Wyznanie biologa, genetyka - ateisty

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Wyznanie biologa, genetyka - ateisty

Post autor: Abstract » 2021-09-10, 00:11

Natrafiłem na ciekawy fragment tekstu zmarłego w tym roku biologa i genetyka Richarda Lewontina, który daje do myślenia, tłumaczenie z automatu, ale spójne z tym co znalazłem w jednej z książek.

"Stoimy po stronie nauki, pomimo oczywistej absurdalności niektórych z jej konstruktów, pomimo tolerancji środowiska naukowego dla niczym nieuzasadnionych historii w rodzaju "bo tak", stoimy po jej stronie z powodu apriorycznego oddania dla materializmu. To nie metody i instytucje nauki zmuszają nas do przyjęcia materialistycznego wyjaśnienia świata zjawisk, ale wręcz przeciwnie, materialistyczne nastawienie zmusza nas do apriorycznego odwoływania się do materialnych przyczyn, by stworzyć aparaturę badawczą i zbiór pojęć, przy pomocy których tworzymy materialistyczne wyjaśnienia, choćby nie wiem jak byłyby niezgodne z intuicją, i nie do pojęcia dla niewtajemniczonych. Co więcej, materializm ten jest absolutny, nie możemy bowiem pozwolić, by boska stopa przekroczyła próg nauki."
“Billions and Billions of Demons” at New York Review of Books (January 9, 1997)
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Wyznanie biologa, genetyka - ateisty

Post autor: Albertus » 2021-09-10, 11:23

Środowiska naukowe są często motywowane ideologicznie. Warto brać to pod uwagę i ostrożność wobec teorii naukowych to dobra postawa.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wyznanie biologa, genetyka - ateisty

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-10, 11:53

Niestety, przeważnie adwersarze nauki są jeszcze bardziej motywowani ideologicznie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Wyznanie biologa, genetyka - ateisty

Post autor: Albertus » 2021-09-10, 13:39

Marek_Piotrowski pisze: 2021-09-10, 11:53 Niestety, przeważnie adwersarze nauki są jeszcze bardziej motywowani ideologicznie.
A są jacyś "adwersarze nauki" jako takiej?

Ja się nie spotkałem raczej z przeciwnikami czy oponentami nauki i badań naukowych w ogóle. Raczej wszyscy doceniają i widzą potrzebę badań naukowych. Co najwyżej niektórzy zbyt pochopnie dopatrują się jakichś spisków i kłamstw wśród naukowców.

Jednak moim zdaniem to raczej większość ludzi zbyt pochopnie i bezkrytycznie podchodzi do tez stawianych przez dominujące środowiska naukowe (na przykład o decydującym wpływie człowieka na zmiany klimatyczne, o tym że homoseksualizm nie jest już zboczeniem albo o tym że rodzaj ludzki nie pochodzi od jednej pary ludzi.)
Ostatnio zmieniony 2021-09-10, 14:52 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Wyznanie biologa, genetyka - ateisty

Post autor: Andej » 2021-09-10, 21:03

Abstract pisze: 2021-09-10, 00:11 stoimy po jej stronie z powodu apriorycznego oddania dla materializmu.
I to jest właśnie postawa "tak, bo tak".
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ