O P I U M [#06] Zbawienie za pieniądze

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

O P I U M [#06] Zbawienie za pieniądze

Post autor: Dezerter » 2021-08-14, 15:53

O. Adam zajął się opłatami za Sakramenty, które nie są pobierane za sakramenty, ale przy okazji i namawia księży do rezygnacji z takiej praktyki.
Mnie powiem szczerze razi coś bardziej niż omawiana rzecz
zbieranie składki na tacę, ludzie składają pieniądze "na ofiarę" zawsze w tej części Eucharystii, gdy kałan przy ołtarzu mówi
" Módlcie się, aby moją i waszą Ofiarę przyjął Bóg, Ojciec wszechmogący."
Prosty jak ja człowiek, przez lata myślałem sobie, że ksiądz składa swoja ofiarę, przy ołtarzu a ja swoją na tacę
dopiero ks Jacek czyli mój poprzedni proboszcz mi wyjaśnił, że to na ołtarzu ja również składam ofiarę.
Dla mnie jest to nadużycie i wprowadzanie wiernych w błąd i powinno być zmienione, by nie "łączyć ofiar"
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: O P I U M [#06] Zbawienie za pieniądze

Post autor: Morkej » 2021-08-14, 16:13

Nie będę negował, że taki problem faktycznie gdzieś istnieje, ale mam takie wrażenie, że często ten zarzut jest wyolbrzymiany.
W rodzinie i mojej parafii jeszcze nigdy nie miałem takiej sytuacji, gdzie dany ksiądz sugerował opłaty za sakramenty z podanym cennikiem itd. Owszem, pojawiały czasami zachęty do udzielenia ofiary, ale za każdym razem podkreślano zasadę "co łaska".
Myślę, że jest to też zasługa naszych kapłanów w parafii, którzy sporo zmienili w jej funkcjonowaniu oraz poprawili wizerunek Kościoła.
Ostatnio zmieniony 2021-08-14, 16:13 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: O P I U M [#06] Zbawienie za pieniądze

Post autor: Andy72 » 2021-08-14, 16:20

Dezerter pisze: 2021-08-14, 15:53 Prosty jak ja człowiek, przez lata myślałem sobie, że ksiądz składa swoja ofiarę, przy ołtarzu a ja swoją na tacę
Takie rozumienie powinno w nas wzbudzić wstyd gdy porównamy uobecnianą Ofiarę Chrystusa z naszymi 10 zł na tacę.
Dezerter pisze: dopiero ks Jacek czyli mój poprzedni proboszcz mi wyjaśnił, że to na ołtarzu ja również składam ofiarę.
A konkretnie? Możesz powiedzieć co ks. Jacek wyjaśnił?
Dezerter pisze: Dla mnie jest to nadużycie i wprowadzanie wiernych w błąd i powinno być zmienione, by nie "łączyć ofiar"
Czyli zatwierdzony obrządek mszy świętej ma "nadużycie", "wpowadza wiernych w błąd" i "powinno być zmienione"?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: O P I U M [#06] Zbawienie za pieniądze

Post autor: Dezerter » 2021-08-14, 17:46

Andy72 pisze: 2021-08-14, 16:20
Dezerter pisze: 2021-08-14, 15:53 Prosty jak ja człowiek, przez lata myślałem sobie, że ksiądz składa swoja ofiarę, przy ołtarzu a ja swoją na tacę
Takie rozumienie powinno w nas wzbudzić wstyd gdy porównamy uobecnianą Ofiarę Chrystusa z naszymi 10 zł na tacę.
I wzbudza :ymblushing: - właśnie o tym piszę
Dezerter pisze: dopiero ks Jacek czyli mój poprzedni proboszcz mi wyjaśnił, że to na ołtarzu ja również składam ofiarę.
A konkretnie? Możesz powiedzieć co ks. Jacek wyjaśnił?
Że ksiądz tylko przewodniczy Eucharystii a sprawują/odprawiają ją wszyscy wierni, składając Ofiarę Jezusa/Chleb życia i Kielich zbawienia, na ołtarzu, Bogu Ojcu
Dezerter pisze: Dla mnie jest to nadużycie i wprowadzanie wiernych w błąd i powinno być zmienione, by nie "łączyć ofiar"
Czyli zatwierdzony obrządek mszy świętej ma "nadużycie", "wpowadza wiernych w błąd" i "powinno być zmienione"?
A wskaz gdzie w Mszale jest o zbieraniu tacy? - to jej zbieranie w tym konkretnym czasie nazywam błędem i nadużyciem wprowadzającym wiernych w błąd.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: O P I U M [#06] Zbawienie za pieniądze

Post autor: Andy72 » 2021-08-14, 18:33

Może zbieranie tacy, to przygotowanie darów, tak jak Apostołowie troszczyli się o pokarm przed przemienieniem,
Dezerter pisze: 2021-08-14, 17:46 Że ksiądz tylko przewodniczy Eucharystii a sprawują/odprawiają ją wszyscy wierni, składając Ofiarę Jezusa/Chleb życia i Kielich zbawienia, na ołtarzu, Bogu Ojcu
A to mnie dziwi. Pierwszy raz w życiu zdałem sobie z tego sprawę.To raczej szokuje, czy ksiądz Jacek się nie pomylił? Na Ostatniej Wieczerzy to Jezus zapowiadał swą śmierć, gdzie złożył Ofiarę Ojcu. Wydaje się to niebiblijne że wierni składają Jezusa w ofierze.Ofiara Starego Testamentu była taka że składano ofiarę z tego co się posiadało. Przyznaję że to dziwne jeśłi chodzi o Jezusa. Na pewno żołnierze rzymscy ani Żydzi skazujący Jezusa na śmierć nie złożyli ofiary typu takiej jak ofiarowanie Izaaka przez Abrahama.W ST to kapłan składał ofiarę, tu Jezus jest Ofiarą i Kapłanem.
Ostatnio zmieniony 2021-08-14, 18:40 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: O P I U M [#06] Zbawienie za pieniądze

Post autor: Dezerter » 2021-08-14, 19:10

Cytuję słowa księdza z Eucharystii
K. Módlcie się, aby moją i waszą Ofiarę przyjął Bóg, Ojciec wszechmogący.
W. Niech Pan przyjmie Ofiarę z rąk twoich na cześć i chwałę swojego imienia, a także na pożytek nasz i całego Kościoła świętego.(...)
Wspominając śmierć i zmartwychwstanie Twojego Syna, ofiarujemy Tobie, Boże, Chleb życia i Kielich zbawienia i dziękujemy, że nas wybrałeś, abyśmy stali przed Tobą i Tobie służyli.
Jak to rozumiesz? - może ja jestem nieprecyzyjny i używam niewłaściwych słów?
Ofiara Chrystusa jest najpierw duchową ofiara Jego życia dla Ojca
i braci, na krzyżu staje się ofiarą krwawą, nie przestając być ofiarą Jego bosko-ludzkiego
serca (ducha), a dzięki ekonomii sakramentalnej jest ona aktualizowana na ołtarzach
świata, aby przyłączyć duchowe ofiary wiernych.
więcej
https://www.google.com/search?client=fi ... fiar%C4%85
Ostatnio zmieniony 2021-08-14, 19:15 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: O P I U M [#06] Zbawienie za pieniądze

Post autor: Andy72 » 2021-08-14, 19:16

Z tego fragmentu
ofiarujemy Tobie, Boże, Chleb życia i Kielich zbawienia
jakby nie było, chyba wynika że ksiądz Jacek ma rację!

z drugiego fragmentu
aby przyłączyć duchowe ofiary wiernych.
już niekoniecznie, raczej może być mowa że się przyłączamy ofiarując swe życie
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: O P I U M [#06] Zbawienie za pieniądze

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-14, 22:39

Katechizm pisze:1132 Kościół celebruje sakramenty jako wspólnota kapłańska, której strukturę tworzy kapłaństwo chrzcielne i kapłaństwo urzędowe.

136 LITURGIA JEST "CZYNNOŚCIĄ" CAŁEGO CHRYSTUSA (Christus totus). Ci, którzy obecnie ją celebrują - poprzez znaki, którymi się posługują - uczestniczą już w liturgii niebieskiej, gdzie celebracja w całej pełni jest komunią i świętem.

1140 LITURGIĘ CELEBRUJE CAŁA WSPÓLNOTA, Ciało Chrystusa zjednoczone ze swoją Głową. "Czynności liturgiczne nie są czynnościami prywatnymi, lecz kultem Kościoła, będącego >, a Kościół to lud święty, zjednoczony i zorganizowany pod zwierzchnictwem biskupów. Dlatego czynności liturgiczne należą do całego Ciała Kościoła, uwidaczniają je i na nie oddziałują. Poszczególnych natomiast jego członków dotyczą w różny sposób, zależnie od stopnia święceń, urzędów i czynnego udziału"10. Dlatego również "ilekroć obrzędy, stosownie do ich własnej natury, wymagają odprawiania wspólnego z obecnością i czynnym uczestnictwem wiernych, należy podkreślać, że o ile to możliwe, ma ono pierwszeństwo przed odprawianiem indywidualnym i niejako prywatnym"11.

1141 ZGROMADZENIE, KTÓRE CELEBRUJE, jest wspólnotą ochrzczonych, którzy "poświęcani są przez odrodzenie i namaszczenie Duchem Świętym jako dom duchowy i święte kapłaństwo, aby... przez wszystkie właściwe chrześcijaninowi uczynki składać ofiary duchowe"12. To "kapłaństwo wspólne" jest kapłaństwem Chrystusa, jedynego Kapłana, w którym uczestniczą wszyscy członkowie13: MATKA KOŚCIÓŁ BARDZO PRAGNIE, BY WSZYSTKICH WIERNYCH PROWADZIĆ DO PEŁNEGO, ŚWIADOMEGO I CZYNNEGO UDZIAŁU W OBRZĘDACH LITURGICZNYCH, KTÓREGO SIĘ DOMAGA SAMA NATURA LITURGII. Na mocy chrztu lud chrześcijański, "rodzaj wybrany, królewskie kapłaństwo, naród święty, lud nabyty" (1 P 2, 914)14 jest uprawniony i zobowiązany do takiego udziału15.

1142 Ale "nie wszystkie członki spełniają tę samą czynność" (Rz 12, 4). Niektóre członki są powołane przez Boga, w Kościele i przez Kościół, do specjalnej służby na rzecz wspólnoty. Słudzy ci są wybierani i konsekrowani przez sakrament święceń, przez który Duch Święty uzdalnia ich do działania w osobie Chrystusa-Głowy, aby służyć wszystkim członkom Kościoła16. Wyświęcony do posługi jest jakby "ikoną" Chrystusa Kapłana. Ponieważ właśnie w Eucharystii ukazuje się w pełni sakrament Kościoła, dlatego też W PRZEWODNICZENIU EUCHARYSTII UJAWNIA SIĘ NAJPIERW POSŁUGA BISKUPA, A W JEDNOŚCI Z NIM POSŁUGA PREZBITERÓW I DIAKONÓW.

1174 Misterium Chrystusa, Jego Wcielenie i Pascha, KTÓRE CELEBRUJEMY w Eucharystii zwłaszcza podczas niedzielnego zgromadzenia, przenika i przemienia czas każdego dnia przez celebrację Liturgii Godzin, Officium divinum51. Ta celebracja jako wyraz wierności zaleceniom apostolskim, by "nieustannie się modlić" (1 Tes 5, 17; Ef 6, 18), jest tak pomyślana, "aby wszystkie pory dnia i nocy uświęcać przez uwielbienie Boga"52. JEST ONA "PUBLICZNĄ MODLITWĄ KOŚCIOŁA"53, W KTÓREJ WIERNI (DUCHOWNI, ZAKONNICY, ZAKONNICE I ŚWIECCY) SPRAWUJĄ KRÓLEWSKIE KAPŁAŃSTWO OCHRZCZONYCH. Liturgia Godzin celebrowana "według formy zatwierdzonej" przez Kościół "jest... prawdziwie głosem Oblubienicy przemawiającej do Oblubieńca. Co więcej, jest to modlitwa Chrystusa i Jego Ciała zwrócona do Ojca"54.

1187 LITURGIA JEST DZIEŁEM CAŁEGO CHRYSTUSA, GŁOWY I CIAŁA. Nasz Arcykapłan celebruje ją nieustannie w liturgii niebieskiej wraz ze Świętą Bożą Rodzicielką, Apostołami, wszystkimi świętymi i wieloma ludźmi, którzy weszli już do Królestwa.

1188 W CELEBRACJI LITURGICZNEJ CAŁE ZGROMADZENIE JEST "LITURGIEM": każdy według pełnionej funkcji. Kapłaństwo chrzcielne jest kapłaństwem całego Ciała Chrystusa. Niektórzy wierni otrzymali jednak sakrament święceń, by reprezentować Chrystusa jako Głowę Ciała.

orzeszku

Re: O P I U M [#06] Zbawienie za pieniądze

Post autor: orzeszku » 2021-08-15, 14:17

Niestety, proboszcz mojej parafii jest strasznym materialistą... gdy czekałam raz w poczekalni do kancelarii byłam świadkiem jak kobieta przyszła zamówić kilka mszy i dała kilkaset zł, on stwierdził, że to za mało i co najmniej jeszcze 300 zł by doniosła... Ja na szczęście nie spotkałam się z takim podejściem w parafii mojej mamy gdy dałam tam ofiarę na msze za mamę - ksiądz nie wybrzydzał czy to dużo czy mało, tylko podziękował i nawet nie spojrzał na te pieniądze w mojej obecności, dopytywał jeszcze o to jak się modlimy za mamę i widać było, że jest zainteresowany tą stroną duchową, a nie tylko formalnościami i kasą.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: O P I U M [#06] Zbawienie za pieniądze

Post autor: adampiotr » 2021-08-19, 10:01

Komunia jest tylko raz w życiu, pogrzeb jest w raz życiu tak samo ślub nie wiem po co robić z tego jakieś reforme. Jak ktoś nie ma kasy to przecież ksiądz na pewno się zgodzi na obniżkę no chyba ,ze jakiś wariat się znajdzie :D
Ostatnio zmieniony 2021-08-19, 10:08 przez adampiotr, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: O P I U M [#06] Zbawienie za pieniądze

Post autor: Andej » 2021-08-19, 20:08

A jak zorganizować utrzymanie Kościoła?

A jak i kiedy mamy składać swoją ofiarę - załóżmy, że nie finansową?

Taca jest ofiarą mojego czasu. Bo są to pieniądze, które otrzymałem za sprzedaż swojego czasu. Zapewne to wina Fenicjan, ale tak najłatwiej.
Ks. Bozowski często wspominał, że chciałby doczekać czasu, gdy przestaną brzęczeć pieniądze w czasie mszy.

Sądzę, że dobrym rozwiązaniem byłoby opodatkowanie na Kościół. Może nawet, ze wskazaniem na konkretną parafię. A przed wejściem do kościołów ustawić "skarbonki" do których wrzucalibyśmy nasze niematerialne ofiary. Dobre uczynki. Obietnice. Ofiarowany ból. To, co daliśmy Bogu. Problemy: potem powinno sie to spalić w akcie ofiarnym (i sprawdzić, czy dym poszedł do nieba). No i ekologia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: O P I U M [#06] Zbawienie za pieniądze

Post autor: Jozek » 2021-08-19, 20:46

najodpowiedniejsza forma jest "co laska" .
wszystko inne i wszelkie do tego dodatki i sugestie to od zlego pochodzi.
jesli ksiadz robi jakakolwiek roznice w posludze z uwagi na wysokosc datku za posluge to nie jest ksiadz tylko biznesmen.
Kosciol to nie robienie biznesow i kalkulacji oplacalnosci, tylko posluga duchowa nawet jak by mial klepac biede.
Ostatnio zmieniony 2021-08-19, 20:48 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: O P I U M [#06] Zbawienie za pieniądze

Post autor: Andy72 » 2021-08-19, 20:51

Andej pisze: 2021-08-19, 20:08 Sądzę, że dobrym rozwiązaniem byłoby opodatkowanie na Kościół.
Nie było by lepiej, teraz jest lepiej bo ofiary są dobrowolne a nie ściągane przez państwo. Poza tym to było by upaństwawianie Kościoła, podobnie jak zrobiono to w Niemczech.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: O P I U M [#06] Zbawienie za pieniądze

Post autor: Albertus » 2021-08-19, 21:19

Andy72 pisze: 2021-08-19, 20:51
Andej pisze: 2021-08-19, 20:08 Sądzę, że dobrym rozwiązaniem byłoby opodatkowanie na Kościół.
Nie było by lepiej, teraz jest lepiej bo ofiary są dobrowolne a nie ściągane przez państwo. Poza tym to było by upaństwawianie Kościoła, podobnie jak zrobiono to w Niemczech.


Masz rację. Niech to będzie nasz Kościół i na naszym utrzymaniu.

Bądźmy hojni.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Opium - o naprawie Kościoła o. Szustaka”