mit. On jednak odkrył nie tylko Troję ale nawet starożytne grobowce i słynny skarb Priama. Nagle okazało się, że Troja istniała naprawdę.

Gdybyś poświęcił choć trochę czasu na rzetelne studia nad historią tekstu biblijnego, jak starannie go przechowywano i przepisywano, dwa razy zastanowiłbyś się zanim napisałbyś takie rzeczy. Dla Ciebie to takie zwykłe opinie napisane przez gościa zza rogu, ale pamiętaj, że wypowiadasz się na temat spraw, które są dla Ciebie za duże.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Maksymilian

Post autor: Maksymilian » 2015-12-10, 07:25

[quote:cc9d3da2e0]wypowiadasz się na temat spraw, które są dla Ciebie za duże[/quote:cc9d3da2e0]

Ocena!Pycha!Pogarda!Grzech!

"A słabego w wierze przyjmujcie, nie wdając się w ocenę jego poglądów."

"Ty zaś czemu osądzasz swego brata? Albo i ty, czemu pogardzasz swoim bratem? Wszak wszyscy staniemy przed sądem Bożym."
Ostatnio zmieniony 2016-01-27, 10:26 przez Maksymilian, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-12-10, 11:21

Ja Cienie nie oceniam. Te sprawy są tak samo za duże dla Ciebie jak i dla mnie. Ja jednak nie próbuję podnosić na nich ręki.
Czy dla Ciebie słaby w wierze to człowiek, który przychodzi i otwarcie mówi, że nie wierzy? Ja jestem słaby w wierze i nie pozwolę sobie tej słabej wiary podeptać.
To Ty dokonałeś osądu. Grzech? Gdzie tu grzech? Grzech to awara - przekroczenie micwot. Którą micwę złamałem?
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”