Grzechy przeciwko 8 przykazaniu.

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Filip

Grzechy przeciwko 8 przykazaniu.

Post autor: Filip » 2021-08-19, 13:16

Witam, jeśli okłamywałem i oczerniałem bliźnich to czy podczas spowiedzi mogę powiedzieć, że mówiłem fałszywe świadectwo przeciw bliźnim swym.


Czy rodzice to także są bliźni?

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Grzechy przeciwko 8 przykazaniu.

Post autor: lambda » 2021-08-19, 13:34

Filip pisze: 2021-08-19, 13:16 Witam, jeśli okłamywałem i oczerniałem bliźnich to czy podczas spowiedzi mogę powiedzieć, że mówiłem fałszywe świadectwo przeciw bliźnim swym.


Czy rodzice to także są bliźni?
Nie. Powiedz że okłamywałes i oczenialea rodziców

Filip

Re: Grzechy przeciwko 8 przykazaniu.

Post autor: Filip » 2021-08-19, 13:41

Dodano po 1 minucie 5 sekundach:
lambda pisze: 2021-08-19, 13:34
Filip pisze: 2021-08-19, 13:16 Witam, jeśli okłamywałem i oczerniałem bliźnich to czy podczas spowiedzi mogę powiedzieć, że mówiłem fałszywe świadectwo przeciw bliźnim swym.


Czy rodzice to także są bliźni?
Nie. Powiedz że okłamywałes i oczenialea rodziców
To było tak że ja okłamywałem rodziców i bliźnich.
I oczernialem bliźniego.

A jest różnica między klamaniem a okłamywaniem? Czy jest to tylko różnicą w pisowni?

A co jeśli ja oczerniałem bliźnich ale tego nie pamiętam. Pamiętam tylko że oczerniałem jednego bliźniego dlatego powiem w liczbie pojedyńczej.
Ostatnio zmieniony 2021-08-19, 13:43 przez Filip, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Grzechy przeciwko 8 przykazaniu.

Post autor: lambda » 2021-08-19, 13:55

Filip pisze: 2021-08-19, 13:41 Dodano po 1 minucie 5 sekundach:
lambda pisze: 2021-08-19, 13:34
Filip pisze: 2021-08-19, 13:16 Witam, jeśli okłamywałem i oczerniałem bliźnich to czy podczas spowiedzi mogę powiedzieć, że mówiłem fałszywe świadectwo przeciw bliźnim swym.


Czy rodzice to także są bliźni?
Nie. Powiedz że okłamywałes i oczenialea rodziców
To było tak że ja okłamywałem rodziców i bliźnich.
I oczernialem bliźniego.

A jest różnica między klamaniem a okłamywaniem? Czy jest to tylko różnicą w pisowni?

A co jeśli ja oczerniałem bliźnich ale tego nie pamiętam. Pamiętam tylko że oczerniałem jednego bliźniego dlatego powiem w liczbie pojedyńczej.
Skrupulant na pokladzie

Filip

Re: Grzechy przeciwko 8 przykazaniu.

Post autor: Filip » 2021-08-19, 14:07

Tak

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Grzechy przeciwko 8 przykazaniu.

Post autor: Andej » 2021-08-19, 19:56

Filip pisze: 2021-08-19, 13:16Witam, jeśli okłamywałem i oczerniałem bliźnich to czy podczas spowiedzi mogę powiedzieć, że mówiłem fałszywe świadectwo przeciw bliźnim swym.
UJako zasadę, sugerowałbym, mówienie jak najprościej. Bez górnolotnych określeń. Jeśli, tak jak napisałeś, okłamywałeś i oczerniałeś, to powiedz dokładnie tak, jak napisałeś. Bez upiększeń, bez usprawiedliwień, ale też bez dodatkowego obciążania się.
Filip pisze: 2021-08-19, 13:16Czy rodzice to także są bliźni?
Oczywiście, że tak. Rodzice są szczególnymi bliźnimi. Najbliższymi.
Ale w spowiedzi nie kręć z bliźnimi, powiedz, że to grzech przeciw rodzicom.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Filip

Re: Grzechy przeciwko 8 przykazaniu.

Post autor: Filip » 2021-08-19, 20:05

Andej pisze: 2021-08-19, 19:56
Filip pisze: 2021-08-19, 13:16Witam, jeśli okłamywałem i oczerniałem bliźnich to czy podczas spowiedzi mogę powiedzieć, że mówiłem fałszywe świadectwo przeciw bliźnim swym.
UJako zasadę, sugerowałbym, mówienie jak najprościej. Bez górnolotnych określeń. Jeśli, tak jak napisałeś, okłamywałeś i oczerniałeś, to powiedz dokładnie tak, jak napisałeś. Bez upiększeń, bez usprawiedliwień, ale też bez dodatkowego obciążania się.
Filip pisze: 2021-08-19, 13:16Czy rodzice to także są bliźni?
Oczywiście, że tak. Rodzice są szczególnymi bliźnimi. Najbliższymi.
Ale w spowiedzi nie kręć z bliźnimi, powiedz, że to grzech przeciw rodzicom.
A jeśli okłamywałem rodziców i innych ludzi to mogę powiedzieć że okłamywałem rodziców i bliźnich?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Grzechy przeciwko 8 przykazaniu.

Post autor: Andej » 2021-08-19, 20:11

Wtedy tak. Aczkolwiek użycie słowa "bliźnich" jest dla mnie nieco sztuczne. Zapewne dlatego, że w mowie potocznej nie używam tego określenia. Jeśli jednak używasz tego słowa na co dzień, to wszystko OK.
Ale to tylko forma. Treść jest w pełni prawidłowa. Mów tak, jak Ci wygodnie, jeśli zgodne ze stanem faktycznym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Filip

Re: Grzechy przeciwko 8 przykazaniu.

Post autor: Filip » 2021-08-19, 23:15

Andej pisze: 2021-08-19, 20:11 Wtedy tak. Aczkolwiek użycie słowa "bliźnich" jest dla mnie nieco sztuczne. Zapewne dlatego, że w mowie potocznej nie używam tego określenia. Jeśli jednak używasz tego słowa na co dzień, to wszystko OK.
Ale to tylko forma. Treść jest w pełni prawidłowa. Mów tak, jak Ci wygodnie, jeśli zgodne ze stanem faktycznym.

Nie używam tego określenia na codzien, ale czy to coś zmienia? Czy nadal mogę wyznać to w ten sposób?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Grzechy przeciwko 8 przykazaniu.

Post autor: Andej » 2021-08-20, 20:48

Możesz. Ale ciekawi mnie, dlaczego Ci na tym zależy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ