Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-14, 10:36

Tak, też mam takie wrażenie. Następuje (oczywiście nie u wszystkich, ale piszę o trendzie) zamknięcie w sprawach prywatnych - nauka/praca, potem pub z przyjaciółmi itd.

Kasia

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Kasia » 2021-12-14, 11:15

Czemu młodzi się nie angażują... Bo mają za dużo nauki. Nauka w szkole, potem korepetycje, zajęcia dodatkowe. Kiedyś były zajęcia dodatkowe, domy kultury, ale jednak nie było takiej presji. Teraz chodzą na korepetycje, często z woli rodziców, żeby byli jeszcze lepsi, a nie dlatego, że im źle idzie nauka. Ja nie lubiłam nauki w szkole, szczególnie w liceum, przerażał mnie jej ogrom i po szkole wolałam siedzieć na forach, żeby uciec od rzeczywistości. Nie rozumiałam, jak znajomi mogli jeszcze chodzić na zajęcia dodatkowe. Gdzie więc w tym wszystkim mają znaleźć czas na zaangażowanie się w Kościele? Przecież młody człowiek potrzebuje:
  • nauki
  • obowiązków w domu
  • hobby
  • rozrywki (to może być to samo, co hobby, ale może być po prostu godzinka przed laptopem)
  • towarzystwa.
A teraz popatrzcie na te dzieciaki po nauczaniu zdalnym... No?
Ostatnio zmieniony 2021-12-14, 11:16 przez Kasia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-14, 11:19

Na pewno jest coś w tym co pisesz, ale... myślisz, że za komuny dzieciaki miały więcej czasu? Wątpię.

Kasia

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Kasia » 2021-12-14, 11:34

Marek_Piotrowski pisze: 2021-12-14, 11:19 Na pewno jest coś w tym co pisesz, ale... myślisz, że za komuny dzieciaki miały więcej czasu? Wątpię.
Nie wiem, nie żyłam w tamtych czasach. Podobno dużo czasu spędzały na podwórkach, na trzepaku. Ja miałam jeszcze podobnie. ;) Bardzo miłe wspomnienia. Gorzej, gdy mieszkały na wsi, wtedy pomagały w polu.

Natomiast zauważyłam coś innego: ludzie w ogóle narzekają na brak czasu. Widzę, że nie mają go, by do siebie zadzwonić, przyjść z wizytą. Obserwuję to i nie wiem, z czego to wynika, ale pamiętam, że kiedyś tak nie było. Pamiętam rodzinne spotkania (nie wielkie imprezy), takie zwykłe, u śp. babci ciasto murzynek, było miło. Możliwe, że sentyment już zatarł pewne rzeczy, mam wyidealizowany obraz dzieciństwa, jednak wydaje mi się, że szybkie tempo życia po prostu sprawia, że żyjemy bardziej na powierzchni. Młodzież też. Nie mają chęci do życia, są zmęczeni, a ich jedynym odpoczynkiem jest ekran...

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-12-14, 15:44

Problem z ekranem jest taki ze młode umysły traktują ekran jak real. Bo taka jest biologia..aWyrzuty dopaminy prawie jak u dorosłego podczas orgazmu..

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: lambda » 2021-12-15, 05:59



Młodzieżboglada np takie programy gdzie religia jest wysmiewana

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Dezerter » 2021-12-18, 09:32

Obejrzałem i chyba się nie zgodzę, że to religia jest wysiewana, to raczej dziwne ludzie teksty i zachowania są wyśmiewane - i w kilku przypadkach całkiem słusznie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: lambda » 2021-12-20, 16:22

Dezerter pisze: 2021-12-18, 09:32 Obejrzałem i chyba się nie zgodzę, że to religia jest wysiewana, to raczej dziwne ludzie teksty i zachowania są wyśmiewane - i w kilku przypadkach całkiem słusznie.
Wiesz kiedyś królowie przed bitwą/wojna jechał się modlić na Jasną Górę, były wszelkie odniesienia do Boga i nikt. Się z tego nie nabijał. A tutaj prowadzący naśmiewa się z religii, jasno mówi że wg niego religia i władza powinna zostać oddizleona.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Dezerter » 2021-12-20, 17:57

lambda pisze: 2021-12-20, 16:22
Dezerter pisze: 2021-12-18, 09:32 Obejrzałem i chyba się nie zgodzę, że to religia jest wysiewana, to raczej dziwne ludzie teksty i zachowania są wyśmiewane - i w kilku przypadkach całkiem słusznie.
Wiesz kiedyś królowie przed bitwą/wojna jechał się modlić na Jasną Górę, były wszelkie odniesienia do Boga i nikt. Się z tego nie nabijał. A tutaj prowadzący naśmiewa się z religii, jasno mówi że wg niego religia i władza powinna zostać oddzielona.

A żyjąc w kraju muzułmańskim chciała byś by była oddzielona?,
Czy obrady radu gminy na temat jakiejś tam uchwały, są dobrym i właściwym miejscem do śpiewania Bogurodzicy na stojąco :-\ - dla mnie żenada i gafa.
Ostatnio zmieniony 2021-12-20, 17:58 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: lambda » 2021-12-20, 18:47

Dezerter pisze: 2021-12-20, 17:57
lambda pisze: 2021-12-20, 16:22
Dezerter pisze: 2021-12-18, 09:32 Obejrzałem i chyba się nie zgodzę, że to religia jest wysiewana, to raczej dziwne ludzie teksty i zachowania są wyśmiewane - i w kilku przypadkach całkiem słusznie.
Wiesz kiedyś królowie przed bitwą/wojna jechał się modlić na Jasną Górę, były wszelkie odniesienia do Boga i nikt. Się z tego nie nabijał. A tutaj prowadzący naśmiewa się z religii, jasno mówi że wg niego religia i władza powinna zostać oddzielona.

A żyjąc w kraju muzułmańskim chciała byś by była oddzielona?,
Czy obrady radu gminy na temat jakiejś tam uchwały, są dobrym i właściwym miejscem do śpiewania Bogurodzicy na stojąco :-\ - dla mnie żenada i gafa.
Ciekawych czasów dożylismy że dla katolika modlitwa jest żenada i gafa.

Patrz a dla muzułmanów tym nie jest i nie widzą w tym tego co Ty.

https://dorzeczy.pl/swiat/77904/muzulma ... iasta.html

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Dezerter » 2021-12-20, 18:50

Jest czas i miejsce na modlitwę
a jak chcesz budować Kalifat, albo Taliban to pomyliłaś religie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-04-18, 22:19

BTW może Was zainteresuje. FYI mam obecnie 29 lat i mowa o podręczniku wydanym w 2002/2005 (chyba pierwsze wydanie/wznowienie)
viewtopic.php?t=12876#p284582
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-05, 06:23

Oprócz przyczyn związanych z Kościołem, można też szukać przyczyn poza Kościołem, tzn. ogólnie zmienia się mentalność ludzi, być może wynikająca z ogólnego dobrobytu, postępu cywilizacyjnego, więszkego dostępu do wiedzy. Jak sobie przypomnę np. swoich dziadków, to należeli oni do społeczeństwa takiego hmmm bardziej bogobojnego, wychowanego w czasach, gdzie Kościół był podstawą, wszystko było dostosowane do świąt kościelnych (jak była niedziela, to taka prawdziwa, uroczysta), babcia jeździła na różne pielgrzymki, w domu zawsze miała książeczki modlitewne, różańce, obrazki, książki i czasopisma katolickie. To samo widzę teraz np. u swojej teściowej, wychowanej w duchu katolickim, gdzie jeszcze ta tradycja jest mocno zachowana, teściowa chodzi na wszystkie nabożeństwa, jeździ na pielgrzymki, czyta czasopisma i książki religijne, jedynie Biblii nie czyta, bo nic z niej nie rozumie, ale ogólnie ta religijność jest już wpisana w jej codzienność.
Młodsze pokolenia już tego "ducha katolickiego" nie czują, religijność jest dla nich ograniczająca, jest bardziej obowiązkiem niż wewnętrzną potrzebą, więc jeśli można się z tego uwolnić, to wieją z Kościoła przy pierwszej lepszej okazji.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Andej » 2022-06-05, 09:49

Hildegarda pisze: 2022-06-05, 06:23Młodsze pokolenia już tego "ducha katolickiego" nie czują, religijność jest dla nich ograniczająca, jest bardziej obowiązkiem niż wewnętrzną potrzebą, więc jeśli można się z tego uwolnić, to wieją z Kościoła przy pierwszej lepszej okazji.
Tak, to ważne spostrzeżenie. Że dla wielu osób liczy się religijność, a nie wiara.
Doskonały przykład z teściową, właściwie świekrą. Jest religijna, ale ani słowa na temat jej wiary. Czy jest wierząca?
Wydaje mi sie, że ta religijność nie podbudowana wiarą jest jedną z przyczyn odchodzenia od Kościoła. Młodzi ludzie patrzą dużo bardziej krytycznie niż starzy. (Może to zdziwi, ale kiedyś byłem młody. Podważałem wszelkie możliwe prawdy, zasady etc.) I widzą rozdźwięk między religijnością, a wiarą. Tam, gdzie sprawy związane z Kościołem to jedynie zbiór zasad, zwyczajów, tradycji, tam wiara ginie. A właściwie nie ginie, tylko jej nie ma. To ino gra pozorów.
Jestem wdzięczny moim Rodzicom, że nie uczyli mnie religijności (zupełnie nie przykładali wagi do tego), tylko wiary. Jestem Im wdzięczny za to, że nie uczyli mnie słowem, nakazami czy rygorami, ale swoim postępowaniem. Swoim stosunkiem do Boga, ludzi i Kościoła. Verba docent, exempla trahunt.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-06-05, 11:20

Podsumowując odchodzenir młodzieży od kościoła ( nasz , protestanckie itp) to efekt tego ze nasze pokolenie odeszło i czci tylko wargami.

ODPOWIEDZ