Czy Everyday Hero ma rację?

Ciekawa

Czy Everyday Hero ma rację?

Post autor: Ciekawa » 2021-10-14, 15:28

Witam.
Na kanale EverydayHero pojawiło się, już któryś raz z kolei, pytanie: Gdzie są granice zła w KK, których katolik nie zaakceptuje? Czy będzie akceptował KK bez żadnych granic?

Moje pytanie: 1.czy nie uważacie, że będzie moment kiedy trzeba będzie odejść z Kościoła, dla dobra innych ludzi? A może już jest ten moment? Czy zostając w nim nie akceptujemy pośrednio tego co robi Kler ? Czy nie popadamy w marazm? Czy może lepiej odejść bo to jedyna droga do oczyszczenia Kościoła? Czy przyjęlibyście Komunię Św. z rąk pedofila? Ogólnie: Czy macie jakąś granice?

2.Czemu wśród katolików nie ma protestów na ulicach? Czemu nie słychać sprzeciwu? Czy my w ogóle mamy na cokolwiek wpływ?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Czy Everyday Hero ma rację?

Post autor: sądzony » 2021-10-14, 15:50

Ciekawa pisze: 2021-10-14, 15:28 Gdzie są granice zła w KK, których katolik nie zaakceptuje?
Oczywiście jest nim grzech. Zarówno w KK jak i w szkole.
Ciekawa pisze: 2021-10-14, 15:28 Czy będzie akceptował KK bez żadnych granic?
Kościół bez granic, grzech nie.
Ciekawa pisze: 2021-10-14, 15:28 czy nie uważacie, że będzie moment kiedy trzeba będzie odejść z Kościoła, dla dobra innych ludzi?
Raczej nie.
Ciekawa pisze: 2021-10-14, 15:28 A może już jest ten moment?
Nie sądzę. Myślę, że jest wręcz odwrotnie.
Ciekawa pisze: 2021-10-14, 15:28 Czy zostając w nim nie akceptujemy pośrednio tego co robi Kler ?
Nie.
Ciekawa pisze: 2021-10-14, 15:28 Czy nie popadamy w marazm?
Ja staram się nie.
Ciekawa pisze: 2021-10-14, 15:28 Czy może lepiej odejść bo to jedyna droga do oczyszczenia Kościoła?
Nie sądzę.
Ciekawa pisze: 2021-10-14, 15:28 Czy przyjęlibyście Komunię Św. z rąk pedofila?
Tak. A ty przyjęłabyś od pijaka?
Ciekawa pisze: 2021-10-14, 15:28 Ogólnie: Czy macie jakąś granice?
Nie wiem czy miłość ma granice.
Ciekawa pisze: 2021-10-14, 15:28 Czemu wśród katolików nie ma protestów na ulicach?
Pewnie są.
Ciekawa pisze: 2021-10-14, 15:28 Czemu nie słychać sprzeciwu?
Może nie słuchasz.
Ciekawa pisze: 2021-10-14, 15:28 Czy my w ogóle mamy na cokolwiek wpływ?
Tak na siebie, a poprzez to na wszystko.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Everyday Hero ma rację?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-14, 17:53

Dziwna logika. Ktoś rani Kościół, robiąc straszne rzeczy. A Ty, @Ciekawa proponujesz, aby w reakcji na to ranienie zranić Go jeszcze bardziej, odchodząc lub rozłamując?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Everyday Hero ma rację?

Post autor: Andej » 2021-10-14, 17:57

Ciekawa pisze: 2021-10-14, 15:28 Gdzie są granice zła w KK, których katolik nie zaakceptuje? Czy będzie akceptował KK bez żadnych granic?
W zestawieniu pytań i podejściu do temetu dostrzegam manipulację. Nie wiem, czy świadomą. Nie oceniam tego.

Odpowiem na te pytania.

Katolik nie akceptuje jakiegokolwiek zła. Ani w Kościele, ani poza nim. Nie ma żadnych granic. Po prostu każde zło jest nieakceptowalne dla katolika. Ale jeśli ktoś akceptuje zło, to powinien sobie zadać pytanie, czy jest katolikiem? Czy już sam nie wyłączył się z Kościoła.

Dopóki katolik jest katolikiem, to znaczy jest częścią Kościoła, akceptując samego siebie akceptuje Kościół. Bo Kościół to ja. To każdy wierzący. Każdy świadomie wypowiadający Credo. Kościół nie ma granic. Jest dziełem Chrystusa. I Bóg jest w nim obecny. A ludzie upadają. Ale się podnoszą. Bo Kościół, jest Kościołem grzeszników. Nawet święci popełniali jakieś grzechy. Bo byli ludźmi. Ze wszystkimi swoimi ułomnościami, słabościami. I ze swoją wiarą. Staraniami, aby codzienni być nieco lepszym niż dnia poprzedniego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Ciekawa

Re: Czy Everyday Hero ma rację?

Post autor: Ciekawa » 2021-10-14, 19:30

U la la. Się porobiło. Marek Piotrowski. Ja jestem katoliczką. Napisałam w poście do tego, o czym mówi Everyday Hero. Polecam najpierw posłuchać. A to, że dodałam moje pytania, to nie musisz odpowiadaćm ale nie powinieneś też zakladać złych intencji. To jest temat do dyskusji a nie do kłótni.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Everyday Hero ma rację?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-14, 19:33

Ciekawa pisze: 2021-10-14, 19:30 U la la. Się porobiło. Marek Piotrowski. Ja jestem katoliczką. Napisałam w poście do tego, o czym mówi Everyday Hero. Polecam najpierw posłuchać. A to, że dodałam moje pytania, to nie musisz odpowiadaćm ale nie powinieneś też zakladać złych intencji. To jest temat do dyskusji a nie do kłótni.
Jaaasne. A jakbym spytał, mówiąc o kimś Ci bliskim "Jak myślicie, czy mozemy powiedzieć, że on jest złodziejem?" to byłoby w porządku?
Ostatnio zmieniony 2021-10-14, 19:33 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Ciekawa

Re: Czy Everyday Hero ma rację?

Post autor: Ciekawa » 2021-10-14, 19:43

Andej
Ja też dostrzegam w tym pytaniu dużo rzeczy, ale faktycznie, teraz to nieważne. Każdy ma prawo zadać TO pytanie, a ateiści zadają je często.
Dokładniej chodziło mu o to , żebyśmy się zastanowili czy to moralne, uczciwe, że nie próbujemy wywrzeć na hierarchów zmian, a jeśli nie możemy tego zrobić(padła sugestia że nie mamy wielkiego wpływu na biskupów), to może naciskiem powinno być odejście, aby nie firmować ich zła swoim byciem w Kościele.
Z moich przemyśleń wynika to: Wierni nie mają wpływu na biskupów i tego jak wygląda KK, jego instytucjonalna twarz, bo ich nie wybieramy. Szkoda.

Dodano po 5 minutach 56 sekundach:
MArek Piotrowski z całym szacunkiem do Ciebie , bo od lat śledzę Twoje wypowiedzi, nie będę odpowiadać na zaczepki, bo nie po to założyłam temat, Bajo
Ostatnio zmieniony 2021-10-14, 19:40 przez Ciekawa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Everyday Hero ma rację?

Post autor: Andej » 2021-10-14, 19:50

Ciekawa pisze: 2021-10-14, 19:43 czy to moralne, uczciwe, że nie próbujemy wywrzeć na hierarchów zmian,
Nie jest w porządku. Kuria, do której się kiedyś zwracałem z pytaniem odpowiedziała, że w wypadku, gdy zauważę łamanie obowiązującego prawa, to powinienem to zgłosić do organów ścigania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Ciekawa

Re: Czy Everyday Hero ma rację?

Post autor: Ciekawa » 2021-10-14, 19:53

Andej pisze: 2021-10-14, 19:50
Ciekawa pisze: 2021-10-14, 19:43 czy to moralne, uczciwe, że nie próbujemy wywrzeć na hierarchów zmian,
Nie jest w porządku. Kuria, do której się kiedyś zwracałem z pytaniem odpowiedziała, że w wypadku, gdy zauważę łamanie obowiązującego prawa, to powinienem to zgłosić do organów ścigania.
No właśnie, a ja za krytykę miałam straszenie prawnikami. Czemu tak jest? Jezus wprowadzając niedemokratyczną hierarchię pozbawił nas sprawczości.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Everyday Hero ma rację?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-14, 20:00

Przede wszystkim: jest nieuczciwe mówienie z domysłem (przyjęciem jako oczywistość), że ktoś jest zły. Proszę bardzo, można rozmawiać o KONKRETNYCH niewłaściwościach, przestępstwach i zbrodniach. Wówczas można zbadać skalę i odnieść się do tego.
Narracje typu "w domyśle przyjmujemy że ONI są źli i się oburzamy" jest, po prostu, nieuczciwa.
Jesli więc chce się rozmawiać w stylu "czy nie powinniśmy wyjść, zeby nie firmować" to należy powiedzieć - nie firmować CZEGO konkretnie.

Zaś narzekanie, ze Kościół jest "niedemokratyczny" ujawnia niezrozumienie istoty Kościoła, sprowadzając Go do kolejnej organizacji społecznej.

Dodano po 1 minucie 8 sekundach:
Ciekawa pisze: 2021-10-14, 19:53 No właśnie, a ja za krytykę miałam straszenie prawnikami.
Prawo zagraża tym, co lżą, a nie takich, którzy krytykują, opierając się na prawdzie.

Mamy tu na forum specjalny wątek do dyskusji nad tym, co powinno się w Kościele zmienić viewtopic.php?f=78&t=12340
ALe nikomu jakoś nie przyszło nawet do głowy, że należy opuszczać Kościół.
Ostatnio zmieniony 2021-10-14, 20:03 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Ciekawa

Re: Czy Everyday Hero ma rację?

Post autor: Ciekawa » 2021-10-14, 20:03

Marek Piotrowski chodziło przede wszystkim o pedofilię, dokładnie jej tuszowanie. Może wymienisz czemu hierarchia Kościelna niedemokratyczna jest lepsza od demokratycznej? I jaki masz wpływ na działanie biskupów? Potrafisz ich zatrzymać, powstrzymać?

orzeszku

Re: Czy Everyday Hero ma rację?

Post autor: orzeszku » 2021-10-14, 20:11

Szczerze mówiąc, im większy kryzys przeżywa Kościół, tym bardziej do niego przylgnęłam. Bo Kościół to Ciało Chrystusa. Nie sztuką było być przy Chrystusie gdy był w chwale i uwielbiony przez masy. A ile z tych wszystkich ludzi zostało pod krzyżem...?

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Czy Everyday Hero ma rację?

Post autor: Morkej » 2021-10-14, 20:16

Ciekawa pisze: 2021-10-14, 15:28 Gdzie są granice zła w KK, których katolik nie zaakceptuje? Czy będzie akceptował KK bez żadnych granic?
Pytanie z całą pewnością jest zasadne. Zacznijmy od tego, że instytucja kościelna jest pewnym elementem tego, czym jest ogólnie wspólnota Kościoła. Instytucja z całą wewnętrzną hierarchią istnieje dla wspólnoty jako organ pomocy organizacyjnej przy czym nie stanowi istoty samej wspólnoty.
W interesie osób, które na poważnie traktują swoją wiarę, leży to, aby starać się naprawiać błędy, zło i wszelkiego rodzaju patologie mające miejsce w tej instytucji. Ich postawa przynależenia do tej wspólnoty powinna tylko wzmacniać potrzebę nacisku na przedstawicieli duchowieństwa, aby takie sytuacje nie miały miejsca.

Ciekawą analogią może tutaj być podstawienie wspólnoty narodowej. Wspólnota ta organizuje się poprzez formę jaką jest państwo. W jego skład wchodzi instytucja aparatu państwa, a w nim: politycy, urzędnicy, funkcjonariusze itd. Ci ludzie jednak nie stanowią istoty całego narodu, ale po prostu pomagają go organizować.
I teraz zadajmy sobie podobne pytania do Twoich, ale w tym kontekście:
Gdzie są granice zła w państwie Polskim, których obywatel nie zaakceptuje i przestanie być Polakiem, np. zrzeknie się obywatelstwa? Czy będzie akceptował państwo Polskie bez żadnych granic?
Dla wielu z nas polskość jest bardzo ważnym elementem, który określa nas samych. Dlatego też nawet, jeśli reprezentanci wspólnoty będą łamać prawo, sprzeniewierzać się wartością itd. To nasza postawa względem, np. odczuć do symboli narodowych, pracy dla wspólnego dobra - będzie najprawdopodobniej niezmienna. Co nie znaczy, że sprzeciw wobec tych reprezentantów w ogóle nie będzie miał miejsca.
Ostatnio zmieniony 2021-10-14, 20:31 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Czy Everyday Hero ma rację?

Post autor: sądzony » 2021-10-14, 20:17

Ja również raduję się, że staram się być w Nim właśnie teraz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Everyday Hero ma rację?

Post autor: Andej » 2021-10-14, 20:31

Ciekawa pisze: 2021-10-14, 20:03 Marek Piotrowski chodziło przede wszystkim o pedofilię, dokładnie jej tuszowanie. Może wymienisz czemu hierarchia Kościelna niedemokratyczna jest lepsza od demokratycznej? I jaki masz wpływ na działanie biskupów? Potrafisz ich zatrzymać, powstrzymać?
Hierarchia, każda, z definicji jest hierarchiczna, a nie demokratyczna.

Marek słusznie zauważył, że jeśli wiedziałaś o przestępstwie, należało działać. Ale, jeśli jedna pani, drugiej pani, to zwykle jest to pomówieniem. Oskarżając, trzeba przedstawić konkrety, a nie to, że się od kogoś słyszało, kto słyszał od kogoś.

Jaki masz wpływ na działania burmistrza, wójta, komendanta policji, dyrektora szkoły, do której chodzą Twoje dzieci, dyrektora firmy w której pracujesz?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ