Wielość religii, objawień - argument do niewiary

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 386
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 17 times

Re: Wielość religii, objawień - argument do niewiary

Post autor: SynJana » 2022-03-12, 09:23

Dowód. Jaki? Taki z którego logicznie wynika prawdziwość tezy. Możemy wspólnie zastanowić się, jak ta teza powinna brzmieć, czego powinniśmy się spodziewać, jeśli jest prawdziwa, a czego, jeśli jest fałszywa.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Wielość religii, objawień - argument do niewiary

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-03-12, 10:46

Wedle tradycji Oświecenia, żaden fakt istnienia nie może być udowodniony logicznie (dedukcyjnie) - bo dla żadnego faktu nie implikuje sprzeczności, założyć, że się nie wydarzył. W takim rozumieniu "udowodnić" da się tylko relacje idei np. 2+2=4, a argument teleologiczny czy kosmologiczny, czy z tego, że ludy pierwotne na ogół wierzyły w Istotę Najwyższą nie jest dowodem logicznym a inferencją do najlepszego wyjaśnienia. Co specjalnie nie przeszkadza, bo w zasadzie wszystkie stwierdzenia o faktach są tam inferencją do najlepszego wyjaśnienia (np piłem dziś rano kawę, bo widziałem, że piłem dziś rano kawę, a moje zmysły i pamięć prawdopodobnie funkcjonują poprawnie itd)

Wedle arystoteleików powyższe (kosmologiczny i teleologiczny) dowody są dedukcyjne (logicznie wynika z nich prawdziwość tezy), ale "implikuje prawdziwość tezy" nie znaczy u nich "wykazano, że założyć inaczej implikuje sprzeczność".

Wedle falsyfikacjonizmu (metody nauk ścisłych) hipotezy są potwierdzone przez nieprawdopodobne predykcje.
Ja głównie interesuję się tym ostatnim, skutek tego jest taki, że wierzę mocno w objawienia fatimskie. https://apcz.umk.pl/SetF/article/view/SetF.2021.001
Ostatnio zmieniony 2022-03-12, 10:54 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 386
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 17 times

Re: Wielość religii, objawień - argument do niewiary

Post autor: SynJana » 2022-03-12, 10:54

Overkill. Nie chodzi mi o tego typu dowód, których używa się w matematyce. Czegoś takiego nie oczekuję. Zakładam pewna dozę niepewności, tak jak przy wszystkim, co jest mi dostępne. Chyba bliżej byłoby mi do dowodu naukowego, tak jak udowadnia się prawdziwość teorii naukowych.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wielość religii, objawień - argument do niewiary

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-12, 11:02

SynJana pisze: 2022-03-12, 09:23 Dowód. Jaki? Taki z którego logicznie wynika prawdziwość tezy. Możemy wspólnie zastanowić się, jak ta teza powinna brzmieć, czego powinniśmy się spodziewać, jeśli jest prawdziwa, a czego, jeśli jest fałszywa.
Drogi @SynJana nie przedstawiaj mi to tautologii. Odpowiedź w stylu "przekonałoby mnie to, co by mnie przekonało" to żadna odpowiedź ;)

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Wielość religii, objawień - argument do niewiary

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-03-12, 11:08

SynJana pisze: 2022-03-12, 10:54 Overkill. Nie chodzi mi o tego typu dowód, których używa się w matematyce. Czegoś takiego nie oczekuję. Zakładam pewna dozę niepewności, tak jak przy wszystkim, co jest mi dostępne. Chyba bliżej byłoby mi do dowodu naukowego, tak jak udowadnia się prawdziwość teorii naukowych.
No to z Fatimą było tak, że przewidziano cud w ustalonym miejscu i czasie, no i tysiące ludzi które się tam wtedy zgromadziły widziały cud (nie pierwszy z resztą) - szczegóły w artykule link wyżej. Więc objawienia nie były skutkiem choroby psychicznej czy oszustwa, a jakiegoś Bytu znacznie potężniejszego od nas. Można dodać do tego wiele innych cudownych zjawisk w KK we współczesności i wiekach przeszłych (w sensie, że nie jest to jakiś wielki wyjątek).

A nauka wedle wspomnianej metody testuje hipotezy przez istotne predykcje (ale to dłuższy temat - odsyłam do pdf, który tu wrzucałem www.stuff.kzaw.pl ). Na tej samej zasadzie można wierzyć w ww objawienia.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 386
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 17 times

Re: Wielość religii, objawień - argument do niewiary

Post autor: SynJana » 2022-03-12, 19:17

@Marek_Piotrowski
Ciężko powiedzieć mi, co by mnie przekonało, bo nie czuje się uprawniony do stawiania też w danym temacie. Dlatego wolałbym wspólnie ja wypracować i wtedy pomyśleć, co może tą tezę udowodnić.

Myślę, że Fatimę możemy przeanalizować w oddzielnym temacie.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 453
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Wielość religii, objawień - argument do niewiary

Post autor: greg77 » 2022-04-04, 16:59

Pobożni Żydzi dodali do Dekalogu 613 przepisów prawa i w swojej gorliwości wielu z nich stara się na co dzień je wypełniać. Wierni muzułmanie pięć razy dziennie – bez względu na miejsce i okoliczności – odrywają się od swoich zajęć i wezwani głosem muezina rozpoczynają modlitwę z twarzą skierowaną ku Mekce. Buddyści wytrwale praktykują techniki medytacyjne, a wielu rodziców wysyła swoje dzieci do klasztorów na wielomiesięczne nauki życia. Może jesteśmy słabsi od Żydów w wypełnianiu prawa, mniej gorliwi w modlitwie od muzułmanów i niewielu z nas troszczy się o medytację tak wytrwale jak buddyści. Co więc odróżnia nas, chrześcijan, naśladowców Jezusa, od wyznawców innych religii? Tylko jedno, lecz najważniejsze: wybaczamy naszym wrogom i kochamy naszych nieprzyjaciół.
Zaiste to powinno nas wyróżniać, ale czy tak jest, sami sobie odpowiedzmy. :(
Ostatnio zmieniony 2022-04-04, 17:05 przez greg77, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ