Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: lambda » 2021-12-10, 13:05

To nie system winien tylko głównie upadek morlanosci w rodzinach. Bo to rodzina głównie jest rezerwuarem wiary.
Jak w domu nie mówi się o Bogu, nie modli się, nie wyjaśnia pytań które ma młody człowiek a do tego tatuś czy mamusia ma już nową rodzinę to nie ma się co dziwić że młody człowiek uważa to wszystko za bzdury które nic nie dają.
Ostatnio zmieniony 2021-12-10, 13:05 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Praktyk » 2021-12-10, 14:45

lambda pisze: 2021-12-10, 13:05 To nie system winien tylko głównie upadek morlanosci w rodzinach. Bo to rodzina głównie jest rezerwuarem wiary.
Jak w domu nie mówi się o Bogu, nie modli się, nie wyjaśnia pytań które ma młody człowiek a do tego tatuś czy mamusia ma już nową rodzinę to nie ma się co dziwić że młody człowiek uważa to wszystko za bzdury które nic nie dają.
To prawda. Mniejsza o przyczynę tego stanu rzeczy, ale wdrażanie wiary we własnych rodzinach to jest coś co bardzo może pomóc kościołowi. Tylko tak mądrze, pokazując sens konkretnych słów Jezusa w życiowych sytuacjach, które napotykają ludzie nam bliscy. I pokazując dzieciakom, że sami tak robimy jak mówimy.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Dezerter » 2021-12-10, 21:37

Praktyk pisze: 2021-12-10, 14:45
lambda pisze: 2021-12-10, 13:05 To nie system winien tylko głównie upadek morlanosci w rodzinach. Bo to rodzina głównie jest rezerwuarem wiary.
Jak w domu nie mówi się o Bogu, nie modli się, nie wyjaśnia pytań które ma młody człowiek a do tego tatuś czy mamusia ma już nową rodzinę to nie ma się co dziwić że młody człowiek uważa to wszystko za bzdury które nic nie dają.
To prawda. Mniejsza o przyczynę tego stanu rzeczy, ale wdrażanie wiary we własnych rodzinach to jest coś co bardzo może pomóc kościołowi. Tylko tak mądrze, pokazując sens konkretnych słów Jezusa w życiowych sytuacjach, które napotykają ludzie nam bliscy. I pokazując dzieciakom, że sami tak robimy jak mówimy.
Tak pomyślałem o znajomych , rodzinie, parafii i rzeczywiście np starszymi ministrantami (po 18) jest 5 chłopaków z bardzo wierzących rodzin. Młode lektorki, lub kantorki tak samo.
Znałem tylko jedną Zuzię, której rodzice nie byli za bardzo wierzący (wcale?) a ona bardzo, za ... babcią. Nie sprawdza się to w 100% ale jest to dobry trop.
Ostatnio zmieniony 2021-12-10, 21:38 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: lambda » 2021-12-13, 12:25

Dezerter pisze: 2021-12-10, 21:37
Praktyk pisze: 2021-12-10, 14:45
lambda pisze: 2021-12-10, 13:05 To nie system winien tylko głównie upadek morlanosci w rodzinach. Bo to rodzina głównie jest rezerwuarem wiary.
Jak w domu nie mówi się o Bogu, nie modli się, nie wyjaśnia pytań które ma młody człowiek a do tego tatuś czy mamusia ma już nową rodzinę to nie ma się co dziwić że młody człowiek uważa to wszystko za bzdury które nic nie dają.
To prawda. Mniejsza o przyczynę tego stanu rzeczy, ale wdrażanie wiary we własnych rodzinach to jest coś co bardzo może pomóc kościołowi. Tylko tak mądrze, pokazując sens konkretnych słów Jezusa w życiowych sytuacjach, które napotykają ludzie nam bliscy. I pokazując dzieciakom, że sami tak robimy jak mówimy.
Tak pomyślałem o znajomych , rodzinie, parafii i rzeczywiście np starszymi ministrantami (po 18) jest 5 chłopaków z bardzo wierzących rodzin. Młode lektorki, lub kantorki tak samo.
Znałem tylko jedną Zuzię, której rodzice nie byli za bardzo wierzący (wcale?) a ona bardzo, za ... babcią. Nie sprawdza się to w 100% ale jest to dobry trop.
Nie da się zmierzyć czyjejś wiary i tego jak jest ona przekazywana w domu.
Ponadto młodzi mają coraz więcej pytań a sama religijność też nie bardzo jest w stanie na nie odpowiedzieć.
Ostatnio zmieniony 2021-12-13, 20:34 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-12-13, 19:11

Jeśli maja wzory letnich rodziców, albo ktoś im wmowil ze Bog czyha na ich błąd..

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-13, 19:20

Mimo, że wartości rodziców i atmosfera w domu to bardzo ważne czynniki, to niestety (ale i na szczęście) rodzice nie determinują dzieci. Bywa, że syn wierzących rodziców zostaje antyklerykałem - i odwrotnie. Tak jak za komuny dzieci milicjantów i UB-ków często działały w opozycji.
Na człowieka działa wiele czynników, nie tylko dom.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Albertus » 2021-12-13, 19:38

Marek_Piotrowski pisze: 2021-12-13, 19:20 Mimo, że wartości rodziców i atmosfera w domu to bardzo ważne czynniki, to niestety (ale i na szczęście) rodzice nie determinują dzieci. Bywa, że syn wierzących rodziców zostaje antyklerykałem - i odwrotnie. Tak jak za komuny dzieci milicjantów i UB-ków często działały w opozycji.
Na człowieka działa wiele czynników, nie tylko dom.
I tak bywa.

Ale nie za często.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-13, 19:40

Dość często.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Dezerter » 2021-12-13, 20:37

Marku - jak wiesz, ja mam małe środowisko do obserwowania, więc widać dość wyraźnie.
Współczesna młodzież się nie buntuje tak jak w latach 80-tych.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Kasia

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Kasia » 2021-12-13, 20:38

A po co mają się buntować, jeśli rodzice pozwalają im na wszystko? Dzisiaj dzieci chowają się same. Albo chowa je internet.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-13, 20:43

Dezerter pisze: 2021-12-13, 20:37 Marku - jak wiesz, ja mam małe środowisko do obserwowania, więc widać dość wyraźnie.
Współczesna młodzież się nie buntuje tak jak w latach 80-tych.
To prawda. Ale też nie zwraca tak uwagi na rodziców, jak wówczas.
Jest dużo bardziej "samodzielna" jesli idzie o poglądy itd. Nie zawsze mądrze...

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: sądzony » 2021-12-13, 21:43

Marek_Piotrowski pisze: 2021-12-13, 19:40 Dość często.
No ja bym tak powiedział 50% / 50%.
I to wcale nie żart.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-12-13, 21:54

przyznac sie kto z was nie chciał byc jak Jeremy Irons w Misji ? Ewentualnie jak Robert de Niro ? Przyznawać sie kto nie był zafascynowany kobieta o "końskiej twarzy " i jej działaniem w Kalkucie ? Kto nie miał za młodu fascynacji tymi osobami ?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-13, 22:02

Ja.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: AdamS. » 2021-12-14, 10:10

Dezerter pisze: 2021-12-13, 20:37 Marku - jak wiesz, ja mam małe środowisko do obserwowania, więc widać dość wyraźnie.
Współczesna młodzież się nie buntuje tak jak w latach 80-tych.
Współczesna młodzież obojętnieje - a to jest o wiele gorsze od buntu. W mojej młodości przechodziłem bunt przeciw opresyjnemu systemowi szkolnemu, przeciw sowietyzacji, przeciw monopolizacji życia politycznego, wreszcie przeciw pewnym formom skostnienia w KK. Każdy z tych buntów doprowadził mnie do rzeczy konstruktywnych. W tym ostatnim przypadku trzeba było doświadczyć rzeczywistości w innych kościołach (zborach), żeby docenić Kościół Powszechny i odnaleźć jego głębię.

ODPOWIEDZ