Kim był ojciec Kaina?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Fankis » 2021-09-01, 13:18

Ja nigdzie nie kwestionowałem czy Adam jest mężczyzną...

Rdz 4,1-2 "Mężczyzna zbliżył się do swej żony, Ewy. A ona poczęła i urodziła Kaina, i rzekła: Otrzymałam mężczyznę od Pana. (2) A potem urodziła jeszcze Abla, jego brata. Abel był pasterzem trzód, a Kain uprawiał rolę."

Akt węża i Ewy był wcześniej, bo najpierw Wąż zwiódł Ewe...
Rdz 3:7: "I otworzyły się im obojgu oczy i poznali, że są nadzy. Spletli więc liście figowe i zrobili sobie przepaski."

Tu jest 1 akt z którego nasienie węża było w Ewie...

2 akt jest wlasnie tu...

Rdz 4,1-2 "Mężczyzna zbliżył się do swej żony, Ewy. A ona poczęła i urodziła Kaina, i rzekła: Otrzymałam mężczyznę od Pana. (2) A potem urodziła jeszcze Abla, jego brata. Abel był pasterzem trzód, a Kain uprawiał rolę."

Kain nie mógł być pierworodnym Adama,skąd by było w nim tyle nienawiści i zabić brata?Bóg-Adam-Kain?i wy wto wierzycie?

Piśmo to potwierdza.

Zanim Adam poznał cieleśnie Ewę, to szatan poznał ją już przed nim. A tym, który narodził się z tego, był Kain. Kain był (narodzony, poczęty) z tego „Złośnika”. 1. Jana 3, 12. Duch święty w Janie nie mógłby na jednym miejscu nazwać Adama „Złośnikiem” (tak by bowiem było, gdyby był ojcem Kaina), a na drugim miejscu nazwać Adama „Synem Bożym”, którym on był dzięki stworzeniu. (Łukasz 3, 38.) Kain okazał w końcu charakter swego ojca i spowodował śmierć - był mordercą. Jego bezczelny opór wobec Boga, kiedy stanął. twarzą w twarz przed Wszechmogącym w 1. Mojż. 4, 5. 9. 13. 14. predstawia jego absolutnie nieludzkie cechy, i wydaje się, że to przewyższa nawet każde inne sprawozdanie, które mamy w Piśmie, dotyczące konrontacji szatana z Bogiem...

1 J 3:12: "Nie tak, jak Kain, który pochodził od Złego i zabił swego brata. A dlaczego go zabił? Ponieważ czyny jego były złe, brata zaś sprawiedliwe."
Ostatnio zmieniony 2021-09-01, 13:33 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19208
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2642 times
Been thanked: 4658 times
Kontakt:

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-01, 13:22

POkazałem (nie tylko ja), że Twoje imaginacje są sprzeczne z Pismem. Ponieważ ich absurdalność jest ewidentna, a Ty brniesz dalej, lansując swoje SPRZECZNE Z PISMEM interpretacje, nie widzę potrzeby dalszego tracenia czasu na te bzdury.

Niemniej zachowam sobie Twoje koncepcje i wykorzystam w dyskusjach, w których będzie potrzeba pokazania, do czego prowadzi odejście od nauczania Kościoła i pójście we własne pomysły.
Ostatnio zmieniony 2021-09-01, 13:24 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Fankis » 2021-09-01, 13:24

Rdz 3:14-15: "Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: «Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych; na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia. Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie i niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę»."

Jasno tu Bóg mówi o dwóch nasieniach...

Rdz 3:7,11: "A wtedy otworzyły się im obojgu oczy i poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski. … Rzekł Bóg: «Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?»"

Poczuć sie nagim po zjedzeniu jabłka i zakryć się listkami?Po co Bóg ich ubrał i zakrył ich ciała?
Ostatnio zmieniony 2021-09-01, 13:33 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

zdrogi
Bywalec
Bywalec
Posty: 123
Rejestracja: 4 lut 2019
Been thanked: 20 times

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: zdrogi » 2021-09-01, 13:39

A tak z innej beczki Inuici, Pigmeje, Aborygeni, Hindusi to czyimi mogą być potomkami

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19208
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2642 times
Been thanked: 4658 times
Kontakt:

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-01, 13:51

zdrogi pisze: 2021-09-01, 13:39 A tak z innej beczki Inuici, Pigmeje, Aborygeni, Hindusi to czyimi mogą być potomkami
Jeśli poruszamy się w narracji Księgi Rodzaju, oczywiście Seta. My zresztą też.
Ostatnio zmieniony 2021-09-01, 13:51 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

orzeszku

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: orzeszku » 2021-09-01, 17:36

To chyba najbardziej kuriozalny wątek na tym forum.

Dodano po 40 sekundach:
A to, że na ten oczywisty temat można było wytworzyć aż trzy strony, jest legendarne.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Zebra » 2021-09-01, 21:55

W takim razie ja to tylko tu zostawie
https://zapytaj.wiara.pl/doc/525318.Pot ... dama-i-Ewy
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Fankis » 2021-09-02, 13:23

Wiem,że to trudny temat,ale pozwole sobie podsumować w co ja wierzę,kim był ojciec Kaina.Sugerując się Słowem Bożym Adam nigdzie nie jest nazwany ojcem Kaina, a jest nim nazwany Złośnik(Nowy Testament)

O nich też prorokował Enoch, siódmy potomek po Adamie, mówiąc: Oto przyszedł Pan z tysiącami swoich świętych”.
Mojż. 5. jest rozdziałem genealogii Enocha. On podaje rodowód Enocha w ten sposób: 1. Adam, 2. Set, 3. Enos, 4. Kainan, 5. Mahalalel, 6. Jared. 7. Enoch. Zauważcie, że o Kainie nie ma wzmianki. Linia Adama postępowała dalej przez Seta. Gdyby Kain był dzieckiem Adama, to prawo pierworodztwa dałoby Kainowi prawo znajdować się w tym rodowodzie. Trzeba również z wszelką starannością zwrócić uwagę, że w 1. Mojż 5, 3. jest powiedziane: „Adam żył sto trzydzieści lat i spłodził syna na swoje własne podobieństwo i nazwał go imieniem Set”. Nigdzie nie jest powiedziane, że Kain był na podobieństwo Adama, chociaż by takim musiał być, gdyby był jego synem, bowiem prawo reprodukcji mówi stanowczo: „niechaj każdy zrodzi według swego rodzaju.” Musimy więc dać wiarę temu faktowi, że w obu genealogiach, w 1. Mojż. i w ew. Łukasza brakuje Kaina. Gdyby Kain był synem Adama, byłoby o nim gdzieś powiedziane: „Kain, który był synem Adama, który był synem Bożym”. Lecz tak nie jest powiedziane, bowiem tak NIE MOŻE być powiedziane.
Naturalnie, uczeni już dawno wysunęli dwie linie ludzkości: jedną, która była bogobojną linią, znajdujemy w Secie, i drugą, bezbożną linię, założoną przez Kaina. I jest to dziwne, ale prawdziwe, że ci sami uczeni nigdy nam nie powiedzieli, skąd to pochodzi, że Kain był taką osobą, jaką był, podczas kiedy Abel i Set byli z tej duchowej, bogobojnej linii. W rzeczywistości Kain powinien był być duchowym, Abel mniej duchowym, a Set jeszcze mniej, i tak dalej, bowiem każda następna generacja była coraz bardziej oddalona od Boga. Lecz tak nie było, Kain wystąpił jako złośnik. Nikt inny nie był tak nigdy opisany, ponieważ on sprzeciwiał się wściekle Bogu i Słowu.
Otóż, przyjmijcie do wiadomości ze Pismo nie igra sbie ze Słowami. Cokolwiek jest w Nim zapisane, jest dla namaszczonych oczu, aby to widziały. Jest to tam w pewnym celu. W tym Słowie jest powiedziane, 1. Mojż. 3, 20:
„I nazwał Adam żonę swoją Ewa, gdyż ona była matką wszystkich żyjących.”
Lecz żadne Pismo nie mówi, że Adam jest ojcem wszystkich żyjących. Jeżeli nie ma żadnej adnotacji odnośnie tego, umieszczonej w 1. Mojż. 3, 20, dlaczego by była zwrócona uwaga na to, że Ewa jest matką wszystkich, a żadne słowo nie mówi tego o Adamie??? Faktem jest, że Ewa pomimo wszystko była matką wszystkich żyjących, ale Adam nie był ojcem wszystkich żyjących.
W 1. Mojż. 4, 1. powiedziała Ewa: „Wydałam na świat mężczyznę z pomocą Pana.” Ona nie przypisywała Adamowi ojcostwo Kaina. Lecz w 1. Mojż. 4 , 25 . ona mówi:
„...Albowiem Bóg - rzekła ona - obrał mi INNE nasienie, ZAMIAST ABLA, którego Kain zabił”.
Ona nie mówi, że Bóg jej DAŁ inne nasienie - tym miał być Chrystus, ponieważ On jest DANY. Ten syn, Set, był OBRANY na miejsce Abla. Ona uznała swego syna, który przyszedł przez Adama. Ona nie uznaje obecnie Kaina, ponieważ on przyszedł przez węża. Kiedy ona mówi, INNE NASIENIE na miejsce Abla, to tym samym mówi, że Kain odróżniał się od Abla, bowiem gdyby oni byli z tego samego ojca, ona by musiała powiedzieć: „Było mi dane Więcej NASIENIA.”

Gdyby sie skupić, na tym o czym tu piszę i porównać ze Słowem,to właśnie jest prawdą i ja w to wierzę.

pa.udaje się na urlop chcętroszkę rodzinie i dzieciom czasu poświęcić więc jak Pan pozwoli pojawie się znowu:)
Niech was Pan wszystkich Błogosławi. Shalom
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19208
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2642 times
Been thanked: 4658 times
Kontakt:

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-02, 13:48

Fankis pisze: 2021-09-02, 13:23 Wiem,że to trudny temat
Nic podobnego. Temat jest zupełnie oczywisty, precyzyjnie opisany w Piśmie i nie ma nic wspólnego z tym co wydumałeś.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6067
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 460 times
Been thanked: 922 times

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Albertus » 2021-09-02, 16:30

Zebra pisze: 2021-09-01, 21:55 W takim razie ja to tylko tu zostawie
https://zapytaj.wiara.pl/doc/525318.Pot ... dama-i-Ewy
Nie zgadzam się z argumentacją zawartą w linku który podajesz.

Po pierwsze:

Poligenizm jest niezgodny z nauczaniem Kościoła. Pogląd że wszyscy ludzie nie pochodzą od jednej pary ludzi jest niezgodny z nauczaniem Kościoła.

Mówi o tym encyklika Humani Generis z 1950 r

https://bdp.xportal.pl/pius-xii/humani-generis/

Jest to aktualne nauczanie Kościoła na ten temat

Nie ma równego rangą dokumentu w nauczaniu Kościoła które by mówiło coś innego niż ta encyklika.

Wypowiedzi które prezentują inny pogląd niż ta encyklika to tylko prywatne rozważania.

Jeśli się mylę to poproszę o podanie takich dokumentów

Argument o niemoralności kazirodztwa jakie siłą rzeczy musiałoby nastąpić u potomków Adama i Ewy jest delikatnie mówiąc śmieszny w obliczu faktu że żona Abrahama Sara była jego przyrodnią siostrą. Poza tym to jest oczywiste że nie można mówić o żadnym grzechu w przypadku braku innej możliwosci w rozmnażaniu się rodzaju ludzkiego w początkach jego istnienia.

Zwolenników poligenicznej wizji początków rodzaju ludzkiego bardzo proszę o wyjaśnienie jak w praktyce te początki wyglądały? Jak się ludzie rozmnażali i czy przestrzegali w tej wizji zakazu kazirodztwa? Bo zdaje sie ze w poglądach ewolucjonistycznych to była jakieś stado szympansopodobnych osobników.Jak w takim stadzie wyglądały kwestie kazirodztwa?

Co do Kaina i Abla to faktycznie można nie odczytywać całkowicie dosłownie wszystkiego z tej historii na przykład tego czy wydarzyło się to w realiach gdy było już więcej ludzi na świecie a nie tylko Kain i Abel. Natomiast jeśli przyjmiemy, zgodnie z na nauczaniem Kościoła, że wszyscy pochodzimy od jednej pary to siłą rzeczy musimy przyjąć że było kiedyś pierwsze zabójstwo dokonane w obrębie rodzaju ludzkiego i właśnie o tym pierwszym zabójstwie jest ta opowieść

A ogólnie takie mitologizowanie historii biblijnych i porównywanie ich z legendami o Popielu czy z baśniami o kopciuszku
uważam za niezwykle szkodliwe.
Ostatnio zmieniony 2021-09-02, 17:35 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6067
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 460 times
Been thanked: 922 times

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Albertus » 2021-09-03, 16:44

zdrogi pisze: 2021-09-01, 13:39 A tak z innej beczki Inuici, Pigmeje, Aborygeni, Hindusi to czyimi mogą być potomkami
A czyimi mieliby być? Adama i Ewy.

zdrogi
Bywalec
Bywalec
Posty: 123
Rejestracja: 4 lut 2019
Been thanked: 20 times

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: zdrogi » 2021-09-03, 16:47

Trochę niepodobni czyżby ewolucja?

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6067
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 460 times
Been thanked: 922 times

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Albertus » 2021-09-03, 16:49

zdrogi pisze: 2021-09-03, 16:47 Trochę niepodobni czyżby ewolucja?
Dostosowanie się do środowiska i dziedziczenie cech po przodkach?

A ty uważasz że Pigmeje pochodzą od innych przodków niż Europejczycy?
Ostatnio zmieniony 2021-09-03, 16:50 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19208
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2642 times
Been thanked: 4658 times
Kontakt:

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-03, 17:19

zdrogi pisze: 2021-09-03, 16:47 Trochę niepodobni czyżby ewolucja?
Niepodobni do kogo? ;)

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Kim był ojciec Kaina?

Post autor: Zebra » 2021-09-03, 20:34

Albertus pisze: 2021-09-02, 16:30
Zebra pisze: 2021-09-01, 21:55 W takim razie ja to tylko tu zostawie
https://zapytaj.wiara.pl/doc/525318.Pot ... dama-i-Ewy
Nie zgadzam się z argumentacją zawartą w linku który podajesz.

Po pierwsze:

Poligenizm jest niezgodny z nauczaniem Kościoła. Pogląd że wszyscy ludzie nie pochodzą od jednej pary ludzi jest niezgodny z nauczaniem Kościoła.

Mówi o tym encyklika Humani Generis z 1950 r

https://bdp.xportal.pl/pius-xii/humani-generis/

Jest to aktualne nauczanie Kościoła na ten temat

Nie ma równego rangą dokumentu w nauczaniu Kościoła które by mówiło coś innego niż ta encyklika.

Wypowiedzi które prezentują inny pogląd niż ta encyklika to tylko prywatne rozważania.

Jeśli się mylę to poproszę o podanie takich dokumentów

Argument o niemoralności kazirodztwa jakie siłą rzeczy musiałoby nastąpić u potomków Adama i Ewy jest delikatnie mówiąc śmieszny w obliczu faktu że żona Abrahama Sara była jego przyrodnią siostrą. Poza tym to jest oczywiste że nie można mówić o żadnym grzechu w przypadku braku innej możliwosci w rozmnażaniu się rodzaju ludzkiego w początkach jego istnienia.

Zwolenników poligenicznej wizji początków rodzaju ludzkiego bardzo proszę o wyjaśnienie jak w praktyce te początki wyglądały? Jak się ludzie rozmnażali i czy przestrzegali w tej wizji zakazu kazirodztwa? Bo zdaje sie ze w poglądach ewolucjonistycznych to była jakieś stado szympansopodobnych osobników.Jak w takim stadzie wyglądały kwestie kazirodztwa?

Co do Kaina i Abla to faktycznie można nie odczytywać całkowicie dosłownie wszystkiego z tej historii na przykład tego czy wydarzyło się to w realiach gdy było już więcej ludzi na świecie a nie tylko Kain i Abel. Natomiast jeśli przyjmiemy, zgodnie z na nauczaniem Kościoła, że wszyscy pochodzimy od jednej pary to siłą rzeczy musimy przyjąć że było kiedyś pierwsze zabójstwo dokonane w obrębie rodzaju ludzkiego i właśnie o tym pierwszym zabójstwie jest ta opowieść

A ogólnie takie mitologizowanie historii biblijnych i porównywanie ich z legendami o Popielu czy z baśniami o kopciuszku
uważam za niezwykle szkodliwe.
Mogę powiedzieć tylko tyle, że wiem, że ta strona jest dobra w sensie, że artykuły w niej zawarte są zgodne z nauczaniem Kościoła. Nie wiem jak jest w wypadku tego opracowania.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”