Grzech ciężki a lekki- rozgraniczenie

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Grzech ciężki a lekki- rozgraniczenie

Post autor: lambda » 2021-08-10, 13:36

itsjustmemichelle1 pisze: 2021-08-09, 20:15 Jak odróżnić grzech lekki od ciężkiego?
Punkty Katechizmie 1857 -1862 wyjaśniaja

Dodano po 2 minutach 12 sekundach:
itsjustmemichelle1 pisze: 2021-08-10, 10:10 @Practic no dzięki, nie wiedziałam.
@Andej ja byłam u spowiedzi, teraz mnie po prostu naszło takie pytanie.
To jak Ty się spowiadasz jak nie wiesz jak odróżnić ciężaru grzechu? Przecież to Katecheza przed I Komunia...
Ostatnio zmieniony 2021-08-10, 13:37 przez lambda, łącznie zmieniany 2 razy.

Lizzie
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 476
Rejestracja: 4 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 75 times
Been thanked: 79 times

Re: Grzech ciężki a lekki- rozgraniczenie

Post autor: Lizzie » 2021-08-10, 16:08

Katechizm Kościoła katolickiego .
1855 Grzechy śmiertelny niżczy miłość w sercu człowieka wskutek poważnego wykroczenia przeciw prawu Bożemu posuwając człowiekowi dobra niższe odwaracając go od Boga który jest jego celem i ostatecznym szczęściem .
1859 Grzech śmiertelny wymaga pełnego pozania i całkowitej zgody .
Zakłada wiedzę o grzeszym charakterze czynu o jego sprzecznosci z prawem Bożym .
Zakłada także zgodę tyle dobrowolną by stanowił on wybór osobisty .
Ignorancja zawiniona i zatwardziałość serca nie pomiejszają lecz większają
dobrowolny charakter grzechu .
1861 Grzech śmiertelny jest podobnie jak miłość radykalną możliwością wolności ludzkiej .Pociąga ona za sobą utratę miłości i pozbawienie łaski uświęcającej to znaczy stanu łaski . Jeśli nie zostanie on wynagrodzony przez szczery żal i Boże przebaczenie powoduje wykluczenie z Królestwa Chrystusa i wieczną śmierć w piekle nasza wolność ma bowiem moc dokonywania wyborów nieodwracalnych na zawsze .
Chociaż możemy sądzić że jakiś czyn jest w sobie ciężką winą powinnyśmy sąd nad osobami powierzyć sprawiedliwości i miłosierdziu Bożemu .
1862 Grzech powszedni jest popełniany wtedy gdy w materii lekkiej gdy nie przestrzega się normy prawa moralnego lub
gdy nie przestrzega się prawa moralnego w materii ciężkiej lecz bez pełnego pozania lub całkowitej zgody .
1863 Grzech powszedni osłabia miłość jest przejawem nieuporządkowanego przywiązania do dóbr stworzonych unienożliwia postęp dusz\y w zdobywaniu cnót i praktykowania dobra moralnego zasługuje na kary doczesne .
Grzech powszedni świadomy i pozostawiony bez skruchy usposabia nas stopniowo do grzechu śmiertelnego .
Grzech powszedni nie czyni nas jednak przeciwnymi woli i przyjaźni Bożej nie zrywa przymierza z Bogiem .
Może być naprawiony po ludzku z pomocą łaski Bożej .
Nie łaski uświęcającej przyjaźni z Bogiem miłości ani w kosekwencji życia wiecznego .
1873 Źródłem wszystkich grzechów jest serce człowieka .
Rodzaje i ciężar grzechów określa się przede wszystkim według ich przedmiotu .
1875 Grzech powszedni stanowi nieporządek moralny dający się naprawić miłość której pozwala w nas trwać .
1876 Powtarzanie grzechów nawet powszednich rodzi wady wśród których wyróżnia się grzechy główne .
Ostatnio zmieniony 2021-08-10, 17:05 przez Lizzie, łącznie zmieniany 2 razy.
''Modlitwa to przebywanie z Tym który mnie kocha '' św Teresa z Lisieux @};- :x

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Grzech ciężki a lekki- rozgraniczenie

Post autor: Zebra » 2021-08-10, 19:41

Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Grzech ciężki a lekki- rozgraniczenie

Post autor: Andej » 2021-08-10, 21:19

sądzony pisze: 2021-08-10, 07:23 A gdy masz wątpliwość dzień po spowiedzi?
To znaczy, że źle się spowiadałeś. Że nie zrobiłeś sumiennego rachunku sumienia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
itsjustmemichelle1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 779
Rejestracja: 17 sty 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 132 times

Re: Grzech ciężki a lekki- rozgraniczenie

Post autor: itsjustmemichelle1 » 2021-08-10, 21:48

Dzięki za pomoc! Zawsze starałam się to rozgraniczyć, ale teraz już będę mieć łatwiej.
EDIT: czytam i wychodzi na to, że dobrze to jednak rozumiałam.
Ostatnio zmieniony 2021-08-10, 21:50 przez itsjustmemichelle1, łącznie zmieniany 1 raz.
za dużo dzieci nie ma już swoich tatusiów i swoich mam

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Grzech ciężki a lekki- rozgraniczenie

Post autor: sądzony » 2021-08-11, 07:45

Andej pisze: 2021-08-10, 21:19
sądzony pisze: 2021-08-10, 07:23 A gdy masz wątpliwość dzień po spowiedzi?
To znaczy, że źle się spowiadałeś. Że nie zrobiłeś sumiennego rachunku sumienia.
Chyba się nie rozumiemy. A może to ja nie rozumiem Ciebie.
Chodzi mi o przypadek, w którym dzień po spowiedzi "popełniasz" czyn, co do którego masz wątpliwości.
Co w takim wypadku?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Practic
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 21 lip 2021
Has thanked: 16 times
Been thanked: 13 times

Re: Grzech ciężki a lekki- rozgraniczenie

Post autor: Practic » 2021-08-11, 07:52

sądzony pisze: 2021-08-11, 07:45 Chodzi mi o przypadek, w którym dzień po spowiedzi "popełniasz" czyn, co do którego masz wątpliwości.
Co w takim wypadku?
W każdym przypadku, zamiast nieustającego szczegółowego rozpatrywania samych złych rzeczy, doszukiwania się w swoim życiu tylko zła, dobrą praktyką jest wejść w stan modlitwy i próbować spojrzeć Bogu prosto w twarz.
To pierwotna sytuacja, gdy Bóg pyta Adama, który zgrzeszył: Gdzie jesteś Adamie?
A Adam odpowiada, schowałem się w krzakach, bo zgrzeszyłem i nie śmiem spojrzeć Ci w twarz Boże.

Jeśli reagujesz jak Adam i Twój grzech jest przed Tobą - proś o zmiłowanie Boże (w Sakramencie Pokuty), byś znowu mógł Mu spojrzeć w twarz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Grzech ciężki a lekki- rozgraniczenie

Post autor: Andej » 2021-08-11, 19:59

sądzony pisze: 2021-08-11, 07:45 Chyba się nie rozumiemy. A może to ja nie rozumiem Ciebie.
Chodzi mi o przypadek, w którym dzień po spowiedzi "popełniasz" czyn, co do którego masz wątpliwości.
Co w takim wypadku?
Niezbyt to jasne, o co chodzi.
Jeśli popełniasz czyn, z którego się spowiadałeś, i ponownie masz wątpliwości, to znaczy, że źle się spowiadałeś. Bo wątpliwości należało wyjaśnić w konfesjonale.
Ale gdy popełniasz coś po raz pierwszy (albo po raz pierwszy starasz się ocenić ten czyn) i ogarniają wątpliwości, to musisz ocenić na ile jest to poważny grzech. Jeśli obawiasz się, że może być to grzech śmiertelny, to wracaj doi spowiedzi. Nawet, jeśli była ona 5 minut wcześniej.
Trzeci wariant rozumienia. Po spowiedzi przypomina się czyn z okresu przed spowiedzią, ale dopiero po odejściu pojawiają się wątpliwości. W takim wypadku spokojnie poczekałbym do kolejnej spowiedzi. Albowiem, wszystkie grzechy zostały odpuszczone. Z wyjątkiem świadomie zatajonych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Grzech ciężki a lekki- rozgraniczenie

Post autor: sądzony » 2021-08-11, 20:27

Andej pisze: 2021-08-11, 19:59
sądzony pisze: 2021-08-11, 07:45 Chyba się nie rozumiemy. A może to ja nie rozumiem Ciebie.
Chodzi mi o przypadek, w którym dzień po spowiedzi "popełniasz" czyn, co do którego masz wątpliwości.
Co w takim wypadku?
Ale gdy popełniasz coś po raz pierwszy (albo po raz pierwszy starasz się ocenić ten czyn) i ogarniają wątpliwości, to musisz ocenić na ile jest to poważny grzech. Jeśli obawiasz się, że może być to grzech śmiertelny, to wracaj doi spowiedzi. Nawet, jeśli była ona 5 minut wcześniej.
To raczej ten wariant.
Wybacz zamieszanie, ale dopiero się uczę rozeznawania grzechu w kontekście sakramentu Komuni Świętej.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Grzech ciężki a lekki- rozgraniczenie

Post autor: Dezerter » 2021-08-12, 09:53

Przypomnę przy okazji, że mamy coś takiego jak Biblioteka wiedzy, którą Magnolia nam zgromadziła i warto tam zajrzeć również w tym temacie
viewtopic.php?f=80&t=9695
Ja jak mam wątpliwość, czy lekki czy ciężki to uznaje, że ciężki i do spowiedzi
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ