O P I U M [#05] Jakie jest główne zadanie biskupa?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14941
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

O P I U M [#05] Jakie jest główne zadanie biskupa?

Post autor: Dezerter » 2021-08-05, 19:26

O P I U M [#05] Jakie jest główne zadanie biskupa?
Czyli na czym według o. Szustaka powinni skupić się następcy apostołów a co oddać w inne ręce nawet świeckich a najlepiej kobiet


Bardzo mądry odcinek popieram całkowicie tezy tu padające choć Szustak nico zaważył, bo Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun - więc rola nadzorcy jest jego rolą podstawową jako nadzorcy ortodoksji. Potwierdza to Paweł
Biskup bowiem winien być, jako włodarz Boży, człowiekiem nienagannym, niezarozumiałym, nieskłonnym do gniewu, nieskorym do pijaństwa i awantur, nie chciwym brudnego zysku,Tyt 1, 7

Natomiast ten sam Paweł w innym liście podkreśla to co Szustak czyli rolę nauczania
Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania,(1Tym 3, 2)

Mój biskup, którego cenię prymas Polak to jednak głównie nadzorca i opiekun - w tej chwili nie mogę podać nic :!: co się od niego nauczyłem w kwestii wiary :( , dzięki niemu, dzięki dobremu zarządzaniu już wiele mi do głowy przychodzi, a to też jest cenne :-?
więc może Szustak przesadza i ważne jest i to i to
Ostatnio zmieniony 2021-08-06, 22:52 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5981
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 453 times
Been thanked: 910 times

Re: O P I U M [#05] Jakie jest główne zadanie biskupa?

Post autor: Albertus » 2021-08-05, 21:19

Na pewno byłoby bardzo dobrze gdyby biskupi zajmowali się głoszeniem słowa i nauczaniem z większym zapałem i mocą ale trudno sie zgodzić z tym że nauczanie jest główną misją biskupów.

Główną misją biskupów jest kierowanie Kościołem i obrona Kościoła przed zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi - przed wilkami atakującymi z zewnątrz ale też tymi przebranymi w owcze skórki:

Dz20: 28 Uważajcie na samych siebie i na całe stado, nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami7, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią. 29 Wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając stada8. 30 Także spośród was samych powstaną ludzie, którzy głosić będą przewrotne nauki, aby pociągnąć za sobą uczniów. 31 Dlatego czuwajcie, pamiętając, że przez trzy lata we dnie i w nocy nie przestawałem ze łzami upominać każdego z was.

Biskupi mogą i czasem powinni zlecać jakieś zadania organizacyjne innym ludziom ale to oni powinni podejmować wszystkie kluczowe decyzje.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: O P I U M [#05] Jakie jest główne zadanie biskupa?

Post autor: Jozek » 2021-08-06, 01:11

A co z uzdrawianiem chorych?
To glownie czynili Apostolowie, a Biskupi to ich nastepcy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5981
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 453 times
Been thanked: 910 times

Re: O P I U M [#05] Jakie jest główne zadanie biskupa?

Post autor: Albertus » 2021-08-06, 06:30

Jozek pisze: 2021-08-06, 01:11 A co z uzdrawianiem chorych?
To glownie czynili Apostolowie, a Biskupi to ich nastepcy.
Biskupi mogą mieć wszystkie charyzmaty w tym uzdrawiania ale czy to jest ich główna misja?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: O P I U M [#05] Jakie jest główne zadanie biskupa?

Post autor: Jozek » 2021-08-06, 10:15

Mysle ze nie "moga" ale powinni miec, a one sa nieodlaczna czescia ich misji.
Ostatnio zmieniony 2021-08-06, 10:16 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: O P I U M [#05] Jakie jest główne zadanie biskupa?

Post autor: Andej » 2021-08-06, 22:30

Mam mieszane uczucia.
Oczywiście słusznym jest postulat, aby księża (wszyscy, od świeżo wyświeconego, do papieża) byli duszpasterzami. Ale głownie są administratorami. Myślą o karierze. Co prawda różnie. Znam proboszcza, który od czasów seminarium usługiwał jednemu biskupowi. W nagrodę, gdy biskup szykował się już na emeryturę, dostał jedną z najbogatszych parafii w Warszawie. Kazania, które są internetach głosi dobre. Ale, wydaje mi się, że głównie zajmuje się administrowaniem. Nie mówił mi o tym bezpośrednio. Ale wiele z nim rozmawiałem. Gdy jeszcze pracowałem, to zawsze wpadał do mnie do pracy, jak był w okolicy. I gadaliśmy. Ja też, gdy byłem w jego okolicy wpadałem na chwilę. Parafia piękna. Wielka dyscyplina. I ma zaufanie od góry. Gdy trzeba usadzić jakiegoś niesfornego księdza, to wysyłają go do niego. Wszystko trzyma w ryzach. Z obserwacji wydaje mi się, że dyscyplina większa niż w wojsku. Kilka razy chcieli go awansować na biskupa. Za każdym razem się jakoś wykręcał.
Inny ksiądz. Teraz proboszczem jest. Ale w oczekiwaniu na probostwo był wikarym w mojej parafii. Przyjechał z Kanady, gdzie był proboszczem. Rozmawiałem z nim o rozdziale funkcji administratora i duszpasterza. Opowiadał, że w kanadzie zatrudniał człowieka od spraw gospodarczych, marketingu i administracji. Sam zajmował się duszpasterstwem. Ale nie zauważyłem, aby w jakiś sposób starał się wpłynąć na proboszcza, aby podobnie uczynił.
Kazania. Uważam, że mam szczęście, bo jest jeden ksiądz, który mówi coś mądrego. Pozostałych trudno słuchać.
Mi się hierarchia kojarzy z wojskiem. Posłuszeństwo, dyscyplina. Biskupi to też administracja. Oczywiście jest kilku, którzy się starają. Kilku. Ale czy można wymagać, aby zajmowali się duszpasterstwem, jeśli już w seminarium uczeni byli administrowania i zarządzania? Jeśli do czasu awansu na biskupa zajmowali się karierą. Piękny kościół, odprowadzanie kasy, robienie wrażenia. Zwłaszcza w czasie wizytacji. I bizantyjskie goszczenie biskupa. I zabieganie, aby przychylnym okiem patrzył. Prawdziwy ksiądz, z autentycznym powołaniem, bardzo rzadko zostaje proboszczem. Jest popychadłem. Na niego spycha się najtrudniejsze zadania. Dolindo czy Pio nie mieli czasu na sprawy gospodarcze. Bozowski też nie. Bozowskiego znałem. On dawał ludziom wszystko. A gdy potrzebował, to prosił, dzwonił. I zawsze otrzymywał. Ale on był księdzem przez 24 godziny na dobę. Chyba tylko w trakcie mszy świętej nie był do dyspozycji dla każdego człowieka. Ale wtedy też dawał. To co mógł dać najlepszego.

Boję się, że rewolucja do której namawia Szustak skończyłaby się klęską. Był dobry czas na początku lat dziewięćdziesiątych. Ale został przespany. Restytucje mienia, konkordat. A potęgo Kościoła nie zależy od bogactwa. Ale bez środków materialnych trudno zrobić cokolwiek.

Nie mam bezpośrednio kontaktu z biskupami. Chciałbym, aby każdy ksiądz był dobrym duszpasterzem. I codziennie modlę się w tej intencji. Bo wtedy biskupi będą dobrymi duszpasterzami.

No i łatka dla Szustaka. O czym on prawi? Kazanie? Homilia? Wyjaśnia Słowo? Czy zamiata? A może nawet nie zamiata, ale stara się do tego skłonić innych.

Pochwała. W tym odcinku coś zaproponował. Szkoda, że bez uzgodnienie (jak mniemam) z jakimiś biskupami. Szkoda, że wbrew nim. Ale może tak trzeba? W każdym razie coś zaproponował. Wskazał jakąś drogę. To już jest działaniem konstruktywnym. Za to go chwalę niniejszym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

PrzemekLeniak

Re: O P I U M [#05] Jakie jest główne zadanie biskupa?

Post autor: PrzemekLeniak » 2023-04-24, 23:53

zaraz pewnie dostanę bana ale głównym zadaniem biskupa nie jest nic innego niż "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!"
a cała reszta to zadania zupełnie poboczne
zgodzić się jednak musze z diagnozą że czego jak czego ale tego co powyżej biskupi akurat nie robią i to chyba w żasnej denominacji

przykre z tego płyną niestety wnioski - albowiem jako nieużyteczni są zwyczajnie zbędni

hmm ale tak ogólniej to cóż
Powyższe zdanie było skierowane do 11 apostołów - choć zdaje się że nie tylko do nich.
Biskupi niby się podają za następców apostołów ale nie trudno zauważyć że jest ich jak na owych następców nieco za wielu - znacznie więcej niż 11 - czy nawet 12 (z wylosowanym Maciejem)
Kim więc są? a właściwie kim byli w założeniu?
Ano po prostu szefami zarządcami gmin chrześcijańskich zwanych z grecka parochiami czyli parafiami
niestety parafie biskupów nie mają a diecezje nie są wspólnotami realnymi lecz ośrodkami stricte administracyjnymi
stąd też biskupi są tylko urzędnikami a głosić Ewangelii nie bardzo mają nawet komu bo otoczeni są wyłącznie podobnymi sobie innymi urzędnikami
jest też cala masa biskupów bez diecezji - po prostu urzędników nawet bez udawania że czemuś tam szefują
w tym więc kontekście ich rolą podstawową jest knucie i gierki gabinetowe - jak w każdej biuroracji
Ostatnio zmieniony 2023-04-25, 00:11 przez PrzemekLeniak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4615 times
Kontakt:

Re: O P I U M [#05] Jakie jest główne zadanie biskupa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-04-26, 10:27

Można się spierać (współczesne nazwy funkcji nie mają takich samych zakresów znaczeniowych, co kiedyś), ale wydaje się, że niekoniecznie. To, co piszesz, to raczej misjonarz. Biskup (zresztą zgodnie z nazwą - gr. ἐπίσκοπος, episkopos: nadzorca, opiekun) ma raczej zadanie w swojej wspólnocie - czuwanie ("pasienie"), napominanie itd.

"Bądźcie posłuszni waszym przełożonym i bądźcie im ulegli, ponieważ oni czuwają nad duszami waszymi i muszą zdać z tego sprawę. Niech to czynią z radością, a nie wzdychając, bo to nie byłoby z korzyścią dla was."/Hbr 13:17/

J 21:16 "I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie? Odparł Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego: Paś owce moje."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Opium - o naprawie Kościoła o. Szustaka”