Pierwsi ludzie

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
Practic
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 21 lip 2021
Has thanked: 16 times
Been thanked: 13 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Practic » 2021-08-11, 10:55

Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-10, 10:45 dziś już nie mamy luksusu prostej, bajkowej interpretacji grzechu pierworodnego
No i tym sposobem obraziłeś nie tylko wszystkich chrześcijan, obraziłeś także starszych braci w wierze którzy Księgę Rodzaju szanują jak swoją Księgę Wiary.
Co Ty robisz i po co?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-11, 11:26

Dezerter pisze: 2021-08-11, 10:43 Dla mnie w świecie duchowym przyczyną większości skutków jest Bóg, więc na pewno przyczyna wyprzedza skutek.
Trochę pomieszałeś dwie rzeczy - Boga jako Pierwszą Przyczynę i przyczyny w sensie zdarzeń. Ale nie drążmy tego, bo to kwestia akademicka.

Natomiast odwrócenie kolejności przyczyna ==> skutek jest oczywiste w przypadku przynajmniej dwu zdarzeń duchowych, przy czym pierwsze jest absolutnie fundamentalne:
  • zbawienie ludzi żyjących przed Ofiarą Jezusa Chrystusa
  • uchronienie Jego Matki od grzechu pierworodnego
W innym przypadku bunt szatana wyprzedzała skutek - strącenie z nieba
Być może, choć wówczas nie było jeszcze Wszechświata (czasoprzestrzeni), a więc i czasu. Zatem mówienie o następstwie czasowym nie ma zastosowania.
zerwanie owocu/bunt przeciwko Bogu skutkował wygnaniem z raju i grzechem pierworodnym.
W dalszej części odpowiedzi zakładam, że to pewna niezręczność sformułowania - zapewne chciałeś napisać, że grzech pierworodny (wizualizowany w Biblii jako zerwanie owocu) skutkował wygnaniem z raju.
Otóż niekoniecznie.
Patrząc na skutki Ofiary Jezusa dla ludzi żyjących przed Nim, nie widzę żadnego powodu, by także stan świata stworzonego w pradziejach (jak się dziś uważa, jakieś 635 milionów lat temu) był antycypacją skutków grzechem pierworodnym istot, które stały się ludźmi zaledwie kilkaset (a może jeszcze mniej) tysięcy lat temu.

=======================off-top=========================================
Ps Napiszę ci Marku, bo kto skoro nie ja ?, tak szczerze po bratersku, pycha z ciebie czasami wychodzi w tym co piszesz - patrz też wątek O co Bóg zapyta po śmierci. A znamy i cenimy przecież innego Marka, który w sposób zrozumiały i dostosowany do poziomu odbiorcy tłumaczy i wyjaśnia.
To raczej brak cierpliwości. Zresztą akurat w przypadku wspomnianego wątku jak najbardziej uzasadniony zachowaniem sporej części adwersarzy. Jeśli ktoś wkłada wiele wysiłku we wgłębienie się w pewne sprawy i próbuje się nimi dzielić, prostuje pewne pojęcia i spostrzega, że nadal adwersarze referują do sprostowanych pojęć (mam na myśli rzekome "zasługiwanie po śmierci") to mam to za arogancję.Ale to chyba nie miejsce na taką dyskusję.
A przy okazji publicznie przepraszam cię za obrażanie ciebie przez Enosza na forum- dzisiaj zrobię z nim porządek więc wytrzymaj i nie odpowiadaj tym samym.
Ależ Enosz nie jest mnie w stanie obrazić. Jest w sytuacji, z której nie ma wyjścia, bowiem stanięcie w prawdzie równałoby się porzuceniu wszystkiego w co wierzy. Być może to się zresztą z czasem stanie - ale na razie, jak osaczone zwierzę, reaguje tak, jak Go nauczono. Myślę, że tą reakcją znacznie bardziej "oczernia" siebie, niż mnie. A mam nadzieję, że mimo wszystko Jego wewnętrzna uczciwość zwycięży i zmierzy się z twardymi faktami.
Nawiasem mówiąc - nie komentowałem usunięcia przez Ciebie mojego określenia "odszczekać" na "polemikę" Enosza, bo uznałem, że nie warto kruszyć kopii - natomiast jeśli już o tym mówimy uważam że jest adekwatna wobec wypowiedzi, która składa sie właściwie wyłącznie z kłamliwego kontrataku. Określenie "odszczekać się" ma w języku polskim (słusznie) konatację negatywną, jednak nie jest określeniem wulgarnym.
Acz - jak napisalem - nie jest to warte polemiki, być może masz też rację, iż było to po prostu zbędne.


Dodano po 7 minutach 15 sekundach:
Practic pisze: 2021-08-11, 10:55
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-10, 10:45 dziś już nie mamy luksusu prostej, bajkowej interpretacji grzechu pierworodnego
No i tym sposobem obraziłeś nie tylko wszystkich chrześcijan, obraziłeś także starszych braci w wierze którzy Księgę Rodzaju szanują jak swoją Księgę Wiary.
Co Ty robisz i po co?
Daruj sobie uderzanie w wielkie dzwony. Zapoznaj się z tym, co na temat interpretacji Ksiegi Rodzaju pisali Ojcowie Kościoła i wcześni chrześcijanie (a także np. św. Augustyn). Zamieszczałem niektóre z tych tekstów na forum, choćby tu viewtopic.php?p=245673#p245673 , z kolei tu viewtopic.php?p=17631#p17631 podałem linki do prac bp. Siemieniewskiego na ten temat.

Na zachętę Orygenes, "O zasadach":
""Któż, pytam, kto myśli rozsądnie, uzna za stosowne stwierdzenie, iż „dzień pierwszy, drugi i trzeci” z wieczorami i rankami, o których wspomina Pismo, były bez słońca, bez księżyca i gwiazd?
A pierwszy dzień nawet bez nieba ?
Czyż znajdzie się taki prostak, który by sądził, że Bóg, niby jakiś rolnik, „zasadził drzewa w raju, w Edenie na wschodzie” oraz posadził tam „drzewo życia”, to znaczy widzialne i dotykalne drzewo, aby ten, kto je z tego drzewa za pomocą materialnych zębów, otrzymał życie, a ten, kto je z innego drzewa, zdobywał wiedzę „dobra i zła”?
Co się zaś tyczy opowiadania, że „Bóg po południu przechadzał się po raju” i że „Adam skrył się pod drzewem” , zaiste sądzę, że nikt nie ma wątpliwości, iż Pismo przedstawiło je przenośnie, aby w ten sposób wskazać na pewne tajemnice. Również zdanie: „Kain odszedł sprzed oblicza Boga”, wyraźnie skłaniają rozsądnego czytelnika, aby zastanawiał się, co oznacza „oblicze Boga” i w jaki sposób może ktoś „odejść” sprzed niego. "

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: sądzony » 2021-08-11, 11:42

Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-11, 10:14
Dezerter pisze: 2021-08-10, 19:36
sądzony pisze: 2021-08-10, 14:02
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-10, 10:45 Ale zacząć trzeba od tego, że w dziedzinie duchowości przyczyna nie zawsze wyprzedza skutek.
Bez ironii. Moim zdaniem jesto jedno z mondrzejszych zdań jakie u Ciebie przeczytałem.
To dobrze, że ty je doceniasz, to może jeszcze wytłumaczysz tym co nie wpadli w zachwyt tylko w zdumienie :-\
A co jest tu niejasne/do tłumaczenia?
Więc b. proszę Marku o wyjaśnienie w jaki sposób, zgodnie z logiką, w jaki sposób skutek może wyprzedzać przyczynę.
I jeżeli tak jest skąd wiesz, że to logika skoro ?
Chyba, że mówisz o "Bożej Logice", logice paradoksu, niedualizmie, psychologii głębi, filozofii kwantowej - to się zgodzę.

„Bóg jest we wszystkich rzeczach - im bardziej w nich, tym bardziej poza nimi, im bardziej wewnątrz nich, tym bardziej na zewnątrz, im bardziej na zewnątrz, tym bardziej wewnątrz nich.” kazanie 30, Eckhart
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Practic
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 21 lip 2021
Has thanked: 16 times
Been thanked: 13 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Practic » 2021-08-11, 11:44

Ani Orygenes, ani nawet współcześni moderniści nie naśmiewają się z Pisma Świętego tylko je interpretują.
Żaden katolik nigdy nie powie, ze Pismo Święte, czy jakaś jego część, to bajki.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-11, 11:48

sądzony pisze: 2021-08-11, 11:42 Więc b. proszę Marku o wyjaśnienie w jaki sposób, zgodnie z logiką, w jaki sposób skutek może wyprzedzać przyczynę.
Nie bardzo rozumiem, co miałbym wyjaśniać.
Podobnie jak miałbym wyjasnić, że "zgodne z logiką" jest, iż przyczyna wyprzedza skutek.
Ani jedno, ani drugie nie ma nic wspólnego z logiką - trzymajmy się znaczeń słów, bo inaczej nie będziemy się mogli w ogole porozumiesz,
Chyba, że mówisz o "Bożej Logice", logice paradoksu, niedualizmie, psychologii głębi, filozofii kwantowej - to się zgodzę.
Pomieszałeś różne rzeczy w jednym garnku (przy czym niektóre z nich to wspólczesne zabobony). Absolutnie się z tym nie zgadzam.
„Bóg jest we wszystkich rzeczach - im bardziej w nich, tym bardziej poza nimi, im bardziej wewnątrz nich, tym bardziej na zewnątrz, im bardziej na zewnątrz, tym bardziej wewnątrz nich.” kazanie 30, Eckhart
Efektowne, ale nie mam pojęcia, co miałoby znaczyć. I, prawdę mówiąc, sądzę że nic nie znaczy, choć jest zabawne retorycznie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: sądzony » 2021-08-11, 11:53

Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-11, 11:26 zbawienie ludzi żyjących przed Ofiarą Jezusa Chrystusa
Nie dostrzegasz pewnych kwestii. To niedualizm.
Z punktu widzenia Boga, ponieważ żadnen skutek nie wystąpił przed przyczyną, bo dla Boga nie istnieje żadne "przed" - nie istnieje żadna "logika", a jeśli tak to "Boska Logika".
Z punktu widzenia człowieka tak to wygląda i dlatego jest "nielogiczne" ponieważ wystąpienie skutku przed przyczyną logiczne być nie może.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-11, 11:56

Practic pisze: 2021-08-11, 11:44 Ani Orygenes, ani nawet współcześni moderniści nie naśmiewają się z Pisma Świętego tylko je interpretują.
Oczywiście. I co?
Żaden katolik nigdy nie powie, ze Pismo Święte, czy jakaś jego część, to bajki.
Mylisz się. Bajki to jedna z form literackich obecnych w Piśmie Świętym. Każdy poważny biblista Ci to powie (może z wyjątkiem niektórych fundamentalistów protestanckich i w niektórych sektach, ale oni nie są powazni).
To jednak nie istotne, bo - wbrew temu co usiłujesz mi zasugerować, ja o tym jakoby Pismo Święte było bajkami NIE PISAŁEM.
Napisałem o bajkowych interpretacjach (np. literalnych), całkowicie dalekich od faktycznego znaczenia Księgi Rodzaju, cytuję:
Marek Piotrowski pisze:dziś już nie mamy luksusu prostej, bajkowej interpretacji grzechu pierworodnego
Proponuję, abyś założył wątek w którym, na podstawie swojej (nie)wiedzy będziesz mnie krytykował (możemy się umówić, że nie będę w nim polemizował, a nawet go czytał), a tu skupił się na temacie, o którym rozmawiamy.

Dodano po 1 minucie 42 sekundach:
sądzony pisze: 2021-08-11, 11:53
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-11, 11:26 zbawienie ludzi żyjących przed Ofiarą Jezusa Chrystusa
Nie dostrzegasz pewnych kwestii. To niedualizm.
Z punktu widzenia Boga, ponieważ żadnen skutek nie wystąpił przed przyczyną, bo dla Boga nie istnieje żadne "przed" - nie istnieje żadna "logika", a jeśli tak to "Boska Logika".
Twierdzenie bez dowodu można odrzucić bez powodu. Co niniejszym czynię.
Logika nie ma nic wspólnego z czasem, jego brakiem lub istnieniem; nie ma nic też wspólnego z następstwem zdarzeń.
Z punktu widzenia człowieka tak to wygląda i dlatego jest "nielogiczne" ponieważ wystąpienie skutku przed przyczyną logiczne być nie może.
Aha, "być nie może" ;)
Zaiste, powalający "argument".
Ostatnio zmieniony 2021-08-11, 11:56 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Morkej » 2021-08-11, 12:01

Practic pisze: 2021-08-11, 11:44 Żaden katolik nigdy nie powie, ze Pismo Święte, czy jakaś jego część, to bajki.
Jeżeli spojrzymy na opowieść Kaina i Abla, a konkretnie kiedy zajrzymy do, np. Biblii Tysiąclecia i spojrzymy na tamtejszy przypis, to zauważymy bardzo ciekawą rzecz:

" Epizod o Kainie i Ablu, dotyczący prawdopodobnie w swym pierwotnym brzmieniu czasów dużo późniejszych (rozwinięta kultura, znaczna liczba ludzi), został tu umieszczony jako wymowne potwierdzenie skutków grzechu pierworodnego"

Czyli jest tutaj jasno zauważone, że jest to zupełnie inna opowieść, którą autor świadomie umieścił, bo pasowała narracyjnie z poprzednią opowieścią o Adamie i Ewie.
Inni autorzy również wielokrotnie czynili podobne zabiegi modyfikując istniejące w ich czasach opowieści, aby tworzyło to wspólną narrację. Wierzymy, że ci autorzy pod natchnieniem przekazali w ten sposób historię zbawienia.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Practic
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 21 lip 2021
Has thanked: 16 times
Been thanked: 13 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Practic » 2021-08-11, 12:06

Kochany, ludzie którzy coś wiedzą o Piśmie Świętym i wynikach jego badań w ostatnich dziesięcioleciach rozumieją, ze pewne fragmenty Pisma są napisane jako proza poetycka z użyciem narzędzi poetyckich. Tak jest m.in. z Księgą Rodzaju.
To nikogo nie uprawnia do tego, by naśmiewał się z Pisma że zawiera jakieś bajki.
Chciałbym to wyraźnie podkreślić jako katolik.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-11, 12:09

Practic pisze: 2021-08-11, 12:06 Kochany, ludzie którzy coś wiedzą o Piśmie Świętym i wynikach jego badań w ostatnich dziesięcioleciach rozumieją, ze pewne fragmenty Pisma są napisane jako proza poetycka z użyciem narzędzi poetyckich. Tak jest m.in. z Księgą Rodzaju.
To nikogo nie uprawnia do tego, by naśmiewał się z Pisma że zawiera jakieś bajki.
Chciałbym to wyraźnie podkreślić jako katolik.
Jak najbardziej zawiera (choć akurat Księga Rodzaju to inna forma literacka).
Polecam dokształt https://deon.pl/kosciol/komentarze/bibl ... ndy,210075
Natomiast sprawą Twojego braku uwagi jest oskarżanie mnie o nazywanie Księgi Rodzaju "bajkami", bowiem niczego takiego nie zrobiłem.
Widać szybciej oskarżasz, niż czytasz :(
Ostatnio zmieniony 2021-08-11, 12:09 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: sądzony » 2021-08-11, 12:55

Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-11, 11:56 Logika nie ma nic wspólnego z czasem, jego brakiem lub istnieniem; nie ma nic też wspólnego z następstwem zdarzeń.
Więc proszę użyj zasad logiki poza czasem.

("Logik temporalnych jest wiele. Można je jednak podzielić na dwie grupy – te, które zakładają liniową strukturę czasu, oraz te, które zakładają rozgałęzioną strukturę czasu. Logiki temporalne zazwyczaj operują czasem składającym się z wydarzeń dyskretnych, choć możliwe są też logiki używające czasu ciągłego."
https://pl.wikipedia.org/wiki/Logika_temporalna
"Związek przyczynowy w fizyce współczesnej a logika przyczynowości"
https://www.jstor.org/stable/43407404
"Logiczna problematyka czynu i sprawstwa"
https://core.ac.uk/download/pdf/225129176.pdf
"Związek przyczynowy a logika przyczynowości"
https://tezeusz.pl/zwiazek-przyczynowy- ... law-kiczuk)

:-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

orzeszku

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: orzeszku » 2021-08-11, 13:17

Nie ma różnych logik - logiki bożej, niebożej... Jest tylko jedna logika, kwestionowanie tego to relatywizm.

Wracając do przykładu niemoralności ewolucji, czy może ktoś jasno wytłumaczyć, na czym miałaby się tu opierać jakakolwiek "boża logika"? Jeśli najpierw został stworzony niemoralny (czy też amoralny) mechanizm ewolucji a dopiero potem, za jego pomocą - ludzie, to gdzie tu jest miejsce na grzech pierworodny? To w tym momencie uznajemy, że to Bóg popełnił grzech pierworodny, tworząc ten mechanizm, od początku zły. A Biblia twierdzi na odwrót - że stworzenie było dobre, dopiero grzech pierworodny je zdegenerował. Jeśli by to uzasadnić, musimy negować następstwo sekwencyjne, czas i tworzyć jakieś łamańce intelektualne, alternatywne "logiki boże" itd., to tym samym wkraczamy na pole relatywizmu a przynajmniej fideizmu, gdzie nie można nic pewnego stwierdzić o świecie i Bogu a musimy tylko opierać się na naszej wierze i "wiem, że nic nie wiem", tymczasem KK twierdzi inaczej - że prawda o Bogu jest możliwa do poznania również rozumowo.

Biblia i przekazy świętych mówią też wiele o tym, jak Bóg ceni prostotę intelektualną, dziecięctwo duchowe, wszystko co jest przekombinowane, nadmierne przefilozofowane jest niżej cenione. No i tak jest - jeśli do podstawowych prawd wiary trzeba ultraskomplikowanego aparatu filozoficznego by cokolwiek móc ustalić w tym temacie, tym samym wiara byłaby dla nielicznych a nie czymś powszechnym.
Ostatnio zmieniony 2021-08-11, 13:20 przez orzeszku, łącznie zmieniany 1 raz.

Practic
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 21 lip 2021
Has thanked: 16 times
Been thanked: 13 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Practic » 2021-08-11, 13:41

Practic pisze: 2021-08-11, 12:06 Kochany
To było do Morkeja

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: sądzony » 2021-08-11, 13:43

orzeszku pisze: 2021-08-11, 13:17 Nie ma różnych logik - logiki bożej, niebożej... Jest tylko jedna logika, kwestionowanie tego to relatywizm.
Nie sądze jednak by "obowiązywała" ona Boga.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Practic
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 21 lip 2021
Has thanked: 16 times
Been thanked: 13 times

Re: Pierwsi ludzie

Post autor: Practic » 2021-08-11, 13:49

sądzony pisze: 2021-08-11, 13:43
orzeszku pisze: 2021-08-11, 13:17 Nie ma różnych logik - logiki bożej, niebożej... Jest tylko jedna logika, kwestionowanie tego to relatywizm.
Nie sądze jednak by "obowiązywała" ona Boga.
I to jest sedno sprawy, gdy rozmawia się o Bogu.

Człowiek z jego rozgadanym ego i kłębiącymi się w nieuporządkowanym nieładzie racjami, dla Boga nie jest właściwym odniesieniem.

Kto chce odnosić się do Boga niech raczej wejdzie w modlitwę w ciszy.
Wtedy jest w stanie odbierać to, co mówi Bóg.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”