Odwieczne istnienie Boga

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Odwieczne istnienie Boga

Post autor: Efezjan » 2021-07-28, 20:35

Cokolwiek powiemy/napiszemy/nazwiemy Bogiem, nie będzie to Bóg, bo zawsze jakoś tam mówimy/piszemy o Nim z naszego poziomu.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Odwieczne istnienie Boga

Post autor: sądzony » 2021-07-28, 20:49

Efezjan pisze: 2021-07-28, 20:35 Cokolwiek powiemy/napiszemy/nazwiemy Bogiem, nie będzie to Bóg, bo zawsze jakoś tam mówimy/piszemy o Nim z naszego poziomu.
Dlatego by się choć odrobinkę zbliżyć wypada się pozbyć nawet o Nim myśli,
a co za tym idzie samego siebie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Odwieczne istnienie Boga

Post autor: Logan » 2021-07-28, 21:01

Dlatego objawił się Jezus Chrystus, Bóg niepojęty, niewidzialny i odwieczny w Osobie Syna stał się nam kimś bliskim, kogo rozumiemy i kochamy. A kto Mnie widzi , widzi Tego, który Mnie posłał J 12,45.
Dzięki temu możemy głębiej rozumieć Boga poprzez rozważanie Jego świętości a nadto nieskończonej miłości jaką ma ku nam.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Odwieczne istnienie Boga

Post autor: Efezjan » 2021-07-28, 21:12

sądzony pisze: 2021-07-28, 20:49
Efezjan pisze: 2021-07-28, 20:35 Cokolwiek powiemy/napiszemy/nazwiemy Bogiem, nie będzie to Bóg, bo zawsze jakoś tam mówimy/piszemy o Nim z naszego poziomu.
Dlatego by się choć odrobinkę zbliżyć wypada się pozbyć nawet o Nim myśli,
a co za tym idzie samego siebie.
To bardzo karmelitańskie, sądzony. Święty Jan od Krzyża pisał o wyzbyciu się przywiązań, by dojść do zjednoczenia z Bogiem. Tutaj cytat dot. rozumowego poznania Boga:

"W tym życiu śmiertelnym żadne poznanie ani pojęcie nadprzyrodzone nie może więc być bezpośrednim środkiem do wzniosłego, miłosnego zjednoczenia z Bogiem. Wszystko bowiem, co może rozum pojąć, wola upodobać sobie, a wyobraźnia przedstawić, jest niepodobne i niewspółmierne do Boga, jak już mówiliśmy.
(...) ani rozum swoim wnikliwym pojmowaniem nie może zgłębić Boga, ani wola nie może smakować w słodyczy i rozkoszy czegoś, co by się wydawało Bogiem, ani wreszcie pamięć nie może stworzyć w wyobraźni pojęć i obrazów, które by przedstawiały Boga.
Jest więc jasne, że żadne z tych pojęć nie może zaprowadzić rozumu bezpośrednio do Boga, bo aby przybliżyć się do Niego, trzeba iść, raczej nie rozumując, niż pragnąć coś zrozumieć. Aby zaś otrzymać więcej z boskiego promienia, trzeba iść, raczej ślepnąc i pogrążając się w mroku, niż otwierając oczy."

Święty Jan od Krzyża, Droga na górę Karmel, Kraków 2010, s. 136-137.
Ostatnio zmieniony 2021-07-28, 21:14 przez Efezjan, łącznie zmieniany 3 razy.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

ODPOWIEDZ