Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Ważna sprawa dla chrześcijan
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-09-30, 19:18

Temat zainspirowany zażaleniami Marka (za mało dyskusji o wierze). @Marek_Piotrowski @Dezerter liczę na Was w rozkręceniu tego wątku, bo wiem, że Was to interesuje. I że się nie do końca zgadzacie, tym lepiej dla dyskusji. Ale oczywiście pytania są skierowane do wszystkich Forumowiczów :ymhug:. I wszystkich zapraszam do rozmowy, myślę, że warto się nad tym wspólnie zastanowić.
Jak uważacie? Jeśli powinny być jakieś granice ekumenizmu, to na czym konkretnie mają one polegać?
Myślę, że granice wyznaczają istotne (czyli należące do istoty wiary) różnice pomiędzy wyznaniami. A z drugiej strony: jak trwać wiernie przy własnych przekonaniach, nie naruszając jednocześnie granic osoby innego wyznania? Gdzie kończy się ekumenizm, a gdzie zaczyna nadmierna tolerancja, akceptacja? Ale także: gdzie kończy się ekumenizm, a zaczyna indoktrynacja, próby przekonania "na siłę", które naruszają granice rozmówcy? Nawet jeśli poglądy są całkowicie słuszne, niewłaściwa forma ich przedstawienia może mieć skutek przeciwny do zamierzonego.
Na czym konkretnie powinno polegać szukanie tego, co łączy nas, jako różne wyznania, religie? W jaki sposób rozmawiać o tym, co nas dzieli tak, by jednocześnie stawać się sobie bliższymi?
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

chemiczka

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: chemiczka » 2021-09-30, 19:30

miłośniczka Faustyny pisze: 2021-09-30, 19:18 Jak uważacie? Jeśli powinny być jakieś granice ekumenizmu, to na czym konkretnie mają one polegać?
Na tym, żeby nie zacierać doktryny i pamiętać o tym, że podstawą jest Kościół katolicki, a pozostałe wyznania to takie resztki, a nie odwrotnie, że protestanci mają podstawę wiary, a katolicy i prawosławni coś dodali.
miłośniczka Faustyny pisze: 2021-09-30, 19:18 Gdzie kończy się ekumenizm, a gdzie zaczyna nadmierna tolerancja, akceptacja?
Kiedy w imię fałszywie rozumianego ekumenizmu ktoś rezygnuje z tego, w co wierzy albo ogranicza swoją wiarę, albo jakieś praktyki, żeby się nie narazić drugiej stronie.
miłośniczka Faustyny pisze: 2021-09-30, 19:18 Ale także: gdzie kończy się ekumenizm, a zaczyna indoktrynacja, próby przekonania "na siłę", które naruszają granice rozmówcy?
Tak jak w każdej innej sprawie trzeba umieć wysłuchać drugą stronę i przekonywać ją na tyle, na ile chce słuchać. Jeśli ktoś się zamyka na argumenty, to nie warto się produkować.
miłośniczka Faustyny pisze: 2021-09-30, 19:18 Na czym konkretnie powinno polegać szukanie tego, co łączy nas, jako różne wyznania, religie? W jaki sposób rozmawiać o tym, co nas dzieli tak, by jednocześnie stawać się sobie bliższymi?
Trzeba być radykalnym. W poglądach i czynach. Ludzie szukają tego, co autentyczne.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: Dezerter » 2021-09-30, 20:19

Chemiczko moja bratnia duszo - witaj na forum gdzie admin to inżynier chemik pracujący w laboratorium.
A w temacie, tak z telefonu i przy ognisku wędzarni
... JP II był ekumenista Franciszek jest ja jestem
Więc
Kto nie jest ten ma problem
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-30, 20:28

Świetny pomysł, Chemiczko!
Proponuję jednak, byśmy zabrali się do tematu systematycznie. Nie tylko gadali, ale przyjrzeli się dokumentom Kościoła na ten temat.
Proponuję zacząć od przeczytania Dekretu o Ekumenizmie Soboru Watykańskiego II. Tekst jest niedługi, można go znaleźć np. tu http://ptm.rel.pl/czytelnia/dokumenty/d ... ratio.html
I podzielmy się.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: Dezerter » 2021-09-30, 20:30

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2021-09-30, 20:37 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: Andej » 2021-09-30, 20:33

Bez granic. Jednoczenie owczarnie nie powinno mieć granic. Ale nie za wszelką cenę. Ceną jest zbawienie.

Czy musimy wszyscy jednakowo? Czy musimy tak samo rozumieć? Sami widzicie po tutejszych dyskusjach, że choć wszyscy jesteśmy zjednoczeni w Jednym Kościele, to w większości kwestii się różnimy. Nie totalnie. Ale każdy gdzieś odstaje. Trochę tom, trochę tam.
Uznajemy, ze wierzymy w dogmaty. Ale nikt z nas ich nie zna. Poza kilkoma. A i te, które znamy, są różnie przez nas pojmowane.

Uważam, że ekumenizm nie polega na podporządkowywaniu sobie innych, ale na znajdowaniu tego co łączy. Tego, co wspólne. Tego, co bez wątpliwości jest wolą Bożą.

W końcu, ekumenizm został zdefiniowany przez samego Jezusa. Mt 22.37-39 On mu odpowiedział: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się cały ekumenizm.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: Jozek » 2021-09-30, 20:42

mysle ze pierwszym krokiem powinno byc zrozumienie bliznich, bo dopiero wtedy mozna mowic o jakimkolwiek porozumieniu ekumenicznym i znalezieniu wlasciwego rozwiazania.
jesli nie bedziemy w stanie zrozumiec blizniego, nie badziemy w stanie znalesc tego co stanowi problem i roznice.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

orzeszku

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: orzeszku » 2021-09-30, 20:53

Myślę, że między protestantami a katolikami jest naprawdę tak niewiele różnic, a jednocześnie są (ludzkimi siłami) nie do przezwyciężania gdyż główną różnicą jest przede wszystkim różnica zrozumienia tych samych wartości. Tzn. że do jednego i tego samego zbioru tematów i wartości katolicy i protestanci przykładają różne zrozumienie. Dam tu przykład jednego z takich "tematów":

Temat: Tylko Chrystus

Katolicy: Z szacunku do Chrystusa i uznawania Go jedynym Panem i Zbawicielem szanujemy też Jego świętych, którzy są dla nas wzorami drogi do Niego, a ponad wszystkich świętych Jego Matkę

Protestanci: Z szacunku do Chrystusa i uznawania Go jedynym Panem i Zbawicielem boimy się szanować cokolwiek i kogokolwiek poza Nim

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-30, 21:20

Myślę, że ekumenizm nie polega na poszukiwaniu tego co łączy (przynajmniej nie bezpośrednio). Polega na poszukiwaniu Prawdy - Chrystusa. Im bliżej "strony" będą Chrystusa, tym będą bliżej siebie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: Andej » 2021-09-30, 21:32

Ino, że interpretacja tej Prawdy bardziej dzieli, niż łączy.
Łączy wspólny rdzeń. Dlatego wychodzić trzeba od tego, co łączy. Co wspólne. A później oddzielać to co ludzkie (czyli to co dzieli) od tego co Boskie (a to właśnie łączy).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

chemiczka

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: chemiczka » 2021-09-30, 21:42

Andej pisze: 2021-09-30, 21:32 Ino, że interpretacja tej Prawdy bardziej dzieli, niż łączy.
Łączy wspólny rdzeń. Dlatego wychodzić trzeba od tego, co łączy. Co wspólne. A później oddzielać to co ludzkie (czyli to co dzieli) od tego co Boskie (a to właśnie łączy).
Co w praktyce znaczy, że katolicy rezygnują np. z mówienia o Maryi, żeby nie urazić protestantów.

orzeszku

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: orzeszku » 2021-09-30, 21:59

Dokładnie... Moim zdaniem ekumenizm powinien polegać na braku wstydu z własnych poglądów, umiejętności ich uzasadnienia oraz poszanowaniu zdania innej osoby. Czyli model: ja przedstawiam swój pogląd, jeśli ty tego nie podzielasz to ok, ale u mnie jest tak, tak i tak. A nie jakieś kluczenie, unikanie, przemilczanie, żeby nie "urazić". Jeśli kogoś razi mój pogląd to trudno... Ostatnio poznałam taką protestantkę i bardzo dobrze nam się rozmawia, bo umiemy uszanować swoje zdanie wzajemnie i nie obawiamy się go wyrazić (w formie kulturalnej dla drugiej strony) - np. "dla mnie ważny jest kult maryjny". Ona nie mówi wtedy "to bałwochwalstwo, cholerny babilon!!!!" tylko "ok, ja uważam, że Maryja była takim człowiekiem jak każdy inny, szanuję ją, ale nie mam do niej szczególnego nabożeństwa" i ok. Trudno. Nie porozumiemy się w tym aspekcie, ale możemy poruszyć ten temat, omówić swoje spojrzenie na daną sprawę, coś da do myślenia mi, coś jej i tyle.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: Jozek » 2021-09-30, 23:23

nie sadze by to byl dobry sposob ekumenizmu.
piere trzeba zrozumie w co i jak ci inni wierza i porownac to z nasza wiara.
roznice same sie pokaza i tylko na tych roznicach trzeba sie skupic, bo innaczej bedziemy mieli roznic bez liku, ktorych nie bedziemy w stanie objac naszym umyslem.
jak opanujemy te roznice to nie bedzie problemem wyjasnienie maryjnosci.
Ostatnio zmieniony 2021-09-30, 23:25 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: Andej » 2021-10-01, 06:33

chemiczka pisze: 2021-09-30, 21:42 Co w praktyce znaczy, że katolicy rezygnują np. z mówienia o Maryi, żeby nie urazić protestantów.
O nie. To przegięcie. Taka postawa kojarzy mi się z lewacką poprawnością polityczną.
Nie wiem, czy nie prowadzi to do utraty tożsamości. Uważam, że taka postawa jest sprzeczna z ekumenizmem. Bo nie polega on na chowaniu głowy w piasek, ani chodzeniu na paluszkach. W ten sposób nigdy nikt nie zbliży się do prawdy.

Prawdę należy artykułować jasno, jednoznacznie i głośno. Prawda może ranić tylko tego, kto żyje w nieprawdzie. Ale przyznaję rację tym, którzy nie chcą ranić. Bo prawdę należy wyjawiać w sposób przyjazny, miłosny. Sposób wyrażania prawdy nie może ranić, bo wtedy zniechęca. Trzeba tak formułować, aby prawda pociągała. Intrygowała i inspirowała. Aby była magnesem przyciągającym do Boga.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-01, 09:02

chemiczka pisze: 2021-09-30, 21:42
Andej pisze: 2021-09-30, 21:32 Ino, że interpretacja tej Prawdy bardziej dzieli, niż łączy.
Łączy wspólny rdzeń. Dlatego wychodzić trzeba od tego, co łączy. Co wspólne. A później oddzielać to co ludzkie (czyli to co dzieli) od tego co Boskie (a to właśnie łączy).
Co w praktyce znaczy, że katolicy rezygnują np. z mówienia o Maryi, żeby nie urazić protestantów.
Niestety, często tak bywa.
Przestrzegał przed tym św.Jan Paweł II w encyklice "Ut unum sint":
„Nie chodzi tu o modyfikację depozytu wiary, o zmianę znaczenia dogmatów, o usunięcie w nich istotnych słów, o dostosowanie prawdy do upodobań epoki, o wymazanie niektórych artykułów Credo pod fałszywym pretekstem, że nie są one już dziś zrozumiałe. Jedność, jakiej pragnie Bóg, może się urzeczywistnić tylko dzięki powszechnej wierności wobec całej treści wiary objawionej.
Kompromis w sprawach wiary sprzeciwia się Bogu, który jest Prawdą. W Ciele Chrystusa, który jest drogą, prawdą i życiem (por. J 14, 6), któż mógłby uważać, że dopuszczalne jest pojednanie osiągnięte kosztem prawdy?
(...)„bycie razem”, które zdradzałoby prawdę, byłoby sprzeczne z naturą Boga, który obdarza swoją komunią oraz z potrzebą prawdy, zakorzenioną w głębi każdego ludzkiego serca.(...)
Umiłowanie prawdy jest najgłębszym wymiarem autentycznego dążenia do pełnej komunii między chrześcijanami. (...)
Oczywiście, pełna komunia będzie musiała opierać się na przyjęciu całej prawdy, w którą Duch Święty wprowadza uczniów Chrystusa. Należy zatem absolutnie unikać wszelkich form redukcjonizmu albo łatwych „uzgodnień”. Poważne kwestie muszą zostać rozwiązane, gdyby bowiem pozostały nie rozstrzygnięte, ujawniłyby się ponownie w innym momencie — czy to w tej samej formie, czy też pod inną postacią.”

ODPOWIEDZ