Tylko śmierć jest sprawiedliwa

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Tylko śmierć jest sprawiedliwa

Post autor: Abstract » 2021-09-17, 23:58

Albertus to nic nie wyjaśnia, a rodzi wiele pytań i zarzutów, na których żerują antyteiści. Nic nam nie da chowanie się za blokami tekstów ze Starego Testamentu.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Tylko śmierć jest sprawiedliwa

Post autor: Albertus » 2021-09-18, 00:13

Abstract pisze: 2021-09-17, 23:58 Albertus to nic nie wyjaśnia, a rodzi wiele pytań i zarzutów, na których żerują antyteiści. Nic nam nie da chowanie się za blokami tekstów ze Starego Testamentu.
Ale ja nie cytowałem Starego Testamentu tylko Nowy Testament.

Nie wiem na czym zerują antyteiści ale wiem ze nie możemy naszej wiary dostosować pod kątem zarzutów antyteistów.

Moim zdaniem to religijny bambinizm prezentujący wizję Boga który nikogo nie karze jest szkodliwy a przede wszystkim jest niezgodny ani z Biblia ani z nauczaniem Koscioła

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Tylko śmierć jest sprawiedliwa

Post autor: Abstract » 2021-09-18, 00:50

Albertus pisze: 2021-09-18, 00:13 Ale ja nie cytowałem Starego Testamentu tylko Nowy Testament.
mój błąd
Nie wiem na czym zerują antyteiści ale wiem ze nie możemy naszej wiary dostosować pod kątem zarzutów antyteistów.
Tu nie chodzi o dopasowanie, a zrozumienie. Im więcej przejrzystości tym bardziej zrozumiałe stają się światopoglądy wierzących.
Moim zdaniem to religijny bambinizm prezentujący wizję Boga który nikogo nie karze jest szkodliwy a przede wszystkim jest niezgodny ani z Biblia ani z nauczaniem Koscioła
ta polemika nie ma sensu, skoro nie wiesz na czym żerują antyteiści możesz z nimi podyskutować np na http://www.racjonalista.pl/. Dla mnie jedyną karą to grzech pierworodny i wszystkie jego konsekwencje związane z tym światem. Jeśli są inne formy kary chciałbym je zrozumieć i ułożyć w głowie, być może nie jest mi dane, być może to jest ta kara.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Tylko śmierć jest sprawiedliwa

Post autor: Albertus » 2021-09-18, 09:18

Abstract pisze: 2021-09-18, 00:50
Albertus pisze: 2021-09-18, 00:13 Ale ja nie cytowałem Starego Testamentu tylko Nowy Testament.
mój błąd
Czy ten błąd nie wynika z przekonania że Bóg ST jest jakiś inny niż Bóg NT?

W NT wielokrotnie pisze o Bożych karach i Bożym miłosierdziu i miłości, tak samo zresztą jak w ST.

Kary Boże w żaden sposób nie stoją w sprzeczności z tym że Bóg jest miłością.

Dodano po 3 minutach 22 sekundach:
Abstract pisze: 2021-09-18, 00:50
Albertus pisze: 2021-09-18, 00:13
Nie wiem na czym zerują antyteiści ale wiem ze nie możemy naszej wiary dostosować pod kątem zarzutów antyteistów.
Tu nie chodzi o dopasowanie, a zrozumienie. Im więcej przejrzystości tym bardziej zrozumiałe stają się światopoglądy wierzących.
Tylko że forsowana koncepcja Boga który nikogo nigdy nie karze wcale nie jest przejrzysta a przede wszystkim jest niezgodna z Biblią i z Tradycją Kościoła.
Ostatnio zmieniony 2021-09-18, 09:21 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Tylko śmierć jest sprawiedliwa

Post autor: sądzony » 2021-09-18, 09:23

@majka77 czytam Twój post już kolejny raz i nie wiem co Ci napisać.
Gdy dopadała mnie depresja, trwająca tygodniami, gdy nie wierzyłem w Boga, gdy planowałem śmierć, gdy umierałem każdego dnia, gdy w niczym nie widziałem sensu, koloru, prawdy i celu, jedynym co pozwalało mi przetrwać była pewność przemijania.
Ból, cierpienie, każdy stan mija.
Nic prócz Boga nie trwa wiecznie.

Życzę Ci łaski, która postawi Cię na nogi.
W miłości.
DT
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Tylko śmierć jest sprawiedliwa

Post autor: Albertus » 2021-09-18, 09:28

Abstract pisze: 2021-09-18, 00:50
Moim zdaniem to religijny bambinizm prezentujący wizję Boga który nikogo nie karze jest szkodliwy a przede wszystkim jest niezgodny ani z Biblia ani z nauczaniem Koscioła
ta polemika nie ma sensu, skoro nie wiesz na czym żerują antyteiści możesz z nimi podyskutować np na http://www.racjonalista.pl/. Dla mnie jedyną karą to grzech pierworodny i wszystkie jego konsekwencje związane z tym światem. Jeśli są inne formy kary chciałbym je zrozumieć i ułożyć w głowie, być może nie jest mi dane, być może to jest ta kara.

A czy w ogóle twoim zdaniem Bóg ingeruje w ten świat od czasu grzechu pierworodnego?

Poczytaj Biblię, tak masz wiele opisów Bożych kar. Czy tych kar nie było?

Tak jak już pisałem, zarzuty antyteistów nie mogą mieć wpływu na nasza wiarę ani nie możemy modelować naszej wiary tak aby tych zarzutów uniknąć.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Tylko śmierć jest sprawiedliwa

Post autor: Zebra » 2021-09-18, 15:27

@Albertus I @Abstract
Możecie dyskutować o karach Bożych w moim wątku który kiedyś założyłam. Nie róbmy już tu offtopu.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Tylko śmierć jest sprawiedliwa

Post autor: Andej » 2021-09-18, 22:28

Nie każe, ale pozwala ponosić konsekwencje.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”