O P I U M [#02] O władzy w Kościele

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

O P I U M [#02] O władzy w Kościele

Post autor: Dezerter » 2021-08-01, 13:08

O P I U M [#02] O władzy w Kościele


Przełożeństwo jest służbą4

24 Gdy dziesięciu [pozostałych] to usłyszało, oburzyli się na tych dwóch braci. 25 A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł: «Wiecie, że władcy narodów uciskają je, a wielcy dają im odczuć swą władzę. 26 Nie tak będzie u was. Lecz kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą. 27 A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem waszym, 28 na wzór Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu».


Starsi pamiętają, że było dużo gorzej w przeszłości z władzą "monarszą" w Kościele i to na poziomie parafii, czy biskupa - jest dobra i ciągła zmiana, którą powinniśmy wspierać, mieć świadomość i popychać do dobrej zmiany, promować ją i wychowywać innych.
O. Szustak w sposób wyważony i zgodny z tym co promuje i papież Franciszek i jego biskup Ryś,( którego spotkałem, rozmawiałem i "nie dał mi odczuć" ) mówi jak być powinno.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: O P I U M [#02] O władzy w Kościele

Post autor: Andej » 2021-08-01, 13:48

Dobry pomysł włączenia Forum w tę dyskusję. Wprawdzie przeszkadza mi wielomówstwo Szustaka, ale sam jestem gadułą i pisułą. A on dużo lepiej niż ja potrafi wyartykułować problem.

Czy teraz jest lepiej czy gorzej? Wydaje mi się, że nic się nie zmienia. Że funkcjonariusze Kościoła wciąż tkwią mentalnie w czasach głębokiej komuny. Są jaskółki, ale zbyt mało, by wiosnę czynić. Wydaje mi się, że w dalszym ciągu zauważalny jest syndrom oblężonej twierdzy. Autokratyczna władza, tajność finansów, i głuchota na głosy z dołu.
Niedawni na spotkaniu przygotowawczym do pikniku parafialnego proboszcz powiedział, aby uwagi kierować na mail parafialny (swojego nie chciał podać). Spytałem, czy ktoś czyta te maile. Odpowiedział, że regularnie. Wśród zebranych usłyszałem głosy, że mają podobne odczucia. Wtedy oświadczyłem, że na żaden z moich maili nie było żadnej reakcji. Zaczął tłumaczyć, że nie na wszystko odpowiada. Że odpowiadana prośby o dokumenty.
Kiedyś, na podobnym zebraniu padło hasło: Powołajmy radę parafialną. Proboszcz rzekła, już mamy, to wy jesteście. I na tym skończyła się rola rady.
Kiedyś, jak nastał proboszcz, to coś proponowałem. Przyniosłem listę problemów i propozycji. Mailowałem. Teraz już tego nie robię. Nie widzę sensu.
Konieczny dialog wewnątrzkościelny. Umiejętność słuchania.
A kryzys, o którym mówił Szustak, to właśnie punkt przełomowy. Bo życie jest jak sinusoida. Na przemian wzloty i upadki. I okresowo trafiają się minima.
Ale teraz czas na to, aby Dez wkleił kolejne wystąpienie Szustaka. Potem dyskusja na Forum. A potem Administracja może i powinna ją przekazać Szustakowi. I może Szustak zarejestruje się u nas?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: O P I U M [#02] O władzy w Kościele

Post autor: sądzony » 2021-08-01, 14:16

W młodości mialem wrażenie, że Kościół "pakuje mi się w życie z butami".

Dziś nie odczuwam żadnej władzy.
Czuję się, wolny.

Co do struktór wewnątrzkościelnych to nie mam pojęcia.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: O P I U M [#02] O władzy w Kościele

Post autor: Dezerter » 2021-08-01, 15:54

Andeju - bardzo ważny głos i konkret z twojej parafii.
W mojej małej patrafi jest nieco lepiej, bo ksiądz bliżej ludzi i bardziej zależny od nas , więc i słucha więcej
ale Rady Parafialnej nie mogłem się doprosić przez 2 lata, aż zacząłem to robić publicznie - dopiero poskutkowało.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Opium - o naprawie Kościoła o. Szustaka”