Łączenie się w pary

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Łączenie się w pary

Post autor: Abstract » 2021-09-27, 22:04

Jak najbardziej w zbliżonym wieku i w miarę młodo.
1. Wspólni znajomi w większości w podobnym wieku, więcej wspólnych tematów i równoległych potrzeb i problemów..
2. Równość w relacjach, bez zasłanianie się wiekiem i doświadczeniem, jako argument w konfliktach.
3. Szczypta szaleństwa młodości w zabawie z małymi dziećmi, gdzie starszym tatusiom zaczyna tego brakować.
4. Brak ryzyka błędnego, nieświadomego szukania ojca w wyborze znacznie starszego od siebie męża, a więc błędne motywy związku. Oczywiście pod warunkiem braku dobrych relacji z ojcem, lub jego braku z powodu śmierci, czy rozwodu, rozłąki.
5. Większa szansa ojca na dożycie wieku dojrzałości dzieci, a więc obecność ojca w całym okresie wychowania dzieci.
5. Większa szansa dożycia przez ojca czasu, kiedy urodzą się wnuki.
6. Większe szanse na wsparcie od rodziców obojga współmałżonków w kryzysowych sytuacjach, np 6 rano, dziecko z gorączką. O ile mieszkają wszyscy niedaleko siebie. Starszy ojciec to jeszcze bardziej zaawansowani wiekowo teściowie, o ile żyją.
7. Mniejsze prawdopodobieństwo równoległego obciążenia opieką nad rodzicami i dziećmi jednocześnie.
8. Równoległe starzenie się biologiczne, mniej obaw osoby starszej o swoją atrakcyjność, poczucie męskości i ect.
9. Większe szanse na "poradzenie sobie" w przypadku śmierci jednego ze współmałżonków.
Na razie wystarczy
Ostatnio zmieniony 2021-09-27, 22:17 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Łączenie się w pary

Post autor: Jozek » 2021-09-27, 22:07

lambda pisze: 2021-09-27, 21:15
miłośniczka Faustyny pisze: 2021-09-27, 20:57 Kiedyś było tak raczej dlatego, że małżeństwa były często narzucane. Jeśli chodzi o tę kwestię, to nie chciałabym "powrotu" do takich czasów.
To były często bardzo udane małżeństwa. Teraz mamy fale rozwodów. Wolę już tamte czasy
np. Henryka VIII ?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Łączenie się w pary

Post autor: sądzony » 2021-09-27, 22:07

No i jeszcze: Adam nie był wiele starszy od Ewy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Łączenie się w pary

Post autor: Jozek » 2021-09-27, 22:09

ciekawe jaki mieli wiek gdy zostali stworzeni?
15, 18, 30, czy starsi?i w sumie to genetycznie byli jak brat i siostra.
ma ktos jakies sensowne wytlumaczenie dlaczego teraz brat z siostra nie moze zawrzec zwiazku malzenskiego? bo ja mam, ale nie bede podawal dopuki nie dowiem sie jak teolodzy to tlumacza, bo pisalem o tym w niektorych wypowiedziach na temat genetyki, ktore byly negowane, przez zaslepienie teoria ewolucji i darwinizmem, a Pisma wyraznie mowia ze Ewa zostala stworzona z zebra Adama, czyli z jego tkanek i przez to miala dokladnie takie samo DNA tylko ze jako kobieta.
Ostatnio zmieniony 2021-09-27, 23:00 przez Jozek, łącznie zmieniany 6 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

orzeszku

Re: Łączenie się w pary

Post autor: orzeszku » 2021-09-27, 23:09

Jozek pisze: 2021-09-27, 22:09 ciekawe jaki mieli wiek gdy zostali stworzeni?
15, 18, 30, czy starsi?i w sumie to genetycznie byli jak brat i siostra.
Nie wiem, ale na Bliskim Wschodzie tradycyjnie uwazano, że wiek 30, a szczególnie - także symbolicznie, numerologicznie itd. - 33 lata to idealny, szczytowy wiek człowieka, dlatego często wyobrażano sobie, że ludzie w raju będą mniej więcej w tym wieku. Co ciekawe, odzwierciedleniem tego poglądu było też w islamie postrzeganie hurys - idealnych kochanek w raju - że będą mieć właśnie wiek 33 lat.
Jozek pisze: 2021-09-27, 22:09 ma ktos jakies sensowne wytlumaczenie dlaczego teraz brat z siostra nie moze zawrzec zwiazku malzenskiego? bo ja mam, ale nie bede podawal dopuki nie dowiem sie jak teolodzy to tlumacza, bo pisalem o tym w niektorych wypowiedziach na temat genetyki, ktore byly negowane, przez zaslepienie teoria ewolucji i darwinizmem.
Świta mi, że gdzieś o tym na forum wspominałam, ale czytałam o takiej koncepcji, że była raczej swojego rodzaju dewolucja zamiast ewolucji - najpierw ludzie zostali stworzeni doskonali, z idealnymi genomami, więc nie musieli się bać o ujawnienie się chorób recesywnych w ich potomstwie. Ale po grzechu pierworodnym natura stopniowo popadała w coraz większe skażenie i tym samym genotyp ludzi stawał się coraz bardziej zdegenerowany, pełen błędów i z czasem zawieranie małżeństw między rodzeństwem musiało stać się zakazane. (Ale to takie spekulacje nie na gruncie naukowym).
Ostatnio zmieniony 2021-09-27, 23:11 przez orzeszku, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Łączenie się w pary

Post autor: Jozek » 2021-09-27, 23:18

ale Bog stwarzajac pierwsza pare ludzi z pewnoscia nie zrobil tego celowo by dochodzilo do regresji genow.
w kazdym badz razie jest na to naukowe wyjasnienie ktorego nie znajacy zasad genetyki nie przyjmyja, a ktore takze jest zaprzeczeniem teorii ewolucji i darwinizmu.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

orzeszku

Re: Łączenie się w pary

Post autor: orzeszku » 2021-09-27, 23:57

Nie zrobił tego celowo, wg tej koncepcji stworzenie Boże było doskonałe, ale przez grzech zaczęło się degenerować. Celem Boga nie było doprowadzenie do owej degeneracji. Tak, ta koncepcja wyklucza się z ewolucjonizmem.
Ostatnio zmieniony 2021-09-27, 23:58 przez orzeszku, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Łączenie się w pary

Post autor: Jozek » 2021-09-28, 00:09

tak, nie bylo zamierzeniem Boga degeneracja i ona nie byla skutkiem grzechu pierworodnego, bo gdyby byla to byla by zamierzona przez Boga, wiec ta degeneracja byla dzialaniem czlowieka wzgledem zamierzen Boga, co takze mija sie z Prawda Pism, bo Bog nie stworzyl czlowieka w taki sposob by automatycznie ulegal degradacji.
innaczej mowiac, Bog stworzyl czlowieka doskonalego, a na dzisiejszy poziom wiedzy, czlowieka bez skazy genetycznej zdolnego do rozmnazania sie bez jakichkolwiek negatywnych skutkow. wiec nie mozemy doszukiwac sie zrodla naszych wad w genetyce, bo ona byla idealna.
Ostatnio zmieniony 2021-09-28, 00:17 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

CMK

Re: Łączenie się w pary

Post autor: CMK » 2021-09-28, 08:40

Pierwszy grzech ( nieposluszenstwo ) zniszczyl ideal , i dlatego mesjasz musial przybyyc i dac sie ukrzyzowac.
dlatego genetyka jak najbardziej wpisuje sie w calosc zaburzonego grzechem stworzenia.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Łączenie się w pary

Post autor: Jozek » 2021-09-28, 09:12

ale co to ma wspolnego ze wspolzyciem Adama i Ewy jako brata i siostry.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Króliczek

Re: Łączenie się w pary

Post autor: Króliczek » 2021-09-28, 12:35

lambda pisze: 2021-09-27, 20:53 Dlaczego ludzie łączą się w pary mniej więcej w podobnym wieku, czy nie lepiej było by jak by mężczyzna stateczny ( 40-35 lat )wybierał młodą kobietę (20-25) tak jak kiedyś było?
Kobieta zbyt "stara" nie urodzi już dużo dzieci a mężczyzna stateczny z ugruntowaniem finansowym jest dobrym materiałem na męża i ojca.
Są też młodzi mężczyźni którzy są dobrym materiałem na męża:) a są starsi którzy niekoniecznie są,nie ma reguły.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5980
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 453 times
Been thanked: 910 times

Re: Łączenie się w pary

Post autor: Albertus » 2021-09-28, 16:38

lambda pisze: 2021-09-27, 20:53 Dlaczego ludzie łączą się w pary mniej więcej w podobnym wieku, czy nie lepiej było by jak by mężczyzna stateczny ( 40-35 lat )wybierał młodą kobietę (20-25) tak jak kiedyś było?
Kobieta zbyt "stara" nie urodzi już dużo dzieci a mężczyzna stateczny z ugruntowaniem finansowym jest dobrym materiałem na męża i ojca.
Jeśli mężczyzna jest zamożny i stabilny finansowo to pewnie ma to sens.

Poza tym różnica wieku miedzy kobietą 25 lat a mężczyzną 35 lat jest naprawdę niewielka i znam wiele takich małżeństw i jeśli mają problemy to raczej nie z powodu różnicy wieku.

Co innego kobieta 20 lat i mężczyzna 40 lat. Tutaj to już spodziewałbym się problemów, wcześniej lub później. Chociaż może bywają wyjątkowo dojrzałe psychicznie młode kobiety którym nie odpowiadają związki z młodzieńcami i wolą starszych? Bo raczej w takim przypadku to powszechna jest opinia że "poleciała na kasę". Nie wiem czy zawsze słuszna?
Ostatnio zmieniony 2021-09-28, 16:51 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

orzeszku

Re: Łączenie się w pary

Post autor: orzeszku » 2021-09-28, 20:48

Psychologia ewolucyjna, wg której jesteśmy tylko co nieco mądrzejszymi zwierzętami, dobrze to wyjaśnia. Wg tej teorii samiec chce młodej bo płodnej samicy, samica zaś chce zasobnego partnera z powodu jej dużego wydatku biologicznego na potomstwo. Tylko czy naprawdę chcemy postrzegać człowieczeństwo w takich kategoriach? Człowiek to znacznie więcej niż zwierzęcość.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5980
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 453 times
Been thanked: 910 times

Re: Łączenie się w pary

Post autor: Albertus » 2021-09-28, 21:17

orzeszku pisze: 2021-09-28, 20:48 Psychologia ewolucyjna, wg której jesteśmy tylko co nieco mądrzejszymi zwierzętami, dobrze to wyjaśnia. Wg tej teorii samiec chce młodej bo płodnej samicy, samica zaś chce zasobnego partnera z powodu jej dużego wydatku biologicznego na potomstwo. Tylko czy naprawdę chcemy postrzegać człowieczeństwo w takich kategoriach? Człowiek to znacznie więcej niż zwierzęcość.
Wydaje mi się że nie ma nic złego w tym że kobiecie, również chrześcijance, podobają się mężczyźni zamożni, szczególnie wtedy gdy sami ten majątek w uczciwy sposób zdobyli bo mogą się z tym wiązać różne atrakcyjne dla kobiet cechy osobowości mężczyzny.

Różnica miedzy chrześcijanką a niechrześcijanką powinna polegać na tym że jak już wyjdzie za mąż i mąż zbankrutuje, zachoruje, popadnie w kłopoty to ona dalej go kocha, wspiera, szanuje i w żaden sposób nie opuszcza.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Łączenie się w pary

Post autor: sądzony » 2021-09-28, 21:19

Albertus pisze: 2021-09-28, 21:17 Różnica miedzy chrześcijanką a niechrześcijanką powinna polegać na tym że jak już wyjdzie za mąż i mąż zbankrutuje, zachoruje, popadnie w kłopoty to ona dalej go kocha, wspiera, szanuje i w żaden sposób nie opuszcza.
A niechrześcijanka może przestać kochać i opuścić?
:))
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”