Dobra żona

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Dobra żona

Post autor: Lunka » 2021-08-10, 22:33

Pytanie kieruję głównie do Panów w związku małżeńskim, na podstawie doświadczeń ale i do każdej innej osoby. Można napisać swoje wyobrażenia itp.
Pytanie: jakie są cechy dobrej żony? W jaki sposób wasze żony powodują, że jesteście szczęśliwi u ich boku?
Mój staz to póki co 2 lata. Choć z mężem znam się 10 x_x ale nadal nie rozumiem tego wszystkiego. Chyba będę się uczyć całe życie. #-o
Chciałabym zaczerpnąć od was inspiracji zwłaszcza z męskiego punktu widzenia B-)
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Dobra żona

Post autor: lambda » 2021-08-11, 06:29

Lunka pisze: 2021-08-10, 22:33 Pytanie kieruję głównie do Panów w związku małżeńskim, na podstawie doświadczeń ale i do każdej innej osoby. Można napisać swoje wyobrażenia itp.
Pytanie: jakie są cechy dobrej żony? W jaki sposób wasze żony powodują, że jesteście szczęśliwi u ich boku?
Mój staz to póki co 2 lata. Choć z mężem znam się 10 x_x ale nadal nie rozumiem tego wszystkiego. Chyba będę się uczyć całe życie. #-o
Chciałabym zaczerpnąć od was inspiracji zwłaszcza z męskiego punktu widzenia B-)


Tutaj mówią że najważniejsze to być radosna i ciepła zona

Practic
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 21 lip 2021
Has thanked: 16 times
Been thanked: 13 times

Re: Dobra żona

Post autor: Practic » 2021-08-11, 07:32

Dla mnie najlepsza żona to jest ta moja.
Ona ma szereg wad, podobnie jak ja i nie o to chodzi w zagadnieniu.
Małżeństwo jest mini kościołem i powinno być oparte na skale - tę skałę tworzy miłość małżonków.
Popatrz na Trójcę Świętą - Bogiem są dwie osoby "namacalne", Ojciec i Syn, jednak jest jeszcze trzecia Osoba Boska - Duch który od tych Dwóch Osób pochodzi - Duch Święty. Jak pochodzi? skąd się wziął? Ano z tego co łączy te Dwie Osoby - z miłości.
Duch Święty pochodzi z wzajemnej miłości między Ojcem i Synem.
(Prawosławni tego nie rozumieją - a szkoda).

Mąż i żona nie mają być "dobrzy" - mają po prostu być i trwać w miłości.
Wtedy tworzą miłosną przestrzeń dla siebie i dla członków powiększającej się rodziny.
Dobrzy to byli przed ślubem i tu nastąpiła ocena i kwalifikacja, dlatego nastąpił ślub.
Wszystko co dzieje się potem, choćby żona czy mąż okazali się pełni wad, trzeba topić w miłości i ciągłym rozwoju tak pary małżeńskiej, jak małżonków z osobna.

Co to znaczy miłość i jak topić wszystko w miłości?

PIEŚŃ NAD PIEŚNIAMI

PIEŚŃ SZÓSTA

CHÓR:

Kim jest ta, co się wyłania z pustyni,
wsparta na oblubieńcu swoim?

OBLUBIENIEC:

Pod jabłonią obudziłem cię;
tam poczęła cię matka twoja,
tam poczęła cię ta, co cię zrodziła.

OBLUBIENICA:

Połóż mię jak pieczęć na twoim sercu,
jak pieczęć na twoim ramieniu,
bo jak śmierć potężna jest miłość,
a zazdrość jej nieprzejednana jak Szeol,
żar jej to żar ognia,
płomień Pański.
Wody wielkie nie zdołają ugasić miłości,
nie zatopią jej rzeki.
Jeśliby kto oddał za miłość całe bogactwo swego domu,
pogardzą nim tylko.

BRACIA:

Siostrzyczkę małą mamy,
piersi jeszcze nie ma.
Cóż zrobimy z siostrą naszą,
gdy zaczną mówić o niej?
Jeśli murem jest,
uwieńczymy ją gzymsem ze srebra;
jeśli bramą jest,
wyłożymy ją deskami z cedru.

OBLUBIENICA:

Murem jestem ja,
a piersi me są basztami,
odkąd stałam się w oczach jego
jako ta, która znalazła pokój.

BRACIA:

Salomon miał winnicę
w Baal-Hamon
oddał ją dzierżawcom.
Za owoc jej płacić miał każdy
tysiąc syklów srebra.

OBLUBIENIEC:

Oto przede mną winnica moja, moja własna:
tysiąc syklów tobie, Salomonie,
a dwieście stróżom jej owocu.
O ty, która mieszkasz w ogrodach,
- druhowie nasłuchują twego głosu -
o daj mi go usłyszeć!

OBLUBIENICA:

Biegnij, miły mój, bądź podobny do gazeli
lub do młodego jelenia
na górach [wśród] balsamowych drzew!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Dobra żona

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-11, 12:18

Na co dzień miłość małżeńska jest bardziej podobna do tej w "Skrzypku na dachu", kiedy do Tewje pyta Goldę:
"Czy Ty mnie kochasz?"
Na co ta odpowiada:
"Piorę ci gacie, urodziłam ci dzieci, gotuję im obiady, a ty jeszcze mnie głupio pytasz, czy cię kocham."

Awatar użytkownika
itsjustmemichelle1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 792
Rejestracja: 17 sty 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 139 times

Re: Dobra żona

Post autor: itsjustmemichelle1 » 2021-08-11, 13:25

@Lunka ja nie jestem żoną, ale coś Ci powiem. Będziesz się uczyć całe życie. Każda rzecz wymaga praktyki i walki ze sobą. Przecież codziennie nabieramy doświadczeń. Nikt nigdy nie będzie więc idealny, ale wciąż próbujemy być dobrzy w rolach, w których przyszło nam funkcjonować. Być dobrymi rodzicami, mężami, żonami, dziećmi itd i ogólnie ludźmi. Na tym polega życie w społeczeństwie :)
za dużo dzieci nie ma już swoich tatusiów i swoich mam

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Dobra żona

Post autor: Dezerter » 2021-08-11, 14:37

Dostaniesz ode mnie ściągę, tylko się nie chwal i nie pokazuj mężowi, tylko korzystaj z niej.
Na początek usiądź z kartką i w szczerości i prawdzie zrób sobie rachunek sumienia i zaznacz te punkty, które spełniasz.
Kartkę tą rozdajemy narzeczonym na naukach przedmałżeńskich
Będę wdzięczny za konstruktywną krytykę
Co możesz zrobić dla męża?

Doceniaj wszystko, co dla ciebie robi i mów mu o tym, że doceniasz to a będzie miał motywację by robić jeszcze więcej!
Jeśli zrobi coś nie tak, nie krzycz: "A nie mówiłam..."
Jeśli zabłądzi podczas wspólnej jazdy samochodem, nie narzekaj, tylko znajdź pozytywną stronę tej sytuacji: ("Jaka ładna okolica " )
Po pracy powitaj męża uśmiechem i w miarę możliwości dobrym humorem.
Jeśli jest zmęczony, zaakceptuj to i daj mu po obiedzie 30 minut spokoju i relaksu.
Tylko dla niego zrób się na bóstwo – dbaj o swój atrakcyjny wygląd na co dzień.
U gotuj mu coś, co bardzo lubi.
Opiekuj się nim, ale nie sprawiaj wrażenia, że mu matkujesz.
Nie krytykuj męża (i wzajemnie!) przy innych, a zwłaszcza przy waszych dzieciach.
Interesuj się jego pracą zawodową – przynajmniej przez 10 minut … wytrzymasz ;-)
Jeśli zaprosił cię do beznadziejnej restauracji lub na koszmarne przedstawienie,
wyraź swoje uczucia w sposób delikatny, bo przecież się starał.
Ufaj mu.
Nie chciej go na siłę zmieniać, ale próbować można, potrzebujemy bodźca do zmian.
Nie potępiaj jego metod wychowawczych – jeśli nie przesadza!
Nie dbaj o dzieci kosztem męża.
Kiedy wraca do domu w upalny dzień lub np. właśnie skosił trawnik, przygotuj mu coś zimnego do picia – niewielki gest a jak cieszy – (nie wierzysz? -obserwuj go… ;)
Nie podejmuj ważnych decyzji bez rozmowy z mężem.
Nie wydawaj pieniędzy... nie dbając o wasze finanse!
Nie narzekaj bez przerwy i nie krytykuj go bez przerwy – udowodnij, że stereotyp kłamie.
Mów mężowi o tym, co myślisz, co czujesz, ale wprost, jasno i precyzyjnie.
Pytaj męża, co mu sprawia przyjemność, może w końcu ci powie...
Nie przedkładaj obowiązków domowych nad wasze spotkanie sam na sam.
Uszanuj ważne dla niego przyzwyczajenia.
Nie przekładaj jego rzeczy na biurku (w garażu) bez uprzedzenia.


Dodano po 41 minutach 2 sekundach:
Z tego samego źródła
Oczekiwania męża
Każdy z nas ma jakieś oczekiwania, również odnośnie małżeństwa i samej osoby współmałżonka mamy pewne oczekiwania. Jedne z nich są w nas bardziej uświadomione, inne podświadome. Od ich spełnienia zależy nasze poczucie szczęścia i spełnienia w roli męża, żony, matki, ojca, kobiety, mężczyzny.
Co różni oczekiwania kobiet i mężczyzn. Z praktyki poradni małżeńskich wynika, że mężczyzna:
- chce być kochany tzn. szanowany, doceniany w osiągnięciach
- pragnie by żona dbała o jego autorytet
- interesowała się jego działalnością i inspirowała ją
- oczekuje wierności
- chce, by żona była gospodarna
- aby czuł się przy niej szczęśliwy
- aby była atrakcyjna
- aby go pocieszała w chwilach porażek
- on pragnie ją chronić i zdobywać


Stereotyp - nieprawdą jest, że mężczyźni w odróżnieniu od kobiet nie są uczuciowi. Badania wykazują, że emocje odgrywają w ich życiu taką samą rolę, jak u kobiet. Różnica polega raczej na sposobie ich wyrażania, okazywania (mężczyźni potrafią bardziej panować nad emocjami, mają za to większą trudność w ich okazywaniu).
Co kobieta powinna?:
- stawiać wymagania wysokie, ale realne, bo my tego potrzebujemy. Stawiając wymagania okazujecie zaufanie, wiarę w jego siły, dowartościowujecie go, wyzwalacie energię do dokonywania wielkich czynów. My mężczyźni wiele potrafimy dokonać by zaimponować kobiecie.
Predyspozycje mężczyzn
Praca – Mężczyzna nie jest stworzony do rzeczy drobnych!
On musi mieć zadanie duże, ważne, jedno solidne, które jak wykona to oczekuje uznania i ….odpoczynku. Tak jak mężczyzna może intensywnie pracować tak i potrzebuje intensywnego, czyli niezakłóconego wypoczynku!
Powrót z pracy – Mądra żona pozwoli mężowi na 30 minut odpoczynku, wytchnienia, relaksu …bez problemów, próśb, itp. Za pół godziny taka mądra żona będzie miała wypoczętego, uśmiechniętego i gotowego do pomocy męża!
Jak odbieramy rzeczywistość - Dal nas ważny jest konkret, fakt namacalny, wartość dzieła. Dla kobiety ważniejszy jest odbiór przez adresata tego co zrobiliśmy, czy daliśmy w prezencie.
Prezenty – dla mężczyzny ważne jest co dostaje a nie jak jest opakowane i najlepiej prezent jest konkretny i przydatny – zestaw kluczy, książek, elektroniki.
Wydarzenia – Mężczyźni nie mają pamięci do rzeczy mało ważnych, mało znaczących – czyli pewne delikatne bodźce uchodzą naszej uwadze …
Pamiętacie takie rozmowy?:
- mówiliśmy przecież o tym – mówi ona
- Nie wmówiliśmy! – odpowiada on ….i kłótnia gotowa …. Jak myślicie mówili o tym czy nie?, jak było naprawdę?
Jeśli dziewczyna powiedział: - Pójdziemy do kina?
A on … dobrze możemy się wybrać
To za tydzień on nie będzie pamiętał, bo nie było w tej rozmowie żadnego konkretu, szczegółu, faktu, który mógłby zapamiętać np. na jaki film, kiedy?, kto ma kupić bilety? Itp.
Koncentracja – my koncentrujemy się na wykonywanej pracy, czynności, komputerze, gazecie, telewizorze do tego stopnia, że nie zauważmy co się do nas mówi ... tzn przytakujemy, czasami nawet odpowiadamy, robimy miny , że rozumiemy, ale po chwili nic w głowie nie zostaje i nic z tego co nam mówiłyście nie pamiętamy. Dlatego jak chcecie nam zakomunikować coś ważnego, to wybierajcie odpowiednie miejsce i czas, albo najpierw powiedz – „patrz na mnie”, „widzisz mnie”?, „słyszysz mnie?” – i wówczas mów usłyszy i zapamięta B-)

Pytaj Lunko o wszystko - zdradzę męski ród i wszystko ci/wam powiem i zdradzę :ymhug:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Dobra żona

Post autor: sądzony » 2021-08-11, 16:40

Lunka pisze: 2021-08-10, 22:33 (...) jakie są cechy dobrej żony? W jaki sposób wasze żony powodują, że jesteście szczęśliwi u ich boku? (...)
Dla mnie najważniejszą cechą mojej kochanej żony jest umiejętność ściągnięcia mnie ku ziemi
gdy latam zbyt blisko słońca.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Dobra żona

Post autor: Lunka » 2021-08-13, 22:33

sądzony pisze: 2021-08-11, 16:40
Lunka pisze: 2021-08-10, 22:33 (...) jakie są cechy dobrej żony? W jaki sposób wasze żony powodują, że jesteście szczęśliwi u ich boku? (...)
Dla mnie najważniejszą cechą mojej kochanej żony jest umiejętność ściągnięcia mnie ku ziemi
gdy latam zbyt blisko słońca.
Dzięki Ikarze :ympeace:
Ta Twoja żona jest wspaniała :ymapplause:

Dodano po 35 minutach 46 sekundach:
@Dezerter dzięki wielkie za ten wpis obszerny! Wiele dał mi do myślenia! Chciałam wbić jakoś na komputer i odpisać na każdy podpunkt ale oczywiście nie mam gdzie tego uczynić. 😤
Trochę miałam uśmiech na twarzy to czytając, trochę przerażeni. Mam wrażenie, że poradnik został napisany jako odwrotność moich codziennych zachowań 😩
Ale domyślam się, że nie jestem jedyną kobietą tak się zachowująca, na tej podstawie pewnie wymyślono te zalecenia. Dezz niektórych punktów nie da się zrealizować z moim charakternym mężem 😝 i z tesciowa za ścianą a raczej w kuchni. 🙆
Ale są punkty, które są absolutnie konieczne. Bardzo podoba mi się punkt o wzajemnym nieobrazaniu się przy innych i przy dzieciach (zwłaszcza przy dzieciach!)
Oj dużo modlitwy i cierpliwości potrzebuje do realizacji planów 😝
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
itsjustmemichelle1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 792
Rejestracja: 17 sty 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 139 times

Re: Dobra żona

Post autor: itsjustmemichelle1 » 2021-08-13, 22:38

@Dezerter innymi słowy, "traktuj innych tak, jak chcesz być traktowany".
za dużo dzieci nie ma już swoich tatusiów i swoich mam

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4435
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Dobra żona

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-08-13, 22:42

Lunka pisze: 2021-08-13, 22:33 Chciałam wbić jakoś na komputer i odpisać na każdy podpunkt ale oczywiście nie mam gdzie tego uczynić.
Trochę nie rozumiem. Jeśli chcesz sobie skopiować to, co Dez napisał to można np. do Worda. A jeśli nie chcesz zapisywać na komputerze to możesz skopiować również do Worda, wydrukować, a pliku po prostu nie zapisywać.
Ostatnio zmieniony 2021-08-13, 22:57 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Dobra żona

Post autor: Dezerter » 2021-08-13, 23:30

Powiem wam drogie panie za co żona mnie najczęściej przeprasza ( i ma powody, by przepraszać)
"przepraszam, że wczoraj byłam taka marudna"
w definicji słowa"marudna" mieści się zrzędliwa i czepialska - takich was nie kochamy (przynajmniej w tym momencie jak takie jesteście)
Moim zdaniem to wasza najpowszechniejsza wada, jeśli tego wam się uda uniknąć to już duży sukces
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Dobra żona

Post autor: Czarny » 2021-08-14, 02:17

Sam już nie wiem czy gorsza marudna czy milcząca.
Taka po środku raczej lepsza by była.
A najgorzej dwa w jednym, najpierw marudna potem milcząca, o! to nie absolutnie nie!!
Dobra żona cierpliwa i wyrozumiała winna być koniecznie.
Moja żona chyba jest, bo wytrzymała ze mną trzydzieści dwa lata i mam nadzieje ze jeszcze będzie wytrzymywała.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Dobra żona

Post autor: Lunka » 2021-08-14, 06:52

@miłośniczka Faustyny nie kochana, zupełnie nie o to chodzi. 😉 Po prostu nie mam dostępu do komputera. Na smartfonie takie kopiowanie to żmudna robota. 🤷

Dodano po 38 minutach 28 sekundach:
@Dezerter i @Czarny obaj macie rację 😂 ja widzę, że to marudzenie i milczenie to jak płachta na byka działa na mojego mezusia 🙆
Ale tak jak piszesz Dez to chyba jakaś powszechna wada. Jakiś sposób odreagowania czy coś. Naprawdę trudno z tym walczyć choć to dla mnie osobiście strasznie niemiła reakcja i chciałabym się tego oduczyć...

A co do milczenia... Czasami lepiej nie mówić nic 🤷
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Dobra żona

Post autor: Dezerter » 2021-08-14, 10:13

Lunka pisze: 2021-08-14, 06:52 @miłośniczka Faustyny nie kochana, zupełnie nie o to chodzi. 😉 Po prostu nie mam dostępu do komputera. Na smartfonie takie kopiowanie to żmudna robota. 🤷

Dodano po 38 minutach 28 sekundach:
@Dezerter i @Czarny obaj macie rację 😂 ja widzę, że to marudzenie i milczenie to jak płachta na byka działa na mojego mezusia 🙆
Ale tak jak piszesz Dez to chyba jakaś powszechna wada. Jakiś sposób odreagowania czy coś. Naprawdę trudno z tym walczyć choć to dla mnie osobiście strasznie niemiła reakcja i chciałabym się tego oduczyć...

A co do milczenia... Czasami lepiej nie mówić nic 🤷
Milczenie złotem - jak ty milczysz + wymowne pociągłe spojrzenia ze smutną miną, to wiedz, że on już wie, że coś się dzieje :-\
zaczyna myśleć, analizować, robi rachunek sumienia - co ja zrobiłem nie tak? I staje się gotowy do konstruktywnej rozmowy
Tylko nie przeciągaj tego za długo, bo to przejdzie w zdenerwowanie :-s :-w
Jak spyta o co chodzi to tylko dwie odpowiedzi są złe :!: - dalsze milczenie lub domyśl się ~x( %-(

A jak już musisz wylać żale czyli pozrzędzić to , krótko i na temat, to każdy facet zrozumie, ale nie zdzierży niekończących się żalów.
Powiem , krótko uczcie się od @lambda , krótko, ostro i na temat- jak cięcie mieczem :-bd
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Dobra żona

Post autor: Lunka » 2021-08-14, 15:48

@Dezerter rozbawiles mnie do łez =)) =)) =))
No wypisz wymaluj ja. Wiem, że to nie śmieszne ale czy to jest aż tak stereotypowe zachowanie? x_x

Oj Dez, gdyby Lunka była jak lambda to byłaby lambdą, a nie Lunka :-? Nie sądzisz? ;)
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”