Mt 10, 41

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Mt 10, 41

Post autor: Jozek » 2021-07-13, 17:45

Czego dotycza slowa tego fragmentu, bo ciagle sie slyszy ze prorokow juz nie ma i nie bedzie?
I dlaczego ludzie szukaja kogos kto chocby pozornie mialby nim byc?
Ostatnio zmieniony 2021-07-13, 17:47 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Mt 10, 41

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-13, 20:27

Gdzie i od kogo się "ciągle słyszy"?
Czy chodzi Ci może o Mt 11:13 lub Łk 16:16?
Ostatnio zmieniony 2021-07-13, 20:28 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Mt 10, 41

Post autor: Jozek » 2021-07-13, 20:53

Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-13, 20:27 Gdzie i od kogo się "ciągle słyszy"?
Czy chodzi Ci może o Mt 11:13 lub Łk 16:16?
Dobrze ze podales inne powiazane cytaty.
Chodzi mi o to ze wlasnie z nauczaniem jest pewien problem, bo skoro nauczyciele poslani przez Jezusa to takze prorocy, a jak widac i nawet z twoich wypowiedzi to wynika ze nauczanie jest niejako powszechnym obowiazkiem kazdego chrzescijanina, czyli gloszenie Slowa, to jest w tym sporo sprzecznosci i niejasnosci, skoro prorocy zakonczyli dzialalnosc na Janie. Z tego mozna by wysnuc wniosek ze kazdy jest prorokiem i uzdrowicielem.
Prawdopodobnie ktores slowa niewlasciwie rozumiem i pewnie stad te wedlug mnie niescislosci i sprzecznosci.
Jak to wszystko polaczyc z wszelkimi innymi fragmentami Pism o tym mowiacymi, tak by nic nie stanowilo sprzecznosci, tylko spojna i nawzajem uzupelniajaca sie calosc.

Druga sprawa to wlasnie te wszedobylskie wsrod wiernych poszukiwania uzdrowicieli ktore napedzaja wiekszosc pielgrzymek i przeroznych wystepow tzw. uzdrowicieli, a wierni niemal ze nie potrafia sie oprzec pokusie wyjazdu i proby uzdrowienia.
Inna sprawa to jakas ciagota w kierunku prorokowania wsrod wielu ludzi i tu chyba bardziej chodzi o definicje czym jest proroctwo i prorokowanie.
Bo jak zauwazylem to wlasnie ten podany przese mnie fragment jest jakby motorem tego calego zamieszania. Moze nie doslownie motorem, ale przyczyna, czy tez bledami rozumienia tego i z nim zwiazanych fragmentow Pism.

Podsumowujac, to wychodzi z tego nie tylko podwojna, ale i potrojna sprzecznosc, jesli jedno jest poprawne, to drugie nie moze takim byc, i tym samym trzecie.
Ostatnio zmieniony 2021-07-13, 21:09 przez Jozek, łącznie zmieniany 6 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5192
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1371 times

Re: Mt 10, 41

Post autor: abi » 2021-07-13, 21:27

ja tylko rozumiem ze mozemy przyjac slowo czytajac. czy uwierzymy proroctwom, czy przyjmiemy je jako sprawiedliwe...

Dodano po 4 minutach 14 sekundach:
blogoslawieni sprawiedliwi, oni beda nasyceni :)
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Mt 10, 41

Post autor: Jozek » 2021-07-13, 21:31

abi pisze: 2021-07-13, 21:22 ja tylko rozumiem ze mozemy przyjac slowo czytajac. czy uwierzymy proroctwom, czy przyjmiemy je jako sprawiedliwe...
Ale to nie jest zwiazane z nauczaniem.

W tym o czym pisalem sa trzy punktu ktore sobie nawzajem zaprzeczaja i jesli powszechne kaplanstwo i nauczanie jest poprawne, to nie jest zgodne z podanym przeze mnie fragmentem Mt i innymi, a jesli ten fragment jest popprawny, to bedzie ciagle sprzecznosc z powszechnym kaplanstwem i nauczaniem, araz pozostalymi itd.
W tym juz nie chodzi o zgodnosc 2 szczegolow nauczan, ale 3 z ktorych kazdy jest w jakims sensie sprzeczny z kazdym innym, czy nauczaniem Kosciola.
Gdzies jest blad, ale trudno go znalesc, dlatego zalozylem ten temat.
Osobiscie jestem sklonny doszukiwac sie bledu w samym rozumieniu powszechnego kaplanstwa i raczej wyeliminowaniu z niego nauczania przez kazdego w takim sensie jak to sie wszem i wobec wydaje.
Ostatnio zmieniony 2021-07-13, 21:35 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5192
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1371 times

Re: Mt 10, 41

Post autor: abi » 2021-07-13, 21:33

przykro mi, moja wiedza jest niewielka
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Mt 10, 41

Post autor: Jozek » 2021-07-13, 21:36

Moja tez, ale bez pytan i dyskusji niewiele w tej naszej wiedzy zmienimy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Mt 10, 41

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-13, 22:03

Wyjasnienie jest proste; słowo prorok jest używane w Piśmie w dwu różnych znaczeniach (w istocie w więcej, ale te dwa mają znaczenie dla naszej kwestii):
  1. jako pośrednik PRZYMIERZA pomiędzy Bogiem a ludźmi (odnosi się to wyłącznie do Starego Przymierza), de facto jako "urząd proroka"
  2. jako osoba posiadająca dar prorokowania (może odnosić się zarówno do Starego, jak i Nowego Przymierza
Urząd proroka w pierwszym znaczeniu utracił sens w momencie nadejścia Nowego Przymierza - dlatego to czytamy "Wszyscy bowiem Prorocy i Prawo prorokowali aż do Jana."/Mt 11:13/
Urząd proroka w drugim znaczeniu pozostał - jest dość wspomniany w NT (choć toczą się spory, czy należał wyłącznie do początków chrześcijaństwa, czy też trwa do dziś - ja sądze, że trwa). Najwięcej jest o nim w 1 Liście do Koryntian w rozdziałach 12 i 14.

Mamy też ostrzeżenia przed fałszywymi prorokami:
"Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami."/Mt 7,15/
"Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i działać będą wielkie znaki i cuda, by w błąd wprowadzić, jeśli to możliwe, także wybranych."/Mt 24,24/

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Mt 10, 41

Post autor: Zebra » 2021-07-13, 22:08

https://biblia.wiara.pl/doc/1572153.Prorok
Takie znalazłam myślę, że pasuje

A co do proroka to jak dobrze pamiętam ksiądz na kazaniu mówił, że prorok to osoba, która przekazuja słowa Boga, wolę Boga, mówienie o Bogu innym. Tak prorokom zdarzało się też widzieć przyszłość, ale teraz jak już chyba wszystko objawione to może nie jest to już tak potrzebne.
Generalnie nie chce mówić, że każdy jest prorokiem...Ale z drugie strona każdy jest też kapłanem (przez powszechność kapłaństwa jako królewskie kapłaństwo,) więc każdy jest w jakims stopniu prorokiem Także ja to rozumiem dwojako - dosłownie gdyby jakiś prorok wybrany przez Boga naprawdę się pojawił to każdy kto go przyjmie dostanie nagrodę proroka (a w sumie taki prorok to może być jakiś ksiądz), ale też w tym sensie bardziej powszechym, że jeśli ktoś przyjmie kogoś kto o Bogu mówi to dostanie taką nagrodę.
No nie wiem... tak myślę
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Mt 10, 41

Post autor: Jozek » 2021-07-13, 22:15

Wlasnie, te fragmenty o falszywych prorokach, sa niejako potwierdzeniem tego ze jednak sa, czy tez moga ciagle sie pojawiac.
Niemniej, nie sadze by z powszechnym kaplanstwem byl tu jakis zwazek, pozwalajacy na to by kazdy nauczal, bo nauczanie dosc mocno zwiazane jest z uzdrawianiem i powiazanymi darami jak u Apostolow, o czym swiadcza fragmenty o posllaniu Apostolow przez Jezusa, choc w tym kontekscie prorokowanie moze byc w tym nieco inna forma.
Moim zdaniem nauczanie slowne w rozumieniu powszechnego kaplanstwa jest czyms co zostalo temu blednie przypisane i nie mam pewnosci czy to ma oficjalna aprob ate Kosciola. Ogolnie wiadomo ze nastepcami Apostolow sa Biskupi, wiec jest kolosalna roznica miedzy tym co moze i powinien Biskup, a tym co moze i powinien wierny.

Dodano po 2 minutach 4 sekundach:
Zebra pisze: 2021-07-13, 22:08 https://biblia.wiara.pl/doc/1572153.Prorok
Takie znalazłam myślę, że pasuje

A co do proroka to jak dobrze pamiętam ksiądz na kazaniu mówił, że prorok to osoba, która przekazuja słowa Boga, wolę Boga, mówienie o Bogu innym. Tak prorokom zdarzało się też widzieć przyszłość, ale teraz jak już chyba wszystko objawione to może nie jest to już tak potrzebne.
Generalnie nie chce mówić, że każdy jest prorokiem...Ale z drugie strona każdy jest też kapłanem (przez powszechność kapłaństwa jako królewskie kapłaństwo,) więc każdy jest w jakims stopniu prorokiem Także ja to rozumiem dwojako - dosłownie gdyby jakiś prorok wybrany przez Boga naprawdę się pojawił to każdy kto go przyjmie dostanie nagrodę proroka (a w sumie taki prorok to może być jakiś ksiądz), ale też w tym sensie bardziej powszechym, że jeśli ktoś przyjmie kogoś kto o Bogu mówi to dostanie taką nagrodę.
No nie wiem... tak myślę
A rozumiesz co to jest za nagroda, ta nazwana nagroda proroka? ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Mt 10, 41

Post autor: Andej » 2021-07-13, 22:27

Zebra pisze: 2021-07-13, 22:08 prorok to osoba, która przekazuja słowa Boga, wolę Boga
Całkowicie się z tym zgadzam. Prorok jest posłańcem. Nie niej prekognitą. Choć niektóre wypowiedzi mogą o tym świadczyć.
Do kogo Bóg zwraca się werbalnie? Komu przekazuje polecenia?
Nie potrafiłbym powiedzieć, że teraz nie ma proroków. Czy ci, których uważamy za świętych nie przekazywali nam woli Bożej? Uważam, że przekazywali. A jeśli tak, prorokami byli.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Mt 10, 41

Post autor: Dezerter » 2021-07-13, 22:53

Jezus w 10 rozdziale naucza 12 i do nich kieruje Słowo - każdy z nich był prorokiem, cadykiem, egzorcystom, cudotwórcom/uzdrowicielem, mieli moc daną od Jezusa, mogli zostawić jego błogosławieństwo szalom itd
Gdybym był biskupem to być może odniósł bym to do siebie, ale nie jestem
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Mt 10, 41

Post autor: Jozek » 2021-07-13, 23:12

Dezerter pisze: 2021-07-13, 22:53 Jezus w 10 rozdziale naucza 12 i do nich kieruje Słowo - każdy z nich był prorokiem, cadykiem, egzorcystom, cudotwórcom/uzdrowicielem, mieli moc daną od Jezusa, mogli zostawić jego błogosławieństwo szalom itd
Gdybym był biskupem to być może odniósł bym to do siebie, ale nie jestem
A czy moglbys sie odniesc do tego jak to wyglada obecnie?
czy wszystko jest na swoim miejscu, jak powinno byc?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Mt 10, 41

Post autor: Dezerter » 2021-07-13, 23:30

Myślę, że każdy biskup współczesny ma potencjalnie to wszystko.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Mt 10, 41

Post autor: Jozek » 2021-07-13, 23:35

Dezerter pisze: 2021-07-13, 23:30 Myślę, że każdy biskup współczesny ma potencjalnie to wszystko.
Mialem na mysli powszechne kaplanstwo.
Co do Biskupow to nie mam watpliwosci.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ