Pierwsi ludzie

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Albertus » 2021-08-07, 21:03

Logan pisze: 2021-08-07, 20:54 To błąd metodologiczny Usshera, pomylił Biblię z podręcznikiem do geologii. Dziwne, że anglikański pastor ma zwolenników wśród katolików drogi Albertusie.
Dokładnie. W ogóle genealogie w Biblii mają często symboliczny i są wyrywkowe a nie pełne, to znaczy pomijają niektórych przodków.

Co nie znaczy że należy w ogóle lekceważyć informacje w nich zawarte.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Pierwsi luodzie

Post autor: Zuben Ninja » 2021-08-07, 21:06

Logan pisze: 2021-08-07, 20:43
Zuben Ninja pisze: 2021-08-07, 19:48 Z wyliczeń długości życia patriarchów biblijnych i lat, w których rodziły im się dzieci wynika, że Adam i Ewa zostali stworzeni w 4004 r. p.n.e.
Nie do końca, są to liczby symboliczne, podobnie co liczba lat życia pierwszych ludzi.
Większość twierdzi, że są to liczby symboliczne ale i tak nie potrafi wskazać czego jest to symbol. Chyba symbol dla samego symbolu powtarzane jak mantra.

A teraz udowodnię Ci, że długie lata życia patriarchów z Księgi Rodzaju to jest rzeczywista prawda a nie żaden symbol:

Potem Józef przyprowadził swego ojca, Jakuba, i przedstawił go faraonowi. A gdy Jakub złożył faraonowi życzenia pomyślności, faraon zapytał go: «Ile lat życia sobie liczysz?» Jakub odpowiedział faraonowi: «Liczba lat mojego pielgrzymowania - sto i trzydzieści. Niezbyt długie i smutne były lata mego życia; nie są one tak długie, jak lata pielgrzymowania mych przodków». 10 Po czym Jakub, życząc faraonowi pomyślności, odszedł.
Rdz 47, 7-10


Albertus pisze: 2021-08-07, 20:46
Zuben Ninja pisze: 2021-08-07, 20:02
Andy72 pisze: 2021-08-07, 19:49 Za życia nie zrozumiemy jak pogodzić naukę i Biblię...
To proste - te wszystkie teorie o sryliardach i pierdyliardach lat kształtowania się życia na Ziemi to głupoty wciskane nam w książkach do biologii.

Bóg stworzył Ziemię w 4004 r. p.n.e. i w tym samym roku stworzył również Adama i Ewę oraz wszystkie zwierzęta łącznie z dinozaurami, które wyginęły w potopie (możliwe, że nie wszystkie).
Ale dlaczego razem ze zwierzętami?

Przecież zwierzęta zostały stworzone zanim został stworzony człowiek.
Chodziło mi tylko o wspólny rok stworzenia - nie skupiałem się na kolejności stwarzania.
Ostatnio zmieniony 2021-08-07, 21:08 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 2 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Andy72 » 2021-08-07, 21:09

Ale nie da się pogodzić grzechu pierworodnego o którym mówił Jezus i święty Paweł z ewolucją. Bo chyba nie było tak, że były małpy przez parę milionów lat, aż wreszcie jedna małpa porodziła Adama i był to pierwszy człowiek.
Co Biblia mówi? to że ludzie żyli dawniej dłużej, bo byli doskonalsi, zaczęło się od doskonałego raju, potem coraz większy rozkład. Ewolucja mówi co innego. Jak to teraz pogodzić?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Pierwsi luodzie

Post autor: Albertus » 2021-08-07, 21:09

Zuben Ninja pisze: 2021-08-07, 21:06
Logan pisze: 2021-08-07, 20:43
Zuben Ninja pisze: 2021-08-07, 19:48 Z wyliczeń długości życia patriarchów biblijnych i lat, w których rodziły im się dzieci wynika, że Adam i Ewa zostali stworzeni w 4004 r. p.n.e.
Nie do końca, są to liczby symboliczne, podobnie co liczba lat życia pierwszych ludzi.
Większość twierdzi, że są to liczby symboliczne ale i tak nie potrafi wskazać czego jest to symbol. Chyba symbol dla samego symbolu powtarzane jak mantra.
Nie wszystkie symbole rozumiemy.
Ostatnio zmieniony 2021-08-07, 21:10 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Andy72 » 2021-08-07, 21:12

Najprościej można powiedzieć: nauka wyjaśnia wszystko, Biblia to symbole, wiemy już wszystko i teraz tylko wyjaśniamy szczegóły. A może warto tak jak bardzo mądry człowiek Sokrates powiedzieć "wiem że nic nie wiem"?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Pierwsi luodzie

Post autor: Albertus » 2021-08-07, 21:17

Zuben Ninja pisze: 2021-08-07, 21:06
Zuben Ninja pisze: 2021-08-07, 20:02
Andy72 pisze: 2021-08-07, 19:49 Za życia nie zrozumiemy jak pogodzić naukę i Biblię...
To proste - te wszystkie teorie o sryliardach i pierdyliardach lat kształtowania się życia na Ziemi to głupoty wciskane nam w książkach do biologii.

Bóg stworzył Ziemię w 4004 r. p.n.e. i w tym samym roku stworzył również Adama i Ewę oraz wszystkie zwierzęta łącznie z dinozaurami, które wyginęły w potopie (możliwe, że nie wszystkie).
Ale dlaczego razem ze zwierzętami?

Przecież zwierzęta zostały stworzone zanim został stworzony człowiek.
Chodziło mi tylko o wspólny rok stworzenia - nie skupiałem się na kolejności stwarzania.
[/quote]


Ale dlaczego miałby to być wspólny rok stworzenia? Przecież skoro te dni to okresy które nie są związane z obiegiem ziemi wokół słońca ani je obrotem względem słońca to po prostu nie wiemy ile te dni trwały. Może tysiące a może i miliony lat. Dawna tradycyjna nauka mówiła o tysiącu lat który odpowiadał jednemu dniu stworzenia ale to wcale tak nie musiało być

Dodano po 2 minutach 51 sekundach:
Re: Pierwsi ludzie
Andy72 pisze: 2021-08-07, 21:09 Ale nie da się pogodzić grzechu pierworodnego o którym mówił Jezus i święty Paweł z ewolucją. Bo chyba nie było tak, że były małpy przez parę milionów lat, aż wreszcie jedna małpa porodziła Adama i był to pierwszy człowiek.
Co Biblia mówi? to że ludzie żyli dawniej dłużej, bo byli doskonalsi, zaczęło się od doskonałego raju, potem coraz większy rozkład. Ewolucja mówi co innego. Jak to teraz pogodzić?
Na pewno nie da się pogodzić grzechu pierworodnego z poligenizmem czyli z nauką że rodzaj ludzki nie pochodzi od jednej pary.

Wszyscy pochodzimy od jednej pary ludzi, tak głosi Kościół.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Zuben Ninja » 2021-08-07, 21:22

Andy72 pisze: 2021-08-07, 21:09 Ale nie da się pogodzić grzechu pierworodnego o którym mówił Jezus i święty Paweł z ewolucją. Bo chyba nie było tak, że były małpy przez parę milionów lat, aż wreszcie jedna małpa porodziła Adama i był to pierwszy człowiek.
Co Biblia mówi? to że ludzie żyli dawniej dłużej, bo byli doskonalsi, zaczęło się od doskonałego raju, potem coraz większy rozkład. Ewolucja mówi co innego. Jak to teraz pogodzić?
To są wszystko kłamstwa, że ewoluowaliśmy miliony lat z jakiejś glisty w małpę i z małpy w człowieka. Myślisz, że Bóg chciał bawić się w jakieś milionowe lata ewolucji glist i tasiemców stawiając je jako pierwsze na piedestale przed człowiekiem przez te rzekome miliony lat?

Ziemia od razu została stworzona dla człowieka (który od początku został stworzony jako człowiek) a nie dla jakichś glist i owadów.
Ostatnio zmieniony 2021-08-07, 21:50 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 6 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Andy72 » 2021-08-07, 21:23

Ewolucja głosi poligenizm, jedna para w ewolucji to absurd
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Albertus » 2021-08-07, 21:27

Andy72 pisze: 2021-08-07, 21:23 Ewolucja głosi poligenizm, jedna para w ewolucji to absurd
Ale prawda jest taka ze wszyscy ludzie pochodzą od jednej pary.

Nie odrzucam możliwości zmian ewolucyjnych ale ta prawda jest dla mnie niepdważalna.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Andy72 » 2021-08-07, 21:38

Ale jak to pogodzić z ewolucją? Ewolucja wprawdzie mówi o wąskim gardle, gdzie ludzi było zaledwie parę tysięcy, ale nie jedna para!
I czy ta para pochodzi od małpy? Czy następni ludzi mnożyli się tylko w tej rodzinie?
Myślę że to problem trudny. Problemy trudne to takie, które nie rozwikłamy za życia.
Jak pogodzić Biblię z nauką?
Dlaczego istnieje zło i cierpienie?
Ostatnio zmieniony 2021-08-07, 21:41 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Albertus » 2021-08-07, 22:04

Andy72 pisze: 2021-08-07, 21:38 Ale jak to pogodzić z ewolucją? Ewolucja wprawdzie mówi o wąskim gardle, gdzie ludzi było zaledwie parę tysięcy, ale nie jedna para!
I czy ta para pochodzi od małpy? Czy następni ludzi mnożyli się tylko w tej rodzinie?
Myślę że to problem trudny. Problemy trudne to takie, które nie rozwikłamy za życia.
Jak pogodzić Biblię z nauką?
Dlaczego istnieje zło i cierpienie?
Nauka nie jest ostateczną wyrocznią. Poglądy naukowe zmieniały się wielokrotnie i jeszcze wielokrotnie się zmienią. Warto o tym pamietać.

Czy następni ludzi mnożyli się tylko w tej rodzinie?
Tak.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Andy72 » 2021-08-07, 22:11

Czy Adam i Ewa pochodzili od małpy? Jeśli tak, to czy to była skokowa różnica wyglądu, czy wyglądali podobnie jak małpa?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Jozek » 2021-08-07, 22:18

Albertus pisze: 2021-08-07, 21:27
Andy72 pisze: 2021-08-07, 21:23 Ewolucja głosi poligenizm, jedna para w ewolucji to absurd
Ale prawda jest taka ze wszyscy ludzie pochodzą od jednej pary.

Nie odrzucam możliwości zmian ewolucyjnych ale ta prawda jest dla mnie niepdważalna.
Ale ta prawda przeczy sama sobie, bo skoro byla pierwsza para, to nie mogla sie tak wziasc sama z siebie i wyewoluowac w tym samem czasie mezszczyzne i kobiete.
Wedlug zasad ewolucji i tzw. przypadku, jest po prostu niemozliwym by powstale 2 istoty tak skrajnie rozne pod wzgledem budowy, a jednak kompatybilne ze soba by w ogole moc sie rozmnazac.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Albertus » 2021-08-07, 22:32

Jozek pisze: 2021-08-07, 22:18
Albertus pisze: 2021-08-07, 21:27
Andy72 pisze: 2021-08-07, 21:23 Ewolucja głosi poligenizm, jedna para w ewolucji to absurd
Ale prawda jest taka ze wszyscy ludzie pochodzą od jednej pary.

Nie odrzucam możliwości zmian ewolucyjnych ale ta prawda jest dla mnie niepdważalna.
Ale ta prawda przeczy sama sobie, bo skoro byla pierwsza para, to nie mogla sie tak wziasc sama z siebie i wyewoluowac w tym samem czasie mezszczyzne i kobiete.
Wedlug zasad ewolucji i tzw. przypadku, jest po prostu niemozliwym by powstale 2 istoty tak skrajnie rozne pod wzgledem budowy, a jednak kompatybilne ze soba by w ogole moc sie rozmnazac.
Ja wierzę w to ze Bóg w sposób nadnaturalny ingeruje w historię i prehistorię.

Bez wątpienia była pierwsza para ludzi od której wszyscy pochodzimy.

Można się zastanawiać nad sposobem stworzenia tej pierwszej pary ale nie nad faktem zaistnienia takiej pary od której wszyscy pochodzimy.

Polecam encyklikę "humani generis"

https://bdp.xportal.pl/pius-xii/humani-generis/

To na razie najwyższy rangą dokument Kościoła dotyczący tych kwestii. Inne wypowiedzi hierarchów Kościoła to tylko ich prywatne dywagacje.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Andy72 » 2021-08-07, 22:39

Mogło być tak, że przez miliony lat były małpy, a tak niekoniecznie 4 tys pne ale np. 40 tys lat temu zostało stworzenych w gotowej postaci dwoje ludzi i nie jest to sprzeczne z wykopaliskami.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”