Kim był ojciec Kaina?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6095
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 465 times
Been thanked: 928 times

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Albertus » 2021-08-28, 17:15

Fankis pisze: 2021-08-28, 16:38
J 8:41: "Wy spełniacie uczynki waszego ojca. Wtedy powiedzieli mu: My nie jesteśmy spłodzeni z nierządu. Mamy jednego Ojca — Boga."

Nierządu???hmmm co to nierząd,każdy z nas wie...dwa potomsta,dwa nasienia...
Czyli twierdzisz że żydzi którzy rozmawiali z Jezusem byli cielesnym, genetycznym potomstwem Kaina i szatana?
I twoim zdaniem werset J8:41 o tym mówi?

I zabijają tylko fizyczni potomkowie szatana?

A mogą być zbawieni fizyczni potomkowie szatana?
Ostatnio zmieniony 2021-08-28, 17:46 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4672 times
Kontakt:

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-28, 22:25

Fankis pisze: 2021-08-28, 16:38 Tak racja to byli bracja,ale pytam się dlaczego Abel został zapisany w rodowodzie Adama a nie Kain?
Gdzie Abel został zapisany w rodowodzie?
Boczna linia,ale pytam się was czy ta boczna linia pochodzi od Adama?Przecież był pierworodnym!
Gdyby miano wymienić wszystkich we wszystkich bocznych liniach, trzeba by wymienić wszystkich ludzi :)
Rdz 3:15: "I wprowadzę nieprzyjaźń między tobą a kobietą, między twoim potomstwem a jej potomstwem. Ono zrani ci głowę, a ty zranisz mu piętę."hmm w unnych tlumacseniu jwst nawet nasieniem...
To nie sprawa tłumaczenia, tylko zachowanych manuskryptów.
Najstarsze zachowane manuskrypty greckie Księgi Rodzaju mają w tym zdaniu zwrot „Ono zmiażdży”, a najstarsze manuskrypty hebrajskie - zwrot „ona zmiażdży”. Co więcej, wcześniejsze teksty mają „ona zmiażdży” a nowsze „ono zmiażdży”.
Jakkolwiek jest, to bardzo ciekawa konstrukcja (jak wiadomo, biologicznie kobiety nie mają nasienia).
Czym był ten owoc?
Niczym materialnym, oczywiście. Jest symbolem nieposłuszeństwa Bogu (a dokładniej - uzurpowania sobie prawa do stanowienia, co jest dobre, a co złe).
Kain nie mógł być synem Adama,tylko węża...stąd ci olbrzymi.
Nie. Nawet, gdyby brać tę piękną przypowieść o stworzeniu, grzechu i upadku dosłownie, to mamy dokładnie napisane, iż olbrzymi mieli całkiem inną genezę:
Rdz 6,1-4 BT5 "A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki.
Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały.
Wtedy Pan rzekł: Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną; niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat.
A w owych czasach byli na ziemi olbrzymi; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach."


Czy Ty przypadkiem nie jesteś Mormonem? Bo to oni wymyślają podobne niebiblijne bajki.
Ostatnio zmieniony 2021-08-28, 22:26 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15088
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4243 times
Been thanked: 2975 times
Kontakt:

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Dezerter » 2021-08-29, 13:03

Z Biblii - rozdz 4 Księgo Rodzaju wiemy jasno, że ojcem Kaina i Abla był mężczyzna
z 3 księgi wcześniejszych wiemy ponad wszelką wątpliwość, że jedynym opisywanym mężczyzną był Adam, co jasno udowodniłem w moim poprzednim poście.
Ewa nie była "córką człowieczą"
Podsumowując - z tą dziwną teorią spotkałem się jakieś naście lat temu, zaciekawiła mnie i zbadałem dogłębnie - brak podstaw do wiary na podstawie Biblii.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1987
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 190 times
Been thanked: 275 times

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Andy72 » 2021-08-29, 16:57

To oczywiste, gdy mamy dwa zdania:
1. Piotr przyszedł do mnie wczoraj
2 Jego komputer nie działa
To oczywiste że "jego " oznacza Piotra, gdyby było inaczej to by należało wspomnieć.
Tutaj mamy mężczyznę wspomnianego wcześniej, gdyby było inaczej, wspomniano by to.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Fankis » 2021-08-31, 09:42

Andy72 pisze: 2021-08-28, 17:12 Nie, bardzo dokładnie pisze że to syn Adama. I jak Kain miałby być w rodowodzie, skoro był bratem a nie ojcem Seta?
A jyo powinien byc w rodowodzie?Kain czy Set?Czyż nie pierworodny?
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4672 times
Kontakt:

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-31, 09:47

Nie. W rodowodzie jest ten, kto jest w linii tego, kogo dotyczy rodowód.
Ponieważ Kain nie jest przodkiem Jezusa, tylko jest w linii bocznej, nie będzie w rodowodzie Jezusa - choćby był pierworodnym.
Chrystus po prostu nie jest potomkiem pierworodnego syna Adama.
Ot i cała "tajemnica".

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Fankis » 2021-08-31, 09:53

Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-28, 22:25
Fankis pisze: 2021-08-28, 16:38 Tak racja to byli bracja,ale pytam się dlaczego Abel został zapisany w rodowodzie Adama a nie Kain?
Gdzie Abel został zapisany w rodowodzie?

Mój błąd,myślałem o Secie.

Czy Ty przypadkiem nie jesteś Mormonem? Bo to oni wymyślają podobne niebiblijne bajki.
Nie wiem kim są Mormoni.

Zastanawia mnie fakt,ze w rodowodzie Adama niema Kaina,który rzekomo był pierworodnym, bo przeciez urodził się przed Ablem

Dodano po 4 minutach 27 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-31, 09:47 Nie. W rodowodzie jest ten, kto jest w linii tego, kogo dotyczy rodowód.
Ponieważ Kain nie jest przodkiem Jezusa, tylko jest w linii bocznej, nie będzie w rodowodzie Jezusa - choćby był pierworodnym.
Chrystus po prostu nie jest potomkiem pierworodnego syna Adama.
Ot i cała "tajemnica".
To jest księga potomków Adama. Kiedy Bóg stworzył człowieka, na podobieństwo Boże uczynił go.

Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich i błogosławił im, i nazwał ich ludźmi, gdy zostali stworzeni.

Adam żył sto trzydzieści lat i zrodził syna na podobieństwo swoje, na obraz swój, i nazwał go...

Kain? Jak on go nazwał? gdzie jest zatem ten pierworodny, który miał pierworodztwo? Nie został nawet wymieniony. Jego synem był Set.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4672 times
Kontakt:

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-31, 09:59

Jak to w Ewangelii wg św.Mateusza jest rodowód potomków Adama?
To rodowód Jezusa. Rozpoczyna się:
"Sam zaś Jezus, rozpoczynając swoją działalność, miał lat około trzydziestu. Był, jak mniemano, synem Józefa, syna Helego (...)"

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Fankis » 2021-08-31, 10:03

Ja wierzę że ci olbrzymi byli synami Kaina, którego ojcem był wąż, który wyglądał pod każdym względem jako mężczyzna, lecz był wielkim, olbrzymim facetem, większym niż człowiek. I z tego właśnie wywodzili się ci synowie, bowiem oni byli synami Kaina, ponieważ oni byli Kananejczykami w kraju Kanaan, skąd oni przyszli; tam właśnie udał się Kain.Była to całkiem inna rasa ludzi.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4672 times
Kontakt:

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-31, 10:08

Fankis pisze: 2021-08-31, 10:03 Ja wierzę że ci olbrzymi byli synami Kaina, którego ojcem był wąż, który wyglądał pod każdym względem jako mężczyzna, lecz był wielkim, olbrzymim facetem, większym niż człowiek. I z tego właśnie wywodzili się ci synowie, bowiem oni byli synami Kaina, ponieważ oni byli Kananejczykami w kraju Kanaan, skąd oni przyszli; tam właśnie udał się Kain.Była to całkiem inna rasa ludzi.
Jesli odrzucasz świadectwo Pisma, możesz wierzyć właściwie w cokolwiek, co sobie wymyślisz. Nawet w pierzastego węża albo w chińskie smoki.
Tylko takie tezy były odpowiedniejsze raczej na jakimś portalu miłosników fantasy, niż związanym z wiarą chrześcijańską.
Ostatnio zmieniony 2021-08-31, 10:09 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Fankis » 2021-08-31, 10:29

Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-31, 09:59 Jak to w Ewangelii wg św.Mateusza jest rodowód potomków Adama?
To rodowód Jezusa. Rozpoczyna się:
"Sam zaś Jezus, rozpoczynając swoją działalność, miał lat około trzydziestu. Był, jak mniemano, synem Józefa, syna Helego (...)"
Tak chodzi mi o 1 Mojzesowsza 5 rozdział

Rdz 5:1-3: "To jest księga rodu Adama. W dniu, w którym Bóg stworzył człowieka, uczynił go na podobieństwo Boga. Stworzył ich mężczyzną i kobietą; błogosławił ich i nadał im imię Adam w dniu, w którym zostali stworzeni. Adam żył sto trzydzieści lat i spłodził syna na swoje podobieństwo, na swój obraz, i nadał mu imię Set."

Dodano po 1 minucie 26 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-31, 10:08
Fankis pisze: 2021-08-31, 10:03 Ja wierzę że ci olbrzymi byli synami Kaina, którego ojcem był wąż, który wyglądał pod każdym względem jako mężczyzna, lecz był wielkim, olbrzymim facetem, większym niż człowiek. I z tego właśnie wywodzili się ci synowie, bowiem oni byli synami Kaina, ponieważ oni byli Kananejczykami w kraju Kanaan, skąd oni przyszli; tam właśnie udał się Kain.Była to całkiem inna rasa ludzi.
Jesli odrzucasz świadectwo Pisma, możesz wierzyć właściwie w cokolwiek, co sobie wymyślisz. Nawet w pierzastego węża albo w chińskie smoki.
Tylko takie tezy były odpowiedniejsze raczej na jakimś portalu miłosników fantasy, niż związanym z wiarą chrześcijańską.
Spokojnie spokojnie,odpowiedź proszę tu masz rodowód Adama,dlaczego w nim niema Kaina?

Dodano po 8 minutach 33 sekundach:
Albertus pisze: 2021-08-28, 17:15
Fankis pisze: 2021-08-28, 16:38
J 8:41: "Wy spełniacie uczynki waszego ojca. Wtedy powiedzieli mu: My nie jesteśmy spłodzeni z nierządu. Mamy jednego Ojca — Boga."

Nierządu???hmmm co to nierząd,każdy z nas wie...dwa potomsta,dwa nasienia...
Czyli twierdzisz że żydzi którzy rozmawiali z Jezusem byli cielesnym, genetycznym potomstwem Kaina i szatana?
I twoim zdaniem werset J8:41 o tym mówi?

tak to wygląda, bo jak tak Pan Jezus mówi.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4672 times
Kontakt:

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-31, 10:55

To jeszcze prostsze.
Na przykład w genealogii Mt 1,1-17 usunięto Ochozjasza, Joasza i Amazjasza (Jora jest przedstawiony jako ojciec Ozjasza, choć naprawdę był jego pra pra dziadkiem).
To się nazywa "uśmiercenie formalne" - usunięcie z geneologii człowieka, który szczególnie źle się zapisał w historii.
Podobnie, Jozjasz, dziadek Jechoniasza, jest rpzedstawiony jako jego ojciec, z pominięciem Joachima.

Jak widzisz, nawet osoby będące w głównej linii usuwano "formalnie".
Z Kainem było jeszcze prościej, bo po prostu zlekceważono jego cały ród (któy zresztą, według pieknej przypowieści, zginął w Potopie).

A już wyciąganie z tego wniosku, że Kain był synem... węża, to zupełny odlot.

Dodano po 17 minutach 36 sekundach:
Czytamy:
Rdz 4,1-2 "Mężczyzna zbliżył się do swej żony, Ewy. A ona poczęła i urodziła Kaina, i rzekła: Otrzymałam mężczyznę od Pana. (2) A potem urodziła jeszcze Abla, jego brata. Abel był pasterzem trzód, a Kain uprawiał rolę."
  • Kwestionowałeś, czy "mężczyzna" to Adam.
    Otóż:
    • Nawet gdyby był jakiś innym mężczyzna wówczas (czy - qurcze, jakie to absurdalne - wąż był mężczyzną) to w żadnym wypadku Ewa nie byłaby jego żoną ("zbliżył się do swej żony").
    • "Mężczyzną" jest konsekwentnie nazywany Adam (a potem jego syn), ANI RAZU nie jest tak nazywany wąż:
      "Chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu."/Rdz 2,25/
      "Gdy zaś mężczyzna i jego żona usłyszeli kroki Pana Boga przechadzającego się po ogrodzie, w porze kiedy był powiew wiatru, skryli się przed Panem Bogiem wśród drzew ogrodu."/Rdz 3,8/
      "Do mężczyzny zaś Bóg rzekł: Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, co do którego dałem ci rozkaz w słowach: Nie będziesz z niego jeść - przeklęta niech będzie ziemia z twego powodu: w trudzie będziesz zdobywał od niej pożywienie dla siebie po wszystkie dni twego życia."/Rdz 3,17/
      "Mężczyzna dał swej żonie imię Ewa, bo ona stała się matką wszystkich żyjących."/Rdz 3,20/
      "Pan Bóg sporządził dla mężczyzny i dla jego żony odzienie ze skór i przyodział ich."/Rdz 3,21/
  • W zacytowanym fragmencie podkreślono że Abel i Kain byli braćmi ("urodziła jeszcze Abla, jego brata").
    Także dalej czytamy: "(8) Kain zwrócił się do swego brata, Abla. A gdy byli na polu, Kain rzucił się na swego brata, Abla, i zabił go. (9) Wtedy Bóg zapytał Kaina: Gdzie jest brat twój, Abel? On odpowiedział: Nie wiem. Czyż jestem stróżem brata mego? (10) Rzekł Bóg: Cóżeś uczynił? Krew brata twego głośno woła ku mnie z ziemi"
  • Ewa mówi po urodzeniu Kaina "Otrzymałam mężczyznę od Pana". W żadnym wypadku nie mogłaby tak powiedzieć, gdyby Kain był synem szatana.
Aż nie mogę uwierzyć, że w ogóle na ten temat dyskutujemy - tak absurdalny jest Twój pomysł (czy tam nie Twój, nie wiem skąd to wziąłeś).
Mojżesz opisał genealogię Żydów, którzy żyli w Jego czasach - po prostu. Nie opisywał "jako swojego" rodu przeklętego Kaina, którego ród w dodatku zaginął. Opisał go osobno, historycznie, jako właśnie ród wygubiony w czasie Potopu w rozdziale 4 Księgi Rodzaju.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 395
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Zuben Ninja » 2021-09-01, 01:55

Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-31, 10:55 Z Kainem było jeszcze prościej, bo po prostu zlekceważono jego cały ród (któy zresztą, według pieknej przypowieści, zginął w Potopie).
Potop nazywasz przypowieścią? Jakoś Jezus o potopie wypowiada się całkowicie poważnie:

"A jak było za dni Noego, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Albowiem jak w czasie przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki, i nie spostrzegli się, aż przyszedł potop i pochłonął wszystkich, tak również będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Wtedy dwóch będzie w polu: jeden będzie wzięty, drugi zostawiony. Dwie będą mleć na żarnach: jedna będzie wzięta, druga zostawiona." Mt 24, 37 - 41

"Jak działo się za dni Noego, tak będzie również za dni Syna Człowieczego: jedli i pili, żenili się i za mąż wychodziły aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki; nagle przyszedł potop i wygubił wszystkich. Podobnie jak działo się za czasów Lota: jedli i pili, kupowali i sprzedawali, sadzili i budowali, lecz w dniu, kiedy Lot wyszedł z Sodomy, spadł z nieba deszcz ognia i siarki i wygubił wszystkich; tak samo będzie w dniu, kiedy Syn Człowieczy się objawi." Łk 17, 26 - 30

Skoro nawet sam Bóg potwierdza autentyczność potopu to ja nie rozumiem jak można twierdzić, że to jest tylko przypowieść...
Mam już szczerze dosyć zakłamywania pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju i twierdzenia, że to jest jakiś symbol, przypowieść lub jakaś inna parabola.
Ostatnio zmieniony 2021-09-01, 03:23 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 2 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4672 times
Kontakt:

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-01, 08:14

Tak, nazywam przypowieścią. Tę rozmowę już toczyliśmy w innym wątku i nie zamierzam jej tu kontynuować.

CMK

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: CMK » 2021-09-01, 08:28

Jak wielu wskazuje , jest to najprawdopodobniej przypowiesc, oparta na bezwzglednie zaistnialym wydarzeniu.
W takim przypadku nie jest wazny fakt samego wydarzenia, ale jego sens - i w tym znaczeniu nalezaloby traktowac tekst o potopie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”