Pierwsi ludzie

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-10, 10:45

Logan pisze: 2021-08-10, 06:30 Maryja zaszła w ciążę bez udziału mężczyzny, czyli z punktu widzenia biologii jest to niemożliwe, bo do zapłodnienia potrzebne jest nasienie męskie. A teraz wystarczy odnieść to do niemożliwości pochodzenia od jednej pary i o niemożliwości ewolucji w teorii ewolucji.
Nie. Nie wystarczy.
Fakt zaistnienia cudów nie oznacza, że dowolna koncepcja oparta na założeniu, że zdarzył się cud jest prawdziwa.
W przypadku Maryi mamy do czynienia z cudem, który NIE JEST ZAPRZECZONY.
W przypadku ewolucji mamy do czynienia z faktami, które są już w tej chwili "twarde". Ziemia nie ma 6 tysięcy lat.
I żadne zaklęcia o "wierzeniu Biblii" tego nie zmienią - bo chodzi o wiarę w pewne rozumienie Biblii, a nie w Biblię (patrz wszystkie wątki na forum na ten temat, doprawdy nudne już staje się powtarzanie, że chrześcijaństwo wcale nie zakładało literalności Księgi Rodzaju).

Dodano po 46 sekundach:
Albertus pisze: 2021-08-09, 22:12 Medycznie nie była dziewicą?
Co to znaczy "medycznie"?

Dodano po 1 minucie 33 sekundach:
orzeszku pisze: 2021-08-09, 17:13 @Marek_Piotrowski
Nie za bardzo umiem tu połączyć tę ideę grzechu pierworodnego - jak już chyba ktoś wcześniej w tym czy w innym wątku zauważył, ewolucja zakłada, że degeneracja moralna jest wpisana w sam mechanizm powstania życia, w jego istotę, jego korzenie, zaczątki, w jego zaranie. A koncepcja grzechu pierworodnego zakłada na odwrót - dzieło Boże było dobre, dopiero na wskutek grzechu uległo degeneracji, czyli raczej to jest opis dewolucji.
To prawda, że dziś już nie mamy luksusu prostej, bajkowej interpretacji grzechu pierworodnego, trzeba rozumieć go dalece głębiej.
Ale zacząć trzeba od tego, że w dziedzinie duchowości przyczyna nie zawsze wyprzedza skutek.
Ostatnio zmieniony 2021-08-10, 10:45 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Jozek » 2021-08-10, 11:10

Marek, juz kiedys pisalem ze wyliczanie wieku ziemi opiera sie jedynie na teoretycznych zalozeniach, bo nawet czas tzw. poltrwania pierwiastkow promieniotworczych jest jedynie teoria prawdopodobienstwa, gdyz zalezy glownie od warunkow w ktorych to promieniowanie zachodzi.
Wystarczy ze beda w otoczeniu pierwiastki ktore to promieniowanie pochlaniaja i caly proces tego poltrwania moze zmniejszyc sie radykalnie.
Spojz chocby na przyklad Czernobyla, bo z czasu poltrwania zanieczyszczen i ich ilosci tam powstalych to promieniowanie w calej skazonej strefie powinno byc ciagle na poziomie jak tuz po wybuchu przez kilkaset lat.
I niestety tak nie jest, bo promieniowanie spadlo drastycznie przez te lata od awarii wbrew teorii czasu poltrwania. Choc jeszcze pozostaje na poziomie szkodliwym to i tak spadlo co najmniej 10-cio krotnie szybciej niz wynika to z wyliczen na podstawie teorii poltrwania.
Sa pierwiastki ktore potrzebuja tej energii promieniowania i sa takie ktore ta energie wydzielaja. Jesli w otoczeniu sa jedne i drugie to promieniowanie bedzie szybko absorbowane i z milona lat wyliczonego na podstawie teorii poltrwania wyjdzie kilkaset lat.
Wiesz chyba dlaczego np. wegiel przechodzac w azot teoretycznie powraca do formy wegla, ale faktycznie to znaczna jego ilosc przechodzi trwale w postac azotu. Kwestia tylko tego czy w tym okresie tuz po zmianie z C na N bedzie tracil energie, czy zyskiwal z jakiegos zrodla tej energii.
Ostatnio zmieniony 2021-08-10, 11:19 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: sądzony » 2021-08-10, 14:02

Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-10, 10:45 Ale zacząć trzeba od tego, że w dziedzinie duchowości przyczyna nie zawsze wyprzedza skutek.
Bez ironii. Moim zdaniem jesto jedno z mondrzejszych zdań jakie u Ciebie przeczytałem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-10, 16:09

Jozek pisze: 2021-08-10, 11:10 Marek, juz kiedys pisalem ze wyliczanie wieku ziemi opiera sie jedynie na teoretycznych zalozeniach, bo nawet czas tzw. poltrwania pierwiastkow promieniotworczych jest jedynie teoria prawdopodobienstwa, gdyz zalezy glownie od warunkow w ktorych to promieniowanie zachodzi.
Niestety Józku, powyższe pokazuje, że jesteś z wiedzą na ten temat jakieś 50 lat za współczesnością :)
Poczytaj czasem zamiast pisać (albo zanim napiszesz).
Ostatnio zmieniony 2021-08-10, 16:09 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Dezerter » 2021-08-10, 19:36

sądzony pisze: 2021-08-10, 14:02
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-10, 10:45 Ale zacząć trzeba od tego, że w dziedzinie duchowości przyczyna nie zawsze wyprzedza skutek.
Bez ironii. Moim zdaniem jesto jedno z mondrzejszych zdań jakie u Ciebie przeczytałem.
To dobrze, że ty je doceniasz, to może jeszcze wytłumaczysz tym co nie wpadli w zachwyt tylko w zdumienie :-\
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: sądzony » 2021-08-11, 07:43

Dezerter pisze: 2021-08-10, 19:36
sądzony pisze: 2021-08-10, 14:02
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-10, 10:45 Ale zacząć trzeba od tego, że w dziedzinie duchowości przyczyna nie zawsze wyprzedza skutek.
Bez ironii. Moim zdaniem jesto jedno z mondrzejszych zdań jakie u Ciebie przeczytałem.
To dobrze, że ty je doceniasz, to może jeszcze wytłumaczysz tym co nie wpadli w zachwyt tylko w zdumienie :-\
Dezerterze, nie jestem w stanie. Moim zdaniem "głęboka" duchowość i mistyka wymyka się logice.
Wybacz więc, ale musiałbym nieudolnie sięgać po "niedualność" i "logikę paradoksową", a tego nie chcę, bo wiem o sobie, że
cielesny człowiek nie pojmuje tych rzeczy, które są Ducha Bożego. 1 Kor 2.14
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Practic
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 21 lip 2021
Has thanked: 16 times
Been thanked: 13 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Practic » 2021-08-11, 07:58

sądzony pisze: 2021-08-10, 14:02
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-10, 10:45 Ale zacząć trzeba od tego, że w dziedzinie duchowości przyczyna nie zawsze wyprzedza skutek.
Bez ironii. Moim zdaniem jesto jedno z mondrzejszych zdań jakie u Ciebie przeczytałem.
Ja to określam trochę inaczej:

"W przestrzeni duchowej nie obowiązuje logika"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-11, 10:14

Dezerter pisze: 2021-08-10, 19:36
sądzony pisze: 2021-08-10, 14:02
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-10, 10:45 Ale zacząć trzeba od tego, że w dziedzinie duchowości przyczyna nie zawsze wyprzedza skutek.
Bez ironii. Moim zdaniem jesto jedno z mondrzejszych zdań jakie u Ciebie przeczytałem.
To dobrze, że ty je doceniasz, to może jeszcze wytłumaczysz tym co nie wpadli w zachwyt tylko w zdumienie :-\
A co jest tu niejasne/do tłumaczenia?
Practic pisze: 2021-08-11, 07:58 "W przestrzeni duchowej nie obowiązuje logika"
A, z tym to się akurat całkowicie nie zgadzam.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Jozek » 2021-08-11, 10:27

Practic pisze: 2021-08-11, 07:58
sądzony pisze: 2021-08-10, 14:02
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-10, 10:45 Ale zacząć trzeba od tego, że w dziedzinie duchowości przyczyna nie zawsze wyprzedza skutek.
Bez ironii. Moim zdaniem jesto jedno z mondrzejszych zdań jakie u Ciebie przeczytałem.
Ja to określam trochę inaczej:

"W przestrzeni duchowej nie obowiązuje logika"
Obowiazuje jak najbardziej, moze nie tyle obowiazuje co jest potrzebna.
To ze nasza logika nie pasuje do Duchowej, to jedynie problem z nasza logika i nami.
Jak pisalem, rozumienie kazdego fragmentu Pism jesli jest prawidlowe-prawdziwe, nie bedzie kolidowalo z zadnym innym fragmentem, ktory moglo by sie wydawac ze jest przeciwstawny. Problemem tu jest nasze rozumowanie, a nie logika, czy niescislosci Pism.
Jak juz sie zrozumie prawidlowo Pisma, to wszystko co do joty jest spojne i logiczne. Tak samo wtedy logiczna staje sie rzeczywistosc Duchowa.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Practic
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 21 lip 2021
Has thanked: 16 times
Been thanked: 13 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Practic » 2021-08-11, 10:32

Nie sposób wyjaśnić logicznie rozmaitych cudów, na przykład przemiany Hostii w kawałek mięsa serca ludzkiego w Sokółce czy w Legnicy.
Jeśli się zna zasady logiki, to się wie, że wystarczy jeden udowodniony przypadek, ze coś działa inaczej niż ustalono w systemie i cały system upada.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-11, 10:35

Practic pisze: 2021-08-11, 10:32 Nie sposób wyjaśnić logicznie rozmaitych cudów, na przykład przemiany Hostii w kawałek mięsa serca ludzkiego w Sokółce czy w Legnicy.
Nieprawda.
Nie sposób wyjaśnić w sposób przyrodzony. Z brakiem logiki nijakiego związku nie widzę.
Byłoby raczej nielogiczne, gdybyśmy chcieli stwierdzić, że na przykład Bóg, który stworzył wszystko, nie jest w stanie zamienić Hostii w kawałek serca.
Jeśli się zna zasady logiki, to się wie, że wystarczy jeden udowodniony przypadek, ze coś działa inaczej niż ustalono w systemie i cały system upada.
To spróbuj podać taki przypadek.

Practic
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 21 lip 2021
Has thanked: 16 times
Been thanked: 13 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Practic » 2021-08-11, 10:41

Nie rozumiesz, co to jest logika.

Logika (gr. λόγος, logos, rozum, słowo, myśl) – nauka o sposobach jasnego i ścisłego formułowania myśli, o regułach poprawnego rozumowania i uzasadniania twierdzeń.
Logika filozoficzna to nauka normatywna, analizująca źródła poznania pod względem prawomocności czynności poznawczych z nimi związanych. Zajmuje się badaniem ogólnych praw, według których przebiegają wszelkie poprawne rozumowania, w szczególności wnioskowania.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Logika

Nie zagłębiając się w szczegóły konkretnego rozumowania, jeśli jest wyjątek od reguły to reguła upada.
Tak jest ze zjawiskami duchowymi, lub mającymi źródło duchowe a skutki w materii.

Samo stworzenie świata jest nielogiczne, tego nie trzeba modlić, porozmawiaj z racjonalistami oni Ci to udowodnią :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Dezerter » 2021-08-11, 10:43

Dla mnie w świecie duchowym przyczyną większości skutków jest Bóg, więc na pewno przyczyna wyprzedza skutek.
W innym przypadku bunt szatana wyprzedzała skutek - strącenie z nieba
zerwanie owocu/bunt przeciwko Bogu skutkował wygnaniem z raju i grzechem pierworodnym.

Ps Napiszę ci Marku, bo kto skoro nie ja ?, tak szczerze po bratersku, pycha z ciebie czasami wychodzi w tym co piszesz - patrz też wątek O co Bóg zapyta po śmierci. A znamy i cenimy przecież innego Marka, który w sposób zrozumiały i dostosowany do poziomu odbiorcy tłumaczy i wyjaśnia.
A przy okazji publicznie przepraszam cię za obrażanie ciebie przez Enosza na forum- dzisiaj zrobię z nim porządek więc wytrzymaj i nie odpowiadaj tym samym.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Practic
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 21 lip 2021
Has thanked: 16 times
Been thanked: 13 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Practic » 2021-08-11, 10:49

Jeśli Cię interesuje skąd w ogóle wzięła się logika, odsyłam do historii filozofii.
Jak sama nazwa wskazuje, logika jest nauką sofistyczną, wymyśloną przez ludzi na potrzeby opisywania zjawisk, mechanizmów i procesów.
Świetnie pasuje do opisywania zjawisk materialnych, nie działa w przypadku wielu zjawisk duchowych.

Dlaczego?
Bo Bóg nie jest ani racjonalny ani logiczny. On nie korzysta z nauk ludzkich. Jest Ten Który Jest. Od zawsze na zawsze i wszędzie. Nawet takie określenie Boga jest nieracjonalne i nielogiczne. Módl się do Boga, by dał Ci odczuć Swoją Boską Prawdę.

Dezerter a kto przeprosi za Marka który wiele razy tu obraża i ubliża różnym osobom?

Dodano po 1 minucie 51 sekundach:
Dezerter pisze: 2021-08-11, 10:43 zrobię z nim porządek
Tak katolik wyraża się o innym człowieku?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-11, 10:53

Practic pisze: 2021-08-11, 10:41 Nie rozumiesz, co to jest logika.

Logika (gr. λόγος, logos, rozum, słowo, myśl) – nauka o sposobach jasnego i ścisłego formułowania myśli, o regułach poprawnego rozumowania i uzasadniania twierdzeń.
Logika filozoficzna to nauka normatywna, analizująca źródła poznania pod względem prawomocności czynności poznawczych z nimi związanych. Zajmuje się badaniem ogólnych praw, według których przebiegają wszelkie poprawne rozumowania, w szczególności wnioskowania.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Logika
Doskonale. Teraz pozostaje Ci wyjasnić, w jaki sposób przemiana Hostii w mięso wiąże się z niepoprawnością rozumowania. Powodzenia, będę śledził z zapartym tchem! :)
Nie zagłębiając się w szczegóły konkretnego rozumowania, jeśli jest wyjątek od reguły to reguła upada.
To oczywiste. Pozostaje Ci znaleźć wyjątek. Powodzenia, będę śledził itd ;)
Tak jest ze zjawiskami duchowymi, lub mającymi źródło duchowe a skutki w materii.
"Tak", to znaczy jak?
Samo stworzenie świata jest nielogiczne, tego nie trzeba modlić, porozmawiaj z racjonalistami oni Ci to udowodnią :)
Serio? Wyjaśnisz, na czym polega brak logiki stworzenia? Powodzenia, będę itd ;)

Dodano po 3 minutach :
Practic pisze: 2021-08-11, 10:49 Jeśli Cię interesuje skąd w ogóle wzięła się logika, odsyłam do historii filozofii.
Jak sama nazwa wskazuje, logika jest nauką sofistyczną, wymyśloną przez ludzi na potrzeby opisywania zjawisk, mechanizmów i procesów.
Świetnie pasuje do opisywania zjawisk materialnych, nie działa w przypadku wielu zjawisk duchowych.
Znów same tezy. Pozostaje Ci je udowodnić. Powodzenia itd
Dlaczego?
Bo Bóg nie jest ani racjonalny ani logiczny.
Przeciwnie. Nie słyszałem o nikim bardziej logicznym niż Bóg.
On nie korzysta z nauk ludzkich.
Rzeczywiście. Raczej my korzystamy z Jego logicznych nauk.
Jest Ten Który Jest. Od zawsze na zawsze i wszędzie. Nawet takie określenie Boga jest nieracjonalne i nielogiczne.
Kolejna teza bez pokrycia. Pozostaje Ci ją udowodnić. Powodzenia, będe śledził itd ;)
Módl się do Boga, by dał Ci odczuć Swoją Boską Prawdę.
Daruj sobie podobne wstawki. Udawanie proroka Ci nie wychodzi.
Dezerter a kto przeprosi za Marka który wiele razy tu obraża i ubliża różnym osobom?
A konkretnie komu i jak?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”