O P I U M [#03] Wspólnota niedojrzałych i niesamodzielnych

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

O P I U M [#03] Wspólnota niedojrzałych i niesamodzielnych

Post autor: Dezerter » 2021-08-01, 23:34

O P I U M [#03] Wspólnota niedojrzałych i niesamodzielnych

O rozmowie wewnątrz Kościoła, czyli i o nas na forum katolickim, gdzie rozmawiamy :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: O P I U M [#03] Wspólnota niedojrzałych i niesamodzielnych

Post autor: sądzony » 2021-08-02, 18:16

„Jak tego szukać (…) żeby jednocześnie trwać przy rzeczach najważniejszych, a jednocześnie pozwolić na to, że jesteśmy inni i różni.
I że dla każdego jest miejsce w Kościele, a nie tylko dla jednakowo myślących.
Bo inaczej będziemy wspólnotom niedojrzałych i niesamodzielnych ludzi czyli zaprzeczeniem tego jak Pan Bóg stworzył człowieka.”

o. A. Szustak

Rozumiem o. Szustaka choć obecnie tego nie doświadczam. Młodzi wikariusze, których spotykam "patrzą szeroko".
Nawet na forum doświatczam raczej "korekty kursu" niż "stawiania do kąta".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: O P I U M [#03] Wspólnota niedojrzałych i niesamodzielnych

Post autor: Andej » 2021-08-02, 21:11

Niestety, ma rację. Ale nie dotyczy to Kościoła. To znaczy, nie tylko Kościoła. Praktycznie każdej instytucji.
Kiedyś, w socjalizmie, były prześmiewcze przykazania pracy. Jedno z nich brzmiało: Nie krytykuj, nie podskakuj siedź na dupie i przytakuj.
Hierarchia to organizacja. Trybiki muszą się zazębiać. Inaczej zgrzyta. Najpierw zgrzyta, później awaria. Dla mądrego konserwatora zgrzytanie oznacza konieczność znalezienia przyczyny. Nie wystarczy zatrzymać jedno kółko, albo je wymienić. Bo każde zgrzytanie ma jakieś przyczyny. Czasem lepiej wymienić samo łożysko, niż zgrzytające kółko.
Dez kiedyś napisał o swojej posłudze w Kościele, że nie zawsze jest ona zgodna z Prawem Kanonicznym. Zgłosił proboszczowi, ale proboszcz podtrzymał swoją decyzję. Ja też zadawałem proboszczowi pytania. I nic. Milczenie. Bo jak niekonsekrowany parafianin mógłby być mądrzejszy. Ruki po szwam. Np. tak źle nie było.
Czy można to zmienić? Sądzę, że dopóki przedstawiciele Kościoła w Polsce będą czuli, że są w oblężonej twierdzy, nic się nie zmieni. Do zmian konieczny jest dialog.
Ale czy inaczej jest na naszym Forum? Dokładnie to, o czym mówił Szustak. Gdy ktoś wygłosi zdanie wykraczające poza skostniałe rozumienie, od razu pojawiają się głosy potępienia. Przekonywanie na siłę. Zmuszanie do wejścia do szeregu.
Miałem to szczęście (niestety tylko w młodości), że na swoje drodze spotykałem niestandardowych księży. Dyskutowałem z nimi. Oni nie potępiali, nie krytykowali, ani nie przekonywali. Wypowiadali swoje zdanie. Tak, jakby siali ziarno. Tak, abym myślał. Abym brał pod uwagę nowe aspekty. W rozmowach z nimi nie było tematów tabu. Ale nie byli to księża parafialni (z jednym wyjątkiem). Oni nie mieścili się parafialnych więzach.
Sądzę, że struktura parafialna przypomina wojsko. Nie myśleć, wykonać. Nie potrafisz, nie znasz> Nie szkodzi, masz zrobić.
Gdy zadawałem pewne pytanie księżom, to oni czasem doznawali paraliżu. Niemal rozglądali się, czy ktoś nie usłyszał. I odpowiedź standardowa. Ruki po szwam.
Prosiłem, ok. rok temu księży, aby organizować spotkania dyskusyjne. Na tematy związane z rozumieniem Ewangelii, a także na aktualne tematy społeczne (a co za tym idzie także polityczne) w odniesieniu do Ewangelii.
Nie. Pas transmisyjny ma się kręcić w jedną stronę. Jak taśmociąg. W jedna stronę. Bez kontrolowania, czy trafia, czy nie. Czy zrozumiałe, czy mądre. Robotnika wrzucającego urobek na taśmę zupełnie nie interesuje co się z tym materiałem dzieje po drugiej stronie. On ma sypać, więc sypie. Tak działał taśmociąg 100 lat temu, więc tak samo ma działać w dalszym ciągu. Rozsypuje się. Trudno. Zawsze są straty. Ważne, żeby taśma się kręciła.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: O P I U M [#03] Wspólnota niedojrzałych i niesamodzielnych

Post autor: Dezerter » 2021-08-02, 23:31

Andeju gorzkie słowa, ale prawdziwe
Odniosę się do forum, to chyba przyznasz Andeju, że po zmianie ostatniej na forum jest nieco większy luz i mniej przekonywania na siłę i tropienia nieprawomyślności - choć wszystko w ramach ortodoksji
ale jeśli jest coś do poprawienia na forum byśmy stawali się wspólnotą ludzi dojrzałych i samodzielnych , to piszcie śmiało
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: O P I U M [#03] Wspólnota niedojrzałych i niesamodzielnych

Post autor: sądzony » 2021-08-03, 08:15

Dezerter pisze: 2021-08-02, 23:31 (...)
Odniosę się do forum, to chyba przyznasz Andeju, że po zmianie ostatniej na forum jest nieco większy luz i mniej przekonywania na siłę i tropienia nieprawomyślności (...)
Czy ja również doświadczyłem tej zmiany?
Bo jeśli tak to muszę stwierdzić, że sporo "rzeczy" widzę i doświadczam nieco (a kilka zupełnie) inaczej niż Wy (w sensie Ty i Andej),
co z drugiej strony potwierdza to naszą różnorodność.
Nie widzę ni szczucia, ni luzu.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: O P I U M [#03] Wspólnota niedojrzałych i niesamodzielnych

Post autor: Andej » 2021-08-03, 10:33

Dezerter pisze: 2021-08-02, 23:31 po zmianie ostatniej na forum jest nieco większy luz i mniej przekonywania na siłę i tropienia nieprawomyślności
Bo ja wiem?
Ale zważ, że miałem na myśli nie ingerencje moderatorów, ale głosy polemiczne dyskutantów. Nie miałem na myśli odgórnych działań, ale poziome. Wypływające w wewnętrznych imperatywów dyskutantów, którzy poczuwają się do obowiązku jednakową interpretację. A za kryterium naczelne uznają własne przekonania.

Wkleję sparafrazowany wiersz Jana Brzechwy (wł. Jana Wiktora Lesmana, kuzyna Bolesława Leśmiana) pt. Mówcy
Znam trzech mówców; z nich pierwszy wciąż dba o to, żeby
Zacytować Jezusa, nawet bez potrzeby.
Drugi - kiedy przemawia - z największym spokojem
Zawsze słowa Jezusa podaje za swoje.
Trzeci sobie inaczej zazwyczaj poczyna:
Podaje słowa własne za słowa Jezusa...


Powyższa parafraza nie dotyczy nikogo, a jedynie naszych, także moich, wewnętrznych postaw, pokus które nas (i mnie też) nachodzą. A także wynika z luk z naszej pamięci, która czasem coś przekręci, niedomówień lub przeciwnie, coś dośpiewa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Opium - o naprawie Kościoła o. Szustaka”