Czy umiecie wybaczać/zapomnieć ?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13804
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czy umiecie wybaczać/zapomnieć ?

Post autor: sądzony » 2021-09-15, 08:45

Jeżeli nieumiejętność wybaczania wynika z traum z dzieciństwa, bez głębokiego ich przepracowania, proces przebaczenia zawsze może być powierzchowny i generować ogromne poczucie straty.
Jeżeli jest inaczej wybaczanie staje się radością.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czystość w narzeczeństwie - jej brak

Post autor: Andej » 2021-10-12, 12:55

Wybaczenie jest jest warunkiem zbawienia. Brak wybaczenie nie jest skazaniem na potępienie. Miłosierdzie jest rzeczywiście nieograniczone. Ale nie uważam, aby odrzucanie Nauki Jezusa zawartej m.in. w Modlitwie Pańskiej, było drogą do zbawienia.

Przebaczenie nie jest warunkiem małżeństwa. Ale brak wybaczenia jest przeciwwskazaniem. Jeśli ktoś nie potrafi przebaczyć komuś i sobie błędów przeszłości (do tego błędów odrzuconych i samodzielnie potępionych), to tym bardziej w przyszłości nie wybaczy błędów, które będą miały miejsce. A jakieś będą miały miejsce. Kluczem miłości jest przebaczenie.

Nadmierne skrupuły nie są czymś, co pomaga w jakimkolwiek związku. Już któryś raz przywołuję Śmierć urzędnika Czechowa. Warto przeczytać. I zastanowić się nad własnym zachowaniem.

Nie rozumiem, dlaczego tak wiole z Was sprzeciwia się przebaczeniu. Jeśli nie potraficie przebaczyć ani sobie, ani bliźniemu, to musicie się liczyć z tym, że te niewybaczone żale będą Was gryzły, gryzły, aż zagryzą. Jak wspomnianego urzędnika. Kluczem jest wybaczenie.

Widzę, że nie przekonam Was do wybaczania. Jesteście dorośli. Znacie konsekwencje. Zaraz pomodlę się w Waszej intencji. O to, abyście zechcieli przebaczać. I nauczyli się przebaczać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czystość w narzeczeństwie - jej brak

Post autor: Andej » 2021-10-12, 16:59

lambda pisze: 2021-10-11, 11:24 To jakaś bzdura. Skąd to w ogóle wziąles Andej?
Z Modlitwy Pańskiej. Czy mam ponownie zacytować?
Ostatnio zmieniony 2021-10-12, 21:36 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czystość w narzeczeństwie - jej brak

Post autor: Jozek » 2021-10-12, 17:55

Andej pisze: 2021-10-12, 16:59
potrzebujepomocy pisze: 2021-10-12, 12:56 To jakaś bzdura. Skąd to w ogóle wzioles Andej?
Z Modlitwy Pańskiej. Czy mam ponownie zacytować?
Andej po prostu pomieszaly ci sie odnosniki.
jak ktos wybaczy np. mordercy, czy to znaczy ze chce by i jego zamordowal?
wybaczenie do niczego nie zobowiazuje wybaczajacego.
Natomiast zobowiazuje tego ktoremu przebaczono.
Ostatnio zmieniony 2021-10-12, 18:12 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czystość w narzeczeństwie - jej brak

Post autor: Andej » 2021-10-12, 19:24

Jozek pisze: 2021-10-12, 17:55 Andej po prostu pomieszaly ci sie odnosniki.
jak ktos wybaczy np. mordercy, czy to znaczy ze chce by i jego zamordowal?
wybaczenie do niczego nie zobowiazuje wybaczajacego.
Natomiast zobowiazuje tego ktoremu przebaczono.
Czy możesz wyjaśnić, do czego nawiązujesz? Przypomnij post, w którym byłą mowa o morderstwie, a także ten, w którym ktoś pisał o zobowiązaniu winowajcy? Skąd sugestia, że ktoś chce być zamordowany?

Do tej pory, jak mi się wydawało, mowa o relacjach osób sobie bliskich. Nie wyobrażam sobie, jak można żyć z kim pod jednym dachem i nie chcieć przebaczać. Stąd nie rozumiem Twoich obiekcji. Czy mieszkasz z mordercą w jednym domu? Jeśli tak, to przerażające.

A co odnośników, to skoro nie wiesz, o który chodzi, to przypomnę. Odnosiłem się do słów zawartych w Modlitwie Pańskiej (inaczej: Ojcze Nasz): " ... i wybacz nam nasze winy, tak jak my wybaczamy naszym winowajcom ..."

Właściwie powinienem zacząć od prośby: Kochany Józku, przeczytaj swój post. I przetłumacz na polski. Bo to z tymi zobowiązaniami, to coś dziwnego. A także definicję słowa "przebaczenie". I sprawdź, czy na pewno odnosisz się do myśli, którą napisałem? Czy to jakaś abstrakcyjna myśl?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13804
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czystość w narzeczeństwie - jej brak

Post autor: sądzony » 2021-10-12, 20:34

To ja wyjaśniam:
lambda pisze: 2021-10-12, 12:46
Andej pisze: 2021-10-12, 11:34 Wybaczenie przez człowieka ma zasadniczy wpływ na to, czy Bóg mu wybaczy.
To jakaś bzdura. Skąd to w ogóle wzioles Andej?
Nie dość, że bzdura to jeszcze pomyłka.
Tak @Jozek Andejowi się już miesza.

Cytując @potrzebujepomocy wkładasz mu w "usta" słow @lambda.
Ostatnio zmieniony 2021-10-12, 20:36 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Czystość w narzeczeństwie - jej brak

Post autor: lambda » 2021-10-12, 20:45

sądzony pisze: 2021-10-12, 20:34 To ja wyjaśniam:
lambda pisze: 2021-10-12, 12:46
Andej pisze: 2021-10-12, 11:34 Wybaczenie przez człowieka ma zasadniczy wpływ na to, czy Bóg mu wybaczy.
To jakaś bzdura. Skąd to w ogóle wzioles Andej?
Nie dość, że bzdura to jeszcze pomyłka.
Tak @Jozek Andejowi się już miesza.

Cytując @potrzebujepomocy wkładasz mu w "usta" słow @lambda.
A ta kwestię dobrse wyjaśnił Marek
Marek_Piotrowski pisze: 2021-10-12, 13:47 Co do dyskusji o przebaczaniu - to chyba nie ten casus. Dziewczyna nie tyle nie przebaczyła, co ma problemy z tym, jak to ją zraniło.
Przebaczenie w leczeniu takich ran pomaga, ale nie załatwia od ręki.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czystość w narzeczeństwie - jej brak

Post autor: Andej » 2021-10-12, 20:57

sądzony pisze: 2021-10-12, 20:34 Tak @Jozek Andejowi się już miesza
Bezpodstawny, ale za to autorytarny osąd. Przyjmuję z uśmiechem. Ale i ze smutkiem taki stosunek do przebaczania. Ale cieszy, że nadajecie w tym samym języku, który jest dla Was zrozumiały. To dobrze.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13804
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czystość w narzeczeństwie - jej brak

Post autor: sądzony » 2021-10-12, 21:01

Andej pisze: 2021-10-12, 20:57
sądzony pisze: 2021-10-12, 20:34 Tak @Jozek Andejowi się już miesza
Bezpodstawny, ale za to autorytarny osąd. Przyjmuję z uśmiechem. Ale i ze smutkiem taki stosunek do przebaczania. Ale cieszy, że nadajecie w tym samym języku, który jest dla Was zrozumiały. To dobrze.
Gubisz się w cytowaniu, a gdy ktoś Cię upomina miast sprawdzić to się wypierasz.
A co do wybaczania, jeżeli robisz to z lęku przed tym, że Bóg Ci nie wybaczy to nie mam pytań.
Pozdrawiam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

orzeszku

Re: Czystość w narzeczeństwie - jej brak

Post autor: orzeszku » 2021-10-12, 21:24

sądzony pisze: 2021-10-12, 21:01 A co do wybaczania, jeżeli robisz to z lęku przed tym, że Bóg Ci nie wybaczy to nie mam pytań.
Ach już dajmy spokój, czy nasze motywacje zawsze są takie ultraczyste i wyrafinowane? Każdy z nas jest tylko słabym człowiekiem i nawet jeśli zdarzy się nam pokierować mniej "uduchowioną" motywacją to i tak dobrze. Bo liczą się nasze starania, a Bóg ma wiele dróg obdarowywania nas swoją łaską. Czasem kij, czasem marchewka i jakoś się kręci ;)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19100
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Czystość w narzeczeństwie - jej brak

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-12, 21:34

sądzony pisze: 2021-10-12, 21:01 A co do wybaczania, jeżeli robisz to z lęku przed tym, że Bóg Ci nie wybaczy to nie mam pytań.
Andej niczego podobnego nie powiedział.
Samo stwierdzenie (prawdziwe, czy nie) że przebaczenie przez nas jest warunkiem przebaczenia przez Boga nie implikuje, iż Andej wybacza z lęku.
Fakt, iż Bóg "wybacza" pod pewnymi warunkami (np. żalu za grzechy) nie oznacza, iż spełnia się te warunki ze strachu.

Zaś czy wybaczenie jest warunkiem wybaczenia?
Prawdę mówiąc, do końca nie wiemy. Trochę też zależy, co się rozumie przez "przebaczenie" - z całą pewnością to, czego zdajecie się wymagać od dziewczyny, nie jest tym rodzajem przebaczenia, którego wymaga Bóg. Można komuś przebaczyć, ale to wcale nie oznacza ponownego zaufania (abstrahuję trochę od konkretnej, omawianej tu sprawy, która, tak myślę, skończy się dobrze).
Nie wydaje mi się, żeby rozstrzygający był tu fragment z Modlitwy Pańskiej - owszem, można odczytać tak, jak Andej (czyli jako warunek "przebacz w taki sam sposób, jak my wybaczamy"), ale równie dobrze można (i chyba tak nalezy odczytywać), że jest to pewnego rodzaju deklaracja, że przebaczamy (ale nie jako warunek).

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13804
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czystość w narzeczeństwie - jej brak

Post autor: sądzony » 2021-10-12, 21:55

Marek_Piotrowski pisze: 2021-10-12, 21:43 @Sadzony do Ciebie odnosiła się raczej pierwsza część mojego postu. Od słowa "zaś" odnoszę się głównie do Andeja (i odrobinę Deza).
Dziękuję.

Dodano po 8 minutach 1 sekundzie:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-10-12, 21:34
sądzony pisze: 2021-10-12, 21:01 A co do wybaczania, jeżeli robisz to z lęku przed tym, że Bóg Ci nie wybaczy to nie mam pytań.
Andej niczego podobnego nie powiedział.
Samo stwierdzenie (prawdziwe, czy nie) że przebaczenie przez nas jest warunkiem przebaczenia przez Boga nie implikuje, iż Andej wybacza z lęku.
Fakt, iż Bóg "wybacza" pod pewnymi warunkami (np. żalu za grzechy) nie oznacza, iż spełnia się te warunki ze strachu.
Skoro Bóg nas kocha totalnie nie może nam nie przebaczyć.
Nawet Andej się zgadza:
Andej pisze: 2021-10-11, 12:18 Brak przebaczenia świadczy o braku miłości.
Nie sądzę, by Bóg warunkował wybaczenie.
Nie musimy nikomu wybaczać i dlatego właśnie chcemy to robić i robimy. W wolności, nie ze strachu czy ze względu na zysk.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czystość w narzeczeństwie - jej brak

Post autor: Albertus » 2021-10-12, 22:07

lambda pisze: 2021-10-12, 12:46
Wybaczenie przez człowieka ma zasadniczy wpływ na to, czy Bóg mu wybaczy.
To jakaś bzdura. Skąd to w ogóle wzioles Andej?
Z Biblii:

Mt6:14 Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski.
15 Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień.


Oczywiście zdaję sobie sprawę że to off top ale to ciekawy temat i warto by o tym gdzieś porozmawiać.

Ewangelia jest taka jaka jest.

Może ktoś uważa że zna lepszą.

Ale ja się nie przyłączam...

Oczywiście zgodnie Ewangelią Bóg nie warunkuje otrzymania pierwszego wybaczenia i łaski jaką otrzymuje wierzący jednak potem odpowiedzią człowieka musi być wybaczanie swoim winowajcom bo inaczej traci to co uzyskał.
Ostatnio zmieniony 2021-10-13, 11:41 przez Morkej, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Czy umiecie wybaczać/zapomnieć ?

Post autor: lambda » 2021-10-14, 12:17

Można komuś wybaczyć ale wcale nie chcieć z tą osobą mieć kontaktów np ze względu na rany jakie ta osoba zadała. Rany często bolą ale wcale nie oznacza że komuś nie wybaczyliśmy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy umiecie wybaczać/zapomnieć ?

Post autor: Andej » 2021-10-14, 12:54

Obawa przed ponownym zranienie ma się nijak do przebaczania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”