Życie katolickie bez Niepokalanej?

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
Practic
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 21 lip 2021
Has thanked: 16 times
Been thanked: 13 times

Re: Życie katolickie bez Niepokalanej?

Post autor: Practic » 2021-08-10, 13:29

Tu są moje rekolekcje
https://www.beatyfikacja33.pl/


[youtube][/youtube]


Dodaję do nich również rozważania "33 dni przygotowania według św. Ludwika Grignion de Monfort" i wieczorny Różaniec.

[youtube][/youtube]

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Życie katolickie bez Niepokalanej?

Post autor: lambda » 2021-08-11, 07:26


Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Życie katolickie bez Niepokalanej?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-05, 18:35

Wybaczcie, że odkopię ten wątek. Bo mam jedno pytanie:
Czy można być 100% Katolikiem nie modląc się na różańcu?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Życie katolickie bez Niepokalanej?

Post autor: Albertus » 2023-01-05, 19:56

Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-05, 18:35 Wybaczcie, że odkopię ten wątek. Bo mam jedno pytanie:
Czy można być 100% Katolikiem nie modląc się na różańcu?
Można.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Życie katolickie bez Niepokalanej?

Post autor: sądzony » 2023-01-05, 21:30

A czy można na różańcu odmawiać inne modlitwy, np. Modlitwę Jezusową?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Życie katolickie bez Niepokalanej?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-05, 22:02

To dodam jeszcze jedno pytanie: czy gdy ksiądz zada na pokutę np. 10 Zdrowaś Mario, to można powiedzieć, że nie odmawia się tej modlitwy i poprosić o inną?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Życie katolickie bez Niepokalanej?

Post autor: Albertus » 2023-01-05, 22:12

Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-05, 22:02 To dodam jeszcze jedno pytanie: czy gdy ksiądz zada na pokutę np. 10 Zdrowaś Mario, to można powiedzieć, że nie odmawia się tej modlitwy i poprosić o inną?

Ale dlaczego katolik miałby nie odmawiać tej modlitwy?

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Życie katolickie bez Niepokalanej?

Post autor: Ate » 2023-01-05, 22:17

Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-05, 22:02 To dodam jeszcze jedno pytanie: czy gdy ksiądz zada na pokutę np. 10 Zdrowaś Mario, to można powiedzieć, że nie odmawia się tej modlitwy i poprosić o inną?
Nie. To nie jest koncert życzeń. Albo w coś wierzymy, albo się bawimy. Odprawienie pokuty zadanej tak, jak była zadana to też nauka, choćby tego, że nie zawsze musi być według mojego widzimisię.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Życie katolickie bez Niepokalanej?

Post autor: Andej » 2023-01-06, 08:47

Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-05, 22:02 To dodam jeszcze jedno pytanie: czy gdy ksiądz zada na pokutę np. 10 Zdrowaś Mario, to można powiedzieć, że nie odmawia się tej modlitwy i poprosić o inną?
Można. Żaden kanon KPK nie określa ograniczeń w tym zakresie.
Ale, zastanawiam się, dlaczego ktoś miałby o to prosić? Jeśli chciałby odmówić 10 Ojcze Nasz, to przecież też może niezależnie od zdrowasiek. Przyznam, ze kiedyś miałem podobne wątpliwości. Bo jak ksiądz polecił odmówić jakąś tajemnicę, to spytałem, czy może być coś innego, bo całą cząstkę i tak odmawiam (teraz już cały różaniec). Powiedział, abym odmówił jakąś inną. A teraz nie pytam, tylko wypełniam to, co zostało zadane. Na ile potrafię. Przecież nic złego się nie stanie, jeśli pomodlę się dwa razy.
Choć wyznam, że najtrudniejsze są dla mnie pokuty wymagające jednorazowego wzbudzenia jednej myśli w konkretnym momencie. Zwykle zaraz po przyjęciu Hostii. Trudno się równocześnie skupić na Jednym i drugim.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Życie katolickie bez Niepokalanej?

Post autor: sądzony » 2023-01-06, 09:52

Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-05, 22:02 To dodam jeszcze jedno pytanie: czy gdy ksiądz zada na pokutę np. 10 Zdrowaś Mario, to można powiedzieć, że nie odmawia się tej modlitwy i poprosić o inną?
Ja nie modlę się na różańcu i kiedyś dostałem jako pokutę modlitwę różańcową więc ją odmówiłem z pomocą o. Szustaka, bo sam nie umiałem.
....
Oczywiście, że można powiedzieć, że się nie odmawia. To ważna informacja dla spowiednika.
Gdybym był spowiednikiem zaciekawiłoby mnie dlaczego? To rzuca światło na duchowość penitenta.
Spowiedź to miejsce nie tylko na grzechy, ale i na wątpliwości.

Co na to spowiednik? To już trudno powiedzieć :)

Dodano po 6 minutach 35 sekundach:
Albertus pisze: 2023-01-05, 22:12
Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-05, 22:02 To dodam jeszcze jedno pytanie: czy gdy ksiądz zada na pokutę np. 10 Zdrowaś Mario, to można powiedzieć, że nie odmawia się tej modlitwy i poprosić o inną?
Ale dlaczego katolik miałby nie odmawiać tej modlitwy?
Naturalnym jest, że w duchowym rozwoju chrześcijanina pewne "rodzaje modlitw" przychodzą łatwiej inne trudniej. Dla mnie osobiście "modlitwy ustne" są trudniejsze i mój spowiednik wiedząc o tym, myślę, że świadomie, często mi je zadaje :)

Dodano po 1 minucie 54 sekundach:
Andej pisze: 2023-01-06, 08:47 Choć wyznam, że najtrudniejsze są dla mnie pokuty wymagające jednorazowego wzbudzenia jednej myśli w konkretnym momencie. Zwykle zaraz po przyjęciu Hostii. Trudno się równocześnie skupić na Jednym i drugim.
Co to znaczy?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Życie katolickie bez Niepokalanej?

Post autor: Andej » 2023-01-06, 11:20

To znaczy, że przyjmując Pana do siebie jestem skupiony na Jego obecności. Na godnym przyjęciu. A zaraz po komunii przychodzi chęć podziękowania za cud eucharystii, za to że mogłem przyjąć i że chciałem przyjąć. I rozdwojenie jaźni, bo w tym samym czasie ma uczynić coś innego. Wzbudzić myśl, uświadomić sobie jakieś słowa, jakieś wezwanie. A nade wszystko, zapamiętać, co mam zrobić. Bo, pomimo wielokrotnego powtarzania sobie tego, na czym ma polegać pokuta, zapominam o tym, gdy przeistoczenie. Niestety, pamięć szykanuje mnie. Za dużo w jednym czasie.
Dużo prościej byłoby, gdyby to było 10 lub 100 zdrowasiek. Wtedy odmawiam 50, 10, 200, albo trochę więcej i mam nadzieję, że udało mi się wywiązać z zadania. Jakoś.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Życie katolickie bez Niepokalanej?

Post autor: sądzony » 2023-01-06, 11:36

Wydaje mi się, że "skupienie na obecności" już jest dziękczynieniem.
Ale może nie do końca rozumiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Życie katolickie bez Niepokalanej?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-06, 11:36

Andej pisze: 2023-01-06, 08:47
Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-05, 22:02 To dodam jeszcze jedno pytanie: czy gdy ksiądz zada na pokutę np. 10 Zdrowaś Mario, to można powiedzieć, że nie odmawia się tej modlitwy i poprosić o inną?
Można. Żaden kanon KPK nie określa ograniczeń w tym zakresie.
Ale, zastanawiam się, dlaczego ktoś miałby o to prosić?
Zastanawiam się nad przyszłością chrześcijaństwa i możliwym jakiegoś rodzaju zjednoczeniem Protestantów i Katolików. Powstaniem czegoś w rodzaju pobożności ewangelicko-katolickiej, albo luterańsko-katolickiej czy kalwińsko-katolickiej. Można by tu wstawić w pierwszy człon tej frazy dowolny nurt protestancki i stworzyć listę różnych pobożności *-katolickich.

Dla ewangelika modlitwa do Marii wiąże się z oddawaniem jej boskiej czci. Co wynika z samej istoty modlitwy według Biblii. Dlatego ewangelik/protestant nie będzie odmawiał modlitwy Zdrowaś Mario (przynajmniej w jej formie zachodniej, z frazą "Święta Mario Matko Boża módl się za nami grzesznymi.... Jest wersja wschodnia tej modlitwy składająca się tylko z biblijnego pozdrowienia anielskiego - to już jest bardziej przystępne).

Nie chodzi tu o to, by pozbawić katolicyzmu jakichś kluczowych jego elementów, ale aby skorzystać wzajemnie z tego, co żywe i ożywiające w pobożności katolickiej i protestanckiej.
Pytając o możliwość życia katolickiego bez Niepokalanej można by też zapytać o możliwość katolickiego życia bez Niepokalanego.
Analogicznie - życia protestanckiego wobec Niepokalanej i Niepokalanego.

Takie refleksje w trakcie lektury "Sobór i Zjednoczenie" ks. prof. Kunga. ;)
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Życie katolickie bez Niepokalanej?

Post autor: Andej » 2023-01-06, 11:52

Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-06, 11:36 Dla ewangelika modlitwa do Marii wiąże się z oddawaniem jej boskiej czci.
Nie spodziewałem się tego, aby ewangelicy mieli aż tak wielka atencję do Maryi. Żaden świadomy katolik nie ośmieliłby się oddawać jej boskiej czci.
Jestem wielce zaskoczony, zwłaszcza w świetle tego, co wcześniej pisałeś. Wydawało mi się, że raczej deprecjonują Maryję.
Nie rozumiem w czym przeszkadzają święci. Oczywiście można nie wierzyć w istnienie świętych, czyli w to, że Bóg zbawia ludzi i przyjmuje do nieba. Ale jaki to ma sens? Można nie wierzyć, że Jezus został urodzony przez Maryję i Ja pomijać. Ale dla mnei, nie trzyma się to kupy. Nie rozumiem takiego podejścia. Choć przypomina mi nieco rozdwojenie jaźni ŚJ, gdy sprawa dotyczy Jezusa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Życie katolickie bez Niepokalanej?

Post autor: Albertus » 2023-01-06, 11:56

Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-06, 11:36
Andej pisze: 2023-01-06, 08:47
Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-05, 22:02 To dodam jeszcze jedno pytanie: czy gdy ksiądz zada na pokutę np. 10 Zdrowaś Mario, to można powiedzieć, że nie odmawia się tej modlitwy i poprosić o inną?
Można. Żaden kanon KPK nie określa ograniczeń w tym zakresie.
Ale, zastanawiam się, dlaczego ktoś miałby o to prosić?
Zastanawiam się nad przyszłością chrześcijaństwa i możliwym jakiegoś rodzaju zjednoczeniem Protestantów i Katolików. Powstaniem czegoś w rodzaju pobożności ewangelicko-katolickiej, albo luterańsko-katolickiej czy kalwińsko-katolickiej. Można by tu wstawić w pierwszy człon tej frazy dowolny nurt protestancki i stworzyć listę różnych pobożności *-katolickich.

Dla ewangelika modlitwa do Marii wiąże się z oddawaniem jej boskiej czci. Co wynika z samej istoty modlitwy według Biblii. Dlatego ewangelik/protestant nie będzie odmawiał modlitwy Zdrowaś Mario (przynajmniej w jej formie zachodniej, z frazą "Święta Mario Matko Boża módl się za nami grzesznymi.... Jest wersja wschodnia tej modlitwy składająca się tylko z biblijnego pozdrowienia anielskiego - to już jest bardziej przystępne).

Nie chodzi tu o to, by pozbawić katolicyzmu jakichś kluczowych jego elementów, ale aby skorzystać wzajemnie z tego, co żywe i ożywiające w pobożności katolickiej i protestanckiej.
Pytając o możliwość życia katolickiego bez Niepokalanej można by też zapytać o możliwość katolickiego życia bez Niepokalanego.
Analogicznie - życia protestanckiego wobec Niepokalanej i Niepokalanego.

Takie refleksje w trakcie lektury "Sobór i Zjednoczenie" ks. prof. Kunga. ;)
Ksiądz Kung nie jest na szczęście teologiem katolickim.

ODPOWIEDZ